USD32,53
EURO34,63
JPY0,211000
RUB0,345300
GBP40,54
EURO/USD1,06
BIST9.598,57
GR. ALTIN2.493,78
BTC62.121,28

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? Denemeniz Gereken 10 Yöntem 

bel-agrisina-ne-iyi-gelir
Bel ağrısına ne iyi gelir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bel ağrısına ne iyi gelir konusu günümüzde kişilerin günlük yaşamını etkileyen problemlerden biri olup sıkça araştırılan sorunlardan biridir. Kişinin sosyal ve iş hayatına yansımasıyla üzerinde durulması gereken bir konudur. Bireysel olarak tıbbi tedavinin yanında destekleyici birçok yöntem bulunur. Bunlara detaylı şekilde aşağıdan göz atabilirsiniz. 

Bel Ağrısı Nedenleri Nelerdir? 

bel-agrisina-ne-iyi-gelir

Yaygın şekilde bel ağrısına neden olan bazı durumlar, belinizi zorlamanıza sebep olan ağır kaldırma ve ani hareketlerdir. Ayrıca bel ağrısına neden olan diğer faktörler şunlardır; 

 • Kasların zayıflamasına sebep olan egzersiz eksikliği
 • Sırttaki tendon ve kaslarda zedelenme, şişme ve yırtılma durumu
 • Aşırı kilo
 • Kemik ve eklem problemleri
 • Bel fıtığı
 • Kanser ve artrit türü hastalıklar
 • Bel romatizması
 • İdrar yolu enfeksiyonu 
 • Gebelik
 • Şeker hastalığı
 • Travma ve tümör durumu
 • Safra kesesi iltihabı
 • İdrar yolu enfeksiyonu 
 • Eklem ve omurga sorunları bel ağrısına neden olur.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? 

Bel ağrısına ne iyi gelir için öncelikle yukarıdaki nedenlere bağlı oluşan ağrılarda tıbbi destek almalısınız. Ardından evde bu tedaviyi destekleyici egzersiz ve bitkisel çözümlere başvurabilirsiniz. Peki bel ağrısı için hangi yöntemlerden destek almalısınız? 

1 – Bel Ağrısına Ne İyi Gelir Egzersiz?

bel-agrisina-ne-iyi-gelir

Beldeki kas tutulmasına ne iyi gelir için yürüyüş, esneme hareketleri, yüzme, gerilme hareketlerini hafif şekilde kas yapısını olumlu etkileyecek olan egzersizlerden destek alabilirsiniz. Çünkü endorfin salgılayarak bel ağrısı belirtilerini en aza indirebilirsiniz. 

2 – Bel Ağrısına Ne İyi Gelir Bitkisel Çözüm?

bel-agrisina-ne-iyi-gelir

Bel ağrısı durumlarında tıbbi tedavi yöntemlerine destek ve yardımcı çözümlerden biri de bitkisel içerikli alternatiflerdir. Bu şekilde iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Bunun için bel ağrısına ne iyi gelir evde için aşağıdaki önerilerden destek alabilirsiniz; 

3 – Bel Ağrısına Hangi İlaç İyi Gelir? 

Bel ağrısına en iyi gelen ilacı doktorunuz verecektir. Çünkü her kişide oluşan bel ağrısının türü ve tedavisi farklıdır. Özellikle aniden bele giren ağrı nasıl geçer için doktor onaylı ağrı kesiciler bu noktada ağrıyı hafifletecektir. Ancak bu ilaçların uzun süreli kullanımı yan etkiler doğuracağı için mutlaka doktor tavsiyesine uygun şekilde içmelisiniz. 

4 – Bel Ağrısına Hangi Krem İyi Gelir? 

bel-agrisina-ne-iyi-gelir

Kremlerin çoğunluğu aslında bel ağrısı tedavisinde fazla işe yaramaz. Çünkü kremi uyguladığınız doku ile etki etmesini beklediğiniz kas dokusu mesafesi uzaktır. Bu sebeple ağrısının hemen kesilmesi zaman alabilir. Özellikle çok kilolu olmayan kişilerde daha işe yaramaktadır. 

