USD32,19
EURO34,87
JPY0,206700
RUB0,357500
GBP40,90
EURO/USD1,08
BIST10.792,53
GR. ALTIN2.413,38
BTC67.110,24

22 Ayar Bilezik Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

22-ayar-bilezik-fiyatlari
22 ayar bilezik fiyatları
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

22 ayar bilezik fiyatları altının seyrine göre çokça değişir. Pek çok kişi hem yatırım hem süs amaçlı kullanmak üzere güncel fiyatlara göz atar. Peki, dövizle birlikte artış veya azalış gösteren bu meşhur 22 ayar bilezik fiyatları nedir ve nasıl hesaplanır?

22 Ayar Bilezik Hesaplama Nasıl Yapılır?

Altın ons ve gram fiyatlarına her dönem televizyondan veya internete başvurarak bakabilirsiniz. Söz, nişan, kına ve düğün gibi özel günlerin vazgeçilmezi olan altın, dönemsel olarak fiyatı değişen bir madendir. Bu açıdan altının fiyatı ve yirmi iki ayar fiyatları hesaplama yöntemleri dikkat çeker.

22 ayar bilezik ve çeyrek, yarım gibi çeşitli altın satış türlerinde fiyatı kaç diye hesaplama yapılırken dikkate alınan kavram onstur. Altın fiyatları ons değeri yani yaklaşık 31,10 gram saf altına göre belirlenir. Bu anlamda dolar kuru da etkilidir ve bulunulan ülkenin para birimine göre döviz kuru fiyat belirlemede önem taşır.

22 Ayar Bilezik Kaç Gram Olur?

22-ayar-bilezik-fiyatlari

Altın bilezikler farklı ayar, gram ve çeşit olmasıyla alıcılara geniş bir tercih yelpazesi sunar. Fiyat için burada en önemli konu ise tabi ki bileziğin kaç gram olduğudur. Türkiye’de standart olarak tercih edilen 22 ayar bilezik fiyatları için gramajlar ise şöyledir:

  • 10 gram
  • 15 gram
  • 20 gram
  • 25 gram
  • 30 gram

Yukarıda yer alan farklı gramaja göre bilezik fiyatı hesaplarken ons altın büyük önem taşır. Altının ayarı da saflığını gösterdiği için ayar altın bilezik için yine etkilidir. Örneğin 22 ve 24 ayar bilezik fiyatı 18 ayara göre pahalıdır. 24 ve yirmi iki ayar ücretleri için yüksek rakamlarsa saflığa yakın olmasıyla ilgilidir.

Son Zamanların 22 Ayar Bilezik Fiyatları ve Çeşitleri

Kimi zaman yatırım amaçlı, kimi zamansa süs amaçlı olarak bilezikler her dönem rağbet görmektedir. İnternetteki altın verilerine ve bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmeniz beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmaz. Bu anlamda yatırım danışmanlığı konusunda bilgi alabilirsiniz veya altın bilezikler hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

İnternete girip 22 ayar bilezik fiyatları bakıldığında en çok denk gelinen bilezik türü burmadır. Burma bilezikler, dolgun altın görünümüyle özellikle düğünlerin gözdesidir. Sarmal yapısı sebebiyle düz 22 ayar bilezik fiyatları içinde ne az ne çok, ortalama bir fiyata sahiptir. Sarmal sayısı da fiyatı büyük oranda etkiler.

İtalyan gibi düz modellere bakıldığında düz model 22 ayar bilezik fiyatları daha makul rakamlar içerir. Tabi burada unutulmaması gereken bir etmen de gramajdır. Düz bir model ve yüksek gramaj 22 ayar bilezik fiyatları bileziğin sahip olduğu grama göre yükselir. Örneğin 20 gram bir bilezik 10 grama göre daha pahalı olur.

22 ayar bilezik fiyatları içinde en değerli gruba ait olup yüksek rakamlara sahip bilezik türlerinden biri kelepçe bileziktir. Özellikle Karadeniz bölgesinde Trabzon kelepçe bileziklerin rağbet gördüğü gerçektir. Geniş yapısı ve işçiliğiyle de ihtişamlı bir görünüme ve tabi fiyata sahiptir. Kuyumcu ile müşteri arasında pazarlık ile fiyat belki düşürülebilir.

Farklı Modeller İçin 22 Ayar Bilezik Gram Fiyatı 

22-ayar-bilezik-fiyatlari

Döviz, borsa İstanbul ve altın televizyonda en çok takip edilen unsurlardır. Tamamen bist ile ilgilenen kadar döviz ve altınla ilgilenen de bulunmaktadır. Özellikle reklam sektörü de altın bağlamında süs eşyaları; bilezik, yüzük, kolye reklamları yaparak büyük önem taşır ve ilgi çeker. 

