USD32,83
EURO35,13
JPY0,207900
RUB0,376400
GBP41,70
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.488,86
BTC65.037,82

Çin Takvimi Nedir? 2 Adımda Çin Takvimi Okuma Yöntemleri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin takvimi 20. Yüzyılın ortalarından itibaren anne adayları arasında popülerleşmeye başladı. Günümüzde de oldukça yaygın şekilde kullanılır hale geldiğini söylemek mümkündür. Bu takvim sayesinde anne karnındaki bebeğin cinsiyet tahminini yapmak mümkün hale geliyor.

Bu takvimin doğru adı Çin Cinsiyet Tahmin Tablosu olarak bilinir. Nasıl kullanıldığı ise birçok kişi tarafından oldukça merak edilerek araştırılmaktadır. Daha çok bebeğinin cinsiyetini öğrenmek için sabırsızlanan anne adayları ya da bebek planı olan aileler bu hesaplamayı kullanır.

En İyi Cinsiyet Belirleme Takvimi Olan Çin Takvimi Tarihçesi Nedir?

Çin Takvimi cinsiyet belirleme denildiği zaman hemen hemen herkesin aklına gelen yollardan bir tanesidir. Pek çok kişinin oldukça kuvvetli bir şekilde inandığı bu takvimin de tarihçesi çok merak ediliyor. Doğal olarak da insanlar çok farklı ve doğa üstü bir tarihi olduğu fikrine kapılabiliyor. Ama ne yazık ki bununla alakalı somut bir kaynak ya da veri bulunmamaktadır.

cin-takvimi
Çin Takvimi

Çin takvimi tarihi ile alakalı sadece birkaç bilgi bulunuyor. Bu bilgiler de ne yazık ki sağlam temellere dayanan bilgiler değil. Kulaktan dolma denilebilecek kesinliği olmayan veriler diyebiliriz. Hem de bu kesin olmayan söylentilerin bazıları birbiri ile çelişiyor bile… Her biri birbirinden farklı şekillerde anlatılıyor.

1 – Qing Sarayı ile Alakalı Söylenti

Çin takvimi ile ilgili söylentilerden biri yaklaşık 300 yıl öncesine ait olduğu biliniyor. Söylenenlere göre bahsedilen cinsiyet tablosu Qing isimli sarayda özel muhafızlar ile çok sıkı bir şekilde korunmaktaydı. Bu takvimden daha çok saray hanedanının erkek çocuk sahibi olmasını sağlamak amacı ile faydalanılmakta idi.

2 – Kral Mezarı ile Alakalı Söylenti

Bir diğer söylenti ise yaklaşık olarak 700 yıl öncesine dayanıyor. Söylentiye göre söz konusu takvim bir kral mezarında tesadüfi bir şekilde bulunmuştur. Bugün ise Çin Bilim Enstitüsü isimli bir kuruluşun himayesinde sıkı bir koruma altında olduğu söyleniyor. Fakat o isimli bir kuruluş olup olmadığı bile şüpheli bir durum. Bu nedenle çok güvenilir kaynaklara dayanmayan bir söylenti diyebiliriz.

Çin Takvimi ile Cinsiyet Hesaplama Nasıl Yapılır?

Bahsedilen takvimin doğruluğuna ve kesinliğine dair elimizde bir veri olmamasına rağmen hemen hemen herkes tarafından ilgi çekici bir yöntem olarak görünmektedir. Özellikle bebeklerinin cinsiyetlerini bir an önce öğrenmek isteyen anne ve babalar mutlaka bu yola başvuruyorlar. Kesin bir sonuç elde edemeseler bile fikir sahibi olmak istiyorlar.

Çin takvimi aracılığı ile cinsiyet hesaplaması yapmak için 2 adıma ihtiyaç duyulmaktadır. Bunlardan bir tanesi annenin yaşıdır. Annenin ay takvimine göre yaşını bilinmesi gerekmektedir. Diğeri ise annenin son adet olduğu aydır. Yani son adet tarihine göre cinsiyet belirleme yapılmaktadır. Günü de biliniyorsa çok daha iyi olacaktır. Sonrasında net bir cinsiyet tablosuna ihtiyaç duyulmaktadır. Çin Takvimi kolay okuma aşamaları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Genelde tablonun sol köşesinde annenin yaşı bulunmalıdır. Oradan kendi yaşınızı bulmalısınız.
  • Sonrasında üst kısımda yer alan son adet olduğunuz ayı bulmanız gerekir.
  • Sonrasında ikisinin kesişim noktasında olan hücreye bakılmalıdır. Bu hücre bebeğinizin tahmini cinsiyetini göstermiş olacaktır.

Çin Takvimi için Annenin Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Bilinen Çin geleneksel olarak hala Ay ve güneş takvimini kullanmaya devam etmektedir. Bahsedilen bu takvime göre bir ay ise Ay’ın Dünya’nın etrafında yaptığı tam bir turu ifade etmektedir. Bir yılı oluşturan süre ise Dünya’nın güneş etrafında yapmış olduğu bir tur ile ortaya çıkmaktadır.

