USD32,23
EURO34,99
JPY0,207700
RUB0,356100
GBP41,18
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.507,60
BTC70.259,68

En İyi Cem Karaca Şarkıları | Spotify’da En Çok Dinlenenler!

cem-karaca-sarkilari
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cem Karaca şarkıları yıllardır dillerden düşmeyen şarkılar arasındadır. Yaptığı kaliteli müzik anlayışıyla gönüllere hitap eden Karaca hala eskisi kadar dinlenilmeye devam etmektedir. Ünlü ses sanatçısı 5 Nisan 1945 İstanbul doğumludur. Tiyatro ve müzik ile iç içe büyümüştür. Ayrıca ilk müzik deneyimini annesi Toto hanımın teyzesi ile yaşamıştır.

Müziğe dair attığı adımlar güzel bir olay sonucu başlamıştır. 14 yaşlarında genç bir delikanlı iken yaşıtlarında bir kıza aşık olmuştur. Beğendiği kızı etkilemek için ona gitar eşliğinde yabancı bir şarkı söylemiştir. Fakat hitap ettiği kızdan çok annesi performansından etkilenmiştir. Böylelikle oğlu Cem’in müzik yolculuğuna adım atması adına destekçi olmuştur.

Cem Karaca Şarkıları Şimdi Spotify’da Dinleyiciyle Buluşuyor!

cem-karaca-sarkilari

Rock n Roll tarzıyla bilinen Cem Karaca şarkıları yazma esnasında her zaman kendine has bir duruş sergilemiştir. Özellikle hayatta iken verdiği röportajlarda bu konu üzerinde durmuştur. Kimi şarkılarında imkansız bir aşktan bahsederken kimisinde yaşamı ve insanlığı protesto etmiştir. Yani tüm albümleri hayattan birer parça gibidir.

 • Cem Karaca ve Apaşlar-1967
 • Resimdeki Gözyaşları-1968
 • Cem Karaca’nın Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar ve Ferdy Klein’a Teşekkürleriyle-1974
 • Nem Kaldı?-1975
 • Yoksulluk Kader Olamaz-1977
 • Safinaz-1978
 • Hasret-1980
 • Bekle Beni-1982
 • Cem Karaca Şarkıları Almanya Albümü: Die Kanaken-1984
 • Merhaba Gençler ve Her Zaman Genç Kalanlar-1987
 • Töre-1988
 • Yiyin Efendiler-1990
 • Nerde Kalmıştık-1992
 • Cemaz-Ül-Evvel-1994
 • Cem Karaca 1-1996
 • Cem Karaca 2-1997
 • Bindik Bir Alamete-1999
cem-karaca-sarkilari

Günümüzde de bire bir uyarlanmış şarkı sözleriyle karşılaşmak mümkündür. Fakat Cem Karaca şarkıları kadar dinleyenler üzerinde etki bırakmamıştır. Özellikle farklı sanatçıların seslendirdiği şarkıları kendi seslendirmelerine oranla daha az dinlenmiştir. Ve insanlar üzerinde aynı etkiyi yaratmamıştır. İnternet üzerinden rahatlıkla dinleyebileceğiniz ve Spotify’da da yayınlanan şarkı listesi ve şarkıların hikayeleri şöyledir;

Bindik Bir Alamete1999Bindik Bir Alamete adlı albümündendir.
Bu Biçim1980Hasret albümünden bir parçasıdır.
Sevda Kuşun Kanadında1988Töre albümündedir.
Kendim Ettim Kendim Buldum197045’lik plaktadır.
Beni Siz Delirttiniz197545’lik plaktadır.
Yorgunum Kaptan1984Die Kanaken albümündedir. Almanya’da çıkarılmıştır.
Bekle Beni1982Almanya’da çıkardığı plakta yer alan şarkıdır.
Yiyin Efendiler1990Albüme ismini veren parçadır.

