USD32,23
EURO34,99
JPY0,207700
RUB0,356100
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.507,60
BTC70.259,68

Dedicated Hosting Nedir?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dedicated hosting nedir? Dedicated hosting tek bir istemciye ayrılmış kaynaklara sahip özel bir sunucu sağlayan web hosting paketlerini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Özel hosting planları, çok sayıda ziyaretçiye sahip WordPress web siteleri için idealdir. Birçok WordPress hosting hizmeti sağlayıcısı, paylaşılan ve VPS hosting planlarıyla birlikte Özel Hosting planları sunar. Buna ayrıca Dedicated server denmektedir. Fiziki server ile birlikte çalışarak kullanıcılara daha iyi hizmet sunmayı amaçlar.

Eğer sisteminizi özel bir sunucuya yükselttiyseniz, işinizin büyümesine ilişkin bir öngörü nedeniyle yükseltmiş olabilirsiniz. Dedicated sunucu satın alma ya da kiralama ile artan trafiğe, görüntülenecek daha fazla ürüne veya sunucu aracılığıyla müşterilerinize sağlamanız gereken daha fazla işlevselliğe sahip olmanız anlamına gelir.

Özel sunucu, web sitenizdeki artan trafiğe uyum sağlama esnekliği sağlarken sayfa yükleme sürelerinizi de olumlu etkiler. Bu, yüksek bir maliyetle gelebilir, ancak paranız için daha fazla güç ve daha memnun müşteriler elde edersiniz.

Dedicated Sunucunun Faydaları Nelerdir?

Dedicated Hosting Sunucunun Faydaları

Dedicated sunucunun faydalarını sırayla inceleyebiliriz. Böylece amacımıza uygun olup olmadığını kontrol ederken harcayacağımız emeğin karşılığını da görmüş oluruz.

1 – Beklenen Büyüme ve Artan Trafik

Bahsedildiği üzere dedicated server kullandığınızda önceki sisteminize göre daha hızlı kullanıma sahip olacağınız açıktır. Bununla birlikte sitenize aynı anda kullanan müşterileriniz içinde birçok avantajı elinizde bulundurabilirsiniz. Reklamlar ve diğer ekstra hizmetler buna dahildir.

2 – Güvenlik ve Kontrol

Her sunucunun benzersiz bir IP adresi vardır. Ancak paylaşılan bir sunucudaysanız, web siteniz IP adresini paylaşılan sunucuda barındırılan diğer sitelerle paylaşacaktır. Ve bu diğer sitelerden birinin spam kaynağı olduğu biliniyorsa, şüpheli içerikle bağlantısı nedeniyle web sitenizin Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) sıralaması olumsuz etkilenebilir. Web siteniz arama motorlarından bile engellenebilir.

Sunucu güvenliğini sağlamanın bir yolu olarak, kullanabileceğiniz en yüksek güvenlik düzeyini kurabileceksiniz. Yalnızca verileriniz değil, aynı zamanda uygulamalarınız ve müşteri veritabanınız da güvende olacaktır.

Bunu işletme sahipleri için bu kadar çekici kılan özelliklerden biri, paylaşılan sunucunuzdaki diğer işletmelerin ihtiyaçlarına veya web hosting hizmetinizin yapılandırmalarına boyun eğmek zorunda kalmadan siteniz üzerinde tam kontrole sahip olmanızdır. Böylece hem kendiniz hem de müşterilerinizi güvenli bir ortamda tutmuş olursunuz.

3 – InMotion Hosting

InMotion Hosting, sunucuyu gereksinimlerinize göre ayarlamanıza ve düzenli bakım ve güncellemelere yardımcı olan, yararlanabileceğiniz Yönetilen Hosting hizmetleri sağlar. Paylaşılan bir sunucuyla, kaynakları paylaşma zorunluluğunun getirdiği sınırlamaların insafına kalırsınız.

Bu, CPU işlem gücünün ve RAM’in tamamının sunucudaki diğer sitelerle dağıtıldığı (ve eşit olarak dağıtılmadığı) anlamına gelir. Ancak özel bir sunucuyla kaynakları paylaşmanız gerekmez. Sunucunun tüm kapasitesi hizmetinizdedir ve başka birinin sitenizi yavaşlatması konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

4 – Sitenizin Hızlanmasına Yardımcı Olur

Kullanılabilir daha fazla kaynakla, öğeler daha hızlı yüklenebilir. Buna ek olarak, site hızı başka birçok fayda sağlar.

5. İyileştirilmiş SEO

Site hızının Google’ın arama motoru yardımıyla site sıralamasını belirlemek için kullandığı sıralama algoritmalarından biri olduğu iyi bilinmektedir. Ayrıca araştırmalar, resmi ölçüm aracı olarak ilk yükleme hızını kullanıyor olabileceğini göstermiştir. Kısacası hızlı bir web sitesi, Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda görünmenize yardımcı olurken, yavaş bir web sitesi muhtemelen daha aşağıda görünmenizi sağlar.

Daha büyük özelleştirme seçenekleri: Tüm bir sunucunun kendi kaynaklarına sahip olması, sitenizin hızını etkilemeden birçok özel özellik (video akışı veya MP3’ler gibi) ekleyebileceğiniz anlamına gelir. Ve son derece özelleştirilmiş siteniz sadece harika görünmekle kalmayacak, aynı zamanda ziyaretçiler için unutulmaz olacak ve harika bir kullanıcı deneyimi yaratacaktır.