Bu takvimde iki farklı hareket temel alındığı için birtakım sapmalar meydana gelebilmektedir. Bunun önüne geçmek amacı ile de bazı önlemler alınmıştır. Bu önlemler ise ay sonuna fazladan gün eklemek ya da yıl sonuna fazladan ay eklemekten ibarettir. Bu sonucunda da Miladi takvim ile ay-güneş takvimi arasında bazı farklılıklar ortaya çıkabilmektedir.

cin-takvimi

Böyle olunca durum biraz kafa karıştırıcı gibi görünebiliyor. Üstelik Çin’deki yaş hesaplaması ile bizim kullandığımız yaş hesaplaması da birbirinden farklı. Çin’de dünyaya gelen bir çocuk direkt olarak 1 yaşında kabul edilmektedir. Yani doğumdan 1 yıl sonra kutlanan doğum gününde çocuk 2 yaşına girmiş olarak kabul edilmektedir.

Bu kadar farklılığın ortada olduğu bir durumda doğru hesaplama asla bulunmaz gibi görünse de aslında bir formül aracılığı ile doğru yaşı bulmak mümkündür. Söz konusu denklemi bir tablo aracılığı ile daha net bir biçimde aktarılmaktadır:

Öncelikle Çin Ay-Güneş takvimine göre yeni yıl tarihlerini içeren bir tablo bulmak gerekir.
Söz konusu tablodan öncelikle doğduğunuz yılı bulmanız gerekir.
Doğum yılınızın Çin Takvimi üzerinde hangi ayda başladığına bakmak gerekir.
Doğum tarihinizin gün ve ay olan kısmı, Ay-Güneş takvimindeki yeni yıldan önceyse mevcut yaşınıza +2 yıl eklemeniz gerekir. Fakat doğum tarihiniz takvim üzerindeki yıl yeni yıldan sonra geliyorsa +1 eklemek gerekir.
Örneğin, 10.01.1988 tarihinde doğan biri yaşına +2 eklemek gerekirken 13.07.1988 tarihinde doğan biri yaşına +1 eklemelidir.

Editör Önerisi: 2023 Ehliyet Affı Nedir? Kimler Yararlanabilir?

Çin Takvimine Göre Cinsiyet Ne Kadar Doğru?

Çin takvimi doğru mu ya da doğru veriler ortaya koyuyor mu? Sorusu çok fazla merak edilmektedir. Bu konuda da birçok istatiksel çalışmalar yapılmaktadır. Fakat söz konusu istatiksel çalışmalar takvimin doğruluğunu kanıtlar nitelikte veriler sunmamaktadır.

cin-takvimi

Birçok kişi Çin Takvimi doğruluğu konusunda oldukça ısrarcıdır. Fakat bu kişilerin çoğu da anne yaşını miladi takvim yaşını baz alarak hesaplama yapmaktadır. Yani tabloya yanlış yaş hesaplaması ile baktığı için veri baştan yanlış çıkmış olacaktır zaten… Bilimsel bir dayanağı da olmadığını söylemek gerekir.

Çin Takvimi 2023 Hamilelik Planlama Nasıl Yapılır?

Bebeğin cinsiyeti çocuk sahibi olmak isteyen kişiler bazen önemli bir ayrıntı haline gelebiliyor. Hatta bebeğin cinsiyetini belirlemek isteyenler tarafından hamilelik planlaması sırasında Çin Takvimi sık sık kullanılmaktadır. Peki Çin Takvimi bu konuda nasıl kullanılmalıdır?

Çin Takvimi uzun yıllardır gerek merakı gidermek gerekse cinsiyet belirlemek için kullanılmaktadır. Tablonun isabetli olabilmesi için bazı hususlara çok dikkat etmek gerekir. Söz konusu hususları şu şekilde sıralamak mümkündür;

  • Annenin yaşı bu tabloda cinsiyet belirlemede iki önemli adımdan bir tanesidir.
  • Yaşı öncelikle Ay-Güneş takvimine uygun olacak şekilde doğruca hesaplamak gerekir.
  • Sonrasında hamile kalmayı planladığınız ayı belirlemeniz gerekir.
  • Çin takvimi üzerinden bakarak istediğiniz cinsiyetin hangi aya denk geldiğini tespit etmelisiniz.
  • Örneğin kız bebek istiyorsanız, yaşınızın karşısında hangi ay kız bebeğe denk geliyorsa gebeliğinizin başlangıcını o aya denk getirecek şekilde ayarlamaya çalışabilirsiniz. Nisan ayı kız bebeğe denk geliyor diyelim. Planlamayı o aya denk gelecek şekilde yapabilirsiniz.
cin-takvimi
  • Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus hamilelik planlaması tam istenilen ayda olmayacaktır. Yani nisan ayında bebek düşünmeye başladınız diye direkt nisan ayında bebek sahibi olacağınızın garantisi bulunmaz. Başlangıç ayı mayıs ya da haziran şeklinde de olmaktadır. Bu nedenle istenilen cinsiyetin üst üste denk geldiği aylara bakmak ve ona göre planlama yapmak gerekir.
  • Çin takvimi üzerinde bazen cinsiyet tahminleri üst üste aynı şekilde denk gelecektir. Mesela mart nisan ve haziran aylarında üst üste erkek ya da kız tahmini olabilmektedir. O ayları iyi değerlendirmek gerekir.

Fakat yine de belirtmiş olduğumuz gibi Çin Takvimi kesin verilere dayanan bir tablo değildir. Sapmalar ya da yanlış tahminler meydana gelmektedir. Bu durumu da düşünerek hareket etmek daha faydalı olacaktır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Çin Takvimi Nedir? 2 Adımda Çin Takvimi Okuma Yöntemleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!