USD32,59
EURO34,87
JPY0,211900
RUB0,350000
GBP40,66
EURO/USD1,07
BIST9.679,95
GR. ALTIN2.501,54
BTC64.571,90

12 Adımda Zengin Mezar İşaretleri Nelerdir? 

zengin-mezar-isaretleri
Zengin mezar işaretleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Zengin mezar işaretleri ile eski dönemlere ait sanatsal eserler başta olmak üzere define bulabilir misiniz? Alanın meraklıları için önemli olan define işaretleri ve ne anlama geldikleri araştırma konusu olmuştur. 

Define işlerinde bildiğiniz üzere farklı işaretler ve haritalar kullanılır. Ancak özellikle ilgililer bu işaretlerin bir anlamı olduğunu ve buna göre yol almaları gerektiğini bilmeleri gerekir. Peki özellikle hazine gibi değerli eşyaların saklandığı mezar noktasında bu işaretlerin zenginlik göstergesi olanları hangileridir? 

Mezar Tipleri ve Zenginlik Anlamları

Genellikle oyma ve kaya bulunan eski mezar işaretleri ve anlamları define işareti anlamına gelir. Odaların çokluğu, mezarın yönü, kayaların dikdörtgen ya da kare oluşu da zenginlik belirtileri arasında olabilir. Mezar çeşitlerine göre zengin ya da basit mezar hangisi aşağıdan inceleyin.

1 – Basit Toprak Mezar

Genellikle höyüklerde bu mezar tipine rastlayabilirsiniz. Uzun süre varlığını korumaktadır. İşareti yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla basit fakir mezarları olarak da adlandırabilirsiniz. Bu tip mezarlara nerdeyse Anadolu’nun her yerinde rastlayabilirsiniz. Dolayısıyla içi boş olup definecilerin ilgi alanında değildir.

2 – Kaya Mezar İşaretleri 

zengin-mezar-isaretleri

Yere sabit haldeki kayalar üzerindeki işaretler ayrı ayrı incelenir. Mezar olduğunu anlamak için çevresinde sunu çanakları yer almalıdır. Bunlardan biri olmazsa, iç mimari yapısına ve ölü gömme geleneğine bakılır. Bu şekle uygun olan kayalar mezardır. Dolayısıyla tasarım, konum, işçilik, giriş gibi özellikler mezara ait ipuçları vermektedir.  Bunlar:

3 – Küp Mezar

Anadolu’nun bazı yerlerinde fazlasıyla mevcuttur. Define anlamında zenginlik belirtisi değildir. Çünkü içi boştur. Bu mezarlar Eski Taş Çağı kalıntılardır. Yani kişinin vücut ölçülerine göre cesedi küpe yerleştirilir. İşareti ise ağzında taş ya da kiremit olup, yanlarında bol miktarda taş vardır.

4 – Oda Mezar İşaretleri ve Anlamları

zengin-mezar-isaretleri

Taş, kerpiç gibi malzemelerle yapılan küçük odalardan oluşur. Genellikle girişler ön kısımda yer alır. Üzerlerinde taş, pişmiş veya ahşap kiremit vardır. Bu şekilde zemin altında kalırlar. Girişleri, genelde doğu ya da kuzey yönünde olur. Ayrıca odalar sizden bir iki adam boyu aşağıda yer alır. Yani bulmak için dağın eteğine doğru sarkmak gerekebilir. Buna ek olarak mezarın bulunduğu coğrafi yapı da yönünü belirleyebilir. İşaretler ile tahmini yönü nasıl bulabilirsiniz? 

 • Genellikle üçgen, kare ya da oyma işareti mezarın giriş yönüdür.
 • Diğer yandan üçgenin uzun tarafı gideceğiniz yöndür. 
 • Kare işarete su doldurup nerden akarsa yön ordadır. 
 • Kanal varsa ve akıntı ne tarafa akıyor ise giriş oradadır.
 • Ayrıca kare ile yuvarlak oyma aynı mezarda ise, yuvarlak olana doğru gidin.

5 – Yığma Mezar

zengin-mezar-isaretleri

Değişik toprak katmanları bir yere yığılarak yapılmıştır. Yani zemine mezar yapıldıktan sonra üzeri toprakla ya da çakılla kapatılmıştır. Tümülüsleri örnek olarak alabilirsiniz. Giriş tünelleri bulunur. En zengin mezar türü olsa da aynı zamanda tüneller tehlikeli ve tuzaklı olabilir. 

6 – Zengin Mezar İşaretleri: Lahit Mezar İşaretleri

Genellikle etrafı taş ile çevrilmiş ve ağaç, kerpiç gibi malzemeden yapılmıştır. Kare ya da dikdörtgen formlu olurlar. Ayrıca üzerleri sandık şekli oluşturmak amaçlı bazen kapalı bazen de açıktır. Sal taşı ile yapılır. İçerisine gömüler hocker stili ile gömülür. Eğer dış kısmı kapalı ise bu lahit mezardır. Ayrıca mezar üstünde çeşitli oymalar bulunur. En zengin mezar türlerinden biridir. Kubbe biçimde kapakları mevcuttur. 

