USD32,23
EURO34,99
JPY0,207700
RUB0,356100
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.507,60
BTC70.259,68

Çocuksuz Çiftler Pişman mı? İşte Bilimsel Gerçekler!

cocuksuz-ciftler
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çocuksuz çiftler pişmanlık duymadıklarını bilimsel olarak ortaya koydular. Özellikle yaşlı ebeveynlerin hayatlarında keşke dedikleri anlar bir hayli fazla. Her kadın veya erkek bir bebeğin hayatlarına girişini heyecanla bekler. Elbette zamana bırakmış çiftler de vardır. Hayata yeni bir can kazandırmak onun bütün sorumluluğunu yüklenmek her insanın kaldırabileceği bir durum değildir.

Dünya genelinde merak edilen pek çok konu üzerine anketler yapılmaktadır. Merak edilen anketlerden biri çocuk yapmama kararı veren kişilerin çiftlerin durumlarından memnun olup olmayışıdır. Kişi neden bebek yapmak istemez? Peki çocuksuz bir hayat hüsran mıdır yoksa tam tersi mutluluk mu?

Çocuksuz Çiftler Yaşamlarından Oldukça Memnun!

cocuksuz-ciftler
Çocuksuz Çiftler

Bazı kişiler tarafından toplumsal baskı olarak tabir edilen çocuk pek çok ailenin umutla beklediği andır. Özellikle tüketilen zararlı besinler kullanılan ilaçlar, psikolojik nedenler çocuk sahibi olma oranını oldukça azaltmıştır. Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler kadar olmadığı için hayatlarından memnun olan kişiler de bir hayli fazladır.

ABD’li araştırmacılar bu konuyla ilgili dikkat çekici bir araştırma yapmıştır. Çocuk sahibi olmamış çiftler ileri zamanlarda bu kararlarından kesinlikle pişmanlık duymuyor. Evet, yanlış duymadınız! Michigan Eyalet Üniversitesi 5 yetişkinde yaptığı araştırmada birinin çocuk sahibi olma düşüncesi olmadığını ortaya çıkarmıştır. Bu veriler ülkeler arasında çocuksuz çiftler adına yapılsa özellikle farklı sonuçlar alınabilir.

Bilimsel içerikler yayınlayan dergi Plos One yayınladığı araştırmasında 1000 yetişkinin fikirlerini aldığı bir anket yapmıştır. Elde edilen veriler şaşırtıcıdır. Anket katılımcılarının %29,9 u çocuk istememektedir. Demek oluyor ki bu oran 1.6 milyondan fazla kişi çocuksuz yaşamaktadır.

Çocuksuz Çiftler Üzerine Yapılan Anket Sonuçları Neleri Gözler Önüne Seriyor?

Psikoloji Profesörü Jennifer Watling Neal ilginç bir varsayımda bulunmuştur. Alınan veriler 50-60 milyon Amerikalı vatandaşın çocuksuz olduğu anlamını taşımaktadır. Ortaya çıkan bulguların nedeni yaşa eğitime veya gelir seviyesine bağlamadığını belirtmiştir. Çocuk yapmama tercihleri bekar kalma hakkını kullanmak isteyen kişilerde yaygın görülmüştür.

Araştırma üzerine anket yapan kişiler çocuk sahibi olmayan çocuksuz çiftler için pişman olacaklarını düşünmektedir. Sonuçlarına bakıldığında bu düşüncenin tam tersi bulgulara rastlanmıştır. Çocuksuz olmaktan pişman olduklarına dair hiçbir kanıt bulamadıklarını ifadelerine eklemişlerdir.

cocuksuz-ciftler

Mutlu Eşler Neden Çocuk İstemekte Kararsız Olabilir?

İlişkiler evliliğe dönüştüğünde çevre faktörünün ilk direttiği konu çocuktur. Birçok insan çocuk yapmayan çiftlerin ileride yalnız kalacaklarını savunmaktadır. Fakat gerçek şudur ki çocuk meselesi anne babaya ses soluk olsun diye düşünülmez. Öncelikle çiftler bu durum için kendilerini hazır hissetmeli ve uygun gördükleri zaman çocuk sahibi olmayı düşünmelidir.

