USD33,01
EURO36,01
JPY0,210100
RUB0,373900
GBP42,96
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.570,13
BTC63.652,98

Türk Dünyası ile Sınırsız Ticaret

turk-dunyasi-ticaret
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

2020 yılında Karabağ’ın işgalden kurtarılması ile Türkiye ile Orta Asya arasındaki engeller kalkmış oldu. Ve adına “Turan Yolu” denilen yeni bir koridor oluşturuldu. Böylece Türk Dünyası arasındaki sınırlar kalkarak ve 15 milyar dolarlık bir ticaretin yolu açıldı.

Turan Yolu projesi

Ermenistan işgalinde bulunan toprakların Azerbaycan tarafından geri alınması ile öncelikle Zengezur Koridoru gündeme geldi. Bu koridor, Türkiye ile Türk Cumhuriyetleri arada başka bir ülke olmadan birbirine direk bağlamış olacak. Daha önce Gürcistan ve İran toprakları üzerinden yapılan geçişler ve buralarda karşılaşılan sorunlarda bitmiş olacak.
Açılacak bu koridor ile birlikte sınırlar kalkmış olacak ve sınırsız ticaret dönemi başlayacak. Bu yolun biran önce faaliyete geçmesi için Türkiye ve Azerbaycan işbirliği ile özellikle Azerbaycan’ın batı bölgelerinde inşaa faaliyetleri devam ediyor. Söz konusu hattın yıl sonuna doğru tamamlanması ve açılması bekleniyor.

Bu yolun aktif hale gelmesi sonucunda Güney Kafkasya’da ekonomik işbirliği de kurulmuş olacak.

15 Milyar Dolarlık ticaret yapılacak

Zengezur koridoru Türkçe konuşan devletleri de birbirine bağlayacak bir proje olarak öne çıkıyor. Hali hazırda Türkiye ile Azerbaycan’ın ticaret hacmi 4.5 milyar dolar civarında seyrediyor. Bu koridor tamamlandığında ise 15 milyar dolarlık bir ticaret söz konusu olacak. Koridorla Orta Asya Türk Cumhuriyetlerine kesintisiz olarak karadan ulaşım sağlanabilecek. Bu durum ayrıca ülkeler arasındaki turizme de hizmet edecek.

Zengezur Koridoru, aktif hale gelince Azerbaycan, Türkiye ile Çin arasında kritik bir konuma yerleşecek. Ayrıca Ukrayna Savaşı’nın ardından daha önemli hâle gelen proje için Zengezur’un kritik bir alternatif güzergâh olabileceği ifade ediliyor.

Zengezur Koridoru veya Nahçıvan Koridoru, 2020 Dağlık Karabağ Savaşı’nın Azerbaycan tarafından kazanılmasının ardından Azerbaycan ve Ermenistan arasında imzalanan ateşkes antlaşmasının 9. maddesi gereğince Azerbaycan ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasında bağlantıyı kuracak olan koridor olarak tanımlanıyor.

Ticarette sınırlar kalkmış olacak

Konu ile ilgili açıklama yapan Uluslararası İş Birliği Platformu Kurucusu Cengiz Özgencil, “Azerbaycan konumu uluslararası ticarette gittikçe yükseliyor. Türkiye olan ilişkileri zaten çok güçlü, bu onları dünya da da güçlü duruma hazırlıyor. Turan Yolu faaliyete geçtiğinde Türk ülkeleri arasında sınırsız bir ticaret dönemine geçmiş olacağız” dedi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Türk Dünyası ile Sınırsız Ticaret

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!