Bilezikler çeşitli ayarlar ve gramajlarla hemen hemen her insanın alabileceği takılardır. Hem yatırım amaçlı hem de ihtişama sahip süs eşyası veya takı olarak kullanabilirsiniz. Özellikle bu anlamda kadınların ilgisini pek çok farklı model çeker ve fiyatları da merak konusudur. 22 ayar bilezik fiyatları ve modelleriyse gözde olanlardandır.

22 ayar bilezik fiyatları araştırıp bilezik almayı düşünüyorsanız altının gram fiyatını yakından takip edip en doğru zamanı beklemeniz sizin açınızdan karlı olacaktır. Bir yatırım danışmanı veya internet üzerinden bu alanda uzmanları dinleyerek bilgi sahibi olabilir ve kendinize en uygun ve güzel olan bileziği alabilirsiniz. 

Bilezik almaya karar verdiğiniz ve bütçe oluşturduğunuz zaman karşınıza çıkacak soru hangisini almalıyım olur. Özellikle 22 ayar bilezik fiyatları diğerlerinden biraz yüksek oluşuyla korkutsa da güzel modellerle ilgi çeker. 18, 20 ve 22 ayar bilezik fiyatları içinde en çok rastlanan modeller ve özellikleriyse şunlardır:

Bilezik ModeliModelin Özellikleri
Burma BilezikErzurum, Trabzon olmak üzere pek çok bölgede popülerdir. Kat kat görünümüyle dolgun bir yapıya sahiptir.
Saç Örgüsü Bilezikİsminden anlaşılacağı üzere saç örgüsü şeklindedir. Sarmal yapısıyla hoş bir görünüme sahiptir.
İtalyan Model BilezikParlak ve düz olmasıyla daha makul fiyatlara sahiptir. Özellikle sade sevenlerin gözdesidir.
Kelepçe BilezikGeniş ve dar farklı çeşitleri bulunur. Özellikle geniş kelepçe modeller ihtişamıyla dikkat çeker.
Kilitli Burma BilezikBurma bileziğin kilitli olan alt modelidir. 
Kaburga BilezikKaburgaya benzeyen birkaç dallı yapısıyla zengin bir görünüme sahiptir.

22 Ayar Bilezik 10 Gram Fiyatı

22-ayar-bilezik-fiyatlari

Bu ayardaki biziklerin ücretlerine bakarken en çok dikkate alınan değerlerden biri gramajdır. 22 ayar bilezik fiyatları genelde diğer ayarlara göre yüksektir çünkü 22 ayar saf altına yakın bir ayardır. Bu nedenle gramajı küçük olan bileziklerde bile 22 ayar olanlar fiyatlarıyla dikkat çekerler. 

10 gram olan 22 ayar bilezik fiyatları altının gram fiyatına göre değişiklik gösterir. Altının alış-satış miktarı da etki eder. Direkt 10 gram altının yaklaşık değerine göre 10 gram yirmi iki ayar fiyat konusunu alıcı hesaplar. Bu noktada bileziğin işçiliğinin olup olmaması da hesaplamayı etkiler. 

22 Ayar Bilezik 20 Gram Fiyatı

20 gram bilezikler düğünlerde en çok tercih edilen bilezik gramajlarındandır. 22 ayar bilezik fiyatları kuyumcu veya internette bakınırken pek çok 20 gram bilezik modeline rastlayabilirsiniz. Özellikle yatırım amaçlı altın bilezik alanlar yüksek gramajı tercih edebilirler. Çünkü tek parça bilezik ve yüksek değer saklama açısından da rahatlık sağlar. 

20 gram olan yirmi iki ayar fiyatları hesaplamak isterseniz yine saf altının gram fiyatından yola çıkabilirsiniz. 20 gram saf altının biraz düşük miktarı işçilik olmayan bilezik fiyatına yakın olur. Bu modellerde işçilik yoksa daha uygun, varsa daha yüksek bir meblağdan kuyumcu piyasasında kendi yerini alır.

Bilezik Türüne Göre 24 ve 22 Ayar Bilezik Fiyatları Nasıldır?

24 ayar bilezikler satıştaki yüksek fiyatlarıyla alıcıların dikkatini çeker. Bunun sebebiyse 24 ayar altının saf altına çok yakın bir değere sahip oluşudur. Bu anlamda özellikle bilezik çok tercih edilen bir takıdır. Çünkü saklama ve takma kolaylığına sahiptir. Siz de takmak ve kolayca saklamak isterseniz bilezik almayı düşünebilirsiniz.

Bilezik almaya karar verenlerin karşısına farklı türler ve ayarlar çıkar. Sonradan bozdurma ihtimali de varsa işçilik olmayan modelleri tercih etmek sizin açınızdan avantajlı olur. Bilezikte işçilik olması hem fiyatı yükseltir hem de sonradan bozdururken eski fiyatına nazaran fark oluşturabilir. Bu diğer takı malzemeleri; yüzük, kolye, bileklik için de geçerlidir. 