1 – Cem Karaca – Bu Son Olsun (1969)

cem-karaca-sarkilari

Cem Karaca’nın grup Apaşlar ile seslendirdiği bu şarkı 45’likte yer alan bir parçadır. Şarkının sözleri ise o yıllar evli olduğu eşi Meriç Başaran’a aittir. Ayrıca müzik sahibi Apaşalar gitaristi Mehmet Soyarslan’dır. Şarkı incelendiğinde Cem Karaca’ya has bir hüzün ve sitem görülmektedir. Sevilen parça Spotify Cem Karaca şarkıları listesinde ilk sırada yer almaktadır.

2 – Resimdeki Gözyaşları (1968)

Bestesinin yine Mehmet Soyarslan’a ait olduğu bu şarkı cem Karaca ile Apaşlar’ın en büyük başarısı olmuştur. Şarkı dizeleri bir serzenişi, bir umudu yansıtmaktadır. Ayrıca insanın insan olma niteliğini anlatmaktadır. Cem Karaca şarkıları duyguları en doğal haliyle dinleyiciye aktarmıştır.

3 – Tamirci Çırağı (1975)

cem-karaca-sarkilari

Tamirci çırağı şarkısı Cem Karaca şarkıları arasında en dramatik konuya sahip olandır. Şarkıda geçen çırak arabasını tamir ettirmeye dükkana gelen genç bayana aşık olur. Fakat aşkını içten içe yaşamaya devam eder. Ta ki ustasının onun çırak olduğunu hatırlatana kadar. Cem Karaca şarkıyı tam da böyle bir çıraktan esinlenerek yazdığını belirtmiştir.

4 – Cem Karaca – Deniz Üstü Köpürür (1974)

Cem Karaca Anadolu türkülerini de başarıyla seslendirmiştir. Bunlardan biri Muğla Ulu’da gerçek hikayeden esinlenmiş Deniz Üstü Köpürür türküsüdür. Osman adında bir gencin Gül Ayşe’ye olan aşkını anlatmaktadır. Düğünden düğüne gördüğü sevdiğine bir türlü açılamamıştır. Sonra arkadaşları onun derdini sorduklarında eline sazını alıp bu türküyü söylemiştir.

5 – Cem Karaca – Islak Islak (1992)

cem-karaca-sarkilari

Şarkı sözleri sevdiği insanın üzülmesine kıyamayan kişinin duygularından oluşmaktadır. Onun üzülmemesi için olmazları yapacağını söylerken bu sözleri yârinin gözyaşı dökmesini engellemek için yapmıştır. Ayrıca Cem Karaca şarkıları arasında sevgiyi en güzel anlatan şarkılardan biridir. Spotify platformundan istediğiniz her an dinleyebilirsiniz.

6 – Ceviz Ağacı (1987)

Sözleri Nazım Hikmet’e ait olan şarkının bestecisi Cem Karaca’dır. Ayrıca Nazım Hikmet’in bu şarkıyı polisten kaçtığı sıra yazdığı iddia edilmiştir. Farklı bir iddia ise N. Hikmet sevdiği kadına Gülhane parkında ceviz ağacının altında buluşmalarına dair not yazmıştır. Bunu iletmesi için arkadaşına verir. Buluşma sırasında park polis doludur. Nazım Hikmet polislere görünmemek için ceviz ağacına tırmanır.

7 – Cem Karaca – Kerkük Zindanı(1999)

cem-karaca-sarkilari

Sevcan Orhan’ın da seslendirdiği bu şarkı Cem Karaca ile ünlenmiştir. Kerkük’teki Türklerin zindanlarda yaşadığı zulümden bahseden meşhur şarkı böylelikle çıkmıştır. Fahrettin Ergüç sözlerinde yaşananların dışavurumu olarak bahsetmiştir. Değerli şarkıyı Spotify Cem Karaca şarkıları listesinde 7 numarada dinleyebilirsiniz.

8 – Ay Karanlık (1974)

Şarkı Ahmet Arif’in Ay Karanlık adlı şiiri bestelenerek yapılmıştır. Şiir gerçek bir aşk hikayesinden bahsetmektedir. Özellikle şair sevgiliye olan hislerini içinden geldiği gibi saf duygularla ifade etmiştir. Cem Karaca bu şiiri tam da duyguyu yansıtacak şekilde başarıyla seslendirmiştir. Güzel şiiri Cem Karaca yorumuyla dinlemek isteyenler Spotify platformu üzerinden şarkıyı dinleyebilirler.

