USD33,02
EURO35,98
JPY0,215500
RUB0,388500
GBP42,70
EURO/USD1,09
BIST10.871,48
GR. ALTIN2.503,09
BTC64.926,88

E Devlet Soy Ağacı Sorgulamanın 5 Kolay Yolu

e-devlet-soy-agaci
E devlet soy ağacı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

E Devlet soy ağacı kişinin soyundan gelenleri gösteren çizgisel bir harita ya da ağaçtır. En eski nesli yukarıda, yeni nesli ise aşağıda göstermektir. Amaç nesil arasındaki bağı korumaya çalışmaktır. Bunun yanında birçok hukuki uygulamanın da kolaylaşmasını sağlayan ve e devlet üstünden aktif hale gelen bu uygulamanın diğer sorgulama yolları nasıldır? 

Aile Soy Ağacı Nedir? 

Soy ağacı aile ya da sülalenin bütün üyelerini geçmişten bugüne kadar belli düzen içinde sıralama anlamına gelir. Soy, atadan gelen topluluk demektir. Ağaç ise o topluluğun kişilerini ifade etmektedir. 

Bu sıralamada en eskiden en yeniye göre bir hiyerarşi yapılmaktadır. En eski, ağacın en tepesinde yer alır. Aşağıya doğru indikçe ağaç daralır ve yeni nesli ifade etmektedir. Yani bir nevi secere de diyebilirsiniz. 

E Devlet Soy Ağacı Ne Zaman Çıktı? 

e-devlet-soy-agaci

Bu uygulama, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre 2018 yılının 8 Şubat tarihinde saat 14.00 itibariyle hizmete açılmıştır. 

Ayrıca alt – üst soy raporu 2017 yılında yaklaşık olarak 200 bin adet üretilmiştir. Vatandaşlar yoğun ilgi gösterince hizmette yoğunluk, gece 02.00 ile 04.00 arasında yaşanmıştır. Dolayısıyla gecikme olmasından ve yoğun talepten ötürü belirli süreliğine askıya alınmıştır. 

Soy Ağaç Sorgulama / E Devlet Soy Ağacı Sorgulama Yolları 

Soy ağacı uygulamasının ardından vatandaşlar soylarına ait bilgiler noktasında bu uygulamaya yoğun ilgi göstermiştir. E Devlet uygulamasının yeni hizmetlerinden biri olan soy ağacı sorgulama için en pratik yollar şunlardır; 

1 – E Devlet Soy Ağacı Sorgulama / Alt – Üst Soy Sorgulama

e-devlet-soy-agaci

Geçmişi koruyan bir anlayışın sonucu olarak ortaya çıkan soy ağacı e devletten basit şekilde oluşturulabilir. Dolayısıyla bu yolda takip edeceğiniz adımlar şöyledir;

  • Öncelikle T.C kimlik numarası ve şifreniz ile e – devlet kapısına giriş yapın. 
  • Çıkan sayfa üstünden Nüfus Vatandaşlık Hizmeti Genel Müdürlüğü’ne girin. 
  • Ardından “Soy Ağacı Oluşturma” seçeneğine tıklayarak sağ üst köşedeki “Yazdır” butonuna basın. Bu şekilde elektronik belge dahi alabilirsiniz. 

İlk defa soy ağacı oluşturma talebinde bulundu iseniz işlemleriniz 2 ile 3 günü bulacaktır. Böyle bir durum yoksa da anında cevap alabilirsiniz. 

2 – Tapudan Soy Ağacı Sorgulama

e-devlet-soy-agaci

Öncelikle tapu kadastro üzerinden sorgulama için yine aynı şekilde kimlik numarası ve şifreniz gerekir. Bunun için şu adımları takip edin; 

  • Öncelikle kimlik numaranız ve e devlet şifreniz veya güvenli kimlik doğrulama araçlarını kullanıp gerekli adrese giriş yapın. (www.turkiye.gov.tr)
  • Ardından “Nüfus ve Vatandaşlık Hizmetleri Müdürlüğü’ne ve sonrasında ise buranın alt dalı olan “Alt – Üst Soy Bilgisi Sorgulama” seçeneğine tıklayın.
  • Sonrasında size özel oluşturulan belgenin görüntülenmesini ve çıktısını alabilirsiniz. 

3 – T.C ile Soy Ağacı Sorgula / Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü 

e-devlet-soy-agaci

T.C ile ağaç sorgulama e devletsiz uygulama yoktur. Yani e devlet üzerinden kimlik numaranız ve şifreniz ile diğer mobilya uygulama hizmetlerine geçiş yapabilirsiniz. Yani Nüfus Vatandaşlık Hizmeti Genel Müdürlüğü için bu noktada takip etmeniz gereken adımlar şöyledir; 

  • Öncelikle bu uygulamanın internet adresine giriş yapın. (Nvi.gov.tr)
  • Sonra “E – Hizmetler” kısmından “E – Sorgulamalar” seçeneğine gelin.
  • Ardından “Soy Ağacı Sorgulama” hizmetini seçin.
  • En son olarak da e – devlet üzerinden giriş yapın ve ilgili hizmete ulaşın.

4 – Ayrıntılı Soy Ağacı Sorgula  

e-devlet-soy-agaci

Ayrıntılı soy grafiği için için Nüfus Müdürlüğü’ne gitmeye gerek kalmadan artık e devlet kapısı üzerinden alt soyunuza ve üst soyunuza ait sorgulama yapabilirsiniz. Bu noktada sitenin web adresi üzerinden “Soy Ağacı Görüntüleme” hizmetinden yararlanabilirsiniz. 

Ayrıca hizmet planlanırken tek tasarımdan ziyade, 8 farklı yenilikçi tasarım, 5 farklı çerçeve ile 4 farklı renk seçeneği tasarımlarından da faydalanabilirsiniz. 

5 –  Göç İdaresi Başkanlığı Tek Tıkla Soy Ağacı Sorgulama 

e-devlet-soy-agaci

Uygulamaya e devlet kapısı üzerinden giriş yapabilirsiniz. Adımları takip ederek doğru yönlendirmelere uygun giriş yapınız. Diğer yandan uygulamanın çıkarmış olduğu yenilikler şöyledir; 

Sıkça Sorulan Sorular

Soyunuzdan gelenleri araştırmak için e devlet ve Nüfus Müdürlüğü internet sitesi üstünden yapacağınız sorgulamada yukarıdaki adımları takip edebilirsiniz. Ayrıca bu konudaki sorulara da göz gezdirebilirsiniz.

1 – E Devlet Soy Ağacı Ne Kadar Geriye Gidiyor? 

E devlet soy ağacı en eski şekliyle hayatta olan en büyük aile üyesi ne zaman dünyaya gelmişse o kadar geriye gidebilir. Örneğin dedeniz 1904 tarihinde doğmuş ise ve 80 yaşında ise e – devlet üzerinden 1840 yıllarına kadar gidebilirsiniz. 

2 – E Devlet Soy Ağacı Neden Çıkmıyor? 

Yoğunluğun devam etmesi ve hizmet gecikmeleri sebebiyle soy ağacı raporunda geçici olarak bu uygulama üzerinden paylaşım durmuştur. Özellikle yoğunluk gece saat 2 ile 4 arasında olmaktadır.

3 – E Devlet Soy Ağacı Kişi Ergin Değildir Ne Demek? 

E devlet üstünden bu konuda bir araştırması yapacaksanız eğer ergin olmanız gerekir. Yani 18 yaşını doldurmayan kişiler soy araştırması yapamaz. 

4 – E Devlet Soy Ağacı Bulgaristan Çıkanlar Vatandaşlık Alabilir mi? 

Çifte vatandaşlık hakkı veren Bulgaristan baba, anne, dede, anneanne, babaanne gibi 1. dereceden yakınların Bulgaristan’la bağını kanıtlayan kişilere vatandaşlık vermektedir. Yine aynı şekilde Makedonya gibi bazı Balkan ülkeleri de kişilere çifte vatandaşlık vermektedir. 

5 – Soy Ağacı Görüntüleme ile Alt – Üst Soy Farkı Nedir? 

Alt ve üst soy, kişinin kendisi ve üst soyu içindeki anne, baba, dede vb. ile alt soyundaki çocuk, torun, kardeş vb. bilgilerini ayrıntılı olarak sunmaktadır. Ancak e devlet soy ağacı görüntüleme ise alt ve üst soy bilgilerinin daha sade şekilde görsel olarak sunulmasıdır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
E Devlet Soy Ağacı Sorgulamanın 5 Kolay Yolu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!