USD33,08
EURO36,05
JPY0,210900
RUB0,374500
GBP42,83
EURO/USD1,09
BIST11.139,46
GR. ALTIN2.584,23
BTC64.213,50

En İyi Online Coğrafya Hocası Listesi 2023

cografya-hocasi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Coğrafya hocası; ÖSYM sınavlarına girecek olan, lisede yazılı sınavlara girecek olan ya da üniversitede vize ve finallere girecek olanların sık sık araştırdığı bir konudur. Özellikle KPSS, TYT, AYT gibi merkezi sınavlara girecek olan öğrenci ve adaylar en iyi online coğrafya hocası kimdir diye merak ederler.

Coğrafya hocası arayan herkes ders anlatımında, bilgi ve donanımda en iyi hocanın hangisi olduğunu merak eder. Zorlu sınav sürecinde, kendilerine en iyi şekilde coğrafyayı aktaracak ve öğretecek olan öğretmeni bulmak ister. Peki Türkiye’nin en iyi online coğrafya hocaları kimlerdir? İşte sizler için derlenmiş en iyi online coğrafya hocası listesi…

En İyi Coğrafya Hocası Kimdir? Coğrafya Hocaları Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

En iyi coğrafya hocası kimdir? Bu soru; KPSS’ye, TYT ve AYT’ye (YKS’ye), lisede yazılılara, üniversitede vize ve finallere girecek olanlar tarafından sıkça sorulur. Üniversiteyi ya da ortaöğretimi tamamlayıp KPSS’ye girecek olan adaylar, üniversite sınavlarına girecek olanlar, üniversitelerde coğrafya ile ilgili bölümleri okuyanlar ders çalışmak için iyi bir coğrafya hocasına ihtiyaç duyarlar.

En iyi coğrafya hocaları; dersi iyi anlatan, öğrencilerin konuyu tam olarak kavramasını ve kolay bir şekilde öğrenmesini sağlayan hocalardır. Bu hocalar, coğrafyanın ezberle öğretilmesine karşı çıkarlar ve coğrafyanın kavranarak, olaylar arasındaki bağlantıların anlaşılarak öğrenileceğini savunurlar. Zaten bu şekilde olduğunda öğrencilerde daha kalıcı ve anlamlı öğrenmelerin gerçekleştiği şüphesizdir.

cografya-hocasi

Çünkü coğrafya neden ve sonuçlardan oluşan çok önemli bir bilimdir. Coğrafyadaki konular, olaylar bir açıklamaya dayalıdır ve bu açıklama sayesinde mantığı kavranırsa daha iyi anlaşılır. Böylece ezberlemeye gerek kalmaz. Ezberlemek konuyu salt öğrenmektir, bu kalıcı olmayacaktır ve öğrenilen şeyin mantığı kavranmadığından hem sorularda zorlanılacaktır hem de benzer durumların öğrenimi gerçekleşmeyecektir.

İşte bu yüzden iyi bir coğrafya hocası, ders anlattığı kişilere coğrafyayı kavratmayı önemser. Bunun yanı sıra iyi bir coğrafya hocası; sadece düz anlatım yaparak dersi anlatmaz, öğrenciyi derse katar, derste farklı materyaller kullanarak dersi ilgi çekici ve kalıcı hale getirir ve dersin sıkıcı olmaması için eğlence ögelerini de kullanır.

Peki En İyisini Bulmak için Nelere Dikkat Edilmeli?

Yani iyi bir coğrafya hocası aynı zamanda eğlencelidir.

Yine iyi bir coğrafya hocası alanında bilgili ve donanımlıdır. Alanındaki güncel gelişmeleri takip eder, sürekli yeni şeyler öğrenerek kendini günceller, alanıyla ilgili kitaplar ve makaleler okuyarak kendini geliştirir ve bilgilerini taze tutar.   İyi bir coğrafya hocası dersi aktarırken, karşısındaki kitleyi dikkate alır ve dersi onların anlayacağı şekilde aktarır.

