USD32,53
EURO34,65
JPY0,211500
RUB0,345100
GBP40,55
EURO/USD1,06
BIST9.621,16
GR. ALTIN2.497,01
BTC63.014,30

Arçelik Çamaşır Makinesi Alırken ve Kullanırken 17 Dikkat Edilmesi Gereken Nokta

arcelik-camasir-makinesi
Arçelik çamaşır Makinesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arçelik çamaşır makinesi almadan önce ve kullanım sırasında dikkat edeceğiniz noktalar ile makinenizin ömrünü uzatabilirsiniz. Özellikle alırken uygun ölçü, özelliklere göre alacağınız makine sayesinde, fonksiyonel ve konforlu hijyen sağlayabilirsiniz. Peki bu süreçte hangi özelliklere dikkat etmelisiniz? 

Arçelik Çamaşır Makinesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 6 Nokta 

Çamaşır makinesi almak isteyip karar veremeyenlerden misiniz? Aşağıda hem alırken hem de kullanırken dikkat etmeniz gereken hassas ve önemli detaylar sayesinde bu sorundan kurtulabilirsiniz. Arçelik marka çamaşır makinesi alırken bu başlıkları incelerseniz, oldukça pratik ve doğru bir seçim yapabilirsiniz. Genel hatlarıyla çamaşır makinesi alırken dikkat etmeniz gerekenlere şöyle göz atın; 

1 – Arçelik Çamaşır Makinesi Kapasitesine Göre Seçim 

arcelik-camasir-makinesi

Çamaşır makinesi almaya karar verdiğiniz andan itibaren en çok dikkat etmeniz gereken özellik, makinenin kapasitesidir. İhtiyacınıza göre bir defada ne kadar çamaşır yıkayacağını belirten ve kuruluk oranı üzerinde etkili devir sayısına önem vermelisiniz. Yani maksimum kuru çamaşır derecesini size kilogram cinsi ile belirten makine işinize yarayacaktır. Ayrıca; 

 • Doğru yük kapasitesi ile kirlilik derecesi, kumaş tipi ve yıkama programları gibi değişiklikleri en doğru şekilde kullanabilirsiniz.
 • Diğer yandan kapasitesinin üstünde bir makineye gereğinden fazla çamaşır yükler iseniz ses, titreşim gibi etkenlerin zarar görmesine sebep olabilirsiniz.
 • Arçelik çamaşır makinesi kapasite olarak 6 ile 12 arasında kilograma sahip modelleri ile kullanıcılarına sunulur. Dolayısıyla yaşam tarzına en uygun model için kararınızı verebilirsiniz. Yani tek kişi iseniz 6 veya 7 kg kapasitesi olan makine seçimi ideal olacaktır. 

2 – Çamaşır Makinesi Tipi Seçimi 

arcelik-camasir-makinesi

Makine tipinde seçim yaparken hem ihtiyaç hem de makineyi yerleştireceğiniz alan çok önemlidir. Yani Arçelik çamaşır makinesi tiplerine bakarak ailenize en uygun modele karar verebilirsiniz; 

3 – Çamaşır Makinesi Devir Seçimi

arcelik-camasir-makinesi

Bunun anlamı makine içindeki kazan da denilen tamburun dakikada maksimum kaç kez döndüğüdür. Yani devir ne kadar hızlı olursa çamaşırlarınız o kadar kuru çıkar. Seçim yaparken en belirleyici unsur makinenin programıdır. Yani kumaş tipine en uygun programda sıkma yaparak giysilerinizi korumuş olursunuz. 

Örneğin; dakikadaki devir sayısı (D/D) 1400 olan çamaşır makinesi kumaş türüne göre sıkma yapacaktır. Yünlü giysileriniz daha hassas olduğu için burada dakikada 600 devir yapabilir. Yine aynı şekilde pamuklu çamaşırlar için ise 1400 D/D ile sıkma yapacaktır. Buna ek olarak Arçelik çamaşır makinesi devir sayıları şu şekildedir; 

 • 800 D/D
 • 1000 D/D
 • 1200 D/D
 • 1400 D/D

4 – Program Türü Seçimi 

arcelik-camasir-makinesi

Çamaşır için makine seçerken doğru program türünü seçmek çok mühimdir. Çünkü bu sayede giysilerinizi yıpratmadan en doğru şekilde kumaş türüne uygun temizlik sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla ihtiyacınıza en uygun programların makine özelliklerinde olması gerekir. Kirlilik derecesi, kumaş rengi, kumaş tipi program belirleyici için önemli özelliklerdir. Arçelik çamaşır makinesi modellerinde bulunan programlar şunlardır; 

