USD32,77
EURO35,09
JPY0,208900
RUB0,366300
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.583,52

Üniversiteye Yeni Başlayanlar İçin 6 Altın Tavsiye!

hederaguncel-universiteye-yeni-baslayanlar (1)
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üniversiteye yeni başlayanlar büyük bir heyecan ile son araştırmalarını yapmaktadırlar. Siz de yeni bir hayata atıldıysanız bu yazıyı okumalısınız.

Üniversite eğitimin son evrelerindendir. Artık almak istediğiniz unvanı ve olmak istediğiniz mesleği seçmiş olursunuz. Üniversite bir nevi sizin artık mesleğinizden önceki son eğitim durağınızdır. İlkokuldan başlayarak ortaokul, lise ve üniversite şeklinde alınan eğitim epey uzun bir zamana mal olur.

Meslek hayatına erken atılmak isteyenler ve üniversite okumayanlar lise, ilkokul veya ortaokul mezunu olmuşlardır. Fakat eğer sizin hayalleriniz arasında üniversite okumak varsa mutlaka harekete geçin ve güzel bir çalışma ortamı oluşturun. Verimli bir ders çalışma programı sayesinde istediğiniz üniversiteye yerleşmek mümkündür.

Verimli Üniversite Hayatı | Yeni Üniversiteye Başlayana Ne Denir?

hederaguncel-universiteye-yeni-baslayanlar (10)
Üniversiteye Yeni Başlayanlar İçin 6 Altın Tavsiye!

Üniversiteye yeni başlayanlar akıllarında birçok cevapsız soru ile araştırmaya koyulurlar. Yeni bir üniversite hayatı özellikle nerede başladığına bağlı olarak sizi korkutabilir ve heyecanlandırabilir. Fakat ne yapmanız gerektiğini bildiğiniz ve kendiniz olduğunuz sürece çok güzel bir hayat geçirmiş olursunuz.

Üniversite hayatınızın başlarında artık olgunluğa ilk adımları atmış ve eskiye gör oldukça büyümüş olacaksınız. Bu büyümeyi özel ve sosyal hayatınızda birebir deneyimleyerek anlayacak ve fark edeceksiniz.

Üniversiteye geçiş meslek öncesi son duraklardan birisidir denilebilir. Eğer yüksek lisans planınız veya farklı bir ek eğitim düşünceniz yoksa bu durum bu şekilde cereyan edecektir. Üniversite hayatı oldukça zor görünen fakat çok hızlı geçen bir eğitim sürecidir. İlk senenin ardından son senenin nasıl geldiğini anlamayabilirsiniz.

Üniversiteye Yeni Başlayanlar İçin Alışveriş Sitesi

hederaguncel-universiteye-yeni-baslayanlar (9)

Üniversiteye yeni başlayanlar için alışveriş listesi çok mühim bir konudur. Alışverişi tam bir şekilde yaparak sezona başlamak sizin avantajınız olacaktır. Eğer üniversiteyi ikamet ettiğiniz şehrin dışında kazandıysanız alışveriş listesi daha farklı olacaktır.

Fakat ikamet ettiğiniz şehirde bir üniversite kazandıysanız da yine alışveriş listesi farklılık gösterecektir. Üniversite hayatı içerisinde başka bir şehirde olmanın birçok avantajı olduğu gibi dezavantajı da bulunur.

Alışveriş listesi daha da çok kabaracak olan şehir dışı üniversite hayatında en büyük avantaj özgüven kazanmaktır. Aileden uzakta olacağınız günlerde alışveriş listesine eklenecek birçok ürün ve malzeme bulacaksınız. Bir yurt veya ev alışverişi ayrı, okul alışverişi ayrı olacaktır.

Alışveriş listesi içerisine girecek olan malzemeler size pahalıya patlayabilir fakat okumak için ne yazık ki masrafsız bir yol pek bulunmaz. Masraflarınızı karşılamak için devlet ve özel burslara başvurabilirsiniz.

