USD32,77
EURO35,09
JPY0,208900
RUB0,366300
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.583,52

18 Mart Unutulmaz Vatansever Çanakkale Savaşı Kahramanları!

featured
canakkale-savasi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çanakkale savaşı kahramanları, tarih sayfalarında yerini aldı. İsmi bilinen Çanakkale savaşı kahramanları sadece savaşın değil Türkiye tarihi için de yön verici bir etkiye sahiptir. 

Çanakkale Savaşı 1915 yılında başlamış genç, yaşlı, kadın, erkek pek çok vatansever bu savaşta gönüllü olarak mücadele etmiştir. Çanakkale savaşı kahramanları sayesinde büyük bir başarı ile sonuçlanan Çanakkale savaşı sonrası ise “Çanakkale Geçilmez” sözleri tarihe altın harflerle kazınmıştır.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü her yıl kutlanan önemli bir gündür. Çanakkale Savaşı 1. Dünya Savaşı sırasında büyük mücadelelere sahne olmuş ve zafer ile sonuçlanmıştır. 18 Mart’ta sona erdiği için de her yıl bugün, savaşta şehit olan Türk askerleri için anma törenleri yapılır. 

Çanakkale Savaşı’nın Önemi

çanakkale zaferi

Çanakkale Savaşı sadece bağımsızlığını elde eden Türkler için değil Anzaklar için de büyük bir öneme sahiptir. Yeni Zelanda ve Avustralya Anzaklarının gerçek psikolojik bağımsızlık kazanması Gelibolu Savaşı ile olmuştur.

Çanakkale Savaşı özellikle Yeni Zelanda ve Avustralya’yı derinden etkilemiştir. Çanakkale Savaşı’ndan önce bu iki ülke Britanya’nın yenilmezliğinden çok emin olarak Britanya İmparatorluğu’nun kendilerini savaşa çağırmasından da çok büyük onur duymuşlardır. Fakat Gelibolu Savaşı’nın Türklerin zaferi ile sonuçlanması onların güvenini sarsmıştır.

25 Nisan günü Yeni Zelanda ve Avustralya’da Anzak Günü adıyla anılır ve bugün de anma törenleri düzenlenir. Bunun yanında Avustralyalı ve Yeni Zelandalılar bugün de Gelibolu Yarımadasına gelerek atalarının çıkarma yaptığı toprakları ziyaret ederler. Yeni Zelanda, Wellington Tarakina Koyu’nda Atatürk Memorial anıtı bulunur. Canberra’da ise Kemal Atatürk Memorial vardır.

Her açıdan Çanakkale Savaşı oldukça stratejik bir savaştır. 18 Mart Çanakkale Zaferi ile sonuçlanan bu savaş Kurtuluş Savaşı’na zemin hazırlamıştır. Aynı zamanda Türk dünyası için de var olma savaşı olmuştur. 

Çanakkale savaşı’nın önemine kısaca değindikten sonra Çanakkale Savaşı’nın Başlama Sebebi Nedir, Çanakkale savaşının sonuçları nelerdir gibi soruların yanıtlarından ziyade bu yazımızda, savaşta kahramanca mücadele etmiş “Çanakkale savaşı kahramanları” kimler sizlere anlatmak istiyoruz.

Unutulmaz Çanakkale Savaşı Kahramanları!

Kahramanları ile büyük bir destana imza atan Çanakkale zaferi anlı şanlı tarihimizin en büyük zaferleri arasında yer almaktadır. Bu destanın kahramanları ise Türkiye Cumhuriyeti var olduğu sürece kalplerimizde yaşamaya devam edecektir. Şimdi gelin Çanakkale Savaşı’ nın unutulmaz isimleri kimler yeniden hatırlayalım.

1 – Gazi Mustafa Kemal Paşa

Çanakkale savaşı kahramanları denildiğinde akla ilk olarak elbette Mustafa Kemal Atatürk geliyor. Savaşta gösterdiği akıl dolu hareketler, vatanseferlik onun daimi Çanakkale savaşı kahramanları arasında yer almasını sağlıyor. 

Yarbay rütbesi ile 19. Tümen komutanlığı vazifesini ifa eden gazi Mustafa Kemal Paşa, elde ettiği üstün başarılar sayesinde Albay rütbesine yükseltilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale zaferi sonrasında bize karşı savaşmak için getirilen Anzakların annelerine “Evlatlarınız artık bizim evlatlarımızdır. Gözünüz arkada kalmasın” diye seslenecek kadar asil bir komutan olma özelliğine sahip olduğunu göstermiştir.

2 – 33. Piyade Alayı ve Yarbay Ahmet Şevki Bey

Çanakkale savaşında en büyük başarıları gösteren biri de 33. Piyade alayı olmuştur. Yarbay Ahmet Şevki Bey idaresinde ki alay, Gelibolu yarımadasında gerçekleşen savaşlarda büyük başarı elde etmiş ancak 1.427 kahraman askerini şehit vermiştir.

3 – Nusret Mayın Gemisi

Çanakkale savaşı kahramanları dediğimiz de sadece kişiler akla gelmez elbet ki. Savaşın kaderini değiştiren Nusret mayın gemisi sayesinde döşenen mayınlar Çanakkale zaferi elde edilmesinde büyük avantaj sağlamıştır.

