USD33,04
EURO35,99
JPY0,210000
RUB0,376000
GBP42,99
EURO/USD1,09
BIST11.064,85
GR. ALTIN2.559,84
BTC60.022,92

2024 Açıköğretim Fakültesi Sınav Tarihleri Ne Zaman?

acikogretim-fakultesi-sinav-tarihleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Açıköğretim fakültesi sınav tarihleri buraya kayıt olan öğrencilerin merak ettiği konulardan birisidir. Özellikle ortalama sınav dönemlerinin yaklaşmış olması hazırlıkları arttırmaktadır. Neredeyse her yaştan bireyin kayıt olabildiği AÖF için üniversiteler kendi bazında duyurular yapmaktadır. Bu yüzden ortak bir tarihten bahsetmek zordur.

AÖF sınavları her dönem içerisinde 2 kere olmak üzere yapılmaktadır. Vize veya final olarak adlandırılan bu sınavlara girilmesi gerekir. Öğrenci özellikle eğer sınava giriş yapmazsa dönemi tamamlama olasılığı düşmektedir. Bundan dolayı öğrencilerin merak ettiği bazı sınav tarihleri mevcuttur. Eğer siz de bu sınavlara giriş yapacaksanız detayları öğrenebilirsiniz.

Açıköğretim Sınav Tarihleri 2023 – 2024 Dönemi için Nasıl?

acikogretim-fakultesi-sinav-tarihleri
Açıköğretim Fakültesi Sınav Tarihleri

Güncel olarak üniversiteler tarafından duyurular yapılmaktadır. Hem formal kayıt olanlar hem de açıköğretim okuyanlar bu duyurulardan sistemi takip edebilmektedir. Hatta öyle ki karışıklık yaşanmaması adına açıköğretim fakültesi sınav tarihleri başta olmak üzere tüm konular AÖF adı altında özel olarak oluşturulan sitelerde duyurulur.

Peki açıköğretim fakültesi sınav tarihleri nasıl? İşte iki büyük açıköğretim üniversitesinin tarihleri.

1 – Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sınav Tarihleri

Öğrenci dostu Eskişehir’de yer alan Anadolu Üniversitesi yılların açıköğretim üniversitesi olarak bulunmaktadır. Kişilerin yüksek bir çoğunluğu bu üniversiteye kayıt olarak AÖF mezunu olabilmektedir. Geçtiğimiz günlerde Anadolu Üniversitesi için de sınav tarihleri duyurulmuştur. Sınav tarihleri şu şekildedir:

Güz Dönemi Sınav Tarihleri

  • Ara Sınav (Vize Sınavı) – 9-10 Aralık 2023
  • Dönem Sonu Sınavı (Final) – 20- 21 Ocak 2024

Bahar Dönemi Sınav Tarihleri

  • Ara Sınav (Vize Sınavları) – 20- 21 Nisan 2024
  • Dönem Sonu Sınavı (Final) – 25-26 Mayıs 2024

Yaz Okulu Sınavı: 17 Ağustos 2024 tarihinde gerçekleşecektir.

Sınavlar kısa sürede tamamlanacak olup yoğunluğa ve sisteme bağlı olarak kısa sürede neticelendirilerek öğrenci sistemine not olarak girilecektir.

2 – Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Sınav Tarihleri

acikogretim-fakultesi-sinav-tarihleri

Söz konusu açık öğretim olduğunda akla gelen bir diğer üniversite Erzurum Atatürk Üniversitesi olmaktadır. Atatürk Üniversitesi açıköğretim fakültesi sınav tarihleri de yine kendi sitesine duyurulmuştur. Aşağı yukarı aynı döneme denk gelen sınavlar ile öğrencilerin bilgileri kontrol edilecektir.

Güz Dönemi Sınav Tarihleri

  • Ara Sınav (Vize Sınavları) – 25- 25 Kasım 2023
  • Dönem Sonu Sınavı (Final Sınavları) – 13 – 14 Ocak 2024
  • Bütünleme Sınavı – 17- 18 Şubat 2024

Bahar Dönemi Sınav Tarihleri

  • Ara Sınavı (Vize Sınavları) – 20 – 21 Nisan 2024
  • Dönem Sonu Sınavı – 8- 9 Haziran 2024
  • Bütünleme Sınavı – 13- 14 Temmuz 2024

Açıköğretim Fakültesi Sınav Tarihleri Değişebilir mi?

