USD33,06
EURO36,03
JPY0,210500
RUB0,377800
GBP42,77
EURO/USD1,09
BIST11.175,06
GR. ALTIN2.546,57
BTC64.803,37

Anksiyete Testi Nasıl Yapılır? Anksiyete Testi Sonucu Güvenilir Mi?

anksiyete-testi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anksiyete testi, son zamanlarda popüler kültürün getirdiği ve yeni neslin fazlasıyla merak edip uyguladığı şeylerden biri. Peki bu anksiyete testi ve testleri nedir, güvenilir mi ya gerçekten bir doğruluk payları var mı? Bu tarz testler her zaman aynı olmamak ile internet aracılığı ile olduğundan dolayı birbirlerinden farklıdırlar.

Anksiyete Testi Nedir?

Psikolojik meselelerin tespiti için birçok farklı yöntemler var. Bu testler bazen kâğıt üzerinde bazen teorik olarak gerçekleşiyor ve test yapılan kişinin davranışları, cevapları veya mimikleri bile ölçüyor. Bu testler sonucunda da doktorlar bazı tanılar konar ve bu doğrultuda farklı tedavilere başvururlar. Anksiyete testi veya sosyal anksiyete testi de bunlardan biridir.

anksiyete-testi
anksiyete-testi

Anksiyete Testi Güvenilir Mi?

Psikolojik sorunların tanısı için birçok farklı testler, deneyler veya yöntemler mevcuttur. Ama bu yapılan testler yalnızca doktorlar veya bilir kişiler tarafınca yapılmalı ve tanı konulmalı. İnternet sitelerinde bulunan anksiyete testi örnekleri tek başına bir tanıyı destekleyemez.  Bu testler genelde kaygınızın şiddetini belirliyor.

Zaten internette bulunan birçok anksiyete testi örneklerinde, bu test tanı koyulması için değildir, gibi ifadeler kullanılır. Şayet bu tarz ibareler yok ise o testi çözmemek de fayda var. Çünkü güvenli olmayan sitelerde bu tarz içerikleri okumanız veya çözmeniz hayatınızı yanlış yönlendirmenize sebep olabilir.

Anksiyete Testi Nasıl Olur?

Sosyal anksiyete testi türevleri birbirinden farklıdır ve sadece kâğıt üzerinde yapılmazlar. Sizin aile geçmişinize, kendi hayatınızda olan geçmiş olaylara ve hatta somut şeylere bile bakılır. Hormon sorunları veya başka fiziksel sorunlar gibi. Çünkü anksiyete gibi psikolojik sorunları herhangi farklı etkenler etkiliyor. 

Anksiyete testi tek başına belirleyici değildir veya tanı koyulmaya yeterli değildir. Sebebi ise tanı için yetersiz bir yöntem olmasıdır. Bunu ateş ölçmek gibi düşünebilirsiniz. Ateşinizi ölçer ve şiddetini bilirsiniz. Ama neden hasta olduğunuzu bilmek için ateş ölçmek yeterli olmuyor. Ayrıca bu testler sadece hekimler tarafından yapılmalıdır.

Depresyon ve Anksiyete Testleri

Psikolojik sorunlar her ne kadar birbirlerine benzer olsalar da aslında aralarında farkları vardır. Örneğin depresyon ve anksiyete halk arasında aynı psikolojik sorun olarak görülmekte. Ancak bu yanlış bir bilgidir. Sebebi ise iki sorunun temelinde farklı duyguların yatmasıdır.

Depresyonun genel sebebi umutsuzluk, aşırı üzgünlük veya derin çaresizlik hissiyatıdır. Anksiyete de ise bu duyguların yerini yüksek kaygı, sebebi bilinmeyen korku veya gerginlik düşünceleri bulunur. Bu iki psikolojik sorunların sebebi farklı olduğundan dolayı testlerin de içerikleri farklı olabilir.

anksiyete-testi

Sosyal Anksiyete Testi

Bazı insanların sosyal ortamlarda fobileri gelişmekte. Bu da sosyal anksiyeteyi doğurur.  Bu fobiler kişinin özgüveni ile veya da kendini yetersiz görmesi ile ilişkilendirilebilir. Bu duyguların altında da yine çok farklı duygular veya olaylar yatar. Her farklı olay veya travmalar kişi de farklı evriliyor.

