USD32,22
EURO34,94
JPY0,205600
RUB0,355500
GBP41,09
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.418,50
BTC69.176,64

232 Nerenin Kodu? 232 Kodlu İl Hangisi?

232-nerenin-kodu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

232 nerenin kodu araştırması yapıyorsanız bu kod ile bir telefon araması almışsınız demektir. Ülkemizde her şehir için ayrı ayrı telefon kodları bulunmaktadır. Kodlar sayesinde gelen aramaların hangi şehirden gerçekleştirdiğini anlamak mümkündür. Geçmişte daha farklı amaçlar için uygulanan bu yöntem günümüzde artık sadece şehir bilgisi vermektedir.

Söz konusu telefon alan kodları her şehir için farklı olduğundan gelen yabancı aramalar karşısında tedirgin oluyor olabilirsiniz. Özellikle telefon dolandırıcılığı çok arttığı için yabancı numaralara karşı tedbirli yaklaşmakta fayda var. Fakat kimi aramalar zararsız da olabilir. Şimdi gelin, 232 nerenin kodu? 232 kodlu il hangisi birlikte göz atalım.

+90 232 Nerenin Kodu?

Telefon kodları sıralamasında 232 nerenin kodu diye bakıldığında İzmir’e denk geldiği görülmektedir. Yani, bu kod ile aranıyorsanız İzmir tabanlı bir konumdan aranıyorsunuz demektir. Sabit hat kullanan kişiler başta olmak üzere telefon numarasından da aranıyor olabilirsiniz. Ancak temelde bu kodun İzmir’e ait olduğu ve aramanın İzmir’den geldiğini söylemek mümkündür.

232-nerenin-kodu
232 Nerenin Kodu?

232 Nerenin Kodu: 0232 Neden Arar?

Telefon aramasının neden gerçekleştiğine dair bilgi vermek oldukça zordur. Çünkü arama amacı kişiden kişiye, kurumdan kuruma farklılaşıyor olabilir. Eğer İzmir’de yaşayan biriyseniz zaten 232 nerenin kodu diye sormazsınız. Ancak şuan farklı şehirde olsanız dahi öncesinde İzmir bağlantınız varsa bu yüzden size ulaşmak istiyor olabilirler.

Diğer taraftan hiçbir zaman İzmir ile alakalı bir bağlantınız olmadıysa yüksek ihtimalle spam aramalardan birisiyle karşı karşıyasınız demektir. Spam aramalar her zaman zararlı değildir ancak %90 oranında dolandırıcılık faaliyetlerini içerir. Bu yüzden telefon ekranınızda bu kodu görürseniz, 232 nerenin kodu araştırması sonucunda İzmir bağlantınız da yoksa açmamanız iyi olabilir.

0232 ile Başlayan Numaralar Sabit Hattan mı Arıyor?

Telefonunuza arama geldiğinde bu aramanın sabit hat mı yoksa cep telefonu mu olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer arama yapıldığında 0232 XX XX şeklinde bir numaralandırma ile karşı karşıyaysanız yüksek bir ihtimalle sabit hattan aranıyorsunuz demektir. Yani bir kurum, dernek gibi alandan arama alıyorsunuz.

Ancak telefon ekranınızda 232 kodu öncesi +90 gibi ibareler varsa bu durumda cep telefonundan aranıyorsunuz demektir. +90 burada ülke kodunu ifade eder, 232 nerenin kodu sorgulamasından hareketle +90 Türkiye olduğunu belirtir. Ülkeler arası bir telefon kodudur. Devamında gelecek olan telefon kodu ile birlikte bu cep telefonu ya da sabit arama olabilir.

