USD32,22
EURO34,98
JPY0,206500
RUB0,351700
GBP41,08
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.420,99
BTC68.364,52

Nöropazarlama (Neuromarketing) Nedir?

noropazarlama-nedir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nöropazarlama yani Nöromarketing, müşteri ihtiyaçlarını, isteklerini ve tercihlerini doğru bir şekilde belirlemek için nörobilim ve bilişsel bilim alanlarını kullanan bir stratejidir. Tüketicilerin pazarlama uyaranlarına verdikleri yanıtları inceler ve belirli reklam kampanyalarına, ambalajlamaya, tasarıma vb. bilinçli olmayan tepkileri değerlendirir. Bu yaklaşım, hedef kitlede yankı uyandıran etkili pazarlama kampanyaları ve stratejileri geliştirmeye yardımcı olur.

Nöropazarlama Yasal Mı?

Birçok bilim adamı nöropazarlamanın tartışmalı yapısını vurgulamaktadır. Bazı insanlar çeşitli reklam türlerinin aldatıcı olabileceğini ve sahtekârlık içerebileceğini öne sürer. Bu yöntemlerin insanların beynini etkilediğini ve müşterileri istenen eylemi yapmak için harekete geçmeye teşvik ettiğini de ekliyorlar. Aksine, nöromarketing savunucuları, tekniklerinin müşterilerin ihtiyaç ve isteklerini anlamalarına ve onlara daha iyi hizmet etmelerine yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Nöromarketing şirketleri, normal reklam ajanslarının yaptığı gibi tüketicilere karşı etik ilkeleri gözeterek çalışırlar. Yasa dışı ve aldatıcı ürünleri tanıtmayı, tüketicilerin satın alma kararlarını kontrol eden reklamlar oluşturmayı amaçlamazlar. Nöropazarlama uzmanları, bu yaklaşımın müşterilerin seçimlerinin kalıplarını anlamalarına izin verdiğini söylüyorlar. Ayrıca, insanların şirketlerin satın alma kararlarını manipüle edip etmediklerini veya onları etkileyip etkilemediklerini öğrenmelerini sağladığını da ekliyorlar.

Neticeye gelecek olursak nöropazarlama tamamen yasal bir iştir ve üniversitelerde buna dair eğitimler bile verilir.

Nöropazarlama Neden Önemlidir?

Nöromarketing tartışmalı olsa da işletmeler için oldukça gereklidir. Markaların müşterilerin ihtiyaç ve tercihlerini anlamalarını ve bunları karşılamalarını sağlayan farklı teknikleri kapsar. Müşterilerin farklı reklam türlerine, kampanyalara ve ürün ambalajlarına verdikleri yanıtları da inceleyebilirler. Sonuç olarak, işletme sahipleri mevcut tüm seçenekler arasından en iyi seçeneği seçebilir, kampanyaların ve stratejilerin etkinliğini arttırabilirler.

Nöropazarlamayı tercih etmek şu konularda işletmelere yardımcı olur:

 • Müşterilerin farklı reklamlara, tasarımlara ve yöntemlere karşı bilinçli olmayan yanıtlarını belirlemek.
 • Yeni ve benzersiz stratejiler geliştirmek.
 • Reklam kampanyalarını ve stratejileri geliştirmek.
 • Belirli reklamların, logoların, ifadelerin müşterilerde tetikleyebileceği duygu(lar)ı keşfetmek.
 • Müşteri deneyimini geliştirmek.
 • Müşterileri memnun etmek.
 • Satışları artırmak.
 • Rekabet avantajları elde etmek.

Nörobilimin yardımıyla pazarlamacılar, müşterilerden olumlu yanıt alan ve satışları artıran ürün öğelerini belirleyebilir.

Nöropazarlama Nasıl Çalışır?

Nöromarketing, insanların beyinlerini taramak ve belirli reklamlara, ambalajlamaya, tasarıma vb. tepki olarak verilen fizyolojik ve sinirsel sinyalleri değerlendirmek için fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme ve elektroensefalogram (EEG) araçlarını kullanır. Bunlardan elde edilen veriler, işletme sahiplerine müşterilerin ihtiyaç ve isteklerinin net bir resmini sundukları için çok önemlidir.

