USD33,03
EURO35,97
JPY0,216200
RUB0,388500
GBP42,59
EURO/USD1,09
BIST10.871,48
GR. ALTIN2.513,65
BTC64.686,49

YKS 2022 Taban Puanları Açıklandı

osym-yks
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YKS 2022 üniversite taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları açıklandı.

YKS tercihleri ne zaman? Sorusu merak edilirken, ÖSYM, 2022 üniversite taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları açıkladı. YKS tercihlerinin 27 Temmuz- 5 Ağustos tarihleri arasında yapılacağı duyuruldu.

Tıp Fakültesi En Düşük Sıralaması 50 Bin

ÖSYM, tıp, diş hekimliği, hukuk, eczacılık, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik alanları için en düşük  başarı sıralamalarını da paylaştı. Buna göre,  Tıp fakülteleri için ilk 50 bin, diş hekimliği fakülteleri için ilk 80 bin, hukuk fakülteleri için ilk 125 bin, eczacılık fakülteleri için ilk 100 bin, mimarlık programları için ilk 250 bin, mühendislik programları için ilk 300 bin ve öğretmenlik programları için ilk 300 binde olmak gerekiyor.

Diğer yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de şunlar gerekiyor:

Ön lisans programları için TYT sınav puanının hesaplanmış olması gerekmekte. Özel yetenek sınavı ile alım yapan lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek için yine TYT sınav puanının hesaplanmış olması gerekiyor ancak bu programlara en az kaç puan almış adayların başvurabileceklerine ilgili üniversitenin karar vereceği belirtildi. Özel yetenek gerektiren öğretmenlik puanlarına ön kayıt yaptırabilmek için de TYT’de en düşük 800 bininci olma şartı getirildi.

YKS Tercihleri Nasıl Yapılır?

Adaylar, ÖSYM’nin internet sitesinden T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile bireysel olarak tercihlerini yapabilecekler. ÖSYM, adayların, tercihlerini internet üzerinden göndermeleri gerektiği konusunda uyardı ve posta, fax, elektronik posta vb. ile gönderilen tercihlerin işleme alınmayacağını belirtti. Adayların, YKS tercihlerinde en fazla 24 tercih yapabilecekleri bildirildi.

Üniversitelere kayıt işlemleri yapıldıktan sonra boş kalan kontenjanlar ÖSYM’ye bildirilecek. Boşta kalan kontenjanlar için, bir üniversiteye yerleşen adaylar hariç diğer adaylar başvuruda bulunabilecek.

ÖSYM, tercih listesi yapılırken sıralamaya dikkat edilmesi konusunda uyardı ve tercihlerin gidilmek istenen üniversite ve bölüme göre sırasıyla yazılması gerektiğini bildirdi. ÖSYM ayrıca, puan endişesi olmadan da birkaç tercihin yapılabileceğini bildirdi.

ÖSYM, tercih listesindeki programların kodlarının doğru yazıldığına dikkat edilmesi konusunda uyardı ve programların kodunun ve adının birkaç kez kontrol edilmesi gerektiğini açıkladı.

YKS tercih sonucuna göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların elektronik kayıt işlemleri 22- 24 Ağustos tarihleri arasında, kayıt işlemleri ise 22-26 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
YKS 2022 Taban Puanları Açıklandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!