USD32,21
EURO34,92
JPY0,205900
RUB0,359900
GBP41,14
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.426,69
BTC68.557,37

Deprem vergileri nerede?

ruyada-deprem-oldugunu-gormek
Rüyada deprem olduğunu görmek
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

CHP Heyeti, 6 Şubat Depremlerinin yıkıma neden olduğu Hatay’da… CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal, yurttaşlardan toplanan Özel İletişim Vergisi’ni hatırlatarak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e, “Hatırlarsanız 2011 Van Depremi sonrasında dönemin Maliye Bakanı, şimdinin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, o zaman deprem vergilerinin nerede olduğu sorulduğunda bu vergilerle duble yol yaptıklarını söylemişti

Deprem vergileri nerede?

CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal, yurttaşlardan toplanan Özel İletişim Vergisi’ni hatırlatarak Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e, “Hatırlarsanız 2011 Van Depremi sonrasında dönemin Maliye Bakanı, şimdinin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, o zaman deprem vergilerinin nerede olduğu sorulduğunda bu vergilerle duble yol yaptıklarını söylemişti. Bugün de kendisine aynı soruyu yöneltiyorum, deprem vergileri nerede? Körfez turunda mı harcadınız, uçan saraylar için mi kullandınız? Nerede bu deprem vergileri” diye sordu.

İktidarın bilgi sağlamadığını ifade eden Köksal, “Depremzedelerden kaç kişi kira yardımı aldı? Kaç ev sahibinei destek verildi. Hala açıklama yok. Kimsen, neyi gizliyorsunuz siz? Anlamıyoruz. Her gün zamlara uyandığımız ülkemizde diyorsunuz ki sürekli depremzedelerin kredi borcu, vergi borçları ertelendi. Sürekli erteletiyorlar. Yani borca bir nevi takla attırıyorlar. Silmek yok. Borçtan vazgeçmek yok. Ertelemek var. Niye silmiyorsunuz? Niye depremzedenin yanında olmuyorsunuz” eleştirisini yaptı. Kampanya kapsamında toplanan 115 milyar TL’ye ilişkin Köksal, “O gün toplanan 115 milyar TL ne oldu? Buhar oldu uçtu. Bu paralar ne oldu diye sorduğumuzda verdiğimiz önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi” dedi.

CHP Hatay’a çıkartma yaptı

CHP Grup Başkanvekili Burcu Köksal başkanlığında; CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Ankara Milletvekili Aliye Timisi Ersever, Antalya Milletvekili Aliye Çoşar, Hatay Milletvekili Servet Mullaoğlu, Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, İstanbul Milletvekili Türkan Elçi, Mersin Milletvekili Gülcan Kış, Osmaniye Milletvekili Asu Kaya’nın yer aldığı heyet, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevlendirmesiyle bugün Hatay’a geldi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremin üzerinden geçen 6 ay içerisinde yurttaşların yaşadıkları sorunları, talep ve ihtiyaçlarını görüşen heyet, daha sonra basın toplantısı düzenleyerek açıklama yaptı.

Heyet adına konuşan Köksal’ın açıklamaları

“…HATAY HALEN DAHA ENKAZLARIN ALTINDA CAN ÇEKİŞİYOR OLMAZDI: Bugün Genel Başkanımız sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla yine, yeniden bütün kadın milletvekillerimizle birlikte iktidarın kaderine terk ettiği, medeniyetlerin beşiği olan Hatay’dayız. 6 Şubat merkezli, 11 ilimizi etkileyen deprem felaketinin üzerinden 6 ay geçti. Eğer ki o gün iktidarın yetersizlikleri, koordinasyonsuzlukları, liyakatsiz atamaları, araç gereç eksiklikleri, yıllardır özel iletişim vergisi adı altında toplanan vergilerin nereye harcandığının açıklanması, enkaz başında bekleyen, yakınlarını arayan vatandaşlarımızın dertlerine çare olunması ve Hatay’ın derdiyle dertlenip, Hatay’a bir nefes verilmesi mümkün olsaydı iktidar tarafından bugün 6 ay geçmesine rağmen Hatay halen daha enkazların altında can çekişiyor olmazdı.