Açıköğretim sınav tarihleri her ne kadar önden açıklanmış olsa da bu tarihlerde netlik söz konusu değildir. Üniversitelerin sitelerinde de tarihlerin değişebileceğine dair ibarelere denk gelebilirsiniz. Sınavlar; Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM kararları ile çeşitli doğal afet, pandemi gibi sebeplerden dolayı ertelenebilmektedir. Olası değişiklikler yine üniversitelerin sitelerinde duyurulmaktadır.

AÖF Online Sınav Giriş Devam Ediyor mu?

Pandemi döneminde sınavların tarihleri ve giriş yöntemleri değişiklik göstermişti. Öyle ki, sınavlar sınıf ortamlarında değil online olacak şekilde gerçekleşmekteydi. Açık lise giriş sınavlarında da durum aynıydı. Ancak geçtiğimiz senelerde pandeminin son bulması ve insanların daha rahat hareket edebilmesinden ötürü sınavların online girişleri kapatılmıştır.

acikogretim-fakultesi-sinav-tarihleri

Açıköğretim Fakültesi Sınav Tarihleri Kapsamında Sınavlar Nasıl Yapılacak?

Sınavlar online olarak internetten gerçekleşmeyecektir. Öyle ki üniversitelerin duyurduğu tarihlerde belirli fakülte ve sınav merkezlerinde sınav yüz yüze olacaktır. Öğrenciler internetten alacağı sınava giriş belgesi ile sınav yerlerine gitmelidir. Daha sonra belirtilen sınıflarda öğrenciler sınava girerek süreyi aşmadan sınavı sonuçlandırmalıdır.

Açıköğretim Sınav Giriş Belgesi Nereden Alınır?

Üniversitelerin sınav duyuru alanlarında sadece sınav giriş yerleri değil, belge alabilecekleri noktalar da bulunmaktadır. Öğrenci bilgileri ile giriş yapıldığında belgeye erişeceksiniz. Belgeyi çıktı alarak sınava girmelisiniz. Diğer taraftan belge üzerinde sınava girilmesi gereken il/ilçe, açık adres, sınıf bilgisi ve sıra numarası mevcuttur.

Açıköğretim Fakültesi Sınav Tarihleri ve Diğer Konularda Sık Sorulan Sorular

acikogretim-fakultesi-sinav-tarihleri

Günümüzde ülkemiz sınırları içerisinde AÖF kayıt olan ya da olmak isteyen sayısı fazladır. Bu yüzden AÖF sınav tarihleri kadar sık sorulan bazı sorular mevcuttur.

1 – Açıköğretim Fakültesi Kaydı Nasıl Yapılır?

Açıköğretim üniversitesi kaydı için iki yöntem mevcuttur. İlki eğer birey halihazırda bir üniversiteden mezunsa sınava girmeden AÖF kayıtlarını takip ederek ilgili internet sitesinden başvurmalıdır. Eğer birey üniversiteden mezun değilse üniversite sınavlarına girdikten sonra başvuruda bulunmaktadır.

2- AÖF Kayıt Ücretli mi?

Açıköğretim üniversitelerinde kayıt ücretleri bulunmaktadır. Her kayıt ücreti bire bir aynı değildir. Kayıt yaptırmak istediğiniz bölümü seçtiğinizde site üzerinde size ücret hakkında bilgi verecektir. İlgili bankalardan parayı yatırdıktan sonra kayıt tamamlanacaktır.

3 – Açıköğretim Fakültesi Kayıt Ücretleri Ne Kadar?

Ücretlerde tek bir fiyatlandırmadan bahsedilemez. Ayrıca bölüme bağlı olarak üniversiteler ücret bilgisini güncelleyebilmektedir. Bu yüzden yapılması gereken bölüm seçilerek ücret hakkında bilgi almak olacaktır.

4 – Kimler Açıköğretim Fakültesi Kaydı Yaptırmaktadır?

Günümüzde neredeyse her birey tarafından AÖF kaydı oluşturulabilmektedir. Aranan şartlardan bazıları şunlardır; birey en az lise mezunu olmalıdır ve hatta üniversite okuma yaşından küçük olmamalıdır. Eğer lise diplomanız mevcutsa ilk defa ya da ikinci, üçüncü üniversite için kayıt açtırabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2024 Açıköğretim Fakültesi Sınav Tarihleri Ne Zaman?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!