USD32,89
EURO35,84
JPY0,204800
RUB0,374700
GBP42,55
EURO/USD1,09
BIST10.921,61
GR. ALTIN2.521,03
BTC58.370,68

2024 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Burs Şartları

istanbul-buyuksehir-belediyesi-burs
İstanbul Büyükşehir Belediyesi burs
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesi burs başvuruları 26 Eylül’den itibaren başlamış olup miktarı öğrencilere geri ödemesiz şekilde güncel olarak belirlenmiştir. Üniversite öğrencilerine İBB tarafından sağlanacak bu destek için başvurular ve gerekli evraklar hakkındaki tüm bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz. 

Bu burs okul hayatı boyunca öğrencilere maddi anlamda destek sunacak ve eğitim hayatı sürecinde daha rahat şekilde devam etmeye yardımcı olacaktır. İşte İstanbul Büyükşehir Belediyesi burs hakkındaki tüm detaylar şöyledir; 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Burs Bilgileri 

istanbul-buyuksehir-belediyesi-burs

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İBB Burs başvuru takvimini yayınlamıştır. Yani ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik olan bu program kapsamında, 2024 İBB  için güncel fiyat 7,500 TL olarak belirlenmiştir. İBB tarafından 3 yıldır devam eden bu proje “Genç Üniversiteli Desteği” kapsamında 75.000 öğrenciye geri ödemesiz şekilde ayarlanmıştır. 

26 Eylül ve 20 Ekim arasında yapılacak olan başvurular için gerekli evrak ve şartlar ile ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır. İşte 2024 İstanbul Büyükşehir Belediyesi burs şartları ve nasıl bir yol izlemeniz gerektigine dair tüm bilgiler şunlardır; 

1 – İBB Burs Başvurusu Nasıl Yapılır? İstanbul Senin Burs Üzerinden Başvuru 

İstanbul’da yaşayan üniversite öğrencileri tarafından İBB bursu, son dönemlerin en çok araştırılan konularından olmuştur. Dolayısıyla İBB bu seneki burs başvuru tarihleri belli olmuştur. Peki nasıl başvuru yapmalısınız? 

 • “Genç Üniversiteli Desteği” kapsamından yararlanmak için “İstanbul Senin” mobil uygulama üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Eğer ki burs kazanırsanız sonuçlar açıklandıktan sonra 3 taksit halinde bursunuzu almaya başlayabilirsiniz.
 • Diğer yol, eğitim başvurusu ve evrak işi için Gencuniversiteli.ibb.başvuru internet sitesi üzerinden takip gerçekleştirmektir. 

İBB Genç Üniversiteli burs başvurusu ve bu iki uygulamayı kullanabilmek için öncelikle şu adımları takip etmelisiniz. Yani; 

 • Google Play Store gibi uygulamalar üzerinden “İstanbul Senin” uygulamasını indirin. 
 • Üyelik oluşturun. 
 • Sonrasında ana sayfa içinde yer alan “Genç Üniversiteli” mini uygulamasını açıp başvurunuzu yapın.
 • Sonrasında onaylamadan önce bilgilerinizi kontrol edin. Çünkü bu bilgiler başvuru esnasında esas alınacaktır. (İsim soyisim, anne ve baba kimlik numarası ve doğrulama kodu)

2 – İBB Burs Şartları: İstanbul Büyükşehir Belediyesi Burs Şartları Nelerdir?

istanbul-buyuksehir-belediyesi-burs

İBB bursu bütün öğrencilere yönelik değildir. Yani bu burstan yararlanmanız için bazı şartları taşımanız gerekir. Dolayısıyla bu koşullar şöyledir; 

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Kendinizin ya da ailenizden anne ya da baba vefatı durumunda yakınınızın İstanbul ilinde ikamet etmesi 
 • Lisans ya da önlisans öğrencisi olmak
 • Örgün eğitim sistemi içinde eğitim almak
 • Ya %100 burslu şekilde Vakıf/Özel üniversite eğitimi ya da devlet üniversite eğitimi almak
 • Ara ya da son sınıf öğrencisi iseniz yılsonu başarı notunuz 100 üzerinden en az 53 ve ayrıca 4.00 başarı notu üzerinden de 2.00 dereceye sahip olmak
 • Aynı zamanda gelir bakımından ihtiyaç sahibi olmak gerekir.

3 – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Burs Kapsamında Olmayan Kişiler Kimlerdir? 

istanbul-buyuksehir-belediyesi-burs

İBB bursu kapsamında değerlendirebilmeniz için bazı şartları taşımalısınız. Ancak bu burs kapsamına girmeyen grubu da bilmeniz, başvuru noktasında önemlidir. Peki İBB bursuna hak kazanamayan grup kimlerdir? 

4 – İstanbul Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu için Gerekli Evraklar Hangileridir?

istanbul-buyuksehir-belediyesi-burs

Yukarıdaki öğrenci grubu uygunluğunu taşıyan öğrenciler başvuru için gerekli evrakları hazırlamalıdır. Peki bu belgeler nelerdir? 

