USD32,22
EURO34,94
JPY0,205600
RUB0,355500
GBP41,09
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.418,50
BTC69.128,09

Alper Gezeravcı Kimdir: Uzaya Çıkan İlk Türk 

alper-gezeravci-kimdir
Alper Gezeravcı Kimdir
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Alper Gezeravcı kimdir? Uzaya çıkan ilk Türk astronot olması sebebiyle adından sıkça söz ettiren Gezeravcı hakkındaki bilgiler araştırma konusu olmuştur. Alper Gezeravcı’nın hayatına ve kariyerine dair detaylı bilgiler ve uzay yolculuğu  için aşağıdan yardım alabilirsiniz. 

Alper Gezeravcı Kimdir? 

alper-gezeravci-kimdir
Alper Gezeravcı Kimdir

Alper Gezeravcı kimdir? 2 Aralık 1979 yılında Mersin Silifke’de doğmuştur. Türk Hava Kuvvetleri içinde askeri pilot ve Türkiye Uzay Ajansı’nda yönetim kurulu üyesidir. Uzaya çıkan ilk Türk oluşu (Ayrıca uzaya giden 610. kişi) gerek Tv’de gerek sosyal medya platformlarında kendisi hakkındaki detayları merak ettirecek seviyeye ulaşmıştır. İşte kişisel hayatına ilişkin detaylar… 

1 – Alper Gezeravcı Hayatı 

Gezeravcı, 1979 tarihinde Silifke’de (Mersin) dünyaya gelmiştir. Yörük kökenli bir ailenin çocuğudur. Doğumundan sonra ailesinin mesleği sebebi ile Türkiye’nin değişik illerinde hayatını sürdürmüştür. Ayrıca; 

 • Sporu fazlasıyla seven Avcı yelken, tüplü dalış, rafting gibi aktiviteler de yapmaktadır. 
 • Ayrıca dağ yürüyüşü ile ata binme konusunda da deneyimlidir. 
 • 2001 yılında Alper Gezeravcı İstanbul Hava Harp Okulu Elektronik Mühendisliği sonrasında Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans yapmıştır. (Dayton Ohio’da bulunan Wright – Patterson Hava Kuvvetleri Üssü’nde)

2 – Alper Gezeravcı Kimdir? Kariyeri 

alper-gezeravci-kimdir
Alper Gezeravcı Kimdir

Türk Hava Kuvvetleri savaş pilotu olan Avcı, 15 yıl süresince uçuşlar yapmıştır. (T- 41, T – 37, T – 38, Kc – 135, F – 5, SF – 260, F16) Ayrıca;

 • Türk Hava Yolları Pilotu olarak yedi yıl görev yapmıştır.
 • Son olarak Alper Gezeravcı Standardizasyon Filosu Akademi Kanat Komutanı olarak Adana’da görev yapmıştır. Buradaki görevi ise 10. Üs Komuta Birimi’nde görevli personeldir. 
 • Belirli süre bazı sebeplerden ötürü görevine ara vermek zorunda kalmış ve 2020 yılında ise görevine tekrar dönmüştür. 
 • Axiom Space firmasının Axiom Mission 3 görevi ile Türkiye’nin ilk uzay astronotu olmuştur. 
 • 13 Şubat 2024 Resmi Gazete kararınca Türkiye Uzay Ajansı’nda yönetim kurulu olarak göreve atanmıştır. 

Alper Gezeravcı Kimdir? Uzay Yolculuğu 

Türkiye’de uzaya çıkacak kişi için “Türk Uzay Misyonu ve Uzay Yolcusu” görevi bağlamında iki Türk vatandaşı seçileceği açıklandı. Yaklaşık olarak 36 bine yakın adayın katıldığı bu seçimde 30 aday 2022 yılının Mayıs ayında Ankara’ya seçmelere çağrıldı. Ardından aşağıdaki tarihler ışığında Alper Gezeravcı kimdir yaşananlara göz atarak bu ismi daha yakından tanıyabilirsiniz. 

1 – 2023 Nisan Ayı 

29 Nisan 2023 yılında Recep Tayyip Erdoğan tarafından Teknofest’te yapılan açıklama doğrultusunda ilk Türk astronot olarak Alper Gezeravcı seçildi. Ayrıca ilk yedek Türk astronot olarak da Tuva Cihan Atasever seçildi. 

2 – Yolculuk

alper-gezeravci-kimdir
Alper Gezeravcı Kimdir

Mürettebatı taşıyan Falcon 9, 18 Ocak 2024 için uzay aracı havalandı. Uzay yolculuğu için tam 8 ay boyunca eğitimde yer alan Alper Gezeravcı, Florida eyaletinde Axiom – 3 ekibi fırlatmadan önce 2 haftalık karantina sürecine girdi. Ayrıca; 

 • 17 Ocak 2024 tarihini tam 18 Ocak 2024’e bağlayan 01.11 gecesinde TSI planlaması yapılmışken, SpaceX den yapılan açıklamaya göre görev ertesi gün olan 19 Ocak 2024 gece 00.49’a ertelendi. 
 • Diğer yandan 19 Ocak 2024 süresinde 00.49 geçe, ABD Florida eyaletinde olan ve NASA’ ya ait olan Kennedy Uzay Merkezî üzerinden uçuş gerçekleşti. 

