USD32,19
EURO34,96
JPY0,206100
RUB0,360100
GBP41,06
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.428,58
BTC68.501,87

Eşit Ağırlık Bölümleri: Geleceği Parlak 13 Bölüm!

esit-agirlik-bolumleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eşit Ağırlık bölümleri özellikle üniversite sınavına girecek öğrencilerin ilgisini çeken programları içermektedir. Sınav sisteminde Sözel, Eşit Ağırlık ve Sayısal puanlarla öğrenci alan sayısız üniversite bölümü bulunmaktadır. Her bölümün kendine göre ayrı avantajları olsa bile Eşit Ağırlık bölümleri her zaman revaçtadır.

Eşit Ağırlık Bölümleri İçinden Ön Plana Çıkacak Olan Bölümler!

Eşit Ağırlık bölümleri, YKS sınavında Türkçe, Matematik, Sosyal Bilgiler alanlarının çözülmesi sonucu alınan puana göre öğrenci alımı yapmaktadır. Sözel bölümleri ve Sayısal bölümler kadar Eşit Ağırlık puanıyla alan bölümler de merak edilmektedir.

Özellikle globalleşen dünyada ve teknolojik gelişimlerin bu kadar artmasıyla Eşit Ağırlık meslekleri önü açık mı tarzı sorular gündeme gelmektedir. İş dallarının gelişmesi ve çeşitlenmesiyle, ileriye yönelik seçilecek meslekler de önem kazanmaktadır. 4 yıllık Eşit Ağırlık bölümleri içerisinden önü açık olan Eşit Ağırlık meslekleri nelerdir? 

1 – Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık (PDR)                         

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, kişilerin kişisel, akademik, sosyal ve profesyonel ihtiyaçlarına cevap oluşturmak amacıyla psikolojik danışmanlar yetiştirir. Tamamen insan ruh sağlığı üzerine uzmanlaştırılan bu bölümün önü her zaman açıktır.

esit-agirlik-bolumleri
Eşit Ağırlık Bölümleri

Bu programda kişilerin problemleri üzerine farkındalık arttırmak amaçlanmaktadır. Kişilerin problemlerini öngörmek, önlemek ve başa çıkma becerilerini geliştirebilmek adına eğitimler sağlanır. İnsan üzerine yoğunlaşan Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı, Eşit Ağırlık bölümleri içerisinde sıkça tercih edilen bir bölümdür.

2 – Çocuk Gelişimi

Toplumu oluşturan en küçük yapı ailedir. Bireyler ilk eğitimlerini aile içerisinde almaktadır. Bundan dolayı da çocuk gelişimi eğitimi oldukça önemlidir. Bu alanda profesyonel eğitim alınabilecek Çocuk Gelişimi bölümü ön lisans ve lisans şeklinde okutulmaktadır.

Çocuk Gelişimi bölümünde insanın her yaş grubundaki gelişimine yönelik kapsamlı eğitimler verilmektedir. Bu gelişim aşamaları ise bebeklik ve çocukluk dönemindeki özelliklere göre temellendirilmektedir. Çocuklar üzerine çok yönlü eğitim alınabilecek bu bölüm, duruma göre yüksek maaşlı Eşit Ağırlık bölümleri arasındadır.

3 – Grafik Tasarım

Grafik tasarım ürün ya da hizmetle hedef kitlenin görsel veya yazılı olarak iletişimini sağlar. Grafik Tasarım bölümü görsel hafızası yüksek ve hayal gücü oldukça iyi olan kişilerin ilgisini çekmektedir. Farklı bakış açısına ve çok yönlü düşünceye sahip olan kişiler Eşit Ağırlık bölümleri içerisinde yer alan bu programa yoğun ilgi göstermektedir.

Gelişen tasarımların ve yenilikçi düşüncelerin hakim olduğu dijital dünyada grafik tasarım son derece önemlidir. Özellikle reklam piyasasında tasarımlar büyük ilgi görmektedir. Sanatsallığı da içeren bu bölümde, eğlenceli Eşit Ağırlık dersleri alınmaktadır.

4 – Sınıf Öğretmenliği

esit-agirlik-bolumleri

Öğretmenim, canım benim canım benim herkesin bildiği sevgi dolu bir şarkıdır. Öğretmenler kişilerin hayatında oldukça yüksek değere sahiptir. Yaşama ilk dokunuşu yapan öğretmenler, bizleri beceriler üzerine eğitmektedir. İşte Sınıf Öğretmenliği bölümü de tam olarak bunu hedeflemektedir!