7 – Oyma Mezar İşaretleri 

Mezar üstünde oyma olması bazen kuyu bazen de hedefi yansıtır. Mezarlarda oymanın sayısı, büyüklüğü, derinliği, çizgileri mezar hakkında bilgi vermektedir. Oymalar özellikle yuvarlak formlu olanlar, bazen üçgen biçiminde olabilir. Burada üçgenin uç kısmı ile doğru yönü bulabilirsiniz. Oyma işaretleri mezarı bulmanız için en belirgin işaretlerden biridir. 

Define Mezar İşaretleri / Zengin Mezar İşaretleri

Define pek çok kişinin gerek sosyal medya üzerinden gerekse farklı kaynaklardan takip ettiği ve ilgi alanı olan bir konudur. Ancak define işi ayrıntı ve incelik ister. Genellikle mezarın türüne ve üstünde bulunduğu işarete göre zenginlik veya  fakirlik belirtisi veren semboller vardır. Aşağıdan zengin mezar işaretleri nasıl olur göz atabilirsiniz. 

1 – Yuvarlak Oyma İşaretler 

Genellikle mezarı temsil etmek için yapılmıştır. Farklı derinlik ya da boyutlarıyla ve ayrıca işçilik sanatıyla mezarın zenginliğini sizlere yansıtacaktır. Ayrıca işçilik sayesinde, mezarın kime ait olduğunu da öğrenebilirsiniz. 

2 – Yılan Mezar İşareti 

zengin-mezar-isaretleri

Bu figür direkt olarak mezar taşında değilse zengin mezar işaretleri anlamına gelmektedir. Ancak mezar taşında ise sadece mezar olduğu anlamına gelmektedir. Ayrıca; 

 • Yılanın gittiği yön hazinenin yönüdür. 
 • Yılanın başı dışarda ise ve içeri doğru olan kısım sizi emanete götürebilir.

Yılan figürü çok farklı anlamlara geldiği için doğru anlamı vermesi çok zordur. Yani yılan işaretinden zengin mezar bulmak tahmin ettiğinizden zor olabilir. 

3 – Üçgen Zengin Mezar İşaretleri

zengin-mezar-isaretleri

Üçgenler, define arayışında en çok görülen işaretler olarak bilinir. Genellikle mezara işaret ederler. Bazen üç farklı mezarı bile işaret ederler. Bunlardan yalnızca biri gerçek defineyi gösterir. Diger iki mezar ise boştadır. Yani yanıltma payı vardır. 

4 – Zengin Mezar İşaretleri: Üzüm

zengin-mezar-isaretleri

En belirgin zengin mezar işaretleri içindedir. Yani mücevher ya da elmas gibi değerli eşyalara dikkat çekmektedir. Aynı zamanda kadın mezarı olarak da karşınıza çıkar. Ayrıca zengin ve önemli bir kişinin mezarını temsil etmesiyle de defineciler tarafından oldukça dikkat çekmektedir.

Diğer yandan her üzüm tanesi bir altın anlamına da gelir. Özellikle mezar üzerinde üzüm salkımı ya da taneleri varsa burada define olduğu ihtimali artar.

5 – Baklava Dilimi 

zengin-mezar-isaretleri

Baklava dilimi eğer bir mezar üzerinde ise burada hazine olma ihtimali vardır. Genellikle değerli maden ve tarihi eserlerin gömülmüş olacağı ihtimalini arttırır. Bulunduğu kaya üzerindeki uç kısmına dikkat etmek gerekir. Gerekli yönü sağlayıp, mezarın girişini bulabilirsiniz. Bu da haliyle defineye yaklaşma demektir. 

6 – Dama Taşı

Bu işaret genellikle bir mezar üstünde yer alıyorsa, değerli maden ve tarihi yapıların mezarda olduğu anlamını taşır. Ancak bu gök başına yeterli bir delil değildir. Kare ve dikdörtgen şekilde olan bu işaret, bazen define avcıları için gizli geçit ve hazine noktasına yön bilgisi de vermektedir. Ayrıca işaret etrafındaki semboller de hazineye ulaşmak için ek bilgi verecektir.

7 – Su Kanalı Zengin Mezar İşaretleri

zengin-mezar-isaretleri

Kaya üzerinde yer alan kanallar suya ve gömüye işaret etmektedir. Genellikle kapalı mezar ya da mağaralardaki define işareti olarak karşınıza çıkacaktır. Kanalın yönü hazineye işaret edebilir. Ayrıca kanal etrafındaki ek semboller de bu noktada destek sunacaktır.

8 – Kertenkele İşareti 

zengin-mezar-isaretleri

Genellikle yuvarlak ve belirgin hatlara sahip mezar şekillerinde bu figüre rastladıysanız, mezarda define olma ihtimali vardır. Ayrıca kertenkelenin baş kısmı ve kuyruğu mezarın giriş yönüne işaret demektir.