3 – İSS’ye Varış 

alper-gezeravci-kimdir
Alper Gezeravcı Kimdir

Gezeravcı, Axiom Mission 3 Expiration 70 mürettebatı tarafından 20 Ocak 2024 tarihinde karşılandı. Dragon kapsülü Uluslararası Uzay İstasyonu kenetlenmesi sonrasında basıncın eşitlenmesi ve hazırlık işlemleri sonrasında tam 90 dakika içinde kapısı açıldı. Ardından Uluslararası Uzay İstasyonu’na giriş yapıldı. Sonrasında; 

 • Orada hazır halde bulunan Expedition 70 ekibi, diğer astronotlar ile Gezeravcı’ya karşılama töreni düzenledi. 
 • Sonrasında astronotların uzay istasyonu girişi ile ilgili fotoğraf, video çekimleri yapıldı. 
 • Tören esnasında ayrıca Alper Gezeravcı ile beraber istasyona ulaşan Amerika kökenli İspanyol astronot’a rozet takıldı. (Michael Lopez – Alegria ve İtalyan Villa Dei ile İsveçli Marcus Wandt)

4 – ISS Dönüşü 

alper-gezeravci-kimdir
Alper Gezeravcı Kimdir

İlk Türk astronot olan Alper Gezeravcı sosyal medya platformu üzerinden (X Twitter) 4 Şubat paylaşımı üzerine dönüş için biraz daha beklemeleri gerektiğine yönelik açıklamada bulundu. Ardından; 

 • 20 Ocak 2024 tarihinde Uzay İstasyonu’na ulaşan ekip ertelenme sebebiyle istasyonda tam olarak 18 gün geçirdi. 
 • Sonrasında Dragon uzay aracı (Axiom – 3 ekibini taşıyan araç) 2024 7 Şubat’ta saat 17.20 gece Uluslararası Uzay İstasyonundan ayrıldı. 
 • Yaklaşık olarak Dünyaya dönüş için iki gün süren yolculuk 9 Şubat 2024 tarihinde saat 16.30’da Atlas Okyanusu’na kapsülün inmesi ile son buldu, 
 • Gezeravcı ile diğer astronotlar 250 kg ağırlığında olan ve içerisinde yaptıkları deneylerde ait malzemeleri ve NASA donanımları ile Dünya’ya döndü. 
 • Ardından Cumhurbaşkanlığı’na ait olan uçak ile Ankara Esenboğa Havalimanı üzerine ailesi ile birlikte iniş yapan Gezeravcı, 13 çocukla birlikte karşılandı. Karşılamada Mehmet Fatih Kacır yani Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Yusuf Kıraç yani Türkiye Uzay Ajansı Başkanı ve Tübitak Başkanı Hasan Mandal da vardı. 

Sıkça Sorulan Sorular? 

Alper Gezeravcı kimdir için özel hayatından kariyeri ve uzay yolculuğu geçmişine varana kadar tüm bilgiler yukarıda detaylı şekilde ele alınmıştır. Ayrıca bu konuya ait olan sorular üstünden de Alper Gezeravcı hakkındaki bilgileri öğrenebilirsiniz. 

1 – Alper Gezeravcı Babası ve Annesi Kimdir? 

Uzay yolculuğuna seçilen pilot Alper Gezeravcı’nın annesi Sıddıka ve babası Ali Baba’dır. Babası uzay yolculuğu sonrasında vermiş olduğu röportajda oğlunun ilk Türk astronotu seçilmesinden oldukça gururlu olduğunu dile getirdi. Mersin Silifke’de yaşayan Gezeravcı ailesi mutluluklarını bütün yakınları ile paylaştı. 

2 – Alper Gezeravcı Evli midir? 

Alper Gezeravcı evli değildir. 44 yaşındaki ilk Türk astronot ayrıca Türk Hava Harp Okulu Elektronik Mühendisliği mezunudur. Diğer yandan Ohio’da Hava Kuvvetleri Teknolojisi Enstitüsü mezunudur. Diğer yandan Türk Hava Kuvvetleri içinde de 21 yıllık bir geçmişe sahip olan F-16 pilotlarından biridir. 

3 – Alper Gezeravcı Hangi Deneyleri Yapacak? 

İlk Türk Astronot olan Gezeravcı uzay sürecinde Uluslararası Uzay İstasyonu çalışmasında mikroalg ve gen deneyi yapacak. Avcı bugün Boğaziçi Üniversitesi Berat Haznedaroğlu (Öğretim görevlisi) sorumluluğunda bulunan “Uzman” deneyini yapacak. 

4 – Alper Gezeravcı Bitkisi Nedir? 

Van Gölü çevresinde yetişen ve “Schrenkiella Parvula” adı verilen bitkisi ileuzayda yapmış olduğu deneyler sonrasında bazı keşifler ortaya koydu. Ayrıca bu bitkinin ilerde Mars’ın ıslahını sağlayacak özelliklere sahip olduğunun keşfine varıldı. 

5 – Alper Gezeravcı Gerçekten Uzaya Gitti mi?

Alper Gezeravcı ilk Türk astronotu olarak uzaya çıktı. Sonrasında rekorlar ile geri döndü. Alper Gezeravcı ve diğer 3 astronotu getiren Dragon kapsülü istasyondan ayrıldı. Hatta elverişsiz hava şartları sebebiyle ilk defa yaşanan ertelenme durumu meydana geldi. Bu sebeple Axiom – 3 ekibi seyahati ise 18 gün süre ile rekor seviyeye ulaştı. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Alper Gezeravcı Kimdir: Uzaya Çıkan İlk Türk 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!