USD32,22
EURO34,99
JPY0,207300
RUB0,356300
GBP41,09
EURO/USD1,09
BIST10.895,25
GR. ALTIN2.509,95
BTC69.976,81

15 Tatile Ne Zaman Çıkacağız? – MEB 15 Tatil Planı Ne Zaman?

15-tatile-ne-zaman
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 tatile ne zaman olacak diye merak eden öğrencilere MEB tarafından kesin detaylar verilmeye devam ediyor. Hatta Milli Eğitim Bakanlığı, tüm tatil verilerini kendi resmi websitesinde de güncelliyor. Öyle ki 15 tatil ve diğer tüm ara tatil programları, o yılın eğitim ve öğretim programı içerisinde açıklanmaktadır.

Kısacası 15 tatile ne zaman çıkacağız gibi soruların tüm yanıtları MEB tarafından dönem başında verilmektedir. Bu yazımızda da 15 tatile ne zaman çıkıyoruz ve genel tatil planları hangi dönemleri içeriyor bakalım istedik.

15 Tatile Ne Zaman Gireceğiz?

15-tatile-ne-zaman

15 tatil ne zaman 2023 verilerinin yerini 2024 yılına dair açıklanan program almıştır. Bizzat Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada uzun sömestr tatili hakkında bilgiler yer alıyor. Buna göre bakanlık, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılında şu programı uyguluyor:

13 Kasım 2023 – 17 Kasım 2023 Arası İlk Dönem
15 Tatil (Sömestr Tatili) 22 Ocak 2024 – 2 Şubat 2024
5 Şubat 2024 – 14 Haziran 2024 İkinci Dönem
8 Nisan 2024 – 12 Nisan 2024 İkinci Dönem Ara Tatili

15 tatil ne zaman 2024 sorusuna 22 Ocak 2024 tarihinde başlangıç yanıtını verebiliyoruz. Buna ek olarak tatilin bitiş tarihini de MEB verilerine göre 2 Şubat 2024 olarak açıklıyoruz. Yine aynı şekilde sömestr tatili 2024 de bu tarihler arasına denk düşmektedir. Zaten 15 tatil ile sömestr tatili aynı anlama gelmektedir.

15 Tatile Ne Zaman Girilecek? – 15 Tatil Kaç Gün?

Kış ayının gelmesiyle birlikte 15 tatile ne zaman çıkmış olacağız sorusunun yanı sıra tatilin genel süresi de merak edilebiliyor. Buna göre de yine Milli Eğitim Bakanlığı’nın programına bakmak yeterli oluyor. Örneğin bakanlık programında 2023-2024 eğitim ve öğretim yılının tüm dönem başlangıcı ve sonları yer alıyor.

Buna göre de yetkililer, 15 tatilin toplamda 14 gün olduğunu söyleyebiliyor. 22 Ocak 2024’te başlayan tatil 2 Şubat 2024 Cuma günü sona eriyor. Fakat tatilin cuma günü sona ermesi hafta sonunda eğitim ve öğretime başlanacağı anlamına gelmiyor. Bu durumda son hafta sonu tatilini de 15 tatil programı içerisine ekleyebiliyoruz.

Hangi Sınıflar 15 Tatile Girebiliyor?

15-tatile-ne-zaman
15 Tatile Ne Zaman

15 tatile ne zaman çıkacağız sorusuna yanıt olarak MEB eğitim ve öğretim programını sizlere sunduk. Ancak buna ek olarak hangi sınıfların 15 tatile gireceği de merak edilebiliyor. Yine bakanlık tarafından yapılan açıklama çerçevesinde şu sınıflar 15 tatile girmeye hak kazanmıştır.

Devlete bağlı kreş ve anaokulu sınıfları

  • Devlete bağlı ilkokul kademesindeki tüm sınıflar
  • Devlete bağlı olan ortaokul kademesindeki tüm sınıflar
  • Devlete bağlı olan lise kademesindeki tüm sınıflar

15 tatile ne zaman çıkacağız sorusuna MEB bünyesinde devlete bağlı olan okullar üzerinden yanıt vermek mümkündür. Çünkü özel okulların bazıları kendi özel eğitim ve öğretim programlarını geliştirmiştir. Dolayısıyla 15 tatile ne zaman çıkacağız sorusuna özel okul bazında yanıt alabilmek için ilgili okul yetkilileri ile görüşmeniz gerekmektedir.

2023 Yılında 15 Tatile Ne Zaman Girdik?

Milli Eğitim Bakanlığı, 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı çerçevesinde de yine bir sömestr tatili yapmayı uygun görmüştür. Buna göre de 2023 yılı eğitim dönemindeki 15 tatil 23 Ocak 2023 yılında başlamıştır. Ayrıca, 2023 yılının ara tatili de yine benzer aralıklarda yapılmıştır ve 3 Şubat 2023 tarihinde sona ermiş bulunmaktadır.

Okulların Uzaktan Eğitim Olması Durumu Var Mı?