VATANDAŞIN YARARINA KENTSEL DÖNÜŞÜME İKTİDAR HAYIR DİYOR

Bugün Hatay hala enkaz altından çıkmaya çalışıyor. Ne zaman Hatay’a ses verin, kulak verin desek kötü olduk. Ranta dayalı kentsel dönüşüm değil, ihtiyaca dayalı, vatandaşın yararına kentsel dönüşüm dediğimizde iktidar tarafından ‘istemeyiz’ci ilan edildik. Pes doğrusu. Depremler değil, binalar öldürür cümlesini artık ilkokul öğrencileri bile ezberlemiş durumda. 17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi, iki gün sonra onun yıl dönümü. O depremin üzerinden 24 yıl geçti. O gün 17 bin kişinin öldüğü açıklanmıştı. Daha sonra 2010 yılında Meclis araştırması raporuna göre 18 bin 373 kişi kayıtlara o depremde hayatını kaybetmiş olarak geçti. Resmi olmayan kayıtlara göre can kaybının 50 bin civarında olduğu söyleniyor. O deprem ölenlere de buradan Allah’tan rahmet diliyorum, yakınlarına sabır diliyorum.

HATAY’IN SOKAKLARINA, DEFNE’YE, SAMANDAĞ’A KİMSE GİREMEDİ

Aradan 24 yıl geçti, bu kez 6 Şubat 2023 Depremi ile enkaz altında kaldık. Hala insanlar kimsesizler mezarında yakınlarını arıyor. Depremin ilk günü buradaydım. Deprem oldu, o gün akşam İskenderun’daydım. Antakya’daydım. Gözlerimle gördüm, ilk dört gün arama kurtarma çalışması yapılmadı. Görevli ekipler bölgeye sevk edilmedi. Depremden kendi canını kurtaran vatandaşlar, enkazlardan yakınlarını çıkarmak için uğraşıyordu. Bir kepçe için adete insanlar yalvarıyordu o günlerde. Hatay’ın sokaklarına, Defne’ye, Samandağ’a kimse giremedi. İnsanlar enkaz altında bağıra bağıra can verdi. Telefonlar çekmedi. Sosyal medyadan insanlar yakınlarının adreslerini paylaşıp bir umut oraya yardım götürülmedi için adete yalvardılar. Seslerini duyurmaya çalıştılar. Peki iktidar ne yaptı? Bunu bile sosyal medyaya engelleme getirerek kısıtlamaya çalıştı. Halkın bu şekildeki dayanışmasına bile engel olmaya çalışan bir AKP iktidarı vardı karşımızda.

TÜM VARLIKLARINI KAYBEDEN İNSANLAR HALA YARDIM BEKLİYOR

Enkazdan çıkarılan, hayatını kaybeden vatandaşlar yakınlarını bile ulaşamadan kimsesizler mezarlığına defnedildi. Ortada ne bir liste var ne bir koordinasyon ne bir iletişim. Çadır, kan sattılar depremde. O gün çadır ve kan satanı iyilik ve merhamet elçisi diye ödüllendirdi bu iktidar. Hatay hala can çekişiyor. Hatay’da kurulan konteyner kentlerden hala bir sürü şikâyet var. Su, elektrik kesintileri hala çözülmedi. Hala 3 öğün yemek sorunu devam ediyor. Evini, barkını, tüm varlıklarını, hayatta sahip oldukları her şeyi kaybetmiş insanlar hala Hatay’da yardım bekliyor.

O GÜN TOPLANAN 115 MİLYAR TL NE OLDU: Deprem için milyonlarca lira toplanmıştı. Hatta o dönemin Merkez Bankası Başkanı (Şahap Kavcıoğlu) canlı yayına bağlanıp 30 milyar TL bağışlıyorum demişti. O gün toplanan 115 milyar TL ne oldu? Buhar oldu uçtu. Bu paralar ne oldu diye sorduğumuzda verdiğimiz önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Meclis, temmuz ayında kapanmadan birkaç gün önce AKP tarafından önümüze bir kanun teklifi getirildi. Ne idi? Depremin ekonomik kayıplarını telafi için ek Motorlu Taşıtlar Vergisi. Aslında bu tamamen seçim döneminde AKP’nin yapmış olduğu kamu kaynaklarının harcanmasından kaynaklı maliyetin vatandaşa yüklenmesiydi. Enflasyondan deprem verilerine kadar her şeyi manipüle edip tozpembe göstermeye çalışan saray rejimi, bugün enkazın altından, toz bulutundan, Hatay’dan bu insanların feryadını duymak zorunda.