Zira dersin uygun aktarımı, öğretmenlikte olması gereken en temel özelliklerdendir.

Sadece ders anlatımı yapmamakta, aynı zamanda coğrafyada test ve konu anlatım kitapları yazmalıdır. Birçok ilde dershanelere gidip öğrencilere seminerler vermesi de önemlidir. Öğrencilere coğrafya anlatmakta, coğrafya çalışmanın püf noktalarını aktararak sınav rehberliği yapmalıdır.

İyi bir coğrafya hocasının özellikleri ele alındığına göre ülke çapında tanınan, popüler olmuş, en iyi coğrafya hocası listesini yapma zamanı gelmiştir. İşte en iyi online coğrafya hocası listesi…

En İyi Online Coğrafya Hocası Listesi

cografya-hocasi
Coğrafya Hocası

En iyi coğrafya hocası listesinde Türkiye’de en bilinen 5 coğrafya hocası yer alıyor. Coğrafya çalışmak istiyorsanız, iyi bir coğrafya öğretmeninden coğrafyayı en güzel şekilde öğrenmek istiyorsanız bu isimlere göz atmanızda fayda var. Sınava hazırlanan herkesin bileceği üzere coğrafya çok önemli bir alandır ve öğrenilmesi gerekir.

Lisenin her yılında bulunan bu ders, üniversite sınavlarında ve KPSS’de de öğrencilerin karşısına çıkmaktadır. Coğrafya hocaları sadece sınavlar için değil 9,10,11. ve 12.sınıf öğrencileri için de coğrafya anlatmaktadır.

İşte Türkiye’deki en iyi online coğrafya hocaları…

1 – Bayram Meral:

Bayram Meral, “Benimhocam” bünyesinde ders anlatan değerli bir öğretmendir. KPSS, TYT, AYT için coğrafya anlatımı yapmaktadır. “Benimhocam”ın tarih öğretmeni ve kurucusu olan Ramazan Yetgin ile beraber öğrenciler arasında son derece ünlüdür. Birçok öğrenciye ve sınav adayına coğrafyayı sevdirmeyi başaran Bayram Meral, eğlenceli bir kişiliğe sahiptir.

Derslerinde ezberci sistemden uzak durarak eğlenceli bir anlatım sunmaktadır. Yer yer yaptığı soğuk esprilerle dersi eğlenceli hale getirmekte ve öğrencileriyle samimi ilişkiler kurmaktadır. Bol tekrar yaparak ve coğrafyada olguların mantığını kavratarak öğrencilerde kalıcı öğrenme sağlamaktadır.

2 – Engin Eraydın:

Engin Eraydın özellikle KPSS öğrencileri için “coğrafya” denildiğinde akla ilk gelen isimdir. Tabii TYT ve AYT de anlatmaktadır. Engin Eraydın, kurucusu olduğu “hocawebde” bünyesinde ders anlatmakta ve bu yayında coğrafya kitapları çıkarmaktadır. Eğlenceli anlatımıyla, konuları içselleştirerek öğretmesiyle, bilgileri kodlamasıyla ve şifrelemesiyle bilinir.

cografya-hocasi

Kullandığı yöntemlerle konuları kolayca öğrenen öğrenciler aynı zamanda onun derslerinde çok eğlenir. Eğlenceli kişiliğini ders aktarımında kullanması öğrencilerin hoşuna gider ve bu öğrenmeyi kolaylaştırır. Engin Eraydın, sınav süreci boyunca sadece ders anlatımı yapmamaktadır. Diğer taraftan farklı şehirlerdeki kurumlara giderek coğrafya seminerleri vermektedir.