Pazarlamacılar müşterilere reklam, ambalaj veya ürün tasarımı gösterir; bunlara verilen tepkileri ve beyin aktivitelerini izler. Yanıt aldıktan ve değişkenleri ölçtükten sonra şirketler hangi adımları atmaları gerektiğine karar verebilirler.

Verilen sonuçlara dayanarak şirketler; reklamlarını ve içeriklerini, ürün ambalajlarını ve tasarımlarını, web sitesi tasarımlarını ve markalaşmalarını kitlenin dikkatini çekmek ve müşterilerin ihtiyaçlarına cevap vermek için nasıl geliştireceklerine karar verebilirler.

Nöropazarlama Teknikleri

Nöropazarlamayı başarılı bir şekilde uygulamak için markaların özel araçlara ve nöropazarlama uzmanlarına ihtiyacı vardır. Aşağıdaki nöropazarlama tekniklerini kullanmanız için size yardımcı olacaklardır.

 • Göz izleme (bakış): Teknik, bakışlara ve müşterilerin onu nereye yönlendirdiğine odaklanır. Yardımıyla, dikkatlerini çekmeyi başaran renkleri, yazı tiplerini ve tasarımları anlayabilirsiniz. Ayrıca göz izleme, bu insanlar arasında kafa karışıklığına neden olan nesneleri de işaret edebilir. Marka bilinirliği ile ilgileniyorsanız, müşterilerin tanıma hızını öğrenebilirsiniz. Bu yaklaşım, yüksek düzeyde tanınırlığa sahip olup olmadığınızı veya insanların şirketinizi daha hızlı hatırlamasını sağlamak için üzerinde çalışmanız gerekip gerekmediğini size gösterecektir. Göz izlemeyi seçtiğinizde; web sitesi tasarımını, paketlemeyi ve reklamları düşük maliyetle geliştirmek için olanak elde edersiniz. Tekniğin yönetimi kolay olsa da müşterilerin duygularını değerlendirmenize yardımcı olmaz. Bu nedenle, hedef kitlenizin daha ayrıntılı bir analizini yapabilmek için biyometri ile birlikte kullanın.
 • Yüz kodlaması: Bu yöntem, duygusal tepkileri tanımlamak için deneklerin yüz ifadelerine odaklanır. İnsanların hissettiği duyguları anlamanızı sağlar: mutluluk, korku, endişe, memnuniyet gibi. Nispeten ucuz bir fiyat karşılığında, reklam içeriğinizi geliştirmenize ve kitlenizle rezonansa girmenize yardımcı olacak bilgiler alırsınız.
 • Biyometrik: Bu teknik, deri solunumu, iletkenlik ve kalp atış hızına bağlı olarak katılım düzeyini ve yanıt türünü (pozitif veya negatif) tanımlar. Biyometri, reklam içeriğinizi insanların isteklerine uygun hale getirmenizi sağlar. Göz izleme ile birlikte kullanıldığında, onlar için seçtiğiniz reklamları ve içeriği önemli ölçüde iyileştirebilir.
 • Elektroansefalogram: Beynin içindeki nöronlardan gelen elektrik sinyallerinin yardımıyla müşterilerde uyanan çağrışımları tespit etmenizi sağlar. Bu nispeten pahalı teknik, değişiklikleri kısa sürede değerlendirmenize, reklamların ve markalaşmanın kalitesini artırmanıza olanak tanır.
 • Fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme (fMRI): Bu en pahalı yaklaşım ayrıntılı duygusal tepkiler, hatırlama ve müşteri katılımı sağlar. Yöntemi gerçekleştirmek için bir laboratuvara ihtiyacınız var. fMRI, yüksek sinir aktivitesi sırasında beyindeki kan akışını tanımlar. Sonuç olarak, markalaşmayı iyileştirmeye ve fiyatları belirlemeye yardımcı olan bilgiler alırsınız.

Nöropazarlamayı Pazarlama Stratejinize Nasıl Uygularsınız?