Veriler gösteriyor ki evlat sahibi olmak istemeyen kişilerin bir kısmı yaşam şekillerinin değişmesinden korkmaktadır. Bu fikre sahip çocuksuz çiftler sadece kendi düzenlerini sürdürmek ve hayatlarını dilediği gibi yaşamak isteyebilirler. Bir de bu durumun tam tersi sebepler vardır. Dünya imkanları dahilinde çocuğuna gelecek sunamama korkusu çiftleri endişeye sürüklemektedir.

Akademisyen Amy Blockstone Konuyla Alakalı Kitabında Soruları Yanıtladı!

Çocuk sahibi olma veya çocuksuz yaşam isteği akademisyenler içinde olmak üzere pek çok camiada tartışılmaktadır. Olması isteyip olumsuzlukla sonuçlanan çiftler ve hiç düşünmeyenler mutsuz olacaklarına dair iddiaya maruz kalmaktadır. Düşünülenin tam tersi bir sonuç ile karşılaşılmıştır.

Childfree by Choice yazarı Amy hayatını çocuksuz olarak tamamlamayı düşünen bir kişidir. Kitabında akademik konularla destekleyerek bu tartışmaya da ışık tutmuştur. Çocuk yapmayan kişilerin, çiftlerin pişman olacağı sözüne de açıklık getirmiştir.

60 yaş üzeri çocuksuz kişilerde yapılan araştırmada durumlarından pişman olmadıkları ortaya çıkmıştır. Hatta tam tersi hayatlarını mutlu geçirdiklerini dile getirmişlerdir. Yalnızlık hissi yaşamadıkları gibi sosyal hayatı olmayan kişilere göre daha geniş bir çevreye sahip olduklarını belirtmiştir.

cocuksuz-ciftler

Çocuksuz Kişiler Daha Çok Para Biriktiriyor!

Akademisyen ve yazar Amy Blockstone yeni bir iddiayla kafaları karıştırmıştır. Çocuksuz çiftler parada tasarruf mu ediyor? Belirttiği üzere çocuğun ihtiyaç ve masraflarına harcanmayan paranın birikiminin kolay olduğunu belirtmiştir. Bebek için harcanmayan paranın daha rahat şartlarda emekli olmak için kullanılacağını ifade etmiştir.

Düşündüren ifadelerinin içinde çocuklu çiftlerin arasındaki münasebetin azalacağını birbirlerine vakit ayıramayacaklarını eklemiştir. Bu durumun ileride çiftlerde mutsuzluk ve memnuniyetsizlik olarak sonuçlanacağını belirtmiştir. Hayattan alınan zevkin azalması depresyon risklerini arttırmaktadır. Çocuk için ayrılan paranın seyahat (ucuz bilet), eğlence, bakım gibi aktivitelere harcamanın mantıklı bulunduğu kitabında yer verdiği ankette görülmektedir.

Çocuk Sahibi Olmayı Düşünmemek Anormal Bir Durum mu?

cocuksuz-ciftler

Birçok kişi çocuk sahibi olma düşüncesi olmamasına rağmen yakın çevre baskıları üzerine zorunlu bırakılmaktadır. Kişi sadece sağlık sorunları nedeniyle değil bağımsız şekilde de çocuk istemeyebilir. Toplumca bilinmelidir ki çocuksuz çiftler kendi tercih ettikleri hayatı yaşamak istiyorlar. Belki ebeveyn olmaya hazır değiller belki de anne baba olmaya kendilerini uygun hissetmiyorlar.

Son yıllarda bu durum giderek artmaktadır. İş hayatının aktif olması bunda oldukça etkilidir. Gönüllü olarak çocuksuz olmayı seçen bireyler eğitim hayatlarına daha fazla zaman ayırmaktadır. Böylelikle gelişimlerine ve aktivitelerine daha fazla vakit ayırabilmektedir. Kişilerin bu kararlarını desteklemek yerine dışlamak acizliktir. Bebek sahibi olmayı istemek kadar istememek de normal bir durumdur.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Çocuksuz Çiftler Pişman mı? İşte Bilimsel Gerçekler!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!