USD32,23
EURO34,99
JPY0,207700
RUB0,356100
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.507,60
BTC70.259,68

Çoklu Doğum Yardımı Nasıl Alınır? 2023

hederaguncel-coklu-dogum-yardimi- (2)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çoklu doğum yardımı devlet eli ile evlere geliyor. Şartları sağlayan kişiler devletin sunduğu aylık yardımlardan faydalanıyor!

Toplumsal yardımlar çağın gereklerine ve kişilerin ihtiyaçlarına yönelik yapılmaktadır. Değişen yaşam koşulları ise yapılacak olan yardımların koşullarını etkilemektedir. Bu sayede çağı yakalarken toplumun gereksinimlerinin karşılanması sağlanmaktadır.

Çoklu çocuk yardımı da geliştirilen yardım programlarından birisidir. Devlet eli ile sunulan bu destek kanunlar çerçevesinde belirlenmektedir. Anayasada yer alan 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu bu desteğin konusunu, amacını ve yöntemini belirtmektedir.

Anayasa’da belirlenen bu kanun, eşini kaybetmiş kadınlar ve çoklu doğum sonrası hayatta kalan çocukları kapsamaktadır. (Çocukların 0 ila 24 ay aralığında olması şartı zorunludur.) İstenen şartların karşılanması durumunda ise belirtilen tutarın ödemesi gerçekleştirilmektedir.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Çoklu Doğum Yardımı

hederaguncel-coklu-dogum-yardimi- (1)
Çoklu Doğum Yardımı Nasıl Alınır? 2023

Çoklu doğum yardımı ihtiyaç sahibi olan aileler için günümüzde önemli bir pozisyona sahip. Yapılan bu yardım çoğu ailenin çocuk bakımı için önemli bir desteği oluyor.

Çocukların sağlıklı bakımı için çeşitli ihtiyaçlarının karşılanması gerekmektedir. Kimi aileler ise bu ihtiyaçların karşılanmasında yetersiz kalabilmektedir. Bu ve benzeri durumları baz alan destek önemli bir kesime ulaşmaktadır.

Son zamanlarda da sıkça öne çıkan çoklu doğum yardımı nedir? En önemlisi bu yardım kimleri kapsamaktadır?

Devlet eliyle yapılan bu destek, ihtiyaç sahibi olan çocuklu aileler için geliştirilen bir destek programıdır. Belirli bir dönem yapılan bu yardım şartları karşılayan ailelere düzenli olarak ödenmektedir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı da bu yardımın ulaştırılmasında önemli bir köprüdür. Ayrıca çeşitli kurum ve kuruluşlar sayesinde de ihtiyaç sahibi olan ailelere erişim sağlanmaktadır.

Çoklu doğum yardımı ödemesi alabilmek için çeşitli koşulların sağlanması gerekmektedir. İlgili yardımdan faydalanmak için öncelikli koşul Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması gerekmektedir.

İkinci koşul ise kişilerin 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu içeriğinde belirtilen şartlara uygun olunmasıdır. Ayrıca destek almak isteyen kişilerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından desteğe ihtiyaç duyduğu netleştirilmelidir.

Devlet tarafından muhtaç durumda bulunan ailelere yapılacak bu yardım çoklu doğum ile doğmuş olan çocuklar için geliştirilmiştir. Bu nedenle hanede çoklu doğum ile dünyaya gelmiş çocuğun bulunması da gerekmektedir.

Çoklu doğum yardımı şartları arasında hane içindeki bireylere düşen gelir payı da önemlidir. Hane içerisinde kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3’ünden daha az olmalıdır.

E-Devletten Doğum Parası Başvurusu

hederaguncel-coklu-dogum-yardimi- (4)

Çoklu doğum yardımı değişen ve çeşitlenen dünyevi ihtiyaçlar için bir devlet katkısı olarak görülüyor. Devlet eli ile yapılan bu yardım sayesinde çocukların daha iyi şartlar altında bakılması amaçlanıyor.

Değişen yaşam koşulları bebeklerden yetişkinlere kadar etkisini göstermektedir. İhtiyaçlar ve şartlar farklılık gösterse de temel gereksinimlerin karşılanması zaruridir. Ancak kimi ailelerin yeterli maddi gelire sahip olmaması çocuk bakımını elverişsiz hale getirebilmektedir.

