USD33,03
EURO35,97
JPY0,216200
RUB0,388500
GBP42,59
EURO/USD1,09
BIST10.871,48
GR. ALTIN2.513,65
BTC64.686,49

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür? 4 Başlıkta Riski Azaltmak!

hederaguncel-bobrek-tasi-nasil-dusurulur (5)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür? 4 Başlıkta Riski Azaltmak!

Böbrek taşı nasıl düşürülür sorusuna cevap olarak maddeler halinde liste sıraladık. İşte böbrek taşı detayları!

Ortalama olarak baktığımızda her 7 kişiden birinde böbrek taşı sorunun oluştuğunu bilmekteyiz. Böbrekler vücudun her iki yanında bulunan bir organdır. Böbreklerin görevi vücut sistemi üzerinde çok önemli bir yer taşır.

Böbreklerin fonksiyonel özelliği kirli kanı temizlemektir. Kirli kan temizlendikten sonra idrar oluşumu da yine böbrekler sayesinde tamamlanmaktadır. Böbrekler vücuttaki tuz ve su dengesini de sağlar.

Doğal Yollarla Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbreklerde bulunan süzgeçlerin çokluğunu düşündüğümüzde böbrek taşı oluşumu için de tahminlerde bulunabiliriz. Kan içerisinde bulunan zararlı maddeler böbreklerin içinde bulunan süzgeçlerden süzülür ve zararlı maddeleri ayırır.

Zararlı maddeler böbreklerden süzülürken su ile beraber süzülür ve oldukça fazla miktarda su da süzülerek idrar kesesine doğru yola çıkar. Zararlı maddeler daha yüksek bir seviyede yoğunluğa sahip olarak vücuttan dışarıya atılırsa bu maddeler birbirine yapışarak kumları meydana getirir.

Oluşan kumlar ise yine birlikte birleşerek böbrek taşlarını oluşturacaktır. Böbrek taşı belirtileri ise şu şekildedir:

  • Vücutta böbreğin olduğu kısmında oluşan ağrılar
  • Vücutta artan yüksek ateş
  • İdrar yaparken yanma
  • Böbrek iltihabı
  • İdrar yapma sırasında gelen kan
  • Mide kas spazmı
  • Bulantı ve kusma

Böbrek Taşı Nasıl Düşer Bitkisel | Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek taşı düşürme süreci en az doğum sırasında oluşan ağrı kadar ağır ve yoğun bir ağrıdır. Şiddetli ağrılar ile düşen taşlar vücutta birçok olumsuzluğa da olanak verir. Yaşam standartlarını ve günlük faaliyetleri de olumsuz bir şekilde etkileyen böbrek taş düşürme, şiddetli ağrılar ile sizi hayatınızdan alı koyar.

Böbrek taşı nasıl düşürülür doğal dendiğinde öncelikle belirtilerden emin olmanız gerekir diyebiliriz. Böbrek taşı düşürme sırasında oluşan ağrı hastalar tarafından “bıçak saplanması“ olarak da tanımlanmaktadır. Peki, böbrek taşı oluşumundan korunma yolları var mıdır?

1- Sıvı Tüketimine Özen Verin

hederaguncel-bobrek-tasi-nasil-dusurulur (1)
Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür? 4 Başlıkta Riski Azaltmak!

Sıvı tüketimi her rahatsızlık için ciddi önem taşırken yine böbrekler için de çok önemlidir. Gün içerisinde 2.5 litre suyu tüketmek gerekir. Su tüketimi haricinde gün içerisinde meyve suları da tüketin.

C vitamini içerikli meyve suları; limonata, portakal suyu veya greyfurt tarzı meyve suları tüketimini gerçekleştirmek önemlidir. Böbrek taşı riskini azaltacak C vitamini içerikli meyve sularının taze el sıkım olması önemlidir. Konsantre içilmiş meyve suları aksine riski arttırabilir.

2- Tuz Tüketimini Azaltın!

hederaguncel-bobrek-tasi-nasil-dusurulur (2)

Böbrek taşı nasıl düşürülür sorusuna cevap aramaktayız. Riski azaltıcı yöntemler arasında genel tuz tüketimi de önem taşır. Fazla tuz tüketimi yalnız böbrekler için değil diğer organlar ve ödem oluşumu için de risk taşıyan bir durumdur.

Bu sebeple azı karar çoğu zarar sözünü tuz için dikkate almak mutlak gerekir. Sebzelerin içerisinde zaten mevcut tuz bulunduğu için sebze yemeklerine tuz eklemenize gerek yoktur. Fazla tuz tüketimi idrar içerisindeki kalsiyumu arttırarak taş oluşumuna olanak verir.

3- Hayvansal Protein Kullanımını Az Yer Verin!

hederaguncel-bobrek-tasi-nasil-dusurulur (3)

Hayvansal proteinlerin gereğinden fazla yapılan tüketimi taş oluşumu için risk taşıyacaktır. Yumurta, kırmızı et ve deniz ürünlerinin fazla tüketmemek oldukça önemlidir. Aksi takdirde böbrek taşı sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

4- Böbrek Taşı Oluşumunu Sağlayacak Yiyecekler Tüketmeyin!

hederaguncel-bobrek-tasi-nasil-dusurulur (4)

Böbrek taşı nasıl düşürülür dediğinizde belirli yiyeceklerden uzak durmanızı dile getirebiliriz. Taş oluşumu riskini sağlayacak yiyecekler arasında; pancar, alkol, soya, kakao, çikolata, fındık, kara biber, kahve, siyah çay, ıspanak, çilek ve maydanoz yer almaktadır.

Bu yiyecekler içeriklerinde oksalat içerdikleri için, böbrek taşı oluşumu riskini taşımakta ve arttırmaktadır. Fosfat içeren içeriklerde yani gazlı içeceklerin tüketiminde de oluşabilecek taş riskinin ihtimali yükselmektedir.

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek taşı nasıl düşürülür, Böbrek taşı düşürme olayında tedavi aşamasında kullanılacak bitkisel yollar arasında; limon ve zeytinyağı yer almaktadır. Limon ve zeytinyağı ile yapılan tarifler böbrek taşı tedavisi için önem taşımaktadır.

Elma sirkesi tüketimi düzen ile gerçekleştiğinde yine böbrek taşı riskini azaltabilir. Yaban mersini ile hazırlanan karışımlar ise idrar yolları için iyi gelecek ve iltihabı sökmede rol alacaktır.

Aynı şekilde yaban mersini dışında, ısırgan otu da idrar yolu iltihabına iyi gelir ve dolayısıyla böbrek taşları üzerinde de küçültücü etki yaratır. Küçülen taşları düşürmek ise boylarının büyük olmasının aksine daha kolay olacaktır. Balgam söktürücü yollar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür? 4 Başlıkta Riski Azaltmak!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!