USD33,04
EURO35,94
JPY0,210700
RUB0,377200
GBP42,81
EURO/USD1,09
BIST11.156,20
GR. ALTIN2.549,54
BTC66.485,64

Vatandaşlarımızdan beklentimiz, bu çalışmalara destek vermesidir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Deprem Gerçeği ve Kentsel Dönüşüm Şurası’nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şura boyunca yürütülecek müzakerelerden hazırlıklarına başladığımız deprem yasası için de en geniş şekilde istifade edeceğiz. Amacımız, insanlarımızı ve şehirlerimizi tehdit eden deprem gerçeğine karşı elimizdeki en önemli araç olan kentsel dönüşümü en sağlıklı, hızlı ve adil bir şekilde yürütecek hukuki altyapıyı kurmaktır. Çıkacak kanunla Meclis’imiz de üzerine düşeni yapmış olacak. Yargının da bu sürece çalışmaları zorlaştırıcı değil kolaylaştırıcı anlayışla dahil olacağına inanıyorum. Kentsel dönüşüm yürütülen yerlerde yaşayan vatandaşlarımızdan beklentimiz, devletin sahip çıktığı bu çalışmalara destek vermesidir” dedi.

“DEPREM GERÇEĞİNE KARŞI ELİMİZDEKİ EN ÖNEMLİ ARAÇ, KENTSEL DÖNÜŞÜM”

“Komisyonlarda yapılacak tartışmaların ve ortaya çıkacak raporların kentsel dönüşüm çalışmalarımıza ışık tutacağına inanıyorum. Şura boyunca yürütülecek müzakerelerden hazırlıklarına başladığımız deprem yasası için de en geniş şekilde istifade edeceğiz. Amacımız, insanlarımızı ve şehirlerimizi tehdit eden deprem gerçeğine karşı elimizdeki en önemli araç olan kentsel dönüşümü en sağlıklı, hızlı ve adil bir şekilde yürütecek hukuki altyapıyı kurmaktır. Bilim insanlarımız yaklaşan tehlikeye karşı kamuoyunu her gün ikaz ediyor. Çıkacak kanunla Meclis’imiz de üzerine düşeni yapmış olacak. Yargının da bu sürece çalışmaları zorlaştırıcı değil kolaylaştırıcı anlayışla dahil olacağına inanıyorum. Kentsel dönüşüm yürütülen yerlerde yaşayan vatandaşlarımızdan beklentimiz, devletin sahip çıktığı bu çalışmalara destek vermesidir. Yıkılan umutlar olarak karşımıza çıkacağını unutmamalıyız.

DEPREMLERİNİN ARDINDAN ADETA ORTA BÜYÜKLÜKTE BİR ÜLKEYİ YENİ BAŞTAN İNŞA ETMEKLE KARŞI KARŞIYA KALDIK

Can kaybımızın 50 binin üzerinde olduğu 6 Şubat depremlerinin bilançosunu kısaca hatırlamak bile karşı karşıya olduğumuz facianın boyutlarını göstermeye yeterlidir. Depremden etkilenen nufüs sayısı 14 milyonu, konteyner kentlerde yaşayan depremzede sayısı 1.9 milyonu bulmuştur. Biz 6 Şubat depremlerinin ardından adeta orta büyüklükteki ülkeyi yeni baştan inşa etmekle karşı karşıya kaldık. Afet bölgesinde 200 bin konutun inşasına bilfiil başladık. 210 bin konut için de yerinde dönüşüm başvurusu aldık. Yerinden dönüşüm projeleri ruhsattan oturama kadar tüm aşamalarıyla bakanlığımızın sıkı denetimi altında yürütülecektir. Rezerv alanlarda yeni temel atmayı sürdürüyoruz. Önümüzdeki aylarda inşası tamamlanan konutları hak sahibine teslim ederek şehirlerimizin yeniden inşası yolunda yeni bir safhaya geçeceğiz.

“ÇADIRLARI TAMAMEN KALDIRDIK VE KONTEYNERE DÖNÜŞTÜRDÜK”

Konut inşaatları bitene kadar depremzedelerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak mekanizmaları oluşturduk. Yaklaşık 186 bin konteynerden oluşan 345 konteyner kent kurduk. Artık çadır yok. Çadırları tamamen kaldırdık ve konteynere dönüştük. Rekor sıcakların yaşandığı bir yıl geçirdiğimiz için 160 bin konteynere klimaları taktık. 580 bin vatandaşımız barınıyor. Kira yardımından 327 bin hanedeki 1 milyon 310 bin vatandaşımız yararlandı. 6 milyar 276 milyon lira kira yardımı ödemesi gerçekleştirdik. Destek, taşınma, vefat, enkaz, yıkım ve diğer başlıklar altında depremzedelerimize 82 milyar lira mali yardımda bulunduk. Bu yardımların yaklaşık yarısını bağışlardan diğer yarısını bütçeden karşıladık. Konteyner kentlerdeki vatandaşlarımızdan sosyal yardım hakları olanlar kart verdik. Emeklilere market alışverişlerinde kullanılmak üzere her ay 3 bin lira yüklenen kart dağıtımına başladık. 53 bin 500 vatandaşımıza ulaştırdığımız Esen kartın dağıtımı halen sürüyor.

“HUKUKİ YAPTIRIMLAR UYGULUYORUZ”

Sadece felaketler değil unutmayın imkanlar da bir imtihandır. Biz, milletimiz ve ülkemiz için en iyisini yapmanın peşindeyiz. Küçük menfaatler için ellerindeki imkanı, milletin ve ülkenin huzurunu kaçıracak şekilde kullananlara karşı gereken idari ve hukuki yaptırımları uyguluyoruz. 6 Şubat depreminde gördük ki milletimiz değerlerine hala sıkı sıkıya bağlıdır. Bu tablo tek başına geleceğimize ümitle bakmamız için yeterlidir. Eksikleri, aksaklıkları, yanlışları düzelterek yolumuza devam edecek, Türkiye Yüzyılı’nı her alanda olduğu gibi afetlerle mücadele konusunda da hedefelerimize ulaştıracağız.

“LİBYA’DA İNSANİ YARDIM KAPSAMINDA 3 UÇAK VE 3 GEMİ GÖREVLENDİRDİK”

Köklü tarihimizin olduğu Libya geçtiğimiz günlerde çok büyük bir felaketle sarsıldı. Gerek libya makamlarının açıklamaları, gerekse bizim sahadan aldığımız bilgiler şu an 12 bin olan vefat sayısının daha da artacağını gösteriyor. Haberi alır almaz AFAD’a, Kızılay’a, Silahlı Kuvvetleri’mize ve diğer ilgili birimlerimize gereken talimatları verdik. Uçaklarımız, gemilerimiz; şu anda Libya’daki bu felaket için tüm imkanlarımızla oradayız. Libya’ya insani yardım kapsamında şu an itibarıyla 3 uçak ve 3 gemi görevlendirdik.”

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Vatandaşlarımızdan beklentimiz, bu çalışmalara destek vermesidir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!