USD32,22
EURO34,94
JPY0,205600
RUB0,355500
GBP41,09
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.418,50
BTC69.076,21

4 Adımda TFF Futbolcu Arama İşlemi

Türkiye futbol federasyonu başkanı
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TFF futbolcu arama işlemi Türkiye Futbol Federasyonu’nun hizmete sunduğu uygulamadır. Spor dalları arasında yer alan futbolda kulüplerde oynayan oyuncular özellikle merak edilmektedir. Bu oyuncuların isimleri, lisans tarihleri, maç istatistikleri gibi önemli verilere TFF futbolcu arama sonucunda erişilmektedir.

Doğru Şekilde TFF Futbolcu Arama Nasıl Yapılmalı?

Türkiye Futbol Federasyonu 23 Nisan 1923’te kurulmuştur. Bu federasyon Türkiye’de futbol spor dalı üzerine yoğunlaşmıştır. Futbol faaliyetlerinin yürütülmesi, futbolun gelişmesi veya sahalara yayılması gibi konularda yetkilidir. Sayılan bu konularda her türlü düzenlemeyi yapmak, karar alıp uygulamakla da yetkili kurumdur.

TFF futbolcu arama da ince bir konudur. Bu aramada Türkiye Futbol Federasyonuna bağlı her futbolcunun oyuncu geçmişine ulaşılmaktadır. Ancak TFF futbolcu arama işleminde en net bilgilere ulaşmak için uygulanması gereken adımlar bulunmaktadır. Bu adımlar:

tff-futbolcu-arama-islemi

1 – TFF İnternet Sitesine Giriş

Her türlü resmi işlerde ilgili kurumun internet sitesine ulaşmak en önemli adımdır. TFF futbolcu arama için de en gerekli husus TFF internet sitesinden sorgulama yapmaktır. Kullanılan arama motoruna TFF futbolcu arama veya Türkiye Futbol Federasyonu oyuncu arama yazılarak resmi siteye ulaşılmaktadır.

2 – Bilinen Bilgiye Göre Kategori Seçimi

Arama motoru sayesinde girilen TFF sayfasında oyuncu arama ekranı belirmektedir. Bu panelin üst kısımda ‘İsme Göre’, ‘Lisans Numarasına Göre’ ve ‘Kulübe Göre’ arama seçenekleri bulunmaktadır. Elde var olan bilgilerle aranması istenen futbolcu bu kategori seçimiyle kolayca aranır.

3 – İstenen Bilgiler Doğrultusunda TFF Futbolcu Arama Sonucu

İlgili kategori seçildikten sonra seçime göre girilmesi istenen bilgiler vardır. Bu bilgiler girildikten sonra sayfanın altında oyuncular yer alır. İsme göre yapılan aramada futbolcunun adı, soyadı, faal durumu ve statü kodu gereklidir.

Bu bilgiler ilgili alana girmelisiniz ardından o özelliklere sahip futbolcular listelenmelidir. Lisans numarasına göre yapılan TFF futbolcu arama işleminde sadece futbolcunun lisans numarasını girmek gerekir. Kulübe göre yapılan aramalarda kulüp adı, faal durumu ve statü kodu gereklidir.

4 –  İlgilenen Oyuncu Bilgilerini Detaylı İnceleme

tff-futbolcu-arama-islemi

Yapılan TFF futbolcu arama sonucu sayfa altında o kriterleri sağlayan oyuncular yer alır. Arama sonuçlarında futbolcunun lisans numarası, adı soyadı, oynadığı takım, doğum yeri ve tarihi, lisans veriliş tarihi gibi bilgiler kısaca yer alır.

Hakkında daha detaylı bilgi alınmak istenen oyuncunun adına basıldığında, oyuncunun kariyerine dair kapsamlı bilgilere ulaşılmaktadır. Burada oyuncunun kişisel bilgileri, hareketleri, oynadığı maçlar, attığı goller ve kartlarına erişilmektedir.

Yıllar boyunca oyuncunun takımlarda hangi zaman dilimlerinde oynadığı, lisans türleri ve lisans veriliş tarihlerini inceleme fırsatı elde edilmektedir. İlgili alanlara tıklandığında oyuncu profiline dair en kapsamlı bilgiler, kullanıcılara TFF tarafından sunulmaktadır.

TFF Kulüp Arama Nereden Yapılır?

TFF futbolcu arama işlemi gibi TFF kulüp arama işlemi de kişilerin hizmetine sunulmuştur. Futbol spor dalında her oyuncunun bir kulüpte oynaması gerekir. Bu kulüpler amatör ve profesyonel kulüpler şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Ancak futbol takımlarının oldukça detaylı ve parçalıdır.