Üniversite 1. Sınıf Öğrencilerine Tavsiyeler!

hederaguncel-universiteye-yeni-baslayanlar (7)

Üniversiteye yeni başlayanlar, 1. sınıfa yeni bir giriş yapanlar birçok tavsiyeye kulak vermelidirler. Çünkü bu yoldan ilerleyen kişilerin yaşadıkları ve tavsiyeleri, yola daha hiç başlamamış arkadaşların mutlaka ihtiyacını karşılayacaktır.

Üniversite 1. sınıfta hatta tüm senelerinde yapmanız gereken 6 altın kuralı sıraladık. Bu hususların hepsi hayatınızın merkezine koyarsanız her türlü olay ve etkinliğe hem yetişir hem de verim alırsınız. İşte o 6 altın kural!

1- Derslerinizi Her Zaman İlk Planda Tutun

hederaguncel-universiteye-yeni-baslayanlar (8)

Üniversite başlayacak erkeklere tavsiyeler, yeni başlayan kadınlara öneriler denildiğinde akla ilk gelen elbette dersler ile ilgili tavsiyelerdir. Bu en önemli konulardan biri olmakla birlikte eğer doğru bir şekilde önem verilirse hayatın en iyi yapıldığı elzem haline de gelir.

Üniversiteye gidenler ve başlayanların çoğu sosyal hayata daha çok önem vereceklerdir. Hatta bazı bölümler hariç bu olay gerçekten yaygınlaşmış bir olaydır. Sizin de bölümünüzde ve sınıfınızda eğer bu durum yaygınsa ve bunu gözlemleyebildiyseniz bu durumu kendi lehinize çevirmeniz gerekir.

Dersler ile pek arası olmayan öğrencilerden oluşan bir sınıfı veya bölümün içerisinde yer alan sizler, eğer diğerlerin aksine daha fazla dersleri asılır ve notlarınızı olabildiğince yüksek tutmaya çalışırsanız dereceye girebilirsiniz.

Derslerinizi iyi takip etmek için derslere düzenli katılarak kendi notunuzu kendiniz tutmalısınız. Notunuz sizin özelinizdir ver sizin dilinizden yazıldığı için de sizin en büyük ders çalışma kaynağınızdır.  Üniversiteye yeni başlayanlar için tüyolar arasında bulunan, düzenli bir çalışma ile çok iyi yerlere gelebilirler.

2- Üniversitede Bulunan Topluluklara Kayıt Olun!

hederaguncel-universiteye-yeni-baslayanlar (3)

Üniversiteye girdiğinizde ilk hafta birçok üniversite oryantasyon günleri gerçekleştirecektir. Burada topluluklar tanıtılır ve topluluk kayıtları gerçekleşir. Burada yer alan toplulukların tanıtımlarına katılarak size en çok yatkın olan bir topluluğa üye olmalısınız.

Topluluklar sosyalleşmenin en büyük yardımcılarıdır. Topluluklarda tanıyacağınız insanlar yoluyla katılacağınız alanlardaki sosyal aktiviteler derslerin ardından size ilaç gibi gelecektir. Topluluklar yalnızca eğlence için değil bilgi için de birçok kişi tarafından tercih edilir.

Üniversiteye yeni başlayanlar mutlaka topluluklar hakkında bilgi almalıdırlar. Toplulukların düzenleyeceği etkinliklere katılmak da oldukça hoş bir aktivite olacaktır. Ayrıca bazı toplulukları ileride öz geçmişinizde bile bulundurabilirsiniz.

3- Ders Dışında da Sosyal Etkinliklere Katılın!

hederaguncel-universiteye-yeni-baslayanlar (6)

Sosyal etkinliklere katılım sağlamak arkadaşlar edinmek ve güzel günler geçinmek gençlik heyecanı ile en çok yapılmak istenen olaylardandır. Sizler de önceliğinizi derslere verin fakat kendi eğlencenizi ve psikolojinizi de düşünün. Size hitap eden sosyal etkinliklere katılmak derslerdeki katılım ilginizi de artıracaktır.

