USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.733,12

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama Nasıl Yapılır?

bazal-metabolizma-hizi-hesaplama
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bazal metabolizma hızı hesaplama işleminden önce metabolizmanın ne anlama geldiğini bilmek gerekir. Metabolizma, yaşamı devam ettirmek ve organlar işlevlerini yerine getirsin diye gerçekleşen biyokimyasal işlevlerdir. Metabolizma kısa bir deyişle organizmada meydana gelen yapım ve yıkım işlerinin tümüdür.

Bazal Metabolizma Hızı Nedir?       

Bazal metabolizma hızı hesaplama, bazal metabolizmaya yönelik bir hesaplamadır. Peki öncelikle bazal metabolizma hızı hesaplama sonucu öğrenilecek bazal metabolizma nedir? Bazal metabolizma hızı vücut dinlenme halindeyken kullanılan enerjidir.

İnsan vücudu sadece hareket halindeyken değil dinlenme halindeyken de enerji harcar. Yani bu enerji kaloridir. Kalori harcanmasının sebebi vardır. Çünkü vücudun dinlenme halindeyken de temel yaşam işlevlerinin devam etmesini sağlamaktır.

Nefes alıp verme, sindirim, kan dolaşımı, beyin sinir sistemi fonksiyonları ve hücre üretimi temel yaşam işlevlerindendir. Bazal metabolizma da bu kapsamda dile getirilen temel işlevlerin devamı için enerji sağlar.

bazal-metabolizma-hizi-hesaplama
Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama

Kilo Vermek İçin Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama Neden Gereklidir?

Bazal metabolizma hızı hesaplama sonrasında hız ne kadar yüksekse kilo verme hızı da doğru orantılı şekilde artar. Hatta bu yüzden kilo vermek isteyen kişiler bazal metabolizma hızı hesaplama yaparak metabolizma hızlarını öğrenebilirler.

Öğrenilen hıza göre uygun kalorili diyet listesi ile sağlıklı şekilde kilo verebilirler. Bundan dolayı kilo vermede bazal metabolizma hızı hesaplama, alınacak kaloriyi belirlemede gereklidir.

Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama ve Bazal Metabolizma Hızı Formülü!

Bazal metabolizma hızı yaşa, cinsiyete, ağırlığa, boy, yağ veya kas miktarına göre farklılık gösterir. Ek olarak endokrin bezlerinden salgılanan hormon seviyeleri ve uyku durumları da farklılığı etkileyen sebeplerdendir.

Metabolizma hızı hesaplama, Beden Kitle Endeksi (BKİ) ile karıştırılan bir olaydır. Bazal metabolizma hesaplama için Harris- Benedict formülü kullanılabilir. Bu formül kadın ve erkekler için farklı değerler gösterir.

bazal-metabolizma-hizi-hesaplama

Kadınlar İçin Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama Ölçüleri

Harris- Benedict formülüyle kadınlarda bazal metabolizma hesaplama 655,1 + (9,56 x kilo) + (1,85 x boy) – (4,68 x yaş) ile yapılır.

Erkekler İçin Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama Ölçüleri

Yine Harris- Benedict formülüyle erkeklerde bazal metabolizma hız hesaplama 66,5 + (13,75 x kilo) + (5,03 x boy) – (6,75 x yaş) formülüyle yapılmaktadır.

Bazal Metabolizma Hızı Kaç Olmalı?

Bazal metabolizma hızı genelde yaş ile birlikte vücutta yağsız vücut kütlesi azalması sebebiyle düşer. Ortalama olarak kişilerin günlük kalori ihtiyacının %60 %75’lik kısmını bazal metabolizma sağlar. 20’li yaşlarla birlikte bazal metabolizma hızı her on yılda bir olacak şekilde %1-2 oranında azalış yaşar.

Kişilerin genetik yapısı, beslenme biçimleri, hareket- aktivite miktarları bazal metabolizma hızında farklılık gözükmesinde etkilidir. Metabolizma hızının normal değeri cinsiyet ve yaşa göre değişkendir. 20- 40 yaş aralığındaki kadınların ideal metabolizma hızı 1.000 ila 1.400 arasındadır. Erkeklerin ise 1.200 ile 1.600 arasında olmalıdır. 40 yaş ve üstünde bazal metabolizma hızı yavaşlar.

bazal-metabolizma-hizi-hesaplama

Bazal Metabolizma Yaşı Hesaplama Nedir?

Kişilerin hem doğum yaşları hem de metabolizma yaşları vardır. Doğum yaşı hayata gözlerin açıldığı günden beri hesaplanan yaştır. Metabolizma yaşıysa yaşam koşullarının beden üzerinde bıraktığı izlerle belirlenmektedir. Söz konusu günlük hayat rutinlerini gerçekleştirmek olduğunda metabolizma yaşı kendini hatırlatır.