Bilezik türüne göre fiyatlara baktığınızda yüksek gramajlı kelepçe modellerin yüksek fiyata sahip olduğunu görebilirsiniz. Aynı şekilde burma bilezikleri de zarif ama dolgun yapısıyla tercih edebilirsiniz. Daha hafif ve sade olan bilezik modelleriyse daha makul bir fiyat aralığına sahiptir. Özellikle 14 ayar olanlar en uygun olanlar kategorisinde yer alır.

22 Ayar Burma Bilezik Gram Fiyatı

22-ayar-bilezik-fiyatlari

Burma bilezikler farklı tasarımlara göre ayar ve gram farklılığı gösterirler. 2023 Kasım için 22 ayar bilezik fiyatları içinde burma gram fiyatı 1700-1800 sularındadır. Tabi bu fiyat geçicidir çünkü altın fiyatları her dönem değişiklik gösterir. Çeşitli gramdaki burma bilezik modellerini kuyumcular veya internet sitesi üzerinden bakıp seçebilirsiniz. 

24 Ayar Bilezik Fiyatları

24 ayar altın, saf altına en yakın değerde olan ayardır. Bu sebeple 24 ayar olarak yapılan takılar çok nadir bulunur. Altını takı formuna getirirken illaki ayarda değişiklik olur o yüzden en yüksek ayara sahip takılar 22 ayar olarak bilinir. Bu yüzden en çok araştırılan konulardan birisidir. 

22 ayar değer açısından yüksek olduğu için en çok tercih edilen ayarlardan birisidir. Bilezik de 22 ayar olması ve takılma rahatlığıyla kadınların gözdesidir. Birikmiş paranız varsa ve kendinize, eşinize, sevdiklerinize güzel bir bilezik almak isterseniz 22 ayar iyi bir seçenektir.

22 Ayar Gram Altın Alış Satış

22-ayar-bilezik-fiyatlari

Grafik gibi istatiklerden takip edildiğinde 22 ayar bilezik fiyatları grafik görülecektir ki fiyatlar zaman içerisinde çok değişiklik gösterir. 22 ayar gram altın alış satış değerleri de aynı oranda oynama gösterecektir. Herkesin bildiği gibi kuyumcuda altın satılırken daha yüksek bir meblağ olur. Ama müşteri satarsa bu miktar daha az bir fiyattan işlem görür.

22 Ayar Bilezik Fiyatları Hakkında Sık Sorulan Sorular

Söz, nişan, kına ve düğün gibi birbirinden özel günler için tercih edilen bilezikler fiyatlarıyla herkesin dikkatini çekiyor. Hangi gramajda, kaç ayar bilezik alınmalı ve hesaplaması nasıl yapılmalı merak edilen konulardan. Seçim kolaylığı sunması ve kafa karışıklığını çözmesi için işte bilezik fiyatlarıyla ilgili sık sorulan sorular ve cevapları.

17 Gram 22 Ayar Bilezik Fiyatı Ne Kadar?

17 gram ve 22 ayar bilezik fiyatı 2023 kasım için yaklaşık olarak 32 bin lira değere sahiptir. Çeşitli kuyumcularda farklı fiyatlara rastlayabilir ve taksit imkânı elde edebilirsiniz. Taksit sayısına göre bilezik fiyatı da değişiklik gösterir. 

22 Ayar 24 Gram Bilezik Fiyatı Ne Kadar?

22 ayar ve 24 gram olan bileziklerin yaklaşık fiyatı 2023 kasım için 51 bin Türk lirasıdır. 24 gram bilezik diğer gramajlardan ağır oluşuyla hem pahalıdır hem de büyüktür. 22 ayar bilezik fiyatları için genel olarak bu söz konusudur. Fakat saklama kolaylığı ve takma rahatlığı isterseniz tercih edebilirsiniz. 

13 Gram Altın Bilezik Fiyatı Ne Kadar?

13 gram bilezik fiyatları piyasada farklı ayarlara göre çeşitlidir. Kasım 2023 için ortalama 22 ayar bilezik fiyatları içinde 13 gram bilezik fiyatı 28 bin liradır. Bu fiyatlar değişken olabilir ve modeline, taksit seçeneğine göre de farklılık gösterir. 

İşçilik Olan Takılar Neden Daha Pahalı?

Pek çok takıda işçilik bulunur çünkü altını işleme ve süsleme işçilikle olur. İşçinin orada kattığı emeğin karşılığı da fiyatlara artış olarak yansır. Eğer sonradan bozdurmayı düşünüyorsanız işçilik olan takılar yerine sade modeller tercih etmelisiniz. Böylece bozdurunca zarar etme ihtimaliniz ortadan kalkmış olur. 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
22 Ayar Bilezik Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!