USD32,83
EURO35,13
JPY0,207900
RUB0,376400
GBP41,70
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.488,86
BTC65.037,82

5 Adıma Araba Kredi Hesaplama Yöntemi

araba-kredi-hesaplama
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Araba kredi hesaplama araba almayı planlayan kişilerin bütçelerine uygun olup olmadığını teyit etmesine yardımcı olmaktadır. Kredilerini kadar süreyle ve ne kadar oranla ödeyecekleri konusu endişeyle birlikte alıcıları araştırmaya sevk etmektedir. Krediler son zamanların sık başvurulan yöntemlerinden biri olmaktadır. Hayat pahalılığı veya bazı ihtiyaçların artması kredi başvurularındaki artışa neden olan etkendir.

Araba alma planları öncesi bütçedeki dengeyi yakalamak ve hatta yaşam kalitesini zedelememek önemlidir. Araba sahibi olmak isterken yanlış seçilen araba kredi hesaplama yöntemi veya aracısıyla zor günler geçirmek kaçınılmazdır. Bu konuyla ilgili çeşitli bankalar farklı faiz oranlarında kredi seçenekleri sunmaktadır. Özellikle taşıt kredisi faiz oranları göz önünde bulundurularak uygun tercih yapılmalıdır.

Araba Kredi Hesaplama İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar!

araba-kredi-hesaplama

Düzenli ödemelerle araç sahibi olmak isteyenlere sunulan farklı avantajlar vardır. Dilediğiniz sıfır veya 2. el araçları satın alabilmenize olanak tanır. Hatta alınan taşıt kredisi sayesinde araç fatura bedelinden büyük bir kısmı orta ve uzun vadelere bölünerek kredilendirilir. Araba kredisi hesaplama öncesi taşıt kredisi şartları nelerdir, taşıt kredisi nasıl alınır, gerekli belgeler nelerdir?

 • Kredi başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı aslı (Sürücü belgesi aslı veya fotokopisi)
 • Gelir durumunuzu gösterecek belge
 • 0 km araç almayı planlıyorsanız taşıtın proforma faturası
 • 2. El araç satın alacaksanız satıcının motorlu araç tescil ve trafik belgesi.

Bankalardan Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Taşıt kredisi faiz oranı, sigorta giderleri, oluşan dosya masrafları gibi maliyet kalemleri araba kredi hesaplama öğelerindendir. Ayrıca, KKDF ve BSMV gibi vergi giderlerini de hesaplamanız gereklidir. Taşıt kredisi ile araç alırken aklınızdan çıkarmamanız özellikle gereken bir durum vardır. Borcunuzun biteceği zamana kadar aracınız banka ipoteği altında olacaktır.

Diğer taraftan borcunuzun biteceği zaman araç üstünde hak iddia edebileceğiniz gibi satmak istediğinizde de bankanın onayını almanız gereklidir. Maddi veya manevi aksi bir durum söz konusu oldu. Araba kredi hesaplama yaptınız, kredi faiz oranlarını öğrendiniz. Başvurunuz gerçekleşti fakat krediyi çekmekten vazgeçtiniz. Böyle bir durumda 14 gün içerisinde taşıt kredisi çekmek istemediğinizi bildirmelisiniz.

14 gün içerisinde taşıt kredisi isteğinizden vazgeçtiğinizi bildirdiğiniz takdirde cezai işleme maruz kalmayacaksınız. Bununla birlikte araç kredisini kullanmış olsanız bile itirazınız geçerli sayılmaktadır. Fakat geçen süre kadar anaparanızın üzerine faiz işlemesi yapılacaktır.

1 – Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Nasıl Alınır? Faiz Oranları Nelerdir?

Taşıt kredisi için geçerli faiz oranları bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Ayrıca sıfır ve 2. El araç kredisi hesaplama yöntemi ile faiz oranları da farklıdır. Ziraat Bankası ister sıfır model ister 2. El araçlarda kasko değeri üzerinden 48 aya kadar vade vermektedir. Bununla birlikte uygun faiz seçenekleri sunmaktadır.

Araç Yaşı; 0 km ve en fazla 5 yaş araç için geçerlidir.
Vade Seçenekleri; 48 aya kadar
Sadece otomobillerde değil ruhsat hususi olarak kaydedilmiş ise; Minibüs, kamyonet, pick-up alımlarında da kullandırılabilir.
Rehin Durumu; Borç bitimine kadar araç bankaya aittir.
Kredi ile Birlikte; Hayat sigortası ve kasko verilir.

İnternet üzerinden Ziraat Bankası taşıt kredisine girerek Araba kredi hesaplama işlemini istediğiniz tutarda hesaplayabilirsiniz. Aynı zamanda 0.49 araç kredisi hesaplama Ziraat bankası ile aylık ödemenizi öğrenebilirsiniz. Faiz oranını da kendiniz belirleyebileceğiniz hesaplama çubuğu sayesinde kredi tutarı veya ödeme şekli size bırakılmıştır. İsterseniz bu işlemi şubelerden, Ziraat mobilden, çağrı merkezini arayarak da yapabilirsiniz.

araba-kredi-hesaplama
Araba Kredi Hesaplama

2 – Vakıfbank Taşıt Kredisi Öncesi Araba Kredi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Vakıfbank sıfır ve 2. El araçlara özel kampanyalarıyla müşterilerine özellikle uygun faiz oranlı uygun taşıt kredisi imkanı sunmaktadır. 48 aya varan vade ve size uygun faiz oranlı kredinizi;

 • Eşit taksitlere böldürerek,
 • 3 ay ödemesiz,
 • 3 ayda 1 olacak şekilde taksitli,
 • Son taksit balon ödeme şeklinde,
 • İsterseniz değişken taksitli ödeyebilirsiniz.