Doktor onaylı kas gevşetici sürdükten sonra bölgeyi sıcak tutmak adına sarmak, bu konuda etkilidir. Bu sekilde hem kremin hem sıcağın etkisini daha fazla görebilirsiniz. 

5 – Kilo Vermek 

Aşırı kilolu kişilerin bel bölgesindeki yük arttığı için ağrı da artmaktadır. Dolayısıyla kilo vermek omurga, bel sağlığı için önemlidir. Sağlıklı beslenme ve diyet programı sayesinde ve ayrıca fiziksel aktivitelerle sorunu en aza indirebilirsiniz. 

6 – Sıcak ve Soğuk Tedavi 

bel-agrisina-ne-iyi-gelir

Sıcak ve soğuk kompres yapmak, bu sorunu hafifletmek için en etkili yöntemlerden biridir. Sıcak kompres ile kasları rahatlatıp kan akışını artırarak ağrının düşmesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca soğuk kompresle inflamasyonu azaltabilir yine aynı şekilde ağrıyı azaltabilirsiniz.

7 – Stres Yönetimi

Stres bel ağrısı şiddetini daha da arttıran psikolojik faktörlerden biridir. Meditasyon, derin nefes, psikolojik destek de bu konuda etkili olabilir. Bu yöntemler sayesinde ağrı algısını azaltabilir ve ağrıya neden olan stresten kurtulabilirsiniz. 

8 – Ergonomik Çalışma Ortamı

bel-agrisina-ne-iyi-gelir

Çalışma ortamında bel ağrısını en aza indirmek için doğru sandalye, masa ve cihaz yerleşimiyle bu sorunu minimuma indirebilirsiniz. Bunun için; 

 • Ekran göz hizasında olmalı
 • Klavye ve fare kol pozisyonunda olmalı
 • Ara verme süresini artırmalı 
 • Ara ara pozisyon değiştirmelisiniz. 

9 – Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? Doğru Duruş Pozisyonu

bel-agrisina-ne-iyi-gelir

Doğru duruş sergilemeniz omurganın dengeli biçimde hizalanması ve omurga üzerindeki yükün stresi bakımından önemlidir. Özellikle ağır nesne taşırken, bacak ve dizlerinizin doğru pozisyonda olması gerekir. Yani kuvveti belden değil bacaktan almalısınız.

Ayrıca dönme ve eğilme sırasında yine aynı şekilde belin düzgün desteklendiğinden emin olmalısınız. Diğer yandan gün içinde uzun süreli topuklu ayakkabı giymemeye omurga yapısının bozulmaması için dikkat edin.

10 – Sigara Gibi Tütün Ürünlerinden Uzak Durmak 

Vücudun her bölgesine zarar veren sigara ve benzeri zararlı maddelerin bel ağrısına da olumsuz şekilde etkileri vardır. Bakır kaybetmeden en hızlı şekilde sigara ve tütün ürünlerini azaltıp bırakmanız sağlığınız açısından önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Bel ağrısı farklı nedenlere bağlı olarak özellikle son yıllardaki baş ağrısı ile birlikte en çok görülen problemlerden biridir. Bu konuda tıbbi tedaviye ek olarak uygulayacağınız destekleyici çözümler için yukarıdaki bilgilere göz atabilirsiniz. Ayrıca bu sorular üzerinden de destek alabilirsiniz. 

1 – Bel Ağrısına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu? 

İbrahim Saraçoğlu bel ağrısına en iyi gelen bitkisel çözümün acı elma yağı olduğunu vurgulamıştır. Bir pamuk üzerine birkaç damla damlatarak ağrıyan bölgeye masaj yapabilirsiniz. Hücre yenilemesi, eklem ağrılarına ve cilt sorunlarına iyi gelmesi ile fazlasıyla faydalı bir üründür. 

2 – Bel Ağrısı Olan Biri Nasıl Yatmalı?

Cenin pozisyonu bel ağrısı için en ideal yatış biçimidir. Çünkü bu şekilde iken belin basıncını en aza indirmiş olursunuz. Ayrıca dizlerin arasına yastık koyarak ve bacaklarınızı karnınıza doğru çekerek ağrıyı daha da azaltabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bel Ağrısına Ne İyi Gelir? Denemeniz Gereken 10 Yöntem 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!