USD33,00
EURO35,94
JPY0,207800
RUB0,376600
GBP42,76
EURO/USD1,09
BIST11.013,92
GR. ALTIN2.546,00
BTC57.168,85

Bisikletin Gelişiminde Rol Oynayan Mucitler ve Bilim İnsanları Kimlerdir? 

bisikletin-gelisiminde-rol-oynayan-mucitler-ve-bilim-insanlari-kimlerdir
Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler ve bilim insanları kimlerdir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler ve bilim insanları kimlerdir sorusu yaşama dair bilgi edinmek isteyen kişilerin merak konusu olmuştur. Bisiklet eski dönemlerden beri motorlu, elektrikli, motorsuz, iki tekerlekli, üç tekerlekli, pedallı gibi modelleriyle en çok kullanılan ulaşım araçlarından biridir. 

Ayrıca her yıl yeni eklentilerle karşınıza gelmesi, günümüzdeki şeklini almasında etkilidir. Peki bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler ve bilim adamları kimlerdir? 

Bisikletin İcadı Nasıldır?

bisikletin-gelisiminde-rol-oynayan-mucitler-ve-bilim-insanlari-kimlerdir

Bisikletin icadı noktasında tam bir fikir bulunmamaktadır. Yani bisiklet tek bir kişi tarafından icat edilmemiştir. Leonardo da Vinci’ye ait olduğu iddia edilen karalamanın (1942), 1960 yılında sahte bir seçim olduğu anlaşılmıştır. Ardından 1790 yılında icat edilen “Velocifero ve Celerifere” adındaki “Hızlı At Arabası” bisikletin atalarından kabul görmemiştir. Daha sonra;

 • İtme gücü ile iki tekerlekli ilk yapıyı Alman Karl Bin Drais icat etmiştir. 
 • 1817 yılında Drais bu aracı 14 km boyunca kullanmıştır. 
 • Daha sonra 1818 yılında ise Paris’te sergilemiştir. 
 • Alman Drais bu aracın ismini “Koşu Makinesi” diye koymuştur. Çünkü aracın tahtadan yapılmış bir gidonu olup, pedalları yoktu. 
 • Diğer yandan araca binen kişinin aracı ittirmek için yerden destek alması gerekiyordu.
 • Zamanla ismi değişip “Draisienne ve Velosipede” oldu. 
 • Sonrasında aracının patentini aldı. Ancak aracın kopyası kısa süre içinde Birleşik Krallık, Amerika, Avusturya gibi ülkelerde türemeye başladı. 

Adım Adım Bisikletin Tarihsel Gelişimi 

bisikletin-gelisiminde-rol-oynayan-mucitler-ve-bilim-insanlari-kimlerdir

Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler ve bilim insanları kimlerdir? Bisiklet tek bir kişinin icat ettiği ulaşım aracı değildir. Yani her geçen sene üzerine yeni eklentiler eklenerek günümüze kadar gelmiştir. Dolayısıyla gelişim aşamasında çok farklı değişimlere uğramıştır. Peki adım adım bisikletin icadı nasıl olmuştur? 

Bisikletin Gelişiminde Rol Oynayan Mucitler ve Bilim İnsanları Kimlerdir? 

bisikletin-gelisiminde-rol-oynayan-mucitler-ve-bilim-insanlari-kimlerdir

Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler ve bilim insanları kimlerdir için ilk yanıt Kirkpatrick ve Mishausx’tur. Sivrac Kontu, Velocipede, Pierre Michaux ve Ernest gibi isimler bisiklet icadından sonra gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Dolayısıyla farklı modellerde bisikletin ortaya çıkmasında bu isimlerin payı büyüktür. İşte detaylı olarak bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler ve bilim adamları şunlardır; 

 • Sivrac Kontu
 • Karl Bin Drais
 • Denis Johnson
 • Kirkpatrick Macmillan
 • Pierre ve Ernest Michaux
 • Eli Bowen 

1 – Bisikletin Gelişiminde Rol Oynayan Mucitler ve Bilim İnsanları Kimlerdir? Sivrac Kontu 

Sivrac Kontu bisiklete benzeyen ilk ulaşım aracını 1970 yılında icat etmiştir. Aslında buna tam olarak bisiklet diyemezsiniz. Fakat bu araç bisikletin atası olarak kabul görmüştür. Kontu’nun ürettiği araç, gidonu olmayan ve iki tekerlekli özelliklere sahipti. Yani scooter benzeri araç, ileriki yıllarda bisiklet için örnek bir çalışma kabul görür. Böylelikle ilk üretim ve gelişme, bu bilim insanı tarafından başlamıştır. 