Sosyal Anksiyete Testi Çöz

Psikolojik testleri evde online olarak çözmek istediğiniz takdirde sadece güvenilir yerlerden çözmeniz öneriliyor.  Güvenilir olmayan siteler sizlere tanı koyma girişiminde bulunabilir veya sizleri tedavi konusunda yanlış yönlendirebilirler. Tanı koymayı ise sadece doktorunuz yapmalıdır. Eğer gerçekten psikolojik olarak kendinizi iyi hissetmiyorsanız doktora görünmekte fayda vardır.

Anksiyete Nedir?

Diğer adı kaygı bozukluğu olan bu psikolojik sorunun temelinde genellikle gelecek kaygısı veya temelinde ne olduğu bilinmeyen şeyler yatar. Eğer kaygı sorununuzun sebebini bilmiyorsanız bu anksiyetenin en zor olanı arasındadır. Çünkü sebebi bilinmediği için küçük veya büyük herhangi bir sorun sizleri tetiklemekte.  

Anksiyete hemen hemen herkesin tecrübelendiği bir psikolojik sorundur. Dünya çapında da bilimsel araştırma konusu olmuş. ayrıca günümüzde doğru tedavi süreci ile önüne geçiyor. Ancak Türkiye’deki gençlerde, özellikle gelecek kaygısının çok üst seviyelerde olduğunu belirtmekte fayda var. Bunu Türkiye’de çok fazla anksiyete testi örneği olmasından da anlayabilirsiniz.

anksiyete-testi

Anksiyete Çeşitleri

Anksiyetenizin sebepleri farklı olduğu için buna bağlı olarak farklı anksiyete çeşitleri bulunmaktadır.  Bu çeşitlerin tanısı da elbette farklı anksiyete testi veya farklı tanıları ile belirtiyor. İşte farklı sebepleri ile anksiyete çeşitleri…

AgorafobiBir duygu durum sorunudur ve genelde güvende hissetmediğiniz ortamlarda yaşadığınız, başınıza kötü bir şey gelmesinden kaygılandığınız anksiyetedir.
Madde kullanımı nedenli anksiyeteGenelde madde bağımlılığı tedavisinde ortaya çıkan kaygılardır.
Panik atakBir anda pik yapan daralma, nefes alamama veya göğüs ağrısı gibi beklenmedik kaygılardır.
Sosyal anksiyeteBu durumun temel sebebinde utangaçlık duygusu yatar ve kişilerde asosyallik görülür.
Seçici konuşmamazlıkOkula yeni başlayan çocuklarda konuşmayan çocuklarda görülür.
Ayrılma anksiyetesiÇocukluk dönemi kaygı sorunudur. Anne, baba veya bakımını aldığı kişiye olan bağlılığından dolayı gelişir.
Diğer anksiyetelerBazı kriterlere uymayan bozuklukları içerir.
FobilerFobiler herhangi bir duruma, eşyaya veya kişilere karşı gerçekleşebilir ve bunların akabinde panik ataklar olabilir.

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Kaygı bozukluğu sorunu olan kişiler çoğu zaman bunu istemeden veya istekli olarak belli ederler. Bazen bu panik atak halinde olduğu için istenmeden ortaya çıkar ve belli olur. Ama örneğin sosyal anksiyeteniz varsa bunu etrafınıza dile getirir ve kendinizi dışarı çıkmamaya veya sosyalleşmemeye yönlendirirsiniz.  Ayrıca anksiyetenin belirtileri herkeste farklı ortaya çıkıyor.