Sizin de bildiğiniz üzere hem pandemi hem de Kahramanmaraş depremleri süresince okullar uzaktan eğitime geçmişti. Fakat söz konusu güncel 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı olduğunda şu an için uzaktan eğitim uygulamasından bahsetmek mümkün değildir. Kısacası MEB tarafından yapılan açıklamalarda herhangi bir özel durum yaşanmaması halinde okullar yüzyüze eğitim modeline devam edecek.

Sömestr Tatili Nedir? – Sömestr Hangi Anlama Gelir?

15-tatile-ne-zaman

15 tatile ne zaman çıkacağız sorusuna çoğu zaman sömestr tatili üzerinden yanıt vermek de mümkündür. Zaten sömestr tatilinin dilimizdeki anlamı da 15 tatildir. Ayrıca 15 tatil ve sömestr için bazı yerlerde “yarıyıl tatili” kavramı da kullanılmaktadır.

Okullarda eğitim ve öğretime uzun bir ara vermek için sömestr tatili uygulamasına gidilmektedir. Bu da ancak Milli Eğitim Bakanlığı’nın almış olduğu kararlar çerçevesinde uygulanır. Yani MEB, her sene, o yılın eğitim ve öğretim dönemi programını yayınlamakla yükümlüdür.

Sömestr kelimesinin anlamı da akademik ya da idari yılın dönemi demektir. Latin kökenli bir kelime olan sömestr, Fransızca’da da kullanılmaktadır. Hatta sömestr kelimesinin Türkçe’ye gelişi de Fransızca’dan olmuştur.

15 Tatile Ne Zaman Girilir ve Tatil Süresince Neler Yapılabilir?

15 tatile ne zaman çıkacağız sorusuna ek olarak tatil süresince öğrencilerin yapabileceklerine de değinmek isteriz. Öyle ki bu uzun dönem tatilinde pek çok sayıda aktivite bulunmaktadır. Ayrıca böyle dönemlerde öğrencilerin kendilerini geliştirme, İngilizce kursu gibi fırsatları da olabiliyor. İsterseniz, 15 tatilde neler yapılmaktadır tek tek ve yakından bakalım:

1- Ev Oyunları ile Kaliteli Aile Zamanları

15 tatile ne zaman çıkacağız sorusundan yola çıkarak tatili en iyi şekilde değerlendirme yollarına da değinmek isteriz. Özellikle de ailece hep bir arada olabileceğiniz sayılı dönemlerden biri olan 15 tatili iyi değerlendirebilirsiniz. Örneğin çocuğunuz ile evde oyunlar geliştirerek kaliteli zaman dilimleri yaratabilirsiniz. Bunun için de hazli hazırda yapılmış kutu oyunlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca eğer isterseniz kendi oyunlarınızı da yaratabilirsiniz.

2- Sömestr Tatilinde Kitap Okuma Seansları

15-tatile-ne-zaman

Kış dönemine denk düşen sömestr tatilinde evden çıkmadan da eğlenmek mümkündür. Ayrıca eğlenirken öğretici aktivitelere de yer vermek önemlidir. Bunun için de tatil süresince çocuğunuzun ilgisini çeken kitapları okuyabilirsiniz. Bunu yaparken ister karşılıklı olarak farklı kitapları okuyabilir isterseniz tek bir kitabı birlikte bitirebilirsiniz.

3- Evde Bilimsel Denemeler

15 tatile ne zaman çıkacağız ve bu süreci nasıl değerlendireceğiz diye merak mı ediyorsunuz? İşte, çocuğunuz ile evde yapabileceğiniz keyifli aktivitelerden biri: deney yapmak! Bunun için internet aramalarından yola çıkarak keyifli ve merak uyandırıcı basit deneyleri evde deneyebilirsiniz. Örneğin tohum yetiştirme, farklı elementleri tanıma ya da hayvanlarla ilgilenme gibi yöntemleri tercih edebilirsiniz.

4- Spor ve Müzik ile Keyifli Bir Sömestr Tatili

15-tatile-ne-zaman

15 tatil boyunca çocuğunuzun hareketsiz kalmasına engel olmanız da mümkündür. Örneğin her sabah evde uygulayacağınız spor saatleri ile güne enerjik başlayabilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun da hareket etmesini sağlamış olursunuz. Ayrıca spor ve müziği de bir araya getirerek ailece eğlenceli dakikalar geçirebilirsiniz. Kısacası siz istedikten sonra 15 tatil süreci boyunca evde de spor yapabilir ve eğlenebilirsiniz.

5- Tatil Boyunca Günlük Tutma

Çocuğunuzun tatil boyunca neler yaptığını anlattığı bir anı defteri alabilirsiniz. Bu sayede onu yazı yazmaya teşvik edebilir ve kendisini geliştirmesini de sağlayabilirsiniz. Zaten çocuğunuz da geriye dönüp baktığında tatil boyunca neler yaptığını keyifle hatırlamak isteyecektir. Bu oldukça basit ve faydalı etkinlik ile tatili kaliteli bir hale getirebilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
15 Tatile Ne Zaman Çıkacağız? – MEB 15 Tatil Planı Ne Zaman?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!