USD32,21
EURO34,92
JPY0,205900
RUB0,359900
GBP41,14
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.426,69
BTC68.557,37

Dolar Alış Satış İle Zengin Olmanın 6 Yolu

dolar-alis-satis
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dolar alış satış işlemleri ile para kazanmak isteyenlerin sayısı günümüzde oldukça fazladır. Bunun için yapmanız gereken öncelikle dolar alış satış fiyatı güncel olarak devamlı takip etmek, en çok hangi rakamlara ulaştığını gözlemlemek, piyasaya hangi fiyat ile girdiğine dikkat etmektir. Dolar kuru canlı olarak mutlaka takip edilmelidir.

Dolar Alış Satış Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

dolar-alis-satis

Güncel dolar alış satış ne kadar olduğu önemlidir. Bu yüzden dolar satış ya da dolar alışı yapmak istenirse mutlaka dolar kaç TL araştırıp öyle bu işe girmek gerekir. Dolar/TL karşılıklarına bakıp bu yatırımın yapılmasının eldeki paraya değer katıp katmayacağını araştırmak gerekir. Peki bu yatırımı yaparken nelere dikkat edilmelidir?

1 – Dolar Alış Satış İşlemlerinde Piyasayı Takip Etmek

dolar-alis-satis

Yatırım amacıyla günümüzde pek çok insan alış satış işlemi yapmaktadır. Aldıkları dolarlar pahalandığı takdirde ise satış yaparak kâr elde ederler. Bu şekilde kâr elde etmenin en önemli koşulu dolar alış satış canlı olarak piyasayı takip etmektir. Günümüzde oldukça kolay hale gelen bu işlem internet üzerinden yapılmaktadır.

Piyasanın sürekli olarak neden takip edilmesi gerekiyor? Bunun nedeni dünyada siyaset ve ekonomi alanında yaşanan tüm gelişmeler anında para birimlerini etkiliyor. Bu yüzden yatırdığınız paradan daha azını ya da aynı parayı çekmek istemiyorsanız sürekli takipte kalmanız gerekir. Euro alanında yatırım yapmak isteyen kişi Euro kaç TL takip etmesi gerekir.

2 – Seans Açılış ve Kapanış Saatlerine Dikkat Etmek

Döviz yatırımlarında ve dolayısıyla alış satış işlemlerinde para akışı çok hızlı olmaktadır. Bu yüzden işlemlerin yapıldığı saatler çok önem teşkil etmektedir. Türkiye’de piyasalar yaklaşık 17.40 gibi kapanır. Mesai saatleri içinde alış satış yapmak ile mesai saati dışında işlem yapmak birbirinden oldukça farklıdır.

Bu yüzden alış satış işlemlerinde zarar etmek istemeyen yatırımcılar, işlemlerini mesai saatleri içine denk getirmelidir. Yani seans açılış ve kapanış saatleri, alış ve satış işlemlerinin ne zaman daha yoğun olduğu etkin bir şekilde takip edilmelidir.

3 – Yatırım Yapılacak Alanda Bilgi Sahibi Olmak

dolar-alis-satis
Dolar Alış Satış

Bir yatırımcı hangi piyasa üzerinden işlem ve yatırım yapmak istiyorsa, o işlemleri yapmadan önce o piyasa hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Yatırımcıların kendilerini denemeleri ve birikim elde etmeleri için piyasada birkaç simülasyon oyun var. Bunun için yeterince bu oyunları oynadıktan sonra piyasaya girmelidirler.

4 – Bölgeler ve Ülkeleri Göz Önünde Bulundurmak

dolar-alis-satis

Yatırım yapılacak olan para biriminin hangi ülkelerde kullanıldığı önemlidir. Çünkü o ülkelerin içinde yaşanan gelişmeler kuşkusuz paranın değerini etkiler. Bu yüzden o ülkede yaşananları yakından takip etmek gerekir. Ülkede belirsizlikler varsa o para değer kaybeder. Bunlar alış satış yaparken mutlaka dikkat edilmesi gereken unsurlardır.

5 – Sezgileri Kullanmak

Tüm bilgileri göz önünde bulundurduktan sonra yatırımcıların biraz da sezgilerine ihtiyaçları vardır. Piyasa hangi yöne hareket eder? Bunu sezinlemek bazen kâr elde etmeye yeterli olur. Deneyimler ve sezgiler ile hem kısa hem de uzun vadeli olarak birikimleri değerlendirmekte yarar var.

6 – Alış Satış İşlemleri Yaparken Bazı Bilgilere Sahip Olmak

dolar-alis-satis

Türk Lirasını dolara yatırmak isteyen yatırımcıların, planlarını uzun vadede düşünmeleri gerektiği söylenmektedir. Yatırım yaparken yakın zamanda ihtiyaç duymayacağınız parayı kullanmalısınız. Bunun dışında piyasa takibine önem verirken aynı zamanda güvenilir ekonomi uzmanlarını da dikkate almalısınız.

  • Alış satış işlemlerini mesai saatleri içerisinde yapmak önemlidir. Çünkü mesai saatleri dışı, tatiller ve hafta sonlarında makas aralığı daha fazladır.
  • Döviz alırken satış miktarının üstünden yüzde bir değerinde kambiyo vergisi alınmaktadır.
  • Dolar alış satış döviz bürosu ve bankalarda kur oranlarının değeri internetteki reel kurdan farklı olur. Satarken dolar alış satış kuru fiyat yüksek, bozarken düşük olur.
  • Bu yüzden alış satış yaparken bankalar ve döviz kuru dikkate alınmalıdır.
  • Döviz ve bankalardan doları nakit olarak alma imkanı vardır.
  • Bunun dışında yatırımcılar bankalardan online şekilde döviz işlemleri yapabilir. Ancak bu şekilde alış satış yapmak için USD hesabı olması gerekir.

Serbest Piyasa Döviz Kurları Kapalıçarşı Neye Göre Belirlenir?

dolar-alis-satis

Serbest piyasa kuru, piyasadaki mevcut durumda arz-talep şartları göz önünde bulundurularak ve devlet müdahalesi olmadan belirlenen değerdir. Arz ve talep değişimleri ise ülkedeki bazı unsurlara bağlıdır.

    Arz-talep dengeleri nelere bağlıdır?Ödemelerin dengesi
Fiyatlardaki değişimler
Sermaye hareketleri
Gelir seviyesi
Faiz oranları

Ekonomi alanında yaşanan en ufak bir değişme bile dövizdeki oranları aşırı derecede etkiler. Bundan dolayı gün içerisinde dahi dolar alış satış serbest piyasa oranları çok farklılık gösterir. Dolar hesaplama için kullanabilecek çok fazla sayıda internet sitesi ve uygulama var. Örneğin 100 Dolar kaç TL gibi hesapları yapmak için yatırımcılar, dolar alış satış hesaplama sayfaları kullanır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dolar Alış Satış İle Zengin Olmanın 6 Yolu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!