USD32,21
EURO34,98
JPY0,206700
RUB0,351900
GBP41,11
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.419,58
BTC68.708,19

Barış Atay Kimdir? Oyunculuğu Bıraktı mı?

baris-atay-kimdir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Barış Atay kimdir, oyunculuğu kesin olarak bıraktı mı soruları özellikle siyasi hayata atıldığından beri sık sorulmaktadır. Atay hakkında kişisel bilgiler kısıtlı olsa da internet üzerinde mevcuttur. Kendisinin yaptığı açıklamalarla birlikte derlendiğinde yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Kısaca Barış Atay kimdir, nerede oynamıştır, siyasi hayatı nasıl devam etmektedir yazıda bulabilirsiniz.

Barış Atay Kimdir? Barış Atay’ın Hayatına Dair Bilgiler

baris-atay-kimdir

Yeni siyasi isimlerden birisi olan Atay’ın tam ismi Barış Atay Mengüllüoğlu’dur. Fakat gerek medyada gerekse katıldığı programlarda Barış Atay olarak anılmaktadır. 22 Eylül 1981 yılında Almanya’nın Wilhelmshaven kentinde dünyaya gelmiştir. İlk çocukluk anılarını burada yaşayan Atay, daha sonra Türkiye’ye gelmiş ve 1999 yılına kadar Hatay Antakya’da yaşamıştır.

1 – Barış Atay Nereli? Barış Atay Aslen Nereli?

Almanya’da doğmuş, Türkiye’de yaşamış olan Barış Atay aslen Arap-Alevi kökenli olduğu bilinmektedir. Kimliğinde yer alan bilgiler bilinmemekle birlikte yaptığı açıklamalarla kökenine dair bilgi vermekte ve Barış Atay kimdir noktasında ayrıntılar elde etmeyi sağlamıştır.

2 – Barış Atay’ın Babası Kimdir? Barış Atay’ın Babası Nereli?

baris-atay-kimdir

Barış Atay’ın babası hakkında bilgiler yok denecek kadar azdır. Babası, Atay henüz çok küçük yaşlarda iken hayatını kaybetmiştir. Yaşamını annesinin yanında sürdüren Atay yaptığı açıklamalarda da babası hakkında çok fazla detaya girmemiştir. Wikipedia ve diğer biyografi sitelerinde de babasına dair bilgi yoktur.

3 – Barış Atay Annesi Kimdir?

Kendisinin hayatında annesinin önemi çok büyüktür. Çünkü çok erken yaştan itibaren annesi ile birlikte Atay’ın büyüdüğü bilinmektedir. Barış Atay’ın annesi Nihal Atay olarak biliniyor. Annesine dair bilgiler yine kısıtlı olmakla birlikte günümüzde hala yaşamına devam etmektedir. Sosyal medya üzerinden oğluna destek, siyasi ve özel hayata dair paylaşımlar yapmaktadır.

4 – Barış Atay Dini Nedir?

baris-atay-kimdir

Barış Atay dini hakkında araştırmalar çok sık olsa da net bir bilgi ya da açıklama söz konusu değildir. Bazı adreslerde Alevi- İslam şeklinde bilgiler mevcuttur. Alevi olduğunu Atay’ın kendisi de belirtmektedir. Diğer taraftan Barış Atay’ın geçmiş yıllarda Cumhuriyet Gazetesinin yapmış olduğu bir habere tepki verdiği görülüyor.

Cumhuriyet Gazetesi tarafından Barış Atay ateist alevi olarak gösterilmiştir. Atay bu habere Twitter üzerinden:

‘’ Ateist Alevilik nedir ya? Artık ne saçmalayacağını da bilmiyorsun!’’

şeklinde tepki vermiştir. İlgili tweete şuradan ulaşabilirsiniz: https://twitter.com/barisatay/status/461078608644435968

5 – Barış Atay Ne Zaman Siyasi Hayata Atıldı?

Eğer Barış Atay kimdir detaylarına bakıyorsak, siyasete mutlaka göz atmak gerekiyor. Çünkü kendisi son yıllarda tamamen siyasi açıklamaları ve parti çalışmaları ile öne çıkmaktadır. 6 Şubat 2023 yılında yaşanan büyük deprem sonrası Hatay’da gerçekleştirdiği çalışmalarla dikkatleri daha fazla üzerine çekmiştir.

baris-atay-kimdir

İlk defa 2018 yılında gerçekleşen Türkiye Genel Seçimleri kapsamında Halkların Demokratik Partisi (HDP) üzerinden milletvekili adayı gösterilmiştir. Yapılan seçimin sonuçlarında Hatay’da milletvekili olup göreve başlamıştır. İlerleyen yıllarda ise 11 Ekim 2018 yılında Türkiye İşçi Partisi’ne geçiş yapmıştır. Günümüzde hala bu partide devam etmektedir.