Bazal metabolizma hesaplama gibi yaş hesaplamada da ölçüler vardır. Bu yüzden bazal metabolizma yaşı hesaplama için bazı bilgilerle uzmanlarca incelenmelidir. Özellikle kilo, boy, hastalıklar, genetik ve en önemlisi beslenme düzeni doktor tarafından incelenmektedir. Böylece buinceleme sonunda metabolizma yaşı verilerle tespit edilmektedir

İdeal kalori harcama durumuyla da metabolizma yaşı belirlenebiliyor. Bu yöntem şu şekildedir:

En düşük kalori harcama oranı= (boy x 6.25) + (kilo x 9.99) – (yaş x 4.92) – 161 bu formül ile elde edilen sonuçlar uzman tarafından yorumlanır. Uzman yorumuyla yapılan yorumlamada metabolizma yaşı da netleşir.

Deri sayesinde de metabolizma yaşı hesaplanabilmektedir. İlk aşamada el derisi iki parmakla tutulmalıdır. Daha sonra belirli süre çekilmeli ve gevşeme süresi takip edilmelidir. Sonuç olarak bazal metabolizma hızı hesaplama ve metabolizma yaşı belirlenecektir.

Bazal Metabolizma Hızı Arttırma Süreci Nasıl Olmalı? Bazal Metabolizma Hızlandıran Yöntemler!

Hesaplanan bazal metabolizma hızı insan vücudunun sağlığı için önemlidir. Çünkü bazal metabolizma hesaplama sonucu öğrenilen sonuç kişileri bazen tatmin edemeyebiliyor. Bu düzeltilen bir sonuçtur. Beslenme düzeni, genetik ve aktivite etkili olsa da belirli yöntemlerle bazal metabolizma hızı artabilmektedir.

bazal-metabolizma-hizi-hesaplama

1 – Düzenli Beslenme

Düzenli beslenme hızlı metabolizma için ilk kurallar arasındadır. Uyandıktan sonra 1 saat içinde yapılan kahvaltıyla metabolizma hızı %30 oranda arttırmaktadır. Kahvaltıda yağ, şeker ve çok tuz içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Kahvaltı dengeli ve doyurucu olmalıdır. Protein, kaliteli karbonhidrat ve yeşillik ile sağlıklı kahvaltılar yapılmaktadır. Öğün atlanmaması da metabolizma hızı üzerinde etkilidir.

2 – Su Tüketme

Su insan üzerine en çok fayda gösteren içeceklerdendir. Beden işlevselliğini devam ettirmede de su önemli bir faktördür. Su içmemek metabolizmayı yavaşlatabilecek olaydır. Günde en az 8 bardak su içmek kalori yakmada büyük etkilere sahiptir.

bazal-metabolizma-hizi-hesaplama

3 – Kahve ve Yeşil Çay Tüketimi

Kahve ve yeşil çay da metabolizma hızı arttırmada etkilidir. Kahve metabolizma hızını anlık etkilese bile dikkat toplama konusunda iyidir. Yeşil çay içeriği sebebiyle metabolizma hızının birkaç saat hızlanmasına sebep olur. Egzersizlerden önce içilen yeşil çaylar egzersiz esnasında daha fazla kalori harcanmasını sağlar.

4 – Hareketli Yaşam

Hareket düzeyini arttırmak da bazal metabolizma hesaplama sonucu elde edilen hızın değişmesini sağlar. Kas kitlesini arttırmak kalori yakımıyla doğru orantıdadır. Gün içinde yapılacak düzenli egzersizler kalori yakımını arttırmaktadır. Düzenli egzersiz burada en önemli süreçtir. Metabolizmanın aktif çalışmasını sağlayan egzersizler metabolizma üzerinde büyük etkilere sahiptir.

Bazal Metabolizma Hızının Altında Beslenmek Neye Sebep Olur?

Eğer bazal metabolizma hızı altında beslenirseniz bu sağlıksız bir durumdur. Çünkü bazal metabolizma hızı altında beslenildiğinde vücut yağ oranında ideal kayıp oluşmaz. Su ve kas kaybı oluşur ve kişi sağlıksız şekilde kilo verir. Yağdan kayıp yerine kas ve sudan kayıp olduğu için günden güne yaşam kalitesi düşer. Bazal metabolizma hızı altında beslenip de kilo veren kişilerde tekrardan kilo alma kaçınılmazdır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Bazal Metabolizma Hızı Hesaplama Nasıl Yapılır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!