USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC67.417,55

E Devlet Çalışma Hayatım Uygulaması Nasıl Kullanılır?

calisma-hayati
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çalışma hayatım e-Devlet girişi nasıl yapılmaktadır? E-Devlet platformu her geçen gün yeni özellikler ile kullanıcıların hizmetine açmaktadır. Bu uygulamalardan biride çalışma hayatım uygulamasıdır. Peki, bu uygulama nasıl çalışır?

Çalışma Hayatım Nedir ve Ne İşe Yarar?

calisma-hayati
Çalışma Hayatım

Uygulama kişilere sigorta, emeklilik, iş arama, mesleki yeterlilik veya çalışmaya başlama gibi çalışma hayatının gerektirdiği tüm konu ve işlemleri kullanıcılara sunulmaktadır. Ayrıca uygulama birçok bakanlığında kullanımına sunulmuştur. O halde bu bakanlıklar şu şekildedir:

 • Milli Eğitim Bakanlığı,
 • Hazine ve Maliye Bakanlığı,
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,
 • Ticaret Bakanlığı,
 • Sağlık Bakanlığı,
 • Yükseköğretim Kurulu,
 • Mesleki Yeterlilik Kurumu,
 • İŞKUR
 • SGK

Ayrıca kullanıcıların uygulama üzerinden yapabileceği işlemler ise şu şekilde sıralanmaktadır: 

 • Emeklilik yaşı bilgisi, 
 • Kalan prim gün sayısı, 
 • 4A, 4B, 4C aylık sigorta bilgileri, 
 • Aylık yapılan kesintiler,
 • Aylık maaş tercihleri, 
 • Çalışma hayatları ile ilişkin barkodlu belge alabilme işlemleri,
 • Banka ve adres değişikliğine ilişkin talepler,
 • Emekli maaşı sorgulama,
 • İade başvuru işlemleri.

Uygulama ile aslında birçok kamu kurum ve kuruluşunun verilerine ve uygulamalarına kolaylıkla ulaşılmaktadır. Bunun yanında kullanıcılar kendi kişisel verilerine talepleri doğrultusunda barkodlu belgelerle ulaşılabilmektedir. Ayrıca tüm bu bilgilere kendi şifre ve vatandaşlık numaranız ile girerek ulaşabilirsiniz.

Çalışma Hayatım E-Devlet Girişi Nasıl Yapılır?

Çalışma hayatına ilişkin bilgilere erişmek isteyen kişiler, ”e-Devlet Çalışma Hayatım uygulamasını kullanıyorlar. Peki, bu uygulama nasıl kullanılmaktadır? İşte detaylar… 

 • E-Devlet platformunun resmi internet sitesine giriş yapın, 
 • Ardından karşınıza çıkan ekranda T.C. kimlik numaranız ve belirlemiş olduğunuz şifrenizi girerek giriş yapın,
 • Ardından arama butonuna Çalışma Hayatım yazın,
 • Karşınıza çıkacak olan seçeneklerden ‘’Ne zaman emekli olurum?” başlığı altında çalıştıkları prim gün sayıları ve ödemeleri, emeklilik yaşı, sigorta bilgileri gibi bilgiler görüntülenecektir.

Burada ulaştığınız verilerden sonra çalışma hayatım hizmet dökümü verilerine ulaşılmaktadır. Bu bilgiler ile çalışma verilerinde eksik veya hata var ise itirazlar yapılabilmektedir. Bu nedenle kullanıcılar, tüm bilgilere kolaylıkla ulaşılabilen e-Devlet platformunu doğru ve eksiksiz kullanarak bütün verilere ulaşılabilme imkanını bulabilmektedir.

Çalışma Hayatım E-Devlet sorgulama İşlemleri Nasıl Yapılır?

calisma-hayati

E-Devlet sorgulama işlemleri platform içerisinde yer alan uygulamaların tamamı için yapılabilmektedir. Tüm bu sorgulama işlemleri T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra arama butonuna bilgi edinmek istediğiniz uygulamanın ismini yazarak kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Peki, “ne kadar emekli maaşı alırım“ diyen bir kişi hangi verilere ulaşabilir? İşte o veriler:

4A emekli aylık bilgisi
4A emekli aylığı kesintileri
4A Banka ve adresi değişikliği
4B emekli aylık bilgisi
4C emekli aylık bilgisi
Hareketsiz ve Blokeli emekli maaşı sorgulaması
4C emekli aylık ödeme ve kesinti bilgisi
Hareketsiz ve Blokeli emekli maaşı iade başvurusu
4B emekli aylığı kesintileri
4C Banka ve adres değişikliği
Almanya Bulgaristan emekli ödemeleri

Yukarıdaki bilgilere SGK üzerinden e-Devlet’e giriş yapılarak da ulaşılabilir. Aynı şekilde SGK e-Devlet giriş işlemi gerçekleştirilerek. T.C. kimlik numarası ve şifre ile bilgiler başarılı bir şekilde sorgulanabilmektedir.

E-Devlet Çalışma Hayatım Değişti mi?

calisma-hayati

EYT ne zaman devreye girecek? EYT’de yaş sınırının kaldırılmasının ardından birçok vatandaş sisteme girmeye çalıştı. Milyonlarca vatandaş bilgilerine ulaşmaya çalışınca sistemde aksaklıklar yaşandı. Bu sebeple de sistem birçok kişi tarafından kullanılamadı. Bu durumda da e-devlet çalışma hayatım neden değişti soruları gündeme gelmeye başladı.

Son dönemde emekliler için yapılan çalışmaların ardından e-devlet çalışma hayatım hata veriyor gibi sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Yaşanan yoğun talebi ilk başlarda karşılayamayan platform daha sonralardan düzeltilerek tekrar kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Aynı e-Devlet gibi UYAP Vatandaş sistemi de kullanıcılara birçok bilgi sunmaktadır? Peki, UYAP Vatandaş nedir?

UYAP Vatandaş Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ulusal Yargı Ağı Projesi yani UYAP, Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanmış bir platformdur. Hazırlanmış bu platform, vatandaşlara bütün mahkemelerde ve icra dairelerindeki dosyalarının takiplerini yapabilme imkânı sunar. Aynı zamanda vatandaşlar, UYAP üzerinden adlarına açılmış bir dava olup olmadığına ilişkin bilgi sunar. Tıpkı Çalışma Hayatı uygulamasında olduğu gibi vatandaşlar kendi kişisel verilerine erişebiliyor.

Bu sistem aracılığıyla vatandaşlar dava açma hakkına sahiptir. Platform üzerinden duruşma tarihlerine ilişkin takiplerini ve duruşmaların sonuçlarını da görebiliyorlar. Ayrıca dava dosyalarının içeriklerini de görme imkânı bulan vatandaşlar aynı şekilde Çalışma Hayatım uygulamasında sunulan verilerin içeriklerine ulaşabilmesi gibi benzer yapıdadır.

Uygulama içerisindeki tüm verilere e-Devlet şifresi veya mobil imza ile giriş yapılabiliyor. Ardından UYAP Vatandaş portalına ulaşabilirsiniz. Tüm bu bilgiler ışığında gelinen noktada e-Devlet platformu ile ulaşılabilen uygulama sayısı çok fazladır. Gerek çalışma Hayatım olsun gerekse de UYAP olsun her vatandaşın erişim imkânı bulunmaktadır. Böylece vatandaşlar, kamu kurum ve kuruluşlarında fazla vakit geçirmeden online bir şekilde verilere erişim imkanı bulmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
E Devlet Çalışma Hayatım Uygulaması Nasıl Kullanılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!