TFF kulüp aramaları da Türkiye Futbol Federasyonu sitesi  üzerinden yapılmaktadır. Ayrıca TFF kulüp araması için arama motoruna TFF kulüp arama yazmak yeterlidir. Diğer taraftan TFF sitesine ulaşıldığında yine bir panelle karşılaşılmaktadır.

TFF Kulüp Aramaları Nasıl Yapılır?

TFF futbolcu arama gibi TFF kulüp aramaları da kategorize edilmiştir. ‘İllere Göre’, ‘Liglere Göre’ ve ‘Kulüp Adına Göre’ sorgulama yapılmaktadır. İllere göre yapılan aramalarda il ve statü kodu gereklidir. Liglere göre yapılan aramalar ise ligleri, sezonu ve grubu kapsar. Kulüp adına göre yapılan aramalarda kulüp adını ve statü kodunu girmek yeterli bir uygulamadır.

TFF Lisans Sorgulama Nasıl Yapılır?

Türkiye’de resmi kayıtlar dahilinde gerçekleştirilen tüm spor dallarında bu sporlarla profesyonel şekilde ilgilenen kişilere lisans verilir. Lisans işlemleri her spor dalının kendi adına tahsis edilmiş federasyonu tarafından gerçekleştirilmektedir. TFF lisansı, TVF lisansı şeklinde isimler alır.

Daha sonrasında bu lisans işlemleri spor bilgi sistemi vasıtasıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bildirilmektedir. Sporcuların, spor yapabilmeleri veya yarışlara katılabilmeleri için lisans sahibi olmaları gerekir. TFF futbol lisans sorgulama da TFF üzerinden gerçekleştirilmektedir. TFF futbolcu arama ekranından aynı şekilde lisans sorgulaması yapılmaktadır.

tff-futbolcu-arama-islemi

E- Devlet Üzerinden Lisans Sorgusu Yapılır Mı?

Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bildirilen sporcu lisanlarının bilgilerini sorgulamak için E- Devlet uygulaması da kullanılmaktadır. İlk olarak e-devlet uygulamasına giriş yapılmalıdır. Daha sonrasında ‘Spor Bilgi Sistemi’ alanında yer alan uygulamaya gitmek yeterlidir.

Aktarılan sayfada ‘Sporcu’ yazısına tıklandıktan sonra çıkan menüde ‘Sporcu Bilgi Formu’na basılmalıdır. Bu işlem sonucunda kendinizin veya velayetine sahip olduğunuz kişinin adına sorgulama yapabilirsiniz. Burada tüm lisans kayıtlarına ve sporcu öz geçmişine ulaşabilirsiniz. TFF futbolcu arama işleminin E- Devlet uygulamasına dökülmüş halidir.

TFF Bilgi Bankası Nedir? Neler İçerir?

TFF bilgi bankası bir nevi uygulamaların ara yüzünü oluşturmaktadır. TFF sitesinde en üstte yer alan bu alanda çoğu alana ulaşım sağlanmaktadır. Futbol Bilgi Bankası olarak adlandırılan bu alanda hakemler, TFF futbolcu arama, maçlar hakkında bilgilere erişmek mümkündür. TFF bilgi bankasının içerdiği alanlar:

 • Futbolcular,
 • Teknik Adamlar,
 • Tüm Maçlar,
 • Milli Maçlar,
 • Hakemler,
tff-futbolcu-arama-islemi
TFF Futbolcu Arama İşlemi
 • Kulüpler,
 • Stadyumlar,
 • Cezalar,
 • Gözlemci ve Temsilciler,
 • Futbol Menajerleri
 • Ve Haftalık Hakem, Gözlemci ve Temsilci bilgilerini içerir.

TVF Oyuncu Arama Nasıl Yapılır?

Türkiye Voleybol Federasyonu oyuncuları araması da tıpkı TFF futbolcu arama işlemine benzemektedir. TVF oyuncu sorgulamaları da resmi site üzerinden yapılmaktadır. Takımlara bölünen voleybolcuların sorgulanması da takıma göre yapılır.

Bu oyuncuların boyları, kiloları, doğum tarihleri ve maç pozisyonları açıkça gösterilmektedir. Oynan maçlara dair haberleri ve bilgilendirmeleri de TVF internet sitesinde takipçilerine sunmaktadır. Bu sayede voleybol spor dalı yakından takip edilme olanağı kazanmaktadır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
4 Adımda TFF Futbolcu Arama İşlemi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!