USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC63.785,95

Word Online Nasıl Kullanılır? 2024 Online Word Rehberi

word-online
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Word online, Microsoft tarafından sunulan bir çevrimiçi araçtır. Klasik Word ile yapılan birçok işlemin yapılmasına imkan veren bu çevrimiçi araç, önemli avantajlara sahiptir. Peki, Word online nasıl kullanılır? Bu sorunun yanıtı ve konuya ilişkin diğer detaylar, yazının devamında.

Word Online Nedir?

Word online; Microsoft’un kullanıcılara online ortamda Word kullanımı sağlamak için sunmuş olduğu ücretsiz araçtır. Söz konusu araç, aynı zamanda Word web olarak da bilinmektedir ve tamamen ücretsizdir. Dolayısıyla kaçak ve virüs riski taşıyan Office programları yerine, ücretsiz olan bu çevrimiçi aracı kullanmak çok daha mantıklıdır.

Microsoft Office online içerisinde yer alan bu araç ile metin dosyaları açılarak düzenlenebileceği gibi sıfırdan bir metin dosyası da oluşturulabilmektedir. Bu yönü ile ihtiyaç ve beklentileri genel anlamda karşıladığını ifade etmek yanlış olmaz. Ancak söz konusu online aracın, Microsoft Word ile bazı farklılıkları ve sınırlılıkları olduğu unutulmamalıdır. Dolayısıyla zor durumda kalmamak için aracın neler yapabileceğinin detaylı olarak bilinmesi yararlı olacaktır.

Word Online Özellikleri Nelerdir?

Word online, çevrimiçi ortamlarda kullanıcıların ihtiyaç ve beklentilerine cevap verecek özelliklere sahiptir. Bundan dolayı kullanımı her geçen gün biraz daha artmakta olup, yaygınlaşmaktadır. Bu bağlamda çevrimiçi Word’ün sahip olduğu özellikler aşağıdaki gibidir:

 • Bu aracın en önemli özelliği, online erişimdir. Herhangi bir web tarayıcısı kullanılarak bu araca bağlanmak mümkündür.
 • Online erişim, aynı zamanda farklı kullanıcıların aynı belgeye erişim sağlamasına imkan vermektedir. Böylece kullanıcılar, ortak bir belge üzerinde çalışabilmekte ve işbirliği yapabilmektedir.
 • Çevrimiçi Word, bir diğer Microsoft aracı olan OneDrive ile entegre edilebilmektedir. Dolayısıyla kullanıcılar, tercihe bağlı olarak belgelerini bulut sistemi üzerine kaydetmekte veya buradaki belgelerini açarak yeniden düzenlemektedir.  
 • Online Word düzenleme, tablo oluşturma, metin yazma ve resim ekleme gibi temel özelliklere sahiptir.
 • Word online free, yani ücretsizdir. Herhangi bir ücret ödemeden kullanmak mümkündür.
 • Normal Office programlarında olduğu gibi burada da otomatik kayıt özelliği bulunmaktadır. Dolayısıyla kullanıcılar sürekli olarak dosyalarını manuel şekilde kaydetmek zorunda kalmamaktadır.
 • Her ne kadar bu araç online olsa da çevrimdışı olarak da belgelerin düzenlenmesine imkan vermektedir. Ancak düzenlemelerin kaydedilmesi için online sürüme senkronize edilmesi, yani internet bağlantısı gerekmektedir.

Bu araç, sahip olduğu özellikler sayesinde hafif metin işlemlerini etkili olarak yapmaktadır. Ancak gelişmiş özelliklere ihtiyaç duyulan işlemler için uygun bir seçenek olmadığının unutulmaması gerekmektedir.

word-online

Word Online Nasıl Kullanılır?

Word online, kullanımı son derece kolay bir araçtır. Ancak çevrimiçi bir araç olduğundan, sadece internet bağlantısının olması durumunda kullanılabilmektedir. Çevrimiçi Word kullanmak için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

 • Öncelikle internet bağlantısının olduğu bir cihazda internet tarayıcısı açılır.
 • Ardından https://www.office.com/ adresine gidilir.
 • Daha önce üyelik alınmışsa ilgili bilgiler ile sisteme giriş yapılır. Üyelik almayanlar ise ücretsiz şekilde üyeliklerini oluşturduktan sonra sisteme girebilir.
 • Giriş yapıldıktan sonra açılan ekranın sol kenarında, Microsoft araçlarının butonları görünecektir. Bunlardan Word butonuna basılır.
 • Açılan çevrimiçi Word programından istenilen işlemler yapılabilir.

Çevrimiçi Word’ün kullanımı son derece kolaydır. Dolayısıyla normal kullanıcılar, herhangi bir teknik bilgiye veya eğitime ihtiyaç duymadan direkt olarak bu aracı kullanabilmektedir.

word-online
Word Online

İnternet tarayıcısından araca giriş yaptıktan sonra istenen düzenleme ve dosya oluşturma işlemleri yapılmaktadır. Düzenleme için Karşıdan Yükle ve Aç butonuna basılarak, düzenlemek istenilen dosyanın yüklenmesi gerekmektedir. Ayrıca burada oluşturulan dosyalar, hızlı bir şekilde indirilmekte veya bulut sisteme kaydedilmektedir. Diğer Microsoft araçları ile entegrasyon imkanı, çevrimiçi olan bu aracın kullanımını kolaylaştırmaktadır.

Online Word ile Normal Word Arasındaki Farklar

Word online ile masaüstü Word, her ne kadar ilk bakışta aynı gibi görünse de iki program arasında bazı önemli farklar bulunmaktadır. Masaüstü Word, çok daha gelişmiş ve kapsamlı özelliklere sahipken, çevrimiçi Word’de ise bu özellikler sınırlı olarak bulunmaktadır. Çevrimiçi Word’ün bu noktadaki sınırlılıkları şu şekildedir:

 • Cetveller ve kılavuz çizgiler yoktur.
 • Değiştirme parolası olan dosyalar açılmasına rağmen, bu tür dosyalarda düzenleme yapmak mümkün değildir.
 • Farklı görüntüleme seçenekleri bulunmamaktadır.
 • Stil oluşturma ve değiştirme işlemleri yapılamamaktadır.
 • Filigran, sayfa rengi ve tema görüntülense de bunlar dosyaya eklenememektedir.
 • Köprü ve tablo gibi bileşenleri yapılandırmak mümkün değildir.
 • Ekran görüntüsü oluşturulamamaktadır.
 • SmartArt ve WordArt gibi görseller görüntülenmesine karşın bunlar değiştirilemez, ancak silinebilir.
 • Üstbilgi, altbilgi, sayfa numarası ve dipnot gibi bölümler görüntülenebilmektedir.

Buradaki sınırlılıklardan dolayı kapsamlı işlemlerde ve ihtiyaçlarda bu çevrimiçi araç beklentilere tam olarak yanıt verememektedir.

Masaüstü Word ile çevrimiçi Word arasındaki diğer farklar için aşağıda yer alan tablo incelenebilir:

ÖzellikÇevrimiçi WordMasaüstü Word
Erişimİnternet bağlantısı gerekir.Kullanım için internet bağlantısına gerek yoktur.
FiyatTamamen ücretsizdir. Ücretsiz olarak oluşturulan Microsoft 365 üyeliği ile kullanılabilmektedir.Kullanım için Microsoft Office programının satın alınması gerekmektedir.
Boyutİnternet tarayıcısında görüntülenmektedir.Tam ekranda görüntülenir.
ÖzelliklerTemel metin oluşturma ve düzenleme işlevleri bulunmaktadır.Kapsamlı özelliklere ve işleve sahiptir.
KurulumÜyelik sonrasında kurulum gerektirmez.Satın alınan paketin PC’ye kurulması gerekir.
DepolamaDosyalar OneDrive bulut sistemine kaydedilmektedir.Dosyalar, bilgisayarın sabit depolama alanına kaydedilir.

Masaüstü versiyonu ile Çevrimiçi Word arasında ciddi farklar bulunmamaktadır. Temel ihtiyaçları karşılayacak seviyede bir araçtır. Bu araç ile sıfırdan dosya oluşturabilir, SEO uyumlu makale yazabilir, var olan dosyalar üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz.

word-online

Word Online Avantajları ve Dezavantajları

Çevrimiçi Word, yakın zamanda kullanıcılara sunulan bir araçtır. Sağlamış olduğu birçok avantaja karşın, bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bu aracın öne çıkan avantajları şu şekildedir:

 • Erişim için cihaz sınırlaması bulunmamaktadır. İnternet bağlantısının olduğu her cihazdan bu araca erişim sağlanmaktadır.
 • Tek bir dosyaya farklı kişilerin erişim sağlamasına imkan vermektedir. Dolayısıyla işbirliği ve ortak çalışma gereken süreçleri kolaylaştırmaktadır.
 • Kullanımı tamamen ücretsizdir. Üyelik sırasında veya online Word kullan işleminin farklı aşamalarında ödeme yapmak gerekmemektedir.
 • Yazılım her zaman günceldir ve böylece kullanıcı beklentilerini çok daha etkili bir şekilde karşılamaktadır.

Word online giriş işleminden sonra sağlanan avantajlar açık olarak hissedilmektedir. Ancak bunların yanında söz konusu aracın bazı dezavantajlarının olduğunun da unutulmaması gerekmektedir. Bu dezavantajlar ise aşağıdaki gibidir:

 • İnternet erişiminin gerekli olması, bazı durumlarda bu aracı kullanmayı zorlaştırmakta veya engellemektedir.
 • Masaüstü sürüme göre daha sınırlı bir araçtır ve profesyonel ihtiyaçları karşılama konusunda yetersizdir.
 • Çevrimiçin kullanım, internet bağlantısının güvenli olmasını gerektirmektedir. Ortak internet kullanımlarında güvenlik endişelerine yol açmaktadır.
 • İnternet bağlantısı ve hızındaki problemler, çevrimiçi Word kullanımını olumsuz olarak etkilemektedir.

Temel düzeydeki ihtiyaçları karşılama konusunda çok başarılı olan bu aracın, profesyonel ihtiyaçlar için ise yetersiz kaldığı unutulmamalıdır. Dolayısıyla acil ve basit ihtiyaçlar için etkili bir alternatif olduğu, buna karşın profesyonel ihtiyaçlar için ise masaüstü versiyonunun yerine geçemediği söylenebilmektedir.

Word Online ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Word online ile ilgili sık sorulan sorular ve bu soruların yanıtları aşağıda yer almaktadır.

1 – Word Online Ücretsiz Mi?

Microsoft tarafından sunulan ve çevrimiçi olarak kullanılan Word online, tamamen ücretsizdir. Herhangi bir ödeme yapmadan, bu araç kullanılabilmektedir.

2 – Word Online Üzerinden Her İşlem Yapılabilir Mi?

Çevrimiçi kullanım için geliştirilen Word, masaüstü versiyonuna göre bazı sınırlılıklara sahiptir. Temel metin oluşturma ve düzenleme ihtiyaçlarını etkili olarak karşılamasına rağmen, profesyonel ihtiyaçları karşılama konusunda yetersiz kalmaktadır.

3 – Öğrenciler İçin Word Ücretsiz Mi?

Microsoft, öğrenciler ve akademisyenler için Office programlarını ücretsiz olarak sunmaktadır. Öğrenciler ve akademisyenler, Office 365 içerisindeki Word, PowerPoint, Excel ve OneNote gibi programları ücretsiz olarak kullanabilmektedir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Word Online Nasıl Kullanılır? 2024 Online Word Rehberi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!