Nöromarketing, pazarlamacıların bir işletmeyi daha hızlı büyütmelerine yardımcı olan geniş bir kavramdır. Bununla birlikte, etkili olması için yöntemlerini stratejinize nasıl uyarlayacağınızı bilmelisiniz. Düşünmeniz için bazı adımlar hazırladık.

 1. Göz izleme modellerini inceleyin. Göz hareketlerine ve bunlardaki değişikliklere fazla dikkat etmemiş olsanız da bunlar işletmeniz hakkında fikir verebilir. Göz izleme; müşterilerin reklamınızı, ürün ambalajınızı ve tasarımınızı beğenip beğenmediğini gösterebilir. Bu teknik, çevrimiçi ve mağaza içi reklamlarınızda daha fazla dikkat çeken öğeleri de görmenizi sağlayabilir. Ekibiniz; müşterilerin bakışlarını inceleyerek, öne çıkan ve kitleyi bağlamaya yardımcı olan şeyleri belirleyebilir. Müşterilerin şirketinizin renklerini, yazı tiplerini ve görsellerini beğenip beğenmediğini anlamak için bir grup araştırma katılımcısı toplayın. Bir mağazadaki reklamlarınızla etkileşime girip girmediklerini öğrenmek için müşterilere dikkatlice bakın. Bunu anladıktan sonra; reklamlarınız, paketlemeniz ve marka bilinci oluşturma konusunda ne yapmanız gerektiğini bileceksiniz.
 2. Olumlu bir kişilik yaratın. Gülümsemenin dikkat çektiği ve mutluluk görüntülerinin endorfin salgılanmasına neden olduğu bilinen bir gerçektir. Sonuç olarak, insanlar daha etkileşimli ve topluma açık hale gelir. Arkadaş canlısı, açık fikirli ve neşeli olmak, izleyicilere daha yakın olmanızı sağlar. Güven ve şeffaflık tesis edecektir. Reklamlarınıza veya sosyal medya yayınlarınıza gülümseyen bir kişinin resmini yerleştirirseniz, markanızın olumlu bir imajı oluşacaktır. İnsanların şirketinizden bir şeyler satın alma olasılığı daha yüksek olacaktır.
 3. Girilecek kuralları basitleştirin. Potansiyel müşterilerden ücretsiz deneme almak için kredi kartı bilgilerini eklemelerini istediğinizde, onları korkutup kaçırmanız daha olasıdır. Bu bilgileri gerektirmeyen bir hizmet arayacaklardır. Kart bilgilerini göndermeden ücretsiz deneme için kaydolan kullanıcıların müşterilere dönüşme olasılığı daha yüksektir. Öyleyse bu gerçeği göz önünde bulundurun ve giriş engellerini azaltmaya çalışın. Kayıt işlemini basitleştirebilir, sezgisel web formları oluşturabilir ve alıcı yolculuğunu geliştirebilirsiniz.
 4. Psikolojik hileler uygulayın. Pazarlamacılar, müşterileri yakalamak ve satın alma kararlarını etkilemek için çok sayıda numara yaparlar. Tüm şirketler, alıcıları çok tasarruf ettikleri konusunda ikna etmek için belirli fiyat noktalarını kullanır. Örneğin, sık sık 100 $ yerine 99.99 $ gibi fiyatlarla karşılaşırsınız. Bazı şirketler dolar işaretini kaldırabilir. Nöropazarlama uzmanları, markanın geliri için faydalı olabilecek diğer “püf noktaların” altını çiziyor. Örneğin üst raflara açık renkli ürünler ve alt raflara koyu renkli ürünler yerleştirirseniz, satışlarınızın artması daha olasıdır.
 5. Duyusal pazarlamayı kullanın. Müşterilerin duyularına hitap ederek onlara ulaşabilir ve olumlu bir marka imajı oluşturabilirsiniz. Dikkat çekecek ve güven inşa edeceksiniz. Hoş kokular ve hoş aydınlatma olağanüstü bir atmosfer yaratabilir ve müşteriler için olağanüstü bir deneyim sağlayabilir. Satışlar üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır. Kokular, insanların daha sonra markanızla ilişkilendireceği harika anılar ve heyecan yaratabilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Nöropazarlama (Neuromarketing) Nedir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!