Sınıf Öğretmenliği bölümü, bölüm öğrencilerine temel bilgileri ve becerileri kazandırmayı amaçlar.  Eğitim Fakültesi bünyesinde bulunan bu bölümde, yaşam boyu öğrenme bilincine sahip öğretmenler yetiştirilmektedir.

Eğitimi başarıyla tamamlayan bu bölüm öğrencileri atama açısından da avantajlıdır. Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı kontenjanlarda öncelikli sırada hep sınıf öğretmenleri bulunmaktadır. Eşit Ağırlık bölümleri arasında Sınıf Öğretmenliği bölümü atamalarda büyük bir alana sahiptir.

5 – İşletme

İşletme, herkesin hayatında en az bir kere düşündüğü bir kavramdır. Bunun cevabı uçsuz bucaksız bir denize benzemektedir. Birçok şekilde tanımlanan işletme en pratik ve yalın haliyle dışarıda görülen her şeydir.

Her mağaza, kafe, restoran, kurum, şirket bunların hepsi bir işletmedir. Eşit Ağırlık bölümleri arasında yer alan İşletme bölümü ise tamamen benzer yapıdadır. İş dünyasında hizmet veren her kurum ya da kuruluşun çeşitli konularında söz sahibi olacak kişi yetiştirme bu bölümün amaçlarındadır.

Eşit Ağırlık bölümleri içerisinde en popüler ve geleceği parlak olan İşletme bölümü rekabetçi gücü vurgulamaktadır. Gelişen piyasa ortamında işletmelerin ve işletmecilerin rolleri sürekli değişmektedir. Tam da bunun için gerekli olan İşletme bölümü iş dallarında son derece önemlidir.

6 – Hukuk

Toplumda bağımsız, sorumluluk bilinci gelişmiş ve görevinin gereğini yapan hukukçulara sonsuz bir ihtiyaç vardır. Hukuk bölümü tam da bunun için vardır. Üniversitelerdeki Hukuk bölümü, toplumdaki bireylerin birbirleriyle ya da bireylerin devletle yaşadığı anlaşmazlıkları çözmek için görevli elemanların yetiştirilmesini sağlamaktadır.

esit-agirlik-bolumleri

Bu bölümde yasalar ve kanunlar her şeyden önemli kabul edilmektedir. Eşit Ağırlık meslekleri ve puanları araştırmasında Hukuk bölümü, her zaman öncelikli değere sahiptir. İş ve kariyer şansının oldukça yüksek olmasından dolayı Hukukçular bir adım öne geçmektedir.  

7 – İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı

Evinize bir koltuk alacağınızda bile uzun uzun düşündüğünüz mutlaka olmuştur. Diğer eşyalarla olan uyumuna, fiyatına, rengine ve birçok özelliğine dikkat etmişsinizdir. Yeni bir oluşumun meydana gelmesinin ne kadar zorlayıcı olduğunu tatmışsınızdır.

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı da bir alanı ya da mekanı kişilerin ihtiyaçları ve bütçesi doğrultusunda düzenlemektedir. Bu düzenlemeyi yaparken sanatsal bilgiler kullanılır ve bu sayede ortaya eşsiz tasarımlar çıkmış olur. Yaşanabilirlik ve devam ettirilebilirlik için önemli olan bu program Eşit Ağırlık bölümleri içinde neredeyse gözdedir.

8 – Elektronik Ticaret ve Teknoloji Bölümü

Teknolojinin gelişmesiyle paralel olarak uzaktan alışveriş de en çok tercih edilen yöntem olmuştur. İnsanların büyük bir kısmı e- alışveriş siteleri sayesinde ihtiyaçlarını bulundukları yerden gidermeye başlamıştır. Piyasa büyük veya küçük ölçekli birden çok e- ticaret firması bulunmaktadır. Rakip olan bu firmalar satış pazarında kalıcılaşmak için alanda uzman kişilere ihtiyaç duymaktadır.

İhtiyaç duyulan bu kişiler ise elektronik ticaret ve teknoloji yönetiminde bilgili olan kişiler olmuştur. Eşit Ağırlık bölümleri içerisinde yer alan bu programda öğrencilere dijital pazar işleyişi öğretilmektedir. Analizler ve etkileşimlerin sistematik dille aktarılmasını hedefleyen bu bölüm önü açık bölümlerdendir.