232-nerenin-kodu

0232 Numara Sorgulama Nasıl Yapabilirsiniz?

Temel olarak 232 nerenin kodu öğrendiysek, sırada bu yabancı numaraların kime ait olduğunu öğrenmeye gelebiliriz. Telefonunuza gelen yabancı numaraların kime ait olduğunu öğrenmenin birkaç yöntemi bulunmaktadır:

YöntemlerUygulaması
Arama Motorunda Telefonu AratmakArama gelen telefon numarasını tamamı aynı olacak şekilde arama motoruna yapıştırın. Daha önce aynı numaradan arama alan kişiler bu konuda yazı yayınlamışsa eğer telefona dair bilgi alabilirsiniz.
Şikayet Sitelerine Göz Atmak232 nerenin kodu olduğu kadar bir telefon numarasına dair tüm bilgiler şikayet sitelerinde bulunabilmektedir. Aynı telefon numarasından aranan kişiler tarafından sikayetvar.com gibi sitelerde konu açılmış olabilir.
Telefonu Açarak Bizzat SormakAranan telefon numarasını açarak bizzat iletişime geçebilirsiniz. Ancak çoğu zaman arama gelen bu telefonlar otomatik ses kaydı ile sizi karşı karşıya bırakacaktır. Bizzat karşınızda konuşan birisi olmaz.
Telefon Numarası Sorgulama Uygulamalarına BaşvurmakGünümüzde 232 nerenin kodu, arayan numara kime ait konusunda hizmet veren bazı adresler mevcuttur. Bu uygulamalar ile numara kayıtlıysa kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz.

Telefon numaralarını boşuna Türk Telekom, Turkcell gibi operatörleri arayıp sormayın. Kendileri bilgi vermeyecektir.

232 307 Nerenin Kodu?

232-nerenin-kodu

Aslında bu telefon kodu 232 nerenin kodu sorusuna aynı cevaptır. 232 307 şeklinde bir kod yoktur. 232’den hareketle İzmir’e ait olduğunu söylemek mümkün. Ancak internette görüldüğü üzere 0 232 307 XX telefon numarasından aranan çok kişi vardır. Bu yüzden bireylerin dikkatle aramaya yaklaşması gerekir.

232 Hangi Ülkenin Kodu?

Telefon kodları sadece ülkemizdeki şehirlerle kısıtlı değildir. Ülkeleri de birbirinden ayırmak için uluslararası telefon kodları kullanılmaktadır. 232 nerenin kodu araştırmasında ülke ismiyle karşılaşabilirsiniz. 232 telefon numarası kodu Mali ülkesine de aittir. Mali bölgesinden aranıyorsunuz anlamını çıkarabilirsiniz.

312 Nerenin Kodu?

Ülkemizde en yaygın kullanılan telefon kodlarından birisidir. Başkent Ankara’ya ait olan bir koddur. Eğer telefonunuza 312 XXX XX şeklinde bir arama geldiyse başkentten geldiğini anlayabilir buna göre telefonu açıp açmama kararı verebilirsiniz.

0212 Nerenin Kodu?

0212 İstanbul’un Avrupa yakasına ait olan telefon kodudur. İstanbul Anadolu ve Avrupa yakası olarak ikiye ayrılır. Bu yüzden şehirde iki farklı telefon kodu bulunmaktadır. 0 212 ile başlayan numaralar Avrupa yakasından 0 216 telefon kodu ise Anadolu yakasına aittir.

232-nerenin-kodu

Telefon Kodu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Telefon kodlarıyla alakalı olan sorular tahmin edeceğiniz üzere sadece 232 nerenin kodu ile sınırlı kalmayacaktır. Genel olarak merak edilen sorular şu şekildedir:

A – 232 ile Başlayan Numara Neden Arar?

Farklı arama sebepleri olmaktadır. Genelde spam aramalar olmakla birlikte reklam amacıyla gerçekleşmektedir. Fakat dolandırıcılık amacıyla arayanlar da olabilmektedir. Bu yüzden dikkatle yaklaşmak gerekir.

B – 232 Hangi İle Ait?

İzmir’e aittir. İzmir’den gelen aramaların başında 232 koduyla başlamaktadır. Bu kod ile aramaların İzmir’e ait olduğunu anlayabilirsiniz.

C –  Şehir Alan Kodları Ne İşe Yarar?

Şehirlerin birbirinden ayrımını sağlamak ve buna bağlı olarak hareket edebilme imkânı için oluşturulmuştur. Geçmiş dönemlerde teknoloji gelişmediği ve sadece sabit hatlar kullanıldığı için bu tarz bir ayrıma gidilmiştir. Şehirdeki ilçelerde düşünülerek her şehirde (nadir durumlar bulunur) bir tane kod verilir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
232 Nerenin Kodu? 232 Kodlu İl Hangisi?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!