Vakıfbank araba kredi hesaplama yöntemi veya kampanya koşulları;

Taşıt Kredisi Kullandırma Oranları (0 Km Araç Değeri Üzerinden) 0 – 400.000 TL değerin en az %70’ine kadar,400.001 – 800.000 TL değerin en az %50’sine kadar,800.001 – 1.200.000 TL değerin en az %30’una kadar,1.200.001 – 2.000.000 TL değerin en az %20’sine kadar
Vade ( 0 Km Araç için Geçerli) 400.000 TL altı taşıtlarda 48 ayı400.001 – 800.000 TL 36 ayı800.001 – 1.200.000 TL 24 ayı1.200.000 TL üzeri 12 ayı geçmemektedir.

Bu durumda örneğin 100.000 TL kredi üzerinden araba kredi hesaplama sonucu oranlar şöyle olmaktadır;

 • 48 ay vade
 • Aylık %1.59 faiz oranı
 • 3.251.90 TL aylık taksit tutarı

3 – Halkbank Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Gelirinize göre ödeme kolaylığı sunan Halkbank uygun taşıt kredisi alacaklara özel faiz oranları sunmaktadır. Örnek ödeme tablosu sayesinde çekmek istediğiniz limiti araba kredi hesaplama ile kendiniz yapabilirsiniz. Artan ödemeli veya azalan ödemeli plan seçenekleriyle taksitlerinizi belirleyebilir, isterseniz ilk 2 ayı erteleyebilirsiniz.

ARAÇ KREDİ VADE FAİZ ORANI (AYLIK) TAHSİS ÜCRETİ AYLIK TAKSİT MALİYET     ORANI (YILLIK)
0 Km Araç 100.000 TL 48 Ay 1,63 550.00 TL 3.285,11 TL 27,7935
2. El Araç   100.000 TL   48 Ay   1,65   550.00 TL   3.301,78 TL   28,1706  

Yıllık maliyet oranı faizi, tahsis ücretini ve hatta vergileri kapsamaktadır. Örnek vade veya tutar üzerinden araba kredi hesaplama yapılmaktadır. Tahsis ücretinin içerisinde %10 değerinde Banka Sigorta Muamele Vergisi bulunmaktadır. Halkbank gerektiği durumlarda kredi şartlarında değişiklik yapma hakkına sahiptir. Ayrıca krediyi durdurma hakkını kendinde saklı tutmaktadır.

araba-kredi-hesaplama

4 – Türkiye İş Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türkiye İş Bankası’ndan taşıt kedisi için şubelerden başvuru yapılabilmektedir. Bununla birlikte istenirse internet ve telefon şubesinden de başvurular kabul edilmektedir. Bankanın sağladığı araba kredi hesaplama cetveli ile ödeme planlarınız istediğiniz şekilde oluşturulabilmektedir. Türkiye İş Bankası sitesi kredi hesaplama sayfasından taşıt kredisini seçmelisiniz.

Bankanın Araba kredi hesaplama cetvelinde faiz oranını belirtip, 5.000 ila 400.000 TL kredi tutarını belirtiniz. Ardından kredi vadesini ekleyip hesaplama yapabilirsiniz. Bu sayfa içerisinde toplam kredi tutarınız ve aylık taksitleriniz hesaplanmaktadır.

5 – Akbank Taşıt Kredisi Başvurusu için Gerekenler!

Her bankaya ait araba kredi hesaplama cetveli bulunmaktadır. Akbank talep edilen kredi tutarı ve vadeyi girerek size uygun faiz oranını hesaplamaktadır. Ayrıca ödenecek aylık taksit tutarlarınız belirtilmektedir. Kredi tutarı ve vadesi satın almayı planladığınız aracın tutarına göre değişmektedir.

Akbank taşıt kredisi hesaplama sonrası başvurusu için 18 yaşından büyük olmanız gereklidir. Geçmiş kredi ödemeleri gibi risk teşkil eden durumların olmaması şarttır. Kredi başvurusu sırası gelir net olarak belgelenmelidir. Oluşturulacak kredi taksitleri hane halkının aylık ortalama kazancının %50’sini geçmemelidir. Tüm bankalarda olduğu gibi Akbank’ta da vade oranları aynıdır.

Yerli Üretim Araba Kredi Hesaplama Hangi Bankada Yapılmaktadır?

araba-kredi-hesaplama

Yılların köklü bankası olan Ziraat Bankası yerli üretime özel taşıt kredisi paketi hazırlamıştır. Yerli üretim yapan anlaşmalı firmalardan 1 Ekim 2019 tarihinden itibaren 0 km araç satın alabilirsiniz. Bu hususta müşterilerine uygun şartlarda finansman desteği sağlamak için bu paketi sunmuştur.

Uygulamada geçerli ve anlaşmalı firmalardan taşıt almak isteyen müşteriler aylık %85 ila %1,05 faiz oranına sahiptir. Ayrıca ticari araçlar için 60 aya varan vade sunulacaktır. Kampanyayla ilgili detaylı bilgi almak için en yakın Ziraat Bankası şubesine gidebilir veya çağrı merkezinden bilgi alabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
5 Adıma Araba Kredi Hesaplama Yöntemi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!