9 – Eşit Ağırlık Bölümleri İçerisinde Vazgeçilmeyen Bölüm: Psikoloji

Psikoloji programı Eşit Ağırlık bölümleri içerisinde vazgeçilemeyen programlardandır. Psikoloji, temelde insan ve hayvanların davranışlarıyla duygularını anlamlandırmaya çalışan bilimsel disiplindir. Kapsamlı bilim dalı olan Psikoloji, insanı mercek altına almaktadır.

İnsanı etkileyen, onu anlamlandıran bir disiplindir. Psikoloji bunlara ek olarak zihinsel, davranışsal ve de gelişim süreçlerini analiz etmektedir. Çok yönlü olan Psikoloji bölümü öğrencilerin tercih listesinde ilk sıralarda yer almaktadır.

10 – Enerji Yönetimi

Gelişen dünyada enerji kaynakları da çeşitlenmektedir. Eskiden sayılı enerjiden yararlanılırken gün geçtikçe birden fazla enerji türünden faydalanılmaya başlanmıştır. Kısacası dünyada enerjiye duyulan ihtiyaç sonsuz boyuttadır. Bunun için yapılması gereken şey enerjiden maksimum şekilde verim almaya çalışmaktır.

Üretimin temel girdisi olarak kabul edilen enerji, nerede ve ne kadar kullanıldığı yönünde takip edilmelidir. Burada Enerji Yönetimi bölümü devreye girmektedir. Enerji Yönetimi bölümü, enerji üretimleri ve enerji kullanımında verimliliği arttırma üzerine çalışmaktadır. Yöntemsel bölümlerden olan Enerji Yönetimi birçok disiplinle iş birliği yapmaktadır.

11 – Teknoloji ve Bilgi Yönetimi Bölümü

Artık teknolojinin hızına yetişmek mümkün değildir. Hızla gelişim gösteren teknoloji ve dijital çağ için yeni nesil meslekler ortaya çıkmıştır. Teknoloji ve Bilgi Yönetimi de bu bölümler arasındadır. Bilgisayarın oldukça önemli olduğu teknoloji çağında bu alana yönelik meslekler değer kazanmaktadır.

esit-agirlik-bolumleri

Bu bölümün amacı ise dijital çağda önem kazanan bilgi yönetimi ve teknoloji alanı için donanımlı uzman yetiştirmektir. İnovasyon, yeni ürünlerin tasarımı, AR-GE gibi alanlarda öğrencileri dijital çağa hazırlamaktadır. Bilgisayar temelli bölümlere benzeyen bu programda Eşit Ağırlık bölümleri içerisinde yıldız gibi parlamaktadır.

12 – Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü

Bilgi, her zaman önemli kabul edilen ve önemi sürekli artan bir unsurdur. Bilgiyle doğru orantılı olarak Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün önemi de artmaktadır. Bu bölüm insanı, teknolojiyi, bilgiyi hatta idareyi bir araya getiren bir sistemdir.

Yönetimin ve teknolojinin bir arada olduğu bu bölümde sistem kurmak asıl hedeftir. İdare ve bilişimi bir araya getiren bu bölümde sistemin altyapısı ve yönetiminde yetkinlik kazandırmak amaçlanmaktadır. İnsan Kaynakları, Kamu Yönetimi bölümleriyle sıkça iletişim halinde olacak  Eşit Ağırlık bölümleri içerisindedir.

13 – Ekonomi

Yeni ekonomi piyasasında kripto, hisse senetleri veya NFT gibi farklı kazançlar ortaya çıkmıştır. Para ve parayla alakalı her şeyin önemli olduğu bir devirde Ekonomi bölümü de değer kazanmaktadır. Bu bölümde yeni kaynaklara ek olarak eski kaynaklar üzerinde de geniş çapta hakimiyet kazandırılmaktadır.

Ekonomi bölümü, üretim ve tüketim verilerini elde edebilecek, yorumlayacak, ekonomist unvanıyla  görev alacak kişiler yetiştirmektedir. Ekonomi bölümü gelecek zamanlarda Eşit Ağırlık bölümleri içerisinde Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Finans, Uluslararası Ticaret gibi değer kazanacak nadir bölümler içerisinde yer almaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Eşit Ağırlık Bölümleri: Geleceği Parlak 13 Bölüm!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!