6 – Barış Atay HDP’den Ne Zaman Ayrıldı?

Barış Atay HDP ile ismini zamanında bütünleştirmiş olsa da aslında partide çok kısa zaman almıştır. Siyasi hayata atılmasını sağlayan HDP bünyesinden 11 Ekim 2018 yılında istifa etmiştir. Yeni partisi olan Türkiye İşçi Partisi’nde kaldığı yerden devam eden Atay, günümüzde de bu partide yer almaktadır.

7 – Barış Atay Oyunculuk Hayatı Nasıl | Barış Hatay Kimdir?

Türk halkı kendisini ilk olarak oyuncu olarak tanımıştır. Oyunculuğa 2002 yılında yayında olan Aşk ve Gurur dizinde başlamıştır. Fakat asıl tanınmasını sağlayan 2007 yılında vizyonda olan Arka Sıradakiler dizisidir. Beyaz perde de ise ilk defa 2007 yılında gösterime giren Zincirbozan filmiyle bulunmuştur. Bunların dışında çok sayıda tiyatroda da oyunculuğunu göstermiştir.

Barış Atay Filmleri

 • Zincirbozan (2007)
 • Güzel Günler Göreceğiz (2012)
 • Eksik (2015)
 • Sürgün Türkleri: Yılmaz Güney (2016)
 • Damat Koğuşu (2017)
baris-atay-kimdir
Barış Atay Kimdir?

Barış Atay Dizileri

 • Aşk ve Gurur (2002)
 • Şöhret (2006)
 • Hacı (2006)
 • Arka Sıradakiler (2007)
 • Hayat Devam Ediyor (2011)
 • Şubat (2012)

8 – Barış Atay Oyunculuğu Bıraktı mı?

Barış Atay oyunculuğu bıraktı mı sorgulaması özellikle siyasi hayata atıldıktan sonra artmıştır. 2017 yılından itibaren filmlerde, 2012 yılından itibaren ise dizilerde yer almaması sorgulamaya neden olmuştur. Peki Barış Atay oyunculuğa devam ediyor mu? Yoksa sadece siyasi hayatına mı devam ediyor?

Geçmişte oyunculuğu kesin olarak bıraktığını dile getirmeyen Atay, 14 Mayıs seçimlerinde Antalya milletvekili seçilmemesinden sonra mesleğine geri döneceğine dair bilgiler verdi. Twitter’dan paylaştığı bir görsel ile ‘İntihar Şovu’ adında tiyatro oyunu senaryosu yazdığını gösterdi.

baris-atay-kimdir

Barış Atay Hakkında Sık Sorulan Sorular

Barış Atay kimdir noktasında sizlere daha fazla bilgi sunacak diğer sorular ve cevapları ise şu şekildedir:

1 – Barış Atay Türk mü?

Kimlikte Türkiye vatandaşı olarak yer alan Barış Atay aslen Arap kökenlidir. Özellikle Hatay bölgesinde yaşayan Atay, burada farklı kimlikte ve kültürdeki insanlarla yıllarca bir arada olma fırsatını elde etmiştir.

2  – Barış Atay Kitabı Var mı?

Barış Atay; oyuncu, milletvekili ve yönetmen kimlikleri ile tanınmaktadır. Yazılı bir kitabı olmamakla birlikte geçmişte satılan bir örnek kitap da mevcut değildir. Benzer isme sahip olan yazarlar yer alsa da kendisi Barış Atay’a ait değildir, karıştırılmamalıdır.

3 – Barış Atay Hangi Partinin Başkanı?

Barış Atay parti genel başkanı değildir, sadece katıldığı partilerde milletvekili başkanlığı görevini üstlenmiştir. İlk siyasete girdiği yıllarda HDP milletvekili adayı iken 14 Mayıs seçiminde Türk İşçi Partisi üzerinden milletvekili adaylığını duyurmuştur. Fakat bir parti başkanlığı mevcut değildir, daha önce de olmamıştır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Barış Atay Kimdir? Oyunculuğu Bıraktı mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!