5 – Ses Seviyeli, Enerji ve Su Tasarruflu Makine Seçimi

arcelik-camasir-makinesi

Tertemiz kıyafetler giymenize yardımcı olan bu makineleri seçerken, bu başlık altındaki özellikler de mühimdir. Dolayısıyla detaylı olacak açıklanacak olursa; 

6 – Arçelik Çamaşır Makinesi Ek Özellikler: Yenilikçi Teknoloji 

arcelik-camasir-makinesi

Çamaşır makinesi alırken yukarıdaki özellikler dışında daha teknolojik özellikler içeren maddelere de göz atmanızda fayda vardır. Bunlar; 

Arçelik Çamaşır Makinesi Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereken 11 Nokta 

arcelik-camasir-makinesi

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte hemen herkesin evinde çamaşır makinesi bulunmaktadır. Ancak burada var olmasından ziyade, nasıl kullanılması gerektiğidir. Çünkü doğru kullanım ile en az 15 yıl ömrünü arttırmış olursunuz. Böylelikle ekonomik olarak tasarruf sağlamış olursunuz. Peki Arçelik çamaşır makinesi kullanımı konusunda dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? 

 • Arçelik çamaşır makinesi nasıl çalışır noktasında doğru kullanım için, çamaşırları makineye atmadan önce kesinlikle kontrol edin. Çünkü çamaşırların cebinde olan nesneler makineye zarar vermektedir.
 • Çamaşırların metal kısımlarına dikkat edin. Bu durum diğer çamaşırların hızdan dolayı yırtılması anlamına gelir. Bu sebeple birden çok metal varsa giysilerinizde, tek yıkayın.
 • Çamaşırları renk ve kumaşına uygun şekilde ayırın. Çünkü özellikle ilk aldığınız giysiler boya bırakacağı için ilk seferde tek yıkamalısınız. Bunun yanında çamaşırları kesinlikle yıkamadan tersine çevirin ki renkler birbirine karışmasın ve az yıpransın.
 • Çamaşır makinesinde gereğinden fazla deterjan kullanmayın. Yani giysinin miktarına uygun deterjan kullanın. Aynı zamanda yumuşatıcı kullanmamaya önem verin.
 • Çamaşır makinesini çalışırken kesinlikle kapatmayın. Arçelik çamaşır makinesi kapak kilidi çocukların güvenliği için önemlidir.
 • Makine kapasitesine uygun giysi miktarını belirleyin.
 • Kumaş türü, kirlilik derecesi ve kumaş rengine en uygun programı seçin.
 • Doğru çamaşıra doğru deterjan kullanmaya önem verin.
 • Düzenli aralıklarla makinenin deterjan bölümünü temizleyin.
 • Her zaman makine kapağını kapalı tutmayın ki küf ve nem oluşumuna engel olun.
 • Arıza anında kendiniz tamir etmek yerine yetkili servisi arayın.

Arçelik Çamaşır Makinesi Fiyatları

arcelik-camasir-makinesi

Arçelik çamaşır makinesi fiyatları özelliklerine ve kapasitesine göre değişmektedir. Ancak en çok tercih edilen modellerden hareketle fiyatları 2023 yılı için aşağıdaki gibidir;

Sıkça Sorulan Sorular

Arçelik çamaşır için makine alırken ve kullanırken yukarıdaki noktalara dikkat ettiğiniz müddetçe doğru seçimi yapabilirsiniz. Ayrıca bu konuda merak edilen sorulara da göz atabilirsiniz.

1 – Arçelik Çamaşır Makinesi Kapağı Açılmıyor? 

Makine içinde su kalmış ise güvenlik amaçlı kapak açılmaz. Bu durumda öncelikle “Sıkma” konumuna getirin ya da kalan suyu boşaltın. Program bitince kapağı açabilirsiniz.

2 – Arçelik Çamaşır Makinesi Sıkmıyor? 

Sıkma yapmayan Arçelik marka çamaşır makinesi sorunu, makine içinde su kalmasına bağlıdır. Ayrıca yıkama sonrasında makine içinde su varsa tahliyede sıkıntı vardır. Bunun için markanın yetkili servisinden destek alabilirsiniz. 

3 – Arçelik Çamaşır Makinesi a18 Hatası Nedir? 

Bu hatanın anlamı su tahliye hortumunun tıkanması ve bükülmesidir. Öncelikle hortumu kontrol edin. Eğer sorun düzelmediyse teknik destek alın.

4 – Arçelik Çamaşır Makinesi Yumuşatıcı Almıyor Neden? 

Bunun anlamı makine deterjan çekmecesinin tıkanmasıdır. Yani bu kısmı yerinden çıkarın ve temizleyin. Ardından yumuşatıcı katı ise sulandırıp koyun. Buna ek olarak da yumuşatıcı yerini tam takın.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Arçelik Çamaşır Makinesi Alırken ve Kullanırken 17 Dikkat Edilmesi Gereken Nokta

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!