Belirtileri;

 • Sürekli panik halinde olmak
 • Sürekli kötü düşünmek veya kaygılı hissetmek
 • Gereksiz terleme
 • Bir anda kalp hızlanması
 • Hazımsızlık sorunları yaşama
 • Uykusuzluk veya çok fazla uyuma sorunu
 • Vücutta veya ellerde titreme
 • Bir şeylerden kaçınma durumu
 • Odak veya konsantrasyon sorunu yaşama
 • Nefesin daralması veya ağzın kuruması
 • Sürekli veya geçmeyen baş ve kas ağrıları
 • Sürekli yorgun hissetme
anksiyete-testi

Anksiyete Nedenleri Nelerdir?

Her psikolojik veya fiziksel sorunun temelinde bir neden yatar. Bu nedenlerin bazılarını doktorlar biliyor bazılarını ise bilmiyorlar. Bu noktada, özellikle psikolojik sorunlarda, kişinin hem kendisi ile hem de doktoru ile iletişimi kuvvetli olmalıdır. 

Kaygı bozukluğunun nedenleri;

 • Genetik olabilirler
 • Beyindeki sinirlerin yanlış çalışması
 • Geçmişte veya yeni yaşanmış olan travmalar
 • Kişinin bulunduğu ortam
 • Madde kullanımı
 • Kullanılan ilaçlar
 •  Yanlış tanı veya tedavi
 • Bazı fiziksel sağlık sorunları da anksiyeteye neden olabilir.

Anksiyete Bozukluğu İçin Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Kaygı bozukluğu veya anksiyete için önerilen tedaviler çok çeşitli olabilirler.  Doğru tanı devamında yapılması gereken tek şey hastayı doğru tedaviye yönlendirmektir.  Anksiyete hayatı büyük oranda etkilediği için, erkenden tedaviye başlamakta fayda vardır.

Kaygı bozukluğu veya diğer adı ile anksiyete için önerilen tedavi yolları;

 • Bilişsel davranışçı terapi en sık önerilen tedavidir.  Bu yöntemin bir diğer adı ise konuşma terapisidir.  Konuşma terapisi yöntemi genel olarak birçok psikolojik sorunda kullanılır.
 • Diğer bir yöntem ise ilaç tedavileridir. Bu yöntem genelde ağır depresyon hastaları için önerilir.
 • Diyalektik tedavi.
anksiyete-testi

Kur’an’da Anksiyete Geçiyor Mu?

Dini kitapta anksiyete ile ilgili herhangi bir ibare bulunmamaktadır. Ancak anksiyete de göğüs daralması veya iç huzursuzluk gibi durumlar olduğundan kişiler bunun önüne geçebilmek için belirli ayetleri düzenli olarak okuyabilirler.  Çünkü bu ayetlerin de genel olarak iç huzura hitap ettiği mevcut.

Özellikle İnşirah Suresi hem bebeklerin huysuzluğuna, ağlamasına hem de kişilerin iç huzuruna çok iyi gelmektedir. Bu gibi sureleri açıp sadece dinlemek bile sizleri dini açıdan rahatlatıyordur. Ayrıca anksiyete veya bunalım gibi durumlarda dua etmek de çok yararlıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kaygı bozukluğu veya diğer psikolojik sorunlar için birçok test olduğu ve bunların çok popülerleştiğini belirtmiştik. Bu popülerliğin getirdiği bazı sorular mevcuttur.

1 – Anksiyete Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Kişinin yukarıda mevcut olan anksiyete belirtileri var ise kaygı bozukluğuna sahip olmasını düşünüyordur. Kişide bu belirtiler gözlemleniyorsa bir uzmana başvurmalı.

2 – Anksiyete Bozukluğu İlaçsız Geçer Mi?

Bu sorunun cevabı kesinlikle kişinin kendisine bağlıdır. Çünkü tedavi sürecinin büyük bir kısmını kişinin kendisi yürütür ve cevap verir. Ama anksiyetenin üstesinde gelmenin en iyi yolunun konuşma terapisi olduğu doktorlar tarafından belirtilmekte.

3 – Anksiyete Vücuda Zarar Verir Mi?

Anksiyete her ne kadar sadece psikolojik bir sorun gibi görünse de fiziksel olarak da çok fazla kötü veya kalıcı etkileri mevcut.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Anksiyete Testi Nasıl Yapılır? Anksiyete Testi Sonucu Güvenilir Mi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!