2 – Karl Bin Drais: İlk Bisiklet 

bisikletin-gelisiminde-rol-oynayan-mucitler-ve-bilim-insanlari-kimlerdir

Bu konudaki önemli bilim adamlarından biridir. İlk bisiklet olarak bildiğiniz aracı 1817 tarihinde icat etmiştir. Bu sebeple pek çok kişi bisikletin ilk icat yılını 1817 olarak kabul eder. Drais bisikleti, tahtadan ve basit gidonlu araçtır. Ayrıca;

 • Drais bu araç ile tam 14 kilometre yol almıştır. 
 • Oldukça dikkat çeken bisikleti Drais, 1818 yılında Paris’te sergilemiştir. 
 • Sonrasında bu ilkel bisiklete Drais “Koşu Makinesi” ismini koymuştur. 
 • Ardından patentini aldığı için bisikletin ilk mucidi olarak kabul görmüştür. 
 • Ancak Paris sergisi sonrasında İtalya, Birleşik Krallık, Amerika gibi ülkelerde de takliti ve daha gelişmiş hali yapılmaya başlamıştır. Bu isimlerden biri ise Denis Johnson’dur. 

3 – Bisikletin Gelişiminde Rol Oynayan Mucitler ve Bilim İnsanları Kimlerdir? Denis Johnson: Yaya Atı 

bisikletin-gelisiminde-rol-oynayan-mucitler-ve-bilim-insanlari-kimlerdir

Londralı Johnson, Drais bisikletini Paris’te görmüş ve satın almıştır. Daha sonra bu bisiklete yeni özellikler eklemiştir. Ardından ürettiği bu araca “Yaya Atı” demiştir. Tam olarak 300 adet ürettiği bisikleti satmaya başlamıştır. Daha sonra kendi patentini almıştır. 

4 – Kirkpatrick Macmillan: Pedalın İcadı 

bisikletin-gelisiminde-rol-oynayan-mucitler-ve-bilim-insanlari-kimlerdir

Bisikletin olmazsa olmaz parçalarından pedal, 1839’a kadar pedalsız olarak satılmıştır. Yani insanlar ayaklarından güç alarak ve iterek bu aracı kullanmışlardır. Macmillan ise pedalı icat ederek bu sorunu çözmüştür. Yaklaşık 10 senenin sonunda 3 tekerlekli bisiklet icat edilince daha çok tercih edildi. 1860’da ise Fransa “Bisiklet” kavramını ilk defa kullanmaya başladı. 

5 – Michaux Şirketi ve Seri Üretim

Baba ve oğul Pierre ve Ernest, Michaux şirketinin sahibidir. Yani bisikletin seri üretiminin yapıldığı yerdir. Şirket 140 tane bisiklet ile yıldaki satışını yapmıştır. 1860 yılında seri üretime geçen bisikletin ön tekerleği arkadan oldukça büyüktü. 

6 – Eli Bowen: Çift Kişilik Bisiklet

Engeli nedeniyle bisiklet kullanamayan Bowen, arkadaşı ile çift kişilik bisiklet üretmiştir. Bacakları olmayan Bowen ellerini kullanmış, elleri olmayan Tripp ise ayaklarını kullanmıştır. Son olarak 2000 yılında da elektrikli bisiklet üretilmiştir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Bisikletin gelişiminde rol oynayan mucitler ve bilim insanları kimlerdir için yukarıya göz atabilirsiniz. Ayrıca bu konudaki sorular ışığında fikir alabilirsiniz. 

1 – İlk Bisiklet Türkiye’ye Ne Zaman Geldi?

Osmanlı döneminde 19. yüzyılın sonlarına doğru Amerikalı vasıta ile tanıtımı yapılmıştır. 1894 yılında Mösyö İstafanis, İstanbul, İzmit, Ankara, Yozgat ve Sivas’a bisiklet ile seyahat etmiştir. 

2 – Bisiklet Sürmek Ne İşe Yarar?

Kardiyo için önemlidir. Diz, eklem sporlarına uygundur. Ayrıca spor için zamanı olmayanlara mükemmel çözümdür.

3 – Bisiklet Çeşitleri Nelerdir? 

Kullanım alanına ve özelliklerine göre şehir, dağ, yol, tur bisikleti, BMX, katlanabilir, tandem, hibrit ve elektrikli bisiklet çeşitleri mevcuttur. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bisikletin Gelişiminde Rol Oynayan Mucitler ve Bilim İnsanları Kimlerdir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!