Yalnız bir kolda ilerlemek değil birçok kolda aynı anda ilerleyebilmek asıl yetenektir. Siz de dersleriniz dışında size katılım sağlayabilecek yerlere önem vermelisiniz. Ders çalışmanın dışında gerçek kılacağınız birçok aktivite ve etkinlik hayatınızın en güzel anlarını oluşturur.

Geleceği doğru attığınız adımlarda güzel ve eğlenceli geçmişinizi yad ettiğinizde ne kadar doğru bir karar verdiğinizi göstermiş olursunuz. Bu sebeple kendinize uygun olan etkinliklerde yer almalısınız.

4- Eğer Bölümünüz Dil Gerektiriyorsa Erasmus Yapın!

hederaguncel-universiteye-yeni-baslayanlar (5)

Üniversiteye yeni başlayanlar yurt dışı macerası yaşamayı hayallerinde ilgi ile kurarlar. Bu çok güzel bir hayal olmakla birlikte bazı bölümlerin de şartlı eylemi şekline sahiptir. Özellikle Uluslararası bölümlerde İngilizce zorunlu haldedir. Ekstra bir dil bilmek ise sizi rakiplerinizden bir adım önde tutar.

Dil öğrenimi herhangi bir kurs veya kur yardımı ile belirli noktalara kadar gelebilir. Nankör bir eğitim olan dil eğitimini düzenli tekrar etmek ise çok önemlidir. Kurslar aracılığı ile bir noktaya ulaştığınızda artık daha da geliştirmek ve ana diliniz gibi konuşabilmeyi yeğleyeceksiniz.

Bu durum gramerlerden çok gerekli olmakla beraber yurt dışında yaşamanın avantajını görür. Erasmus, okul aracılığı ile başvurabileceğiniz ve ücretlerinizin karşılanarak ülke dışına çıkabileceğiniz bir eğitim programıdır.

Ana dili İngilizce olan bir yerde belirli bir dönem yaşamak dil gelişiminize büyük oranda katkı sağlayacaktır. Bu sebeple ders notlarınızı yüksek tutarak Erasmus’a hak kazanmaya çalışmalısınız.

5- Gelir ve Giderlerinizi Dengeleyin Bütçe Oluşturun

hederaguncel-universiteye-yeni-baslayanlar (2)

Üniversiteye yeni başlayanlar maddi konudan da birçok zorluk yaşayabilirler. Okumak hele ki şehir dışında ise birçok masrafı oluşturur. Tüm bu masrafların arasından doğru bir şekilde ayrılabilmek ve borca girmemek ise tamamen size kalmıştır.

Gelirinizi hesapladıktan sonra giderlerinizi de olabildiğince orantılı tutmanız gerekecektir. Böylece herhangi bir borca girmez, zarara da uğramazsınız. Gelir ve giderinizi hesaplamak ve tüm bunları kâğıda dökmek sizi kârlı dahi çıkarabilir.

6- Düzenli Bir Programınız Olsun!

hederaguncel-universiteye-yeni-baslayanlar (4)

Üniversiteye yeni başlayanlar düzenli bir şekilde ilerledikleri takdirde başarılı bir sonuç elde ederler. Her konuda düzen çok mühim bir meseledir. Düzen çerçevesindeki bir program yalnız üniversite hayatı değil iş hayatında da sizin yanınızda olmalıdır.

Düzen ve tertip başarıyı getirecektir. Günlük, haftalık veya aylık programlar oluşturarak her işinizi düzenli yapmalısınız. Düzene oturmayan bir okul hayatında birçok husus geri kalır. Ya okula yetişmezsiniz ya da sosyal hayatınıza yetişmezsiniz. Hele bir de çalışıyorsanız mutlaka bir taraftan ödün vermek zorunda kalırsınız.

Üniversiteye yeni başlayanlar için en önemli hususlar u şekildedir. Derslere verilen önem bizzat olarak başarı ile sonuçlanacaktır. Başarı kazanarak mezun olmak ise iş kapılarını size daha ön sıralardan aralar.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Üniversiteye Yeni Başlayanlar İçin 6 Altın Tavsiye!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!