9 – Sende Başını Alıp Gitme (1992)

cem-karaca-sarkilari

Söz Cem Karaca’ya ait olup müziği ise Nil Burak tarafından bestelenmiştir. İlk olarak Nil Burak 1989 tarihli albümü için bu şarkıyı seslendirmiştir. Ardından Cem Karaca 1992 yılında şarkının bazı sözlerinde değişiklik yaparak albümüne eklemiştir. Ayrıca Cem Karaca şarkıları arasında olan bu şarkı Haluk Bilginer, Zeki Müren ve Sibel Can gibi önemli isimler tarafından da seslendirilmiştir.

10 – Cem Karaca Şarkıları – Çok Yorgunum (1987)

Bahsedilen başarılı şarkı Cem Karaca’nın Nazım Hikmet ile büyük bir bağ kurmasını sağlamıştır. Karaca sözlerinde yurt dışına çıkıp dönemediği zamanlar Nazım Hikmet’i anladığını belirtmiştir. Böylece eline gitarı alıp Nazım Hikmet’i düşünerek beste yaptığını dile getirmiştir.

11 – Namus Belası (1975)

cem-karaca-sarkilari

Cem Karaca’nın en güzel şarkıları arasında yer alan parça ayrıca Karaca’nın pişmanlığını da içermektedir. Verdiği bir röportaj sırasında şarkıyı yazdığı için pişmanlık duyduğunu dile getirmiştir. Askerde tanıdığı bir şahsın eşine veya sevdiğine yapılan istismar nedeniyle parçayı yazma kararı almıştır.

12 – Çökertme (1968)

Düğünlerde oynanan bu türkü aslında bir dramı içinde barındırmaktadır. Türkünün kahramanları Halil Efe ve Gülsüm Çökertme’den Adalar’a kaçmayı planlamaktadır. Sonra bindikleri teknede yaralanan Halil’i ibretlik olsun diye Kaymakamlık bahçesinde bırakırlar. Ayrıca su istediğinde su bile vermezler. Ölmemek için direnen Halil’i gece gizlice boğarlar. Bu durum üzerine bu türkü yazılır.

13 – Raptiye Rap Rap (1992)

cem-karaca-sarkilari

Cem Karaca şarkıları hiçbir zaman laf olsun diye yazılmamıştır. Özellikle her eserinde gizli mesajlar vardır. Bunlardan biri de Raptiye Rap Rap şarkısıdır. Şarkı ismi 1980 darbesindeki asker ayak seslerini simgelemektedir. Ayrıca gene geldi şapka sözlerinin yer aldığı bölüm dönemin Başbakan’ı Süleyman Demirel’e ithaf edilmiştir.

14 – Cem Karaca – İşte Geldik Gidiyoruz (1987)

Cem Karaca’nın bu şarkısı “Merhaba Gençler ve Hep Genç Kalanlar” albümünden bir parçadır. Ayrıca söylenen terimlerin neyi ifade ettiği merak edilmiştir. Şarkı içerisinde karpuz ve hıyar kelimeleri geçmektedir. Anlamı var olan sistemin insanları dönüştürdüğü durumdur. Özellikle Cem Karaca – İşte geldik gidiyoruz sözleri kime ait soruları da araştırma konusudur.

15 – Cem Karaca – Gel Gel (1974)

Cem Karaca’nın oğlu Emrah Karaca bir röportaj vermiştir. Babasının tüm yazdığı şarkıların her birinin başkasına özel yazıldığını belirtmiştir. Annesine yazdığını söylediği şarkı da Gel Efendim Gel şarkısıdır. Ayrıca babasının sevgi mevzu bahis olunca göstermekten çekinmediğini sözlerine eklemiştir. Şarkının orijinal kaydını Youtube’dan izleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: İstiklal Caddesi

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
En İyi Cem Karaca Şarkıları | Spotify’da En Çok Dinlenenler!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!