9 – Kuyu İşareti

zengin-mezar-isaretleri

Bu alanda bazı görüşler vardır. Acil define saklama yollarından olup, kuyu duvarına giriş yapılarak saklanmıştır. Birkaç metre derinine inip, yandaki duvarların iç kısmına dikkatli olacak şekilde bakabilirsiniz. 

10 – Kuş Zengin Mezar İşaretleri

zengin-mezar-isaretleri

Bu sembol genellikle kadınlara ait ziynet eşyalarının olduğu anlamına gelmektedir. Güvercin figürü var ise mezar taşında, güvercinin uçmakta olduğu yönü dikkate almalısınız. Eğer istavroz varsa, gömü mağara içindedir anlamını da taşır. Bunun yanında ördek ve ok işareti de zengin mezar işaretleri arasındadır. Özellikle tavus kuşu kuyruğunu açması mezar işareti demektir. 

11 – Tabanca İşareti 

zengin-mezar-isaretleri

Kaya üzerinde tabanca resmi ve özellikle patlamış tabanca gömü demektir. Namlu isabeti yönü, gömünün olduğu yer anlamına gelir. Patlamış tabancanın ötesinde gömü aranmalıdır. Ayrıca tabanca işareti üzerinde çarpı ve haç işareti varsa, 4 adım ötesinde arama yapabilirsiniz.

12 – Terazi İşareti

zengin-mezar-isaretleri

Mezar kaynaklarında olan terazi işareti esnaf ya da tüccar definesi anlamına gelebilir. Terazinin hangi tarafı daha ağır görünüyorsa, gömü o yönde olabilir. Her iki taraf eşit işe terazi ibresini kayda almalısınız. Yine başka görüşte ise, terazinin kuzey yönüne dikkat etmek gerektiğine yönünde fikirler vardır.

Ermeni Mezar İşaretleri 

zengin-mezar-isaretleri

Savaş ya da farklı sebeplerle yerlerini terk eden Ermeniler, aniden bölgesini terk ettikleri için giderken değerli eşyalarını saklama gereği hissetmişlerdir. Yani eşkıya baskınlarından değerli eşyalarını saklamak için bu eşyaları evlerin içine gömmüş olma ihtimalleri düşünülmektedir. Genelde duvar arası, ocak kenarları ve dış cephede saklamışlardır. Peki Ermeni mezar İşaretleri nelerdir? 

 • Balta 
 • Oyma kuyu
 • Çiçek – gül resimleri 
 • Haç işareti
 • İbrik işareti 

Bizans Mezar İşaretleri 

Bizans sosyal ve tarihsel olayları direk yansıtması ile dikkat çekmiştir. Dolayısıyla bu imparatorluğa ait işaretlerin olması da şaşırtıcı bir durum değildir. Özellikle mezarlarda at, aslan ve akrep işaretleri dikkat çekmektedir. Bunun yanında; 

 • Ayak işareti
 • Yılan işareti
 • Tümülüs tünelleri
 • Tuzaklı birden çok oda 
 • Tıraşlı bombeli kayalar
 • Kilise yakınlarında kapalı odalar 

Sıkça Sorulan Sorular 

Define, gömü gibi arama işlerine merakı olanlar özellikle de bu eserlerin tarihi yapıt değerinde olduğunu unutmamalıdır. Yani yapacağınız her kazı tarihi tahribat demektir. Özellikle bu işaretler bilgili ve eğitimli kişilerce ele alınmalıdır. Ayrıca bu kapsamda sorulan sorulara da göz atabilirsiniz. 

1 – Bir Yerde Define Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Toprak yapısından anlayabilirsiniz. Yani kolay kazanacağınız ve gevşemiş topraklardan çıkan taş vb. figürler define için önem arz eden ipuçları olabilmektedir.

2 – Kare Oyma Mezarı Nerede Olur?

Genellikle kayalık alanlarda bu mezar türüne rastlayabilirsiniz. Kaya mezarlar genellikle ölen kişiye ait eşyaları göstermesinin yanında, mağara girişlerini de gösterir.

3 – Kral Mezarı Kaç Metrede Olur?

Kral mezarı genellikle eni 8 metre, boyu 15 metre ve derinliği 6 metredir. Odanın girişi daha yüksektir. Genelde daha fazla tahribata uğramıştır.

4 – Mezar Taşları Hangi Yöne Bakar?

Genellikle mezarların yönü gömü arama çalışmalarında dahi kuzeye bakmaktadır. Ancak bu durum üzerinde, kaya üstündeki semboller de belirleyici olabilir. Yılan, kuş, terazi işaretleri özellikle mezarın yönünü gösteren önemli figürlerdir. 

4
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
1
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
1
sevdim
Sevdim
12 Adımda Zengin Mezar İşaretleri Nelerdir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!