USD32,24
EURO34,95
JPY0,205800
RUB0,359900
GBP41,03
EURO/USD1,08
BIST10.725,43
GR. ALTIN2.427,89
BTC67.405,12

YKS Kaç Gün Kaldı? Nasıl Takip Ederim?

YKS kaç gün kaldı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YKS kaç gün kaldı sorusu milyonlarca vatandaş tarafından merak edilmektedir. Her yıl yapılan her geçen yıl daha fazla kişinin girdiği Yükseköğretim Kurumları Sınavı yani YKS yaklaşıyor. Adaylar bir yandan kendilerine üniversiteye giriş bileti kazandıracak bu sınava hazırlanırken bir yandan da YKS kaç gün kaldı diye merak ediyor.

YKS sınavına girecek olanların yanı sıra girecek kişilerin aileleri, öğretmenleri ve mesleği eğitim sektöründe olan birçok kişi bu sınavın ne zaman olacağını soruyor. Peki YKS kaç gün kaldı? Yükseköğretim Kurumları Sınavı ne zaman yapılacak?

YKS Nedir? YKS İçeriğinde Neler Var?

İlk aşamada YKS kaç gün kaldı sorusuna yanıt vermeden önce bu sınavın ne olduğuna değinmekte fayda var.

YKS, Türkiye’de 2017-2018 eğitim öğretim yılıyla beraber uygulanmaya başlanan ve her yıl gerçekleştirilen ortaöğretimden yükseköğretime geçiş sınavı sistemi olarak tanımlanabilir. YKS, her yıl milyonlarca kişinin üniversite kazanmak amacı ile girdiği önemli bir merkezi sınavdır. Sınav ÖSYM (Ölçme ve Seçme Merkezi) tarafından gerçekleştirilmektedir. Her yıl milyonlarca vatandaş bu sınavda ter dökmektedir.

Genellikle yaz başlangıcında gerçekleştirilen sınava her yaştan ve kesimden bireyler girmektedir. Açılımı Yükseköğretim Kurumları Sınavı olan bu kavram, neredeyse yıl boyunca gündemdedir. Bu nedenle sürekli YKS kaç gün kaldı diye sürekli sorulmaktadır.

YKS kaç gün kaldı

YKS’den önce benzer ada sahip olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Lisans Yerleştirme Sınavı şeklinde iki sınav mevcuttu. Adaylar haziran ayındaki LYS’ye yani alan sınavına girebilmek için mart ayındaki YGS’de yani baraj sınavında herhangi bir puan türünde 180 ham puan almak zorundaydı.

150-179 puan arasına sahip adaylar ön lisans programlarına başvurabilirken 150 puan altı ise tercih yapamıyordu. 7 yıllık sistemin değiştirilmesi, cumhurbaşkanının liseye geçiş sınavı olan TEOG’un kaldırılması gerektiğini söylemesi ve TEOG’un kısa süre sonra kaldırılmasından sonra gündeme geldi. YGS ve LYS’yi kaldırarak YKS’yi getiren sistem 12 Ekim 2017’de kamuoyuna duyuruldu.

YKS, TYT ve AYT olmak üzere iki farklı sınavı barındırmaktadır. Yani YKS sınavı iki oturumda gerçekleştirilmektedir. Bu iki oturum peş peşe iki günde yapılmaktadır. İlk etapta TYT’ye giren adaylar akabinde AYT’ye girmektedir. Bazı yükseköğretim programları sadece TYT istediği için bazı adaylar AYT’ye girmemektedir.

TYT Nedir?

YKS kaç gün kaldı sorularının bir cevabı da TYT’ye ne kadar kaldığıdır. Çünkü TYT, YKS’nin ilk ayağıdır ve iki gün sürecek olan YKS’nin ilk gününde yapılan oturumdur. Dolayısıyla insanlar YKS kaç gün kaldı sorusunun yanı sıra TYT kaç gün kaldı şeklinde de araştırma yapmaktadır.

Temel Yeterlilik Testi’ne bütün adaylar gireceğinden dolayı bu sınavın soru ağırlığı Matematik ve Türkçe’de oluyor. TYT şeklinde kısaltılan bu ilk oturumda öğrencilerden 40 Türkçe, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri ve 20 Sosyal Bilimler olmak üzere toplam 120 soruyu 135 dakika içinde yanıtlamaları bekleniyor.

YKS kaç gün kaldı

TYT sınavında amaç temel bilgi ve becerilerin tespit edilmesidir. Bu sınavda adayların dil bilgisi ve anlama kabiliyetleri kapsamında Türkçe soruları bulunmaktadır. Temel matematik becerilerini ölçen matematik testinin yanı sıra coğrafya ve tarih bilgisi de ölçülmektedir.

Bu sınav bir hız sınavıdır. Yani soruların zorluğundan ziyade kısa sürede çok soruya cevap verebilme durumu ön plandadır.

İlginizi Çekebilir: Eşit Ağırlık Bölümleri: Geleceği Parlak 13 Bölüm!