 • T.C kimlik fotokopisi
 • Disiplin cezası olmadığına dair belge ve sabıka kaydı
 • Vukuatlı nüfus kayıt belgesi
 • Not durumunu belirten transkript ve öğrenci belgesi 
 • Bursluluk belgesi 
 • Ailenin gelir durumu belgesi (Maaş bordrosu)
 • Mevcut ise aile ya da kendinize ait engelli raporunun fotokopisi
 • Okuyan kardeşlere ait belge (Bu durumda sadece aktif şekilde eğitim görenler dikkate alınacaktır. Yani kayıt donduran kişiler bu kapsama dahil edilmez. Ayrıca açık öğretimde okuyan kardeşler de bu kapsamda değildir.)
 • Banka hesap bilgileri belgesi
 • İstanbul kart bilgisi 

5 – İBB Bursu Başvuru Sürecinde Dikkat Edilecekler 

istanbul-buyuksehir-belediyesi-burs

Bu süreçte burs herkese verilmeyeceği gibi burs verilecek öğrenciler hakkında da detaylı incelemeler yapılacaktır. Yani burs süreci kapsamında dikkat edilmesi gereken ayrıntılar şunlar olacaktır; 

 • Burs süreci KVKK’ya göre yürütülecektir. (Kişisel Verilerin Korunmasına Yönelik Kanun) 
 • Anne ve babası resmi olarak boşanan kişilerde öğrencinin ikamet adresinin bulunduğu aile bireyi dikkate alınacaktır.
 • Ayrıca başvuru sahipleri gerekli durumlarda da sosyal incelemeye tabi tutulacaktır.
 • Gelir beyanı belgesine prim ve mesai ücretleri dahil değildir. Yani maaş bordrosu net geliri üzerinden işlem yapılacaktır.

6 – İBB Burs Başvurusu Ne Zaman 2023 – 2024? 

İstanbul üniversite öğrencileri İBB bursu başvuru takvimini araştırmaya başlamış ve başvuru tarihleri noktasında da oldukça meraklı ve heyecanlı bekleyişi sürdürmektedir. Dolayısıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi 26 Eylül ile 20 Ekim arasında başvuruları açıklamıştır. 

7 – İBB Bursu Ne Zaman Açıklanacak? 

istanbul-buyuksehir-belediyesi-burs

Başvuru sonuçları için öncelikle gencuniversiteli.ibb.burs sonuçları internet sitesi üzerinden takip gerçekleştirebilirsiniz. Yani doğum günü tarihi ve kimlik numaranız ile sisteme giriş yapıp, sonuçları sorgulayabilirsiniz. Geçen yıl aralık ayında belli olan sonuçlar kesin olmamakla birlikte, bu yıl da yine aynı şekilde Aralık ayı itibariyle sonuçların bu sayfa üzerinden açıklanacağı yönündedir. Ayrıca başvurunuz kabul edildi ise Sosyal Hizmetler Müdürlüğü size SMS ile bilgi verecektir. 

8 – Burs Ödeme Tarihi Ne Zaman? 

26 Eylül ve 20 Ekim tarihleri arasında başvuru yapacağınız İstanbul Büyükşehir Belediyesi burs sonuçları sonrasında ödemeler için merak ettiğiniz noktalar olacaktır. Ancak sonuçlar açıklanmadan haliyle bu durum da belirli süre için askıda kalacaktır. Fakat geçen yılki gibi olursa bu yıl da Ocak ayından itibaren ödemelerin yapılması tahmin edilmektedir.

9 – Genç Üniversiteli Bursu Ne Kadar? 

istanbul-buyuksehir-belediyesi-burs

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2023 ile 2024 eğitim öğretim yılı için, güncel hesaplamalar sonrasında 75 bin öğrenciye tam olarak 7.500 TL burs vereceğini bildirmiştir. Ayrıca bu ücret 3 taksit olarak 2,500 şeklinde verilecektir. Bu şekilde eğitim hayatınızı daha konforlu ve zorlanmadan sürdürebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler yukarıda verilmiştir. 

Sıkça Sorulan Sorular

İBB bursu başvuru yapacak olan öğrenci adayları yukarıdaki bilgiler eşliğinde takip gerçekleştirebilir. Bunun yanında aşağıdaki sorular üzerinden de yardım alabilirsiniz. 

1 – İBB Bursu Her Ay mı?

Vakıf ve özel üniversitelerin ve ayrıca devlet okullarının Lisans, yüksek öğrenim öğrencileri için 9 ay süreyle burs verilmektedir. Ayrıca bu burslar karşılıksız yeni geri ödemesiz şekilde yapılmaktadır.

2 – İBB Bursu Artacak mı? 

2023 ve 2024 yılı için belirlenen burs ücreti 6.000 TL olmuştu. Ancak son güncel değişikliklere göre artışla beraber burs ücreti 7,500 TL olmuştur. Ayrıca bu dönem 75 bin öğrenci, gerekli koşulları karşıladığı müddetçe bu haktan yararlanacaktır.

3 – KYK Bursu Alan İBB Bursu Alabilir mi? 

Sizin KYK bursu alıyor olmanız, İBB bursu almanıza engel değildir. Dolayısıyla diğer yönden de aynı şey geçerlidir. Yani İBB bursu almanız, KYK bursu almanıza engel değildir. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü burs alanlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi burs imkanından da yararlanacaktır.

4 – İBB Bursu için Hangi Banka? 

İBB Genç Üniversiteli Desteği bursu kazanan biri iseniz, bursunuz Yapı Kredi Bankasına yatacaktır. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
2024 İstanbul Büyükşehir Belediyesi Burs Şartları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!