USD32,22
EURO34,94
JPY0,205600
RUB0,355500
GBP41,09
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.418,50
BTC68.728,67

Doğal Afetler ve Deprem Bakanlığı kurulmalıdır

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Çankaya Belediyesi ve Konak Belediyesi arasında imzalanan “Kardeş Şehir Protokolü” töreninde; Doğal Afetler ve Deprem Bakanlığı kurulması çağrısı yaptı. Akın, “Bu kadar büyük deprem riski varken ve değerli hocalarımız bu kadar uyarılar yaparken hemen Doğal Afetler ve Deprem Bakanlığı’nın kurulması lazım” dedi.

Doğal Afetler ve Deprem Bakanlığı kurulmalıdır

Kadıköy Belediyesi, Çankaya Belediyesi ve Konak Belediyesi arasında protokol. Sosyal, ekonomik, kültürel alanlarda ve olası afet durumlarında ortak hareket ederek iş birliği sağlamak amacıyla “Kardeş Şehir Protokolü” imzalandı.

Kadıköy Belediyesi’nde dün gerçekleştirilen törende konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın. “İstanbul, İzmir, Ankara’daki metropol ilçe belediyelerimizin ortaya koyduğu siyasi akrabalık sonsuza kadar devam edecek” dedi.

Deprem geçince her şey unutuluyor

17 Ağustos’un Gölcük depreminin 24. yıl dönümüdür. Akın, Depremlerden sonraki süreçlerde tedbir ve hazırlıklar gündeme geliyor. Sonra her şey unutuluyor. CHP’li Akın, Cumhuriyet Halk Partili belediyelerin sıkıntılı ve zor zamanlarda vatandaşın yanında yer aldığını anımsattı. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

“6 Şubat depreminde ilk 2-3 gün mevcut iktidar ne yapacağını şaşırdı. Vatandaşlara ulaşamadı. Koordinasyonsuzluğa bizzat şahit oldum. Büyük bir çaresizlik içinde kalmanın üzüntüsünü yaşadık. 21 yılda topladıkları deprem vergileriyle 1 milyon 250 bin konut yapılabilirdi. Bunu biz değil, uzmanlar ortaya koyuyor. İktidar deprem için toplanan paraları çarçur etti. 21 yıldır bu gerçeği görmediği için 6 Şubat felaketini yaşadık.”

KIZILAY ÖZÜNE DÖNMELİ

AFAD’ın kuruluş amacına uygun bir statüye getirilmesi gerektiğine işaret eden CHP’li Akın, şunları kaydetti:

“AFAD’ın İçişleri Bakanlığı bünyesinden çıkarılmalıdır. Kural koyucu, yönlendirici, koordine edici, destekleyici ve denetleyici olmalıdır. Yeniden yapılandırılması gerekiyor. Kızılay’ın bir aile şirketi, AK Parti’nin bir kurumu değil, gerçek anlamda özüne dönmesi lazım. AFAD’ın kuruluş statüsünü ve itibarını geri kazandıracak, İçişleri Bakanlığı bünyesinden çıkaracak, kural koyucu, yönlendirici, koordine edici, destekleyici ve denetleyici olarak yeniden yapılandırılması gerekiyor. Şehirlerin deprem planlarının çok ivedi bir şekilde yapılması gerekiyor. Böylece tüm yapıların süratle gözden geçirilerek, deprem ve sel açısından en riskli bölgelerden başlamak üzere bir kentsel dönüşüm programının derhal uygulanması gerekiyor.”

“ACİLEN DOĞAL AFETLER VE DEPREM BAKANLIĞI KURULMALI”

CHP’li belediyelerin depremle mücadele kapsamında kentsel dönüşüm için kullanılacağı yurtdışı kredilerine Cumhurbaşkanlığı tarafından onay verilmediğine işaret eden CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

“Buradan bir çağrım var: Dere yataklarına – özellikle Karadeniz’de – yapılaşmanın durdurulması lazım. Bakanlar konuşup, ‘mış’ gibi yapıp sonra sözlerini yerine getirmiyorlar. Acilen Doğal Afetler ve Deprem Bakanlığı’nın kurulması lazım. Bu kadar büyük deprem riski varken ve değerli hocalarımız bu kadar uyarılar yaparken hemen Doğal Afetler ve Deprem Bakanlığı’nın kurulması lazım.”

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Doğal Afetler ve Deprem Bakanlığı kurulmalıdır

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!