3 – Mehmet Eğit:

Mehmet Eğit, hem coğrafya anlatan hem de eğitim koçluğu yapan değerli bir öğretmendir. Hafıza teknikleriyle tarih, coğrafya ve hatta vatandaşlık öğretimi yapmaktadır. KPSS genel kültürün çok kolay veya kalıcı bir şekilde öğrenilmesini sağlamıştır. Sadece coğrafya anlatmakla kalmayan Mehmet Eğit, öğrencilere rehberlik yapmaktadır.

Sınav kaygısı, sınava hazırlanma, ders çalışma teknikleri noktasında bilgi verir. Diğer taraftan plan ve program yapma gibi konularda öğrencilere yol göstermektedir. Türkiye’nin dört bir yanında seminerler düzenleyerek öğrencilere rehberlik yapmaktadır. Coğrafya hocaları arasında en bilinenlerden olan Mehmet Eğit derslerini eğlenceli bir şekilde aktarmaktadır.

4 – Önay Çepe:

Önay Çepe, “Yargı yayınları” bünyesinde coğrafya anlatan bir öğretmendir. KPSS, TYT, AYT coğrafya anlatmaktadır. Türkiye’nin en bilinen yayınlarından olan Yargı yayınlarının coğrafya hocalarından biridir. Her yıl sınav adayları için hem Yargı bünyesinde hem de çeşitli kurumlarda coğrafya anlatımı yapmaktadır.

cografya-hocasi

Bunların yanı sıra coğrafya seminerleri düzenlemekte, konu anlatım kitapları ve soru bankaları çıkarmaktadır.

5 – Coğrafyanın Kodları (Yunus Turhan):

Yunus Turhan, sosyal mecralarda “Coğrafyanın Kodları” adı ile bilinen coğrafya öğretmenidir. Kurduğu Coğrafyanın Kodları platformunda ders anlatmaktadır. Özellikle lise öğrencileri ve TYT-AYT sınavlarına hazırlanan adaylar arasında bilinmektedir.

Lise coğrafya ve TYT-AYT coğrafya anlatımına ağırlık vermektedir. Liseye giden öğrencilerin coğrafya çalışırken, coğrafya yazılılarına hazırlanırken bir numaralı tercihidir. 9,10,11 ve 12.sınıf coğrafya derslerini aktarmakta ve öğrencilerin yazılılarda, merkezi sınavlarda başarılı olmasına katkı sağlamaktadır.

Lise Coğrafyayı Online Coğrafya Hocalarından Dinleyin

cografya-hocasi

Coğrafya dersi, lise boyunca öğrencilerin hayatındadır. 9.sınıf, 10.sınıf, 11.sınıf ve 12.sınıfta coğrafya dersleri bulunmaktadır. Özellikle eşit ağırlık bölümünü seçenler için coğrafya dersi çok önemlidir. Öğrenciler sıkça coğrafya hocası 9.sınıf pdf, coğrafya hocası 9.sınıf konu anlatımı aratıp bilgilere ulaşmak isterler.

Online coğrafya hocaları sadece konu anlatmakla kalmaz, öğrencilerin konuyu pekiştirmeleri için test de çözer. Bu nedenle coğrafya hocası 10.sınıf test, coğrafya hocası 11.sınıf konu testleri araştırılmaktadır.

9.sınıf coğrafyaTYT Coğrafya
10.sınıf coğrafyaTYT Coğrafya
11.sınıf coğrafyaAYT Coğrafya
12.sınıf coğrafyaAYT Coğrafya

Yukarıda bahsedilen hocalar ve diğer online coğrafya hocaları lise coğrafya konularını da anlatır. Zaten 9,10,11 ve 12.sınıflardaki lise coğrafya konuları öğrencilerin karşısına YKS’de çıktığı için TYT-AYT coğrafya kapsamındadır.

KPSS coğrafya da lise coğrafyadan farklı değildir, konular ve bilgiler aynıdır. Fakat kapsam farklıdır. KPSS coğrafyası Türkiye coğrafyası ile sınırlıyken lise coğrafya dünya coğrafyasını konu edinir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
1
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
En İyi Online Coğrafya Hocası Listesi 2023

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!