AYT Nedir?

YKS kaç gün kaldı sorusu kadar AYT kaç gün kaldı sorusu da sıkça sorulmaktadır. AYT, YKS’nin ikinci ayağıdır.

TYT sınavından sonraki gün yapılan AYT oturumu 40 matematik 40 Türkçe 40 fen bilimleri 40 sosyal bilimler olmak üzere toplam 160 sorudan oluşmakta ve 180 dakikalık sürede öğrencilerden sınavı bitirmeleri beklenmektedir.

Adaylar kendi seçecekleri bölümlere göre soruları çözecekler. Baraj puanı 180 olarak belirlenen bu sınavın üniversite tercihindeki ağırlığı TYT sınavından daha fazladır. Bu sınav bir güç sınavıdır. Yani öğrencileri zorlayan soruların yer aldığı ve bu soruları çözmek için geniş bir sürenin verildiği bir sınavdır.

Sınav puanının hesaplanmasında; TYT sınavı %40 oranında, AYT sınavı ise %60 oranında ağırlığa sahip olacak. TYT oturumunda 150 puan barajını geçen adaylar, ertesi gün gerçekleştirilen AYT oturumunda alacakları puanı kullanıp tercih yapma hakkı elde edecek.

Bu iki sınava ilave olarak dil bölümleri okumak isteyenler için de YKS kapsamına dil sınavı gerçekleştirilmektedir. Dil bölümleri kazanma isteyenler önce ilk gün TYT’ye ikinci gün ise dil sınavına girmektedirler.

YKS kaç gün kaldı

YKS Kaç Gün Kaldı? YKS’ye Kaç Gün Kaldı 2023

YKS tarihi yaklaştıkça YKS kaç gün kaldı soruları da artmaya başladı. Adaylar internet üzerinde YKS kaç gün kaldı şeklinde arama yapıyor. Peki YKS kaç gün kaldı? Adaylar sürekli YKS’ye kaç ay kaldı, YKS’ye kaç ay kaldı 2024 şeklinde de arama yapıyorlar.

Sınava girecek kişiler, sınavın tarihi belli olduğu için 17 Haziran’a kaç gün kaldı diye soruyorlar. Çünkü TYT 8 Haziran’da, AYT 9 Haziran’da gerçekleşecektir. YKS 2024 için önceden duyurulan 8-9 Haziran tarihleri, adaylarda şimdiden heyecan yaratıyor ve 8 Haziran’a kaç gün kaldı diye sormalarına sebep oluyor.

2024 YKS Kaç Gün Kaldı? YKS Sayaç İçin Nerelere Bakabilirim?

Sınava girecek kişiler YKS kaç gün kaldı sorusunun cevabını kolaylıkla öğrenirsiniz. Bunun için internette aramaları yeterli olacaktır. Adayların sıkça sorduğu YKS kaç gün kaldı sorusunu cevaplayan birçok internet sitesi ve uygulama bulunmaktadır.

Matematik delisi, Ünal Özkurt, Doping Hafıza, Üniversite tercih robotu, Ertan Sinan Şahin gibi sitelerden takip edebilirsiniz. Bu tarz siteler başta olmak üzere birçok internet sitesinde YKS kaç gün öğrenebilirsiniz. Bunların yanı sıra Google Play Store ve App Store’da YKS’ye geri sayım, YKS sayaç gibi uygulamalar da bulunmaktadır.

Bu uygulamalar aracılığıyla YKS kaç gün kaldı öğrenebilirsiniz. Özellikle geri sayım uygulamaları telefonunuzda sınava ne kadar kaldığını sürekli olarak gösterecektir.

YKS kaç gün kaldı
YKS Kaç Gün Kaldı?

YKS’ye Kaç Gün Kaldı 2024

YKS 2024’e hazırlanan adaylar şimdiden YKS kaç gün kaldı 2024 diye merak etmektedirler. Bu soruya yanıt bulabilmeniz için öncelikle 2023 YKS’nin sona ermesi gerekmektedir. Sınavdan sonraki birkaç ay içinde ÖSYM sınavlar takvimini yayınlamaktadır. Ve bir sonraki yılın YKS tarihini duyurmaktadır.

Bir sonraki yılın YKS tarihini, diğer merkezi sınavlarda da olduğu gibi ÖSYM sitesinden öğrenebilirsiniz.

MSÜ Kaç Gün Kaldı?

YKS kaç gün kaldı sorusundan sonra MSÜ kaç gün kaldı sorusu da sıkça soruluyor. Milli Savunma Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen askeri öğrenci aday belirleme sınavı MSÜ, 2023 yılında yapılmıştır. Sınav 2 Nisan Pazar günü gerçekleşti. Sınavın ilk başta 9 Mart’ta yapılacağı duyurulmuştur fakat deprem felaketinden dolayı bu tarih ertelenmiştir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
YKS Kaç Gün Kaldı? Nasıl Takip Ederim?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!