Çoklu çocuk yardımı gibi devlet destekleri de bu aşamada devreye girmektedir. Özel bir kanun ile çerçeveleri belirlenen bu yardım muhtaç durumda olan haneler için önemli bir yardımdır.

Kanunlarda belirtilen şartları karşılayan ebeveynler tarafından bu desteğe başvuru yapılabilmektedir. Böylelikle hane içerisinde 0 ila 2 yaş aralığındaki çocukların temel gereksinimlerinin sağlanması amaçlanmaktadır.

Çoklu Doğum Yardımından Faydalanmak İçin Gereken Şartlar

Çoklu doğum yardımı belirli koşulları karşılayan kişiler tarafından alınıyor. Bu kişiler ise ilgili kanunda açıkça belirtiliyor.

Devlet tarafından sağlanan bu yardımdan faydalanmak için;

  • Çocukların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
  • Hane içinde yaşayan kişilere düşen aylık gelir net tutarının asgari ücretin üçte biri kadarını kapsaması,
  • Ailenin canlı doğum ile sonuçlanan ve 0 ila 24 ay aralığında hayatta çoğul çocuklarının olması (ikiz, üçüz, dördüz vb.)
  • Sağlık bakanlığı tarafından belirlenen takip ve izlem dönemlerinde kayıtlı olunan sağlık kuruluşunda gerekli kontrollerin sağlanmış olması,
  • Yapılan sağlık kontrollerinden elde edilen verilerin Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi sistemi (BSYBS) üzerine girişinin yapılmış olması,

Koşulları hanenin devlet tarafından sağlanan yardımı alabilmesi için gereken koşullardır. 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu’nda yer alan bu maddeler ışığında ihtiyaç sahibi olan kişiler çoklu doğum yardımı için gereken şartları karşılamaktadır.

Çoklu Doğum Yardımı 2022 Ne Kadar?

hederaguncel-coklu-dogum-yardimi- (3)

Çoklu çocuk yardımı olarak da bilinen yardım her geçen yıl daha geniş bir kesime ulaşıyor. Kolaylıkla başvuru yapılan yardım yüzleri güldürmeyi amaçlıyor.

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yapılan destekler artırılmaktadır. Bu programlar kapsamında farklı yardımlar çeşitli ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Çoklu doğum yardım parası olarak bilinen devlet desteği de bunlardan birisidir. Bu yardım kapsamında ödenecek olan tutar da kişiler gibi kanunlar çerçevesinde belirlenmektedir.

Düzenli olarak yapılacak olan bu ödemeyi alabilmek için gerekli koşullar sağlanmalıdır. Ardından ilgili kurumlara yapılacak olan başvurular tamamlanmalıdır.

Yapılan incelemeler sonucunda uygun görülen hanelere çoklu doğum parası verilmektedir. Sağlanacak olan destek canlı doğum ile sonuçlanan 0 ila 24 ay aralığında olan hanede yaşayan çocuklar içindir. Bu çocukların her birine 150 TL yardım verilmektedir.

Çocuklar için yapılan yardımlar her ay düzenli olarak T.C. kimlik numarasına göre yapılmaktadır. Böylelikle ödemelerin yapılacağı tarihler belirlenmektedir.

Çoklu doğum parası istenilen şartları taşıyan ve başvuran kişiler için ise bu tutar 400 TL’dir. Yasalar ile belirlenen bu tutar hesaplanarak ödemeler iki ayda bir yapılmaktadır.

Destek kapsamında kişilere ödenecek olan tutarın aralıkları ve artış miktarı Fon Kurulu tarafınca belirlenmektedir. Ödemesi yapılan tutarlar ilgili hanelere PTT aracılığı ile ulaştırılmaktadır.

Yapılacak olan ödemelerin başlangıç tarihi MH tarafından onayın verildiği tarihtir. Başvurular en fazla 30 gün geriye dönük olacak biçimde onaylanabilmektedir.

Çoklu doğum yardımı ile ilgili olarak yapılacak ödemeler ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenmektedir. Bu yardım için gereken müracaat işlemleri en yakındaki vakıf aracılığı ile yapılmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Çoklu Doğum Yardımı Nasıl Alınır? 2023

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!