4 – Çanakkale Kahramanı Seyit Onbaşı

Çanakkale Savaşı Kahramanları arasında en çok ismini duyduğumuz ve koca yüreği ile savaşın seyrini değiştiren Seyit Onbaşı kimdir bilmeyen yoktur sanırız. Mecidiye tabyasında vazife alan Seyit Onbaşı 276 kg ağırlığındaki topu tek başına kaldırması ile tanınmaktadır.

Mermiyi kaldırması gereken vincin arızalanması sebebi ile savaşın en kritik anında mermiyi kucaklayarak namluya sürmesi ve bunun neticesinde Ocean isimli gemide ciddi bir hasar oluşmasına sebep olması Çanakkale zaferinin elde edilmesinde ki önemli anlardan biridir.

5 – Mehmet Çavuş

Çanakkale Savaşı Kahramanları arasında Mehmet Çavuş’un ismini zikretmeden olmaz elbette ki! Bulgaristanlı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Mehmet Çavuş, Çanakkale boğazını bombardımana tutan İngiliz askerlerine karşı birliği ile üstün bir mücadele sergileyerek düşmanı püskürtmeyi başarmıştır. Mustafa Kemal Atatürk tarafından Ayyıldızlı madalya ile ödüllendirilen Mehmet Çavuş, Türk askerinin Mehmetçik ismi ile anılmasında da isim babası olmuştur.

6 – Çanakkale Savaşı Kadın Kahramanları: Nezahat Onbaşı

Çanakkale savaşı kahramanları olan Mehmetçikler yanında kadınlarımızda bu başarıyı elde etmemize katkı sağlamıştır. Cephe arkasında sağlık, gıda, giyim ya da askeri malzeme taşıyan kadınlarımız dışında cephede bire bir mücadele veren kadın kahramanlarımız da oldu. Onlardan biri de Nezahat Onbaşı.

Nezahat Onbaşı asker bir aileden geliyor olmasının dışında annesini küçük yaşta kaybetmesinden dolayı hayatını hep cephede geçirmek zorunda kalmıştır. Nezahat Onbaşı henüz 12 yaşında iken “Onbaşı” rütbesini kazanan bir Türk kadın askerdir. 8 Yaşında tanıştığı cephe de Türkiye Cumhuriyetinin bağımsızlığı için pek çok savaşta yer almış ve büyük başarılar elde edilmesinde katkı sağlamıştır.

Çanakkale savaşında yaşanan bir anekdot da; düşmanların Gediz cephesinde baskın bir başarı elde etmeye başlaması üzerinde 600 kişilik alayın geri çekilmeye başladığına şahit olan Nebahat Onbaşı, alayın önünü keserek şu sözü söylemiştir.

”Ben babamın yanına ölmeye gidiyorum, siz nereye gidiyorsunuz!”

Askerler üzerinde bu sözlerin etkisi elbette ki büyük oldu ve bu sözler sayesinde kaybedilmek üzere olan Gediz cephesi yeniden kazanıldı.

7 – Çanakkale Savaşı Kahramanları: Halide Edip Adıvar

Mustafa Kemal Paşa ile omuz omuza cephede yer alan Halide Onbaşı Türk halkının birlik olmasında, savaşa katılmasında ve topraklarımızı işgal edenlere karşı çıkmalarında büyük etki göstermiştir. Çanakkale savaşı kadın kahramanları arasında ismine yer verebileceğimiz Halide Onbaşı rütbesine bire bir cephede yer alması sayesinde kazanmıştır.

8 – Mücahide Hatice Hanım

Çanakkale savaşı kadın kahramanları çoğunlukla Anadolu kadınlarımızdan oluşuyor. Cepheye mermi taşıyan kadınlar, hemşire Erica, Gazeteci Wanda Zenbrzuka dışında Çanakkale savaşı kahramanı kadınlar arasında bir isim var ki erkek kılığına girerek savaşa katılması ile dikkatleri üstüne çekmektedir.

Mücahide Hatice hanım, cephe gerisinde mücadeleye katılmak yerine birebir cephede yer almak için Erkek kılığına girmiş ve Ahmet ismi ile askere çağrılmasını istemiştir. Çanakkale Anafartalar’da 56. fırkada vazife alan Hatice hanım, sadece Çanakkale savaşına değil bağımsızlık ilan edilene kadar pek çok cephede gerçekleştirilen savaşlara katılmıştır.

9 – Çanakkale Savaşı Çocuk Kahramanları

Anadolu’nun bağrından koparak, analarının ellerine kına yakıp vatana kurban gönderdiği 15’lik delikanlılarımız ile yazımızı sonlandırmak istiyoruz. 13 Yaşında Mehmet, gönüllü bombacı olarak katılan Ali Reşat ya da 16 yaşında topçu mülazımı olarak görev alan Mehmet Ali, Çanakkale savaşı çocuk kahramanları arasında yer alan isimlerden bazıları.

Küçücük bedenlerine rağmen kahramanca savaşta yer alan, canı uğruna vatanını koruyup bağımsızlık savaşını kazanan bu küçük kahramanlarımızın çoğu Çanakkale savaşında hayatlarını kaybettiler. Vatan için can veren Çanakkale Savaş Kahramanları;

“ Ruhunuz şad olsun, bu vatan size minnettar!

12
be_endim
Beğendim
3
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
1
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
5
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
5
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
16
sevdim
Sevdim
18 Mart Unutulmaz Vatansever Çanakkale Savaşı Kahramanları!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!