USD32,69
EURO35,40
JPY0,203500
RUB0,371400
GBP41,95
EURO/USD1,08
BIST10.864,08
GR. ALTIN2.489,89
BTC57.261,93

Telefon Soğutucu Nedir, Ne İşe Yarar? Kullanılmalı Mı?

telefon-sogutucu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Telefon soğutucu, aşırı ısınan telefonların soğutulması ve böylece performanslarının yükselmesi için kullanılan cihazlardır. Fanlı sisteme sahip olan soğutucular, telefonlara hızlı bir şekilde hava üfleyerek soğutulmasını sağlar. Peki, soğutucular gerçekten de işe yarar mı?

Telefon Soğutucu Nedir?

Telefon soğutucu, mobil cihazların soğutulması için kullanılan cihazlardır. Basit bir fan sistemine dayalı olarak çalışmaktadırlar. Ancak oluşturdukları etki ile hem mobil cihazların aşırı ısınmasını engellemekteler hem de bu cihazların performanslarını olumlu olarak etkilemektedirler.

Elektrikle çalışan soğutucular, ihtiyaç duydukları enerji telefonun bataryasından veya kendi şarj cihazlarından almaktadır. Yüksek kapasiteleri olmadıklarından dolayı da fazla bir şarj tüketimine neden olmamaktadırlar.

Telefon soğutucu fan Pubg gibi mobil cihazların işlemcilerinde yük oluşturan oyun ya da uygulamalarda kullanılmaktadır. Bu tip oyun ve uygulamalar, başta işlemci olmak üzere mobil cihaz içerisindeki bileşenlerin aşırı ısınmasına neden olmaktadır. Aşırı ısı ise bu bileşenlerin performanslarının düşmesine ve ömürlerinin azalmasına yol açmaktadır. Kullanılan özel soğutucular ile bu türden olumsuzluklar engellenmektedir.

telefon-sogutucu

Telefon Soğutucu Ne İşe Yarar?

Telefon soğutucular, birçok önemli yarara sahiptir. Kullanımları sırasında önemli faydalar sağlamaktadır. Bunlara dair detaylar için aşağıda yer alan tablo incelenebilir:

YararlarAçıklama
Performans ArtışıCep telefonu, ısındığında performansı ve verimliliği düşen bir cihazdır. Sıcaklığın düşmesi ile cihazların performansı belirgin olarak artmaktadır.
Uzun ÖmürYüksek sıcaklıklar, mobil cihazların içerisindeki bileşenlere zarar vermekte ve kullanım ömürlerini kısaltmaktadır.
Oyun VerimliliğiSoğutucuların ısıyı düşürmesi ile cihazların performansı artmakta ve bu da oyun verimliliğini olumlu etkilemektedir. Kullanıcılar, yüksek performans ile uzun süre oyun oynayabilmektedir.
Batarya PerformansıYüksek sıcaklıklar, bataryaların daha hızlı bitmesine neden olmaktadır. Soğutucuların sıcaklıkları düşürmesi, bataryanın daha yavaş bitmesini sağlamaktadır.
Kullanıcı KonforuKullanıcılar, ellerinde sıcak bir telefon istememektedir. Soğutucular ile bu türden olumsuzluklar engellenmekte ve kullanıcı konforu artırılmaktadır.

Telefon Soğutucu Modelleri

Telefon soğutucu olarak kullanılabilen farklı tasarımlara ve çalışma sistemlerine sahip modeller bulunmaktadır. Esasında bu modellerin tamamında bir fan tarafından gerçekleştirilen soğutma kullanılmaktadır.

Fanların oluşturduğu soğukluk, termal iletim ile cihazın iç bileşenlerine ulaşmaktadır. Temel çalışması prensibi bu şekildedir. Ancak bazı soğutucu modelleri, elektromanyetik etkiyi de kullanmakta ve böylece çok daha etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Yaygın olarak kullanılan modeller şu şekildedir:

1 – Manyetik Telefon Soğutucular

Manyetik özelliğe sahip olan soğutucular, mobil cihazların arkasına mıknatıs etkisi ile yapışmakta ve fandan gelen