TTB TARAFINDAN BU AY YAYINLANAN BİR RAPOR

Şimdi gelelim, iktidarın görmezlikten geldiği gerçek verilerle tespit edilen Hatay’ın yaşadıklarını konuşmaya. Türk Tabipleri Birliği (TTB) tarafından bu ay yayınlanan bir rapor var. Raporda İstanbul Teknik Üniversitesi’nin yapmış olduğu incelemeler, haziran ayına ait veriler paylaşıldı. İktidarın inatla yok dediği asbest tehlikesine bu raporda dikkat çekiliyor. Deniyor ki ‘Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından toplam 13 ilde yürütülen hasar tespit çalışmaları kapsamında 11 Mart 2023 tarihi itibariyle 279 bin binada yer alan 821 bin 302 bağımsız birimin yıkılmış, acil yıkılması gereken, ağır, orta hasarlı olduğu tespit edilmiştir. Toplam deprem atıklarının miktarı 100 milyon ton ile 138 milyon ton aralığında olacağı öngörülmektedir.’ Deprem atığının en fazla oluşması beklenen iller, Hatay, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Malatya. Gaziantep de bunların arasında. Atıkların yüzde 85’inden fazlasını oluşturuyor bu atıklar. Bu illerde deprem atıkları için gerekli geçici ve nihai depolama alanları ihtiyacı diğer illere göre çok daha fazla.

AYRI BİR AYRIŞTIRMA, DEPOLAMA YERİ YOK: Binaların yıkımı, atıkların taşınması, depolanması, işlenmesi sürecinde gerekli iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alınması, özellikle tozdan zarar görmemesi için vatandaşların, gerekli her türlü tedbirlerin alınması, hatta mutlaka sulama yapılması gerektiği raporda belirtilmiş. Ama biz gelirken gördük ki o hafriyatlar, o atıklar enkazların bulunduğu yerde gelişigüzel ayrıştırılıyor. Hiçbir güvenlik önlemi alınmadan gelişigüzel götürülüyor. Ayrı bir ayrıştırma, depolama yeri yok. Yani enkazın olduğu yerde o atıkların işçiler tarafından gerekli önlemlerin alınıp alınmadığı da meçhul bir şekilde ayrıştırıldığını gördük.

MOLOZ YIĞINLARI NEREYE DÖKÜLECEK

Yine aynı raporda Hatay’ın tahmini atık hacmi 47 milyon 713 bin 957, atık miktarı tahmini ise 49 milyon 437 bin 450 ton deniyor. Hatay’a asgari toplam depolama ihtiyacı 1 milyon 500 bin metrekare. Bunu İstanbul Teknik Üniversitesi raporunda belirmiş. Peki Hatay’daki mevcut durum ne? Asbest tehlikesi taşıyan, ayrıştırılmamış molozların Samandağ sahilindeki çadırkentin yanına döküldüğünü hepimiz biliyoruz. Dönemin bakan yardımcısı, o gün, ‘Yanlış yapmışız, ayrıştırılmadan yapıldığını fark etmedik’ gibi açıklamalarla ‘bize nereyi gösterdilerse oraya döktük’ diyerek adeta özensizliği, beceriksizliği, liyakatsizliği milletin gözünün içine baka baka itiraf etmiş. Deprem olmuş, kent yıkılmış, çadırkent kurulmuş, moloz yığınları nereye dökülecek onun bile umurumda olmayan bir iktidar ile karşı karşıyayız.

HATAY’DA HALA DAHA ENKAZ KALDIRILIYOR

Hatay Valiliği tarafından 5 Mayıs’ta yayınlanan bültene göre il genelinde 12 bin 52 yıkık binanın enkazı kaldırılmış, 9 bin 218 acil yıkılacak yapı yıkılmış ve yıkıntı artığı taşınmıştır diyor. İl genelindeki yaklaşık 51 bin binanın yıkımı ve yıkıntı atıklarının taşınmasına yönelik ihale ve işlemlerinin tamamlandığını belirtmiş valilik. 1-11 Ağustos tarihleri arasında yıkılacak, enkazı kaldırılacak hasarlı binalar listesinde 2 bin 34 binanın yer aldığı ifade edilmiş. Hatay’da hala daha enkaz kaldırılıyor. Ama sorsanız ekipler zamanında müdahale etmişti, öyle değil mi. Gerekli tüm iş makinelerimiz mevcuttu, öyle değil mi. Eksik yoktu öyle mi… Bunu söylüyorlar insanlara. Ama 6 aydır enkaz kaldırma çalışmaları hala devam ediyor. Yol üzerinde gözlerimizle gördük ki hala daha binalar ağır hasarlı binalar yıkımı bekliyor. Yıkılan binaların birçoğunun enkazı hala daha kaldırılmamış durumda.

KAÇ OKUL YIKILDI, KAÇ ÖĞRENCİ EĞİTİM ÖĞRENİMİNE DEVAM EDİYOR?

Gelelim eğitime. Okullar yıkıldı. Çocuklar çadırlarda, konteynerlerde eğitim aldı. Öğretmenler kendi imkanlarıyla eğitim seferberliği başlattı. Hiçbir veri paylaşılmadı. Kaç okul yıkıldı, kaç öğrenci eğitim öğrenimine devam ediyor. Bu çocuklarımız için gerekli eğitim öğretim desteği verildi mi? Türkiye’deki tüm öğrencilerin yüzde 24’ü depremin yaşandığı 11 ilde eğitim öğretim görüyor.
Öğretmenlerin ise yüzde 19,1’i deprem bölgelerinde görev yapıyor. Şimdi Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı 20 bin 340 eğitim binasının 8 bin 162’si kontrol edilmiş bu deprem etkilendiği 11 ilde. Bu binalardan 72’si toplam 428 derslik yıkılmış. 504 binada yer alan 3 bin 739 derslik ağır hasarlı ve acil yıkılması gerekiyor. 3 bin 693 dersliğin bulunduğu 331 bina orta hasarlı, 30 bin 964 dersliğin bulunduğu 2 bin 533 bina az hasarlı. Bu okulların aynı kapasitede yeniden hizmet verebilmesi için 2,11 milyar dolar gerekiyor. Bölgedeki, 11 ildeki okulların sadece yüzde 40’ı binaların depreme dayanıklılığı konusunda denetlenmiş. Peki tamamı kontrol edildiğinde ne olacak, elbette bu rakamlar artacak.

BORÇLARI NİYE SİLMİYORSUNUZ?

Depremzedelerden kaç kişi kira yardımı aldı? Kaç ev sahibine destek verildi. Hala açıklama yok. Kimsen, neyi gizliyorsunuz siz? Anlamıyoruz. Her gün zamlara uyandığımız ülkemizde diyorsunuz ki sürekli depremzedelerin kredi borcu, vergi borçları ertelendi. Sürekli erteletiyorlar. Yani borca bir nevi takla attırıyorlar.  Borçtan vazgeçmek yok. Ertelemek var. Niye silmiyorsunuz? Niye depremzedenin yanında olmuyorsunuz?

KÖRFEZ TURUNDA MI HARCADINIZ, UÇAN SARAYLAR İÇİN Mİ KULLANDINIZ?

Hatırlarsanız 2011 Van Depremi sonrasında dönemin Maliye Bakanı, şimdinin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, o zaman deprem vergilerinin nerede olduğu sorulduğunda bu vergilerle duble yol yaptıklarını söylemişti. Bugün de kendisine aynı soruyu yöneltiyorum, deprem vergileri nerede? Körfez turunda mı harcadınız, uçan saraylar için mi kullandınız? Nerede bu deprem vergileri? Aynı Şimşek, 2008 yılında işsizliği artışıyla ilgili de kadınlar iş aradığı için istatistikler artıyor demişti. Bunu da unutmadık. TBMM’de Cumhuriyet’in kazanımlarıyla, Mustafa Kemal Atatürk’ün biz kadınlara vermiş olduğu seçme ve seçilme hakkı sayesinde halkın temsilcisi kadınlar olarak kadınların her alanda başarılı olabileceğini kanıtlamak, ekonomiye katkılarımızı dar zihniyetlere göstermek ve bugün Hatay’da başta Hataylı kadınların sesi olmak için buradayız. Buradan tüm Türkiye’ye Hatay’ın sesini duyuracağız.

O PARA, HALKIN PARASI, HATAY’IN SESİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Bir de Halil Konakçı adlı bir diyanet görevlisi, Hatay Türkiye topraklarına katıldığında ezanın yasaklandığına, Fransız’ın yapmadığı zulmün yapıldığı yönünde son derece çirkin, alçakça bir paylaşımda bulunmuş. Şimdi, bu ve bunun düşüncesinde olanlar, ‘Keşke Yunan galip gelseydi’ diyen zihniyetle Hatay’ın Fransız işgalinde kalmasını savunan zihniyetin uzantılarıdır. Bunların ikisi de aynı zihniyeti temsil etmektedir. Hatay tüm inançların kardeşçe bir arada yaşadığı Türkiye Cumhuriyeti’nin güzide şehirlerinden biridir. Hep de öyle kalacaktır. 40 asırlık Türk yurdu, düşman elinde esir bırakılamaz. ‘Hatay benim şahsi meselemdir’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde Hatay’ın sorunlarını çözmek, Hatay’ı eski güzel günlerine kavuşturmak ve Hatay’ın hak ettiği değeri alması için CHP olarak elimizden gelen mücadeleyi hem alanda hem TBMM’de sürdürmeye, Hatay’ın sesi olmaya devam edeceğiz.”

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Deprem vergileri nerede?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!