Verilerin Geçişleri

Site kullanımında verilerin kaydolması ve içeriklerin çekilmesi gibi sebeplerden dolayı hareket ettikleri bilinmektedir. Sonuçta bir istemci ve bir alanla ilgili olan bu süreç kullanıcıların yaptıkları karşısında işleme uygun olarak davranmaktadır. Bununla birlikte verilerinizi ve sitenizin kurulumunu başka sunucuya taşıma işlemi sizi beklemektedir. Yani önceki hosting çözümlerinden yeni Dedicated hostinge veri taşıma meselesi sizi beklemektedir. Birçok hosting sağlayıcısı, nispeten basit veri taşıma çabaları için bile pahalı ücretler alır. Ek olarak, veri geçişi, aktarılan veri miktarına ve ne tür veri aktarıldığına bağlı olarak biraz zaman alabilir.

Ücretsiz Taşıma Hizmetleri

Bunu önlemek için ücretsiz veya düşük maliyetli veri taşıma hizmetleri sağlayan hosting sağlayıcıları bulabilirsiniz. Bu hizmetler tipik olarak, web sayfaları ve resimler gibi web sitesi verilerinin yanı sıra sitelerinize eklenebilecek ilgili veri tabanlarının aktarılmasını içerir. Bazı durumlarda, e-posta hesaplarının tamamı aktarılabilir, yani web siteniz ve e-postanız aktarılabilir ve sizin açınızdan çok az veya hiç çaba harcamadan kullanıma hazır hale getirilebilir.

Tahsis Edilmiş Hosting Yasaklayıcı Maliyetleri

Dedicated Hosting

Dedicated hostingin bir diğer genel sorunu, özel sunucuların genellikle sanal özel sunuculardan veya paylaşılan sunuculardan daha pahalı olmasıdır. Bu, bazı kullanıcılar için aşırı maliyetli olabilirken, diğerleri özel bir sunucu satın alma masrafını haklı çıkaramayabilir. Beklenmeyen ücretler ve ek maliyetler, en olumlu yeni kullanıcı deneyimlerini bile hızla olumsuz etkileyebilir.

Dedicated Hosting Tercih Nedeni

Uygun araştırma yoluyla, birçok kullanıcının özel bir hosting planına kaydolurken yaşadığı bu yaygın özel sunucu sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olabilecek bir web hosting bulmak mümkündür. Yeni bir sunucuya geçmek veya web hosting hizmetine ilk kez kaydolmak bazen stresli ve bunaltıcı olabilir, ancak doğru hosting şirketi ve yeterli hazırlıkla, sorunsuz bir şekilde özel bir sunucu kullanmaya başlayabilir ve web hosting yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Dedicated Sunucu Nasıl Kurulur?

Özel sunucular kendiniz veya üçüncü bir tarafça kurulabilir. Bilgisayarınızda birden fazla indirme ve çok fazla hazırlık gerektirebileceklerinden, genellikle kendi başınıza kurmaları daha zordur. Her işletmenin bir web sitesine ihtiyacı vardır. Bir ajans olarak, binlerce müşterinin web sitesini tek bir özel sunucudan yönetebilirsiniz. Benzer şekilde, hosting alanını yeniden satmak, tasarımcıların ve geliştiricilerin gelirlerini artırmaları ve müşterilerini daha iyi yönetmeleri için harika bir yoldur.

Dedicated Hosting Sağlayıcısı Nasıl Seçilir?

Dedicated hosting sağlayıcısı seçilirken ya da dedicated server kiralama işlemi yapılırken belirli alanlara dikkat etmek alacağınız hizmet için önem arz etmektedir. Böylece istediğiniz alanla ilgili başarılı bir süreç sizi bekler. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı noktaları sizler için derledik.

  • Sunucu Kararlılığı: Bu, genel performans, erişilebilirlik ve kullanılabilirliğin ölçüsüdür. Sonuçta %100 e yakın çalışma süresi sunan ve yoğunluklar karşısında pes etmeyen bir sistem istiyorsunuz.
  • Müşteri Desteği: Web sitelerinin yönetiminde en önemli olaylardan birisi haftanın her saati müşteri hizmeti desteğidir. Özellikle saat farklarından kaynaklanan iletişim sorunu sizi yorabilir.
  • Güvenlik: Özel sunucular, paylaşılan seçeneklerden doğal olarak çok daha güvenlidir, ancak bu, bilgisayar korsanlarından güvende olduğunuzu ifade etmez. Sitenizin güvenliğini sağlamaya yardımcı olmak için yerleşik güvenlik özellikleri sunan bir sağlayıcı arayın.

Dedicated Server Fiyatları Ne Kadar? 

Dedicated server içeriği ve sağladığı güvenlik, hız ile birlikte fiyatı konusunda da merak yaratmaktadır. Güncel sunucu fiyatları gibi Dedicated server fiyatları da değişiklik göstermektedir. Güvenilir Dedicated server sahibi olmak isteyenlerin bizzat ileişim kurarak ya da internet sitesi üzerinden bilgi edinmesi gerekir. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Dedicated Hosting Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!