USD32,23
EURO34,99
JPY0,207700
RUB0,356100
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.507,60
BTC70.259,68

Reddit Nedir? R/Place Etkinliği Ne Demek?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Reddit, 2005 yılında kurulmuş sosyal medya ve tartışma formu sentezine sahip bir internet sitesidir. İlk kez kullanacaklar için site karmaşık bir sisteme sahip gibi gözükse de basit bir yapısı mevcuttur.

Bu sitede paylaşımların hepsi kendi kullanıcıları tarafından yapılır. Ancak kullanıcı olduktan sonra hemen metin görsel gibi paylaşımlarda bulunamazsınız. Bu platform, kendine özgü kuralları ile bu şekilde bir kontrol sistemi uygular.

Reddit’in İç Yapısı

Bu platformda neredeyse her konu ve olay hakkında içerik mevcut. Özellikle bu içerikler subreddit denilen alt başlıklarda paylaşılır. Bu alt başlıklara kullanıcılar katılabilir ve içerisinde paylaşım yapabilir. Paylaşılmış gönderiler diğer kullanıcılar tarafından yeterince beğeni ve oyu toplarsa bu gönderi ana sayfaya düşer.

Zamanla daha fazla kullanıcıya hitap eden platform, mobil uygulama da çıkararak insanların siteye ulaşımını iyice kolaylaştırmıştır. Kullanıcı sayısının fazla olmasından dolayı en saçma konularda bile fikirler görseller gözükmektedir.

Reddit Nasıl Kullanılır?

Son zamanların en popüler sitelerinden biri olan bu platform daha fazla kullanıcıyı kendine çekerek insanların kafasında Reddit nasıl kullanılır sorusunu oluşturuyor.

Reddit

Öncelikle, siteye üye olmanız gerekiyor. Üye olduktan sonra ise başkalarının yaptığı paylaşımları, fikirleri görebiliyorsunuz. Hatta bunları beğenip yorumlar da yapabiliyorsunuz. Ancak paylaşım yapmak istediğinizde oluşturduğunuz üyelik hesabının 30 günü doldurmuş olması gerekiyor.

Aktif olmanız gereken bu zaman zarfında Karma adı verilen puanlar toplamanız gerek. Bu puanların hiçbir önemi yokmuş gibi gözükse de bu platform içerisindeki itibarınız için çok önemli.

Karma puanı yüksek olan kullanıcıların yaptığı paylaşımlar öne çıkar aynı zamanda sitede açılan alt başlıklara da diğer kullanıcıların katılım oranı yükselir.

r/place Etkinliği

r/place Etkinliği

Reddit, sürekli gelişen bir site olduğu için kullanıcılarına çok önem verir. Kullanıcıları için r/place gibi çeşitli oyunlar ve etkinler sunar.

Bu etkinlikte her kullanıcı 5 dakikada bir kere olmak üzere boş tuval üstüne bir piksel yerleştirdi. Türkiye’den de çok fazla kullanıcının katıldığı bu etkinliğin sonunda boş tuval kâğıdı mükemmel bir esere dönüştü.

Etkinliğin özellikle Twitch yayıncısı isimleri üzerinden izleyicilere duyurulduğu görüldü. Başta Elraenn olmak üzere Pqueen, Hype, Hasan Abi gibi Türk yayıncılar kendilerine ait izler bıraktı. Belirli günlerde yapılması planlanan etkinlik, katılım arttıkça süre olarak uzamaya başladı. 

Türk yayıncılar Discord üzerinden kendilerine ait bir kanal oluşturdu. Ülkelerin yaptığı bayraklara saldırmadan, Türk bayrağı oluşturup günlerce korumaya çalıştı. Durum öyle gelişti ki, öğrenciler okullarında ya da yollardayken bile Türk bayrağını korumaya devam etti. 

Platform, yaptığı bu etkinlik ile bir çok haber kanalının gündeminde yer alarak harika bir reklam yapmış oldu.

Türkiye’de Reddit

Türkiye’de Reddit kullanımı son zamanlarda aşırı artış göstermiştir. Bunun en büyük sebeplerinden biri r/place oyunudur. Bu oyunla beraber çok fazla insana ulaşan internet platformu daha fazla üye kazanmıştır.

Platformda çeşitli Türk sayfaları ve alt başlıkları da mevcuttur. Reddit internet sitesini açtığınızda konumunuzdan dolayı Türkiye’de gündem ve popüler olan haberler karşınıza çıkar.

Bu Platformu Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Yeni başlayan kullanıcılar karma puanları düşük olduğu için diğer kullanıcılar tarafından çok fazla ezilmektedir. Ayrıca siz bir paylaşım veya yorum yaptığınızda sizi aşağılayacak ve dalga geçecek kullanıcılarda vardır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Reddit Nedir? R/Place Etkinliği Ne Demek?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!