USD32,27
EURO35,00
JPY0,207600
RUB0,363000
GBP41,48
EURO/USD1,08
BIST10.165,52
GR. ALTIN2.417,64
BTC69.401,41

ABD Vize Krizi Çözülüyor Mu?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının vize alım süreçlerinde yaşanan gecikmelerin iki ülke arasında bir gerginliğe sebep olmasını istemediklerini belirterek Türkiye’deki vize verme kapasitesinin genişletileceğini açıkladı.

ABD vizesi tartışması sürüyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının son dönemde Batılı ülkelere vize alması zorlaşıyor ve vize reddi oranları artıyor. ABD vizesi için randevu almaya çalışan vatandaşlar 15 aya kadar süren bekleme süreleri ile karşılaşıyor. Türkiye’nin bu konuda Batılı ülkelere yönelik yaptığı sert açıklamaların ardından ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, “Ankara’da yeni bir ABD büyükelçiliği kompleksinin açılmasıyla birlikte Washington’un buradaki rutin göçmen olmayan vize randevularına devam edeceğini” duyurdu.

Çavuşoğlu: Bunu Bilerek Yapıyorlar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, önceki gün, Batılı ülkelerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize vermemesi veya vize randevularındaki gecikmelerin artmasıyla ilgili, “Bunu bilerek yaptıklarını görüyoruz. Bunları AK Parti hükümetini seçim öncesi zor duruma sokmak için atılan adımlar olarak görüyoruz” dedi ve pandemi nedenli açıklamalara inanmadığını belirtti. Çavuşoğlu vize krizinin siyasi olduğunu savundu.

Çavuşoğlu, vize sorununun çözülmemesi halinde yakında Batılı ülkelere karşı önlemler almakla tehdit etti ve  “Eylül başında meslektaşlarımız bu Batılı ülkelerin büyükelçilerini bakanlığa çağıracaklar ve gerekli uyarıları yapacaklar. Bundan sonra düzelmezse, karşı, kısıtlayıcı önlemler de alacağız” dedi.

ABD’li Yetkili: Türkiye’nin Endişesini Kabul Ediyoruz

ABD ise, Türkiye’deki vize işleme kapasitesini artırma sözü vererek, NATO müttefikleri arasında zaten zor olan ilişkileri daha da germe tehdidinde bulunan bir anlaşmazlığı ortadan kaldırmaya karar verdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’a yaptığı açıklamada, Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamaları ile ilgili sorulan soruya, “İkili ilişkilerin daha fazla yıpranmasını istemediklerini” belirterek, Bakan Çavuşoğlu’nun bu durumun Türkiye için bir hayal kırıklığı olduğu yönündeki endişesini kabul ediyoruz” dedi. ABD’li yetkili, “Başvuru sahipleri, mevcut vize bekleme sürelerini görmek için web sitemizi izlemelidir… Mevcut randevusu olanlar, daha erken bir randevu varsa, web sitesi üzerinden randevularını yeniden planlayabilirler” hatırlatmasında da bulundu.

ABD ve Türkiye arasındaki ikili ilişkiler, son yıllarda Türkiye’nin Rus füze savunma sistemlerini satın alma kararı da dahil olmak üzere bir dizi konuda gergin. Rusya- Ukrayna savaşı ile birlikte Washington, Ankara’nın Moskova ile bağları konusunda daha fazla endişe duydu ve Türk firmalarının Rusya’ya karşı Batı yaptırımlarına bulaştığı konusunda uyardı.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
ABD Vize Krizi Çözülüyor Mu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!