USD32,20
EURO34,84
JPY0,205800
RUB0,351600
GBP40,98
EURO/USD1,08
BIST10.792,53
GR. ALTIN2.414,76
BTC67.771,02

Vestel Hisseleri Özellikleri Nelerdir Nereden Alınır?

vestel-hisseleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Vestel hisseleri, son dönemlerdeki hisse artışları ve piyasa içerisinde değer kazanmaya devam ediyor ve büyüyor. Neredeyse 40 senelik firmanın bu denli yükselişe geçmesi, yatırımcıların heyecanlanmasını sağlıyor. Biz de bu yazımızda Vestel hisseleri hakkında bilmeniz gerekenleri ve hisseleri nereden alacağınızı size aktarmak istedik.

Vestel’in Firma Geçmişi ve Günümüze Olan Etkileri

Vestel hisseleri konusuna değinmeden önce “beyaz eşya firması” olarak tanınan Vestel’i sizlere tanıtmak isteriz. Aslında 1984 yılından beridir hizmet vermekte olan firma, daha sonra Zorlu Holding bünyesine geçmiştir. Öyle ki firmanın aslında bir Türk firması olduğunu bilen sayısı da oldukça azdır.

Üretim merkezi Manisa’da olan Vestel, devasa bir üretim kompleksine sahiptir. Bu da firmayı, Türkiye’nin en güçlü elektronik üreticilerinden biri yapmıştır. Hatta Vestel için dünya firmaları sıralamalarında da bir yer vardır.

Söz konusu Vestel gibi büyük bir firma olunca bu firmanın yan markalarının olduğu da bilinir. Biz de sizlere Vestel bünyesinde yer alan ve aslında herkesin de bildiği diğer markaları sunmak isteriz:

Regal
FINLUX
Vestfrost
Windsor
SEG
NEXON
vestel-hisseleri

Yukarıda sıralamış olduğumuz markaların tamamı Vestel bünyesinde yer alır. Bunun yanı sıra firma, bazı yurtdışı markalarının da üretimlerini yapmaya devam etmektedir. Örneğin bir Japon teknoloji firması olan Toshiba’nın televizyonlarını da Vestel üretmiştir. Buna ek olarak Vestel, Telefunken ve Sharp gibi markaların da üreticiliğini üstlenmiştir.

Vestel’in Oyun Sektörüne Girişi

Vestel hisseleri değer kazanırken bununla firmanın oyun sektöründe yer almasının da bir etkisi olmuş olabilir. Öyle ki firma, bir dönem oyun konsolu üretme atılımında da bulunmak istemiş fakat bu isteğini gerçekleştirememiştir. Bunun yerine de Vestel olarak bazı oyunlara imza atmıştır.

Vestel’in geliştirdiği ve dağıtımını yaptığı oyunlar ise şunlardır:

  • Kabus 22
  • I Can Football

Firma, günümüzde de bu alanda varlık göstermeye devam ederek yeni oyunlar için de bir pencere açmıştır. Fakat Vestel’in şu an için yeni bir oyun piyasaya sürüp sürmeyeceği konusunda bilgi bulunmamaktadır.

Vestel Akıllı Telefonlar

Vestel hisse yorumları arasında firmanın akıllı telefon işine girmesinin de olumlu olduğu bilgisi yer alıyor. “Venus” adıyla piyasaya sürülen Vestel akıllı telefonlar, fiyat-performans ürünü olarak yorumlanıyor. Son olarak 2019 yılında piyasaya sürülen Venus Z40, uygun fiyatlı olması sebebiyle ilgi görmüştür.

Elbette Vestel’in akıllı telefon alanındaki başarısı ne yazık ki dünya sıralamasında olmamıştır. Yine de firma, özellikle de Türkiye’deki cep telefonu kullanıcıları için uygun fiyatlı bir seçenek olabilmiştir.

vestel-hisseleri
vestel-hisseleri

Vestel Hisseleri Özellikleri Nelerdir?

Gelelim asıl konumuz olan Vestel’in hisselerine; firmanın hisse senetleri günümüzde bir hayli yükselişe geçmiştir. “VESTL” adıyla alınan hisseler, ilk işlemini de 18.09.2023 tarihinde yapmıştır. Zaten firmanın bu yeni atılımı, hisselerin yükselmesinde etken rol oynamıştır. Halka arz edilen pek çok Türk firması gibi Vestel de yatırımcılardan büyük ilgi görmüştür.

Vestel Hisseleri Ne Olur?

Vestel hisse senedi almayı düşünen yatırımcıların aklında senetlerin ne kadar değerlenceği sorusu dönüp duruyor diyebiliriz. Günümüz koşullarında son işlem fiyatı 68 TL olan senetler, gelecek günlerde de yükselmeye devam edecek mi? Elbette bu sorulara şu anlık verilerin ışığında net bir yanıt vermek çok mümkün gözükmüyor. Zaten henüz yeni bir aşamada iken yatırım tavsiyesi almak da çoğu zaman olumnsuz sonuçlar verebiliyor.

Dolayısıyla Vestel hisseleri hakkında daha net bir kanıya varabilmek için piyasaları yakından takip etmek gerekiyor. Borsadaki çalkantılar ve gelgitler de göz önüne alındığında sonucu kestirebilmek ne yazık ki mümkün olmuyor.

Vestel Hangi Borsada Yer Alıyor?

Vestel hisseleri, şu an için yalnızca Borsa İstanbul ve Londra Tezgah Üstü piyasalarında işlem görmektedir. Bu da demektir ki eğer isterseniz BİST üzerinden işlem yapabilirsiniz. Fakat firmanın hisseleri henüz Amerikan borsasında yer almamaktadır. Yani Nasdaq aracılığı ile Vestel hisseleri için işlem yapabilmek mümkün değildir. Yine de firmanın yurtdışı atılımları devam ederse Vestel’i Nasdaq piyasasında da görebiliriz.

Vestel Hisseleri Kime Ait?

Vestel hisseleri kimin sorusu da aslında halka arz olmadan önce merak edilen sorulardan biriydi. Bunun nedeni de firmanın hangi holdinge ait olduğunu bilmenin aslında bir güven arz etmesiydi. Buna göre de Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. markanın en fazla hissesine sahip olan şirkettir.

Zaten daha önce de ifade etmiş olduğumuz gibi Vestel hisseleri, aslında firmanın da sahibi olan Zorlu Holding’in elindedir. Buna ek olarak firmanın yönetim kurulu başkanlığını da Ahmet Nazif Zorlu sürdürmektedir. Firmanın genel müdürlük mevkine de Enis Turan Erdoğan getirilmiştir.

Vestel Hisseleri Nereden Alınabilir?

Vestel hisseleri de diğer tüm hisse senetleri de SPK tarafından yetki verilen kurumlarca satışa çıkartılıyor. Yani hisse senedi alırken tercih edeceğiniz kurum ya da platformun güvenilir olması sağlanıyor. Siz de hisse senedi alırken mutlaka SPK onaylı bir kurum seçtiğinizden emin olmalısınız.

Vestel için hisse alırken de aktif olarak kullandığınız bankaları veya e-ticaret hisseleri tercih edebilirsiniz. Banka şubelerinden ya da bazı durumlarda mobil işlemler üzerinden de hisse senedi alımı ya da satışı yapabilirsiniz. Söz konusu hisse senedi alımı ya da satımı olduğunda da özellikle şu bankaları tercih edebilirsiniz:

  • İş Bankası
  • Yapı Kredi Bankası
  • Akbank
  • Ziraat Bankası
  • Vakıf Bank
  • Garanti Bankası
  • Halkbank
  • TEB Bankası

Vestel Hissesi Almak Mantıklı Mı?

Vestel’in halka arz etmiş olduğu hisseleri alarak siz de yatırımlarınız için bir adım atabilirsiniz. Fakat daha evvel de ifade etmiş olduğumuz gibi şu an için hisseler hakkında net bir kanıya varmak mümkün değildir. Zaten bu tür yorumlamalar da aslında bir yatırım tavsiyesi olarak verilmemelidir.

Yatırım yaparken yapmanız gerekenler piyasaları düzenli olarak takipte almak olmalıdır. Bu sayede kendi yorumlamalarınız ile net bir kanıya varmanız söz konusu olabilir. Aksi taktirde büyük kazançlar elde edeceğinizi düşünerek satın aldığınız hisseler sizleri hüsrana uğratabilir. Dolayısıyla borsa hakkında bilgi sahibi olmadan ve satın alacağınız hisseleri gözlemlemeden işlem yapmamanızı öneriyoruz.

Vestel Hisseleri Satışa Çıkartılır Mı?

Tıpkı yatırım yapmış olduğunuz diğer tüm hisse senetleri gibi Vestel’i de dilediğiniz zaman satabilirsiniz. Yatırımlarınızı kontrol etmek ya da değerlendirmek tamamen sizin elinizde olan bir durumdur. Fakat alım ve satım yaparken mutlaka piyasaları kontrol etmeniz gerekir. Daha önce de belirttiğimiz gibi hisse alım ve satım konusunda bilgi sahibi olmanız da önemlidir. Aksi taktirde kazanç elde etmek isterken kötü sonuçlarla da yüzyüze gelebilirsiniz.

Şayet ki yatırımlarınızı elinizde tutmak istiyorsanız piyasaları her gün düzenli olarak takip etmeye özen göstermelisiniz. Bu sayede genel bir kanıya varabilir ve borsa hakkında tahminler yürütmeye başlayabilirsiniz.

Ayrıca sizlere “yatırım tavsiyesi” altında spekülatif veri vermek isteyen kişilere de çok fazla kulak asmamalısınız. Bunun yerine kendinizi geliştirerek konuya dair etkili bilgiler edinebilirsiniz. Bunun için de hisse almadan evvel temelden de olsa bazı terimleri ve verileri araştırmanızı öneriyoruz. Borsada aktif olmadan önce bilgi sahibi olmanız gerektiğini asla unutmayınız.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Vestel Hisseleri Özellikleri Nelerdir Nereden Alınır?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!