USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC63.985,79

Dolar Yıl Sonunda 22 Lira Olabilir!

dolar-tl-yil-sonu
dolar
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Société Générale, Türkiye’de enflasyonun ekim ayında %87 ile tepe noktasına ulaşmasını ve yıl sonu dolar/TL beklentisinin ise 22 olduğunu bildirdi.

Merkez Bankası, ağustos ayı faiz oranını 1 puan düşürerek yüzde 13’e indirdi. Faiz düşürme kararının ardından dolar 18.12 seviyesini gördü. Muhalefetin faiz indirimine tepkileri sürerken, merkezi Fransa’da bulunan Avrupa’nın en köklü bankalarından Société Générale, Türkiye için ekim ayı enflasyonunun %87 ile tepe noktasına ulaşacağını bildirdi. Banka, yıl sonu dolar beklentisinin 22 olduğunu açıkladı. Bu durum, Türk Lirası’nın bu yıl olan kaybını yüzde 39.5’e çıkarabilir.

Bankanın açıklamasında faiz indirimine değinilerek, “Enflasyonun giderek artması beklense de faiz artırımları ihtimal dışı olmaya devam ediyor” denildi.  Ayrıca, artan kredi oranlarının para politiasının etkinliğini azalttığı da belirtildi.

İngiltere merkezli HSBC bankası ise geçen günlerde Türkiye için yıl sonu dolar beklentisini 17,5 TL’den 21 TL’ye yükseltmişti.

Faiz Kararı Yabancı Ekonomistleri Şaşırttı

Merkez Bankası’nın giderek yükselen enflasyon döneminde faiz oranlarını düşürme kararı, döviz piyasalarına daha fazla müdahale bekleyen analistleri ve ekonomistleri şaşırttı.

Société Générala CEMEA Baş Stratejisti Marek Drimal, faiz kararı ile ilgili, “Açıkçası şaşırtıcı bir karar. EMEA bölgesinde ekonomik görünümün kötüleştiği ve sadece Türkiye’de değil tüm bölgede çok zorlu bir kış geçireceğimiz açık. Ancak bölgedeki diğer merkez bankaları yükselmeye devam ederken veya en azından bir istikrarı tercih ederken, bu indirimin liranın zayıflamasını daha da kötüleştirmesi muhtemel” dedi.

TD Securities Portföy Stratejisi Başkanı Cristian Maggio, “Lira, doğrudan/dolaylı müdahaleler yoluyla yoğun bir şekilde yönetilmeye devam ediyor ve yabancılar 2018’den bu yana çoğunlukla devre dışı bırakıldı. Sürücü koltuğunda geriye kalan, güçlü yerel döviz dönüştürme faaliyeti. Yaz pazarları, dost ülkelerden (son zamanlarda Rusya ve Suudi Arabistan) gelen yabancı akışları ve turizm sezonunun Türkiye’ye taze sert para birimleri getirmesi, TCMB’nin Dolar ve TL‘yi sınırda tutmasına yardımcı olmuş ve 18 seviyesinin üzerinde kesin bir kırılmadan kaçınmış olabilir. Bugünkü duyuru o kapağı açtı” açıklaması yaptı.

Medley Global Advisors EM Direktörü Nick Stadtmiller da,  “Merkez Bankası, liranın düşüşünü yavaşlatmak için düşük faiz oranları ve sürekli kur müdahalesinden oluşan politika karışımını sürdürmek için yeterli alana sahip” dedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dolar Yıl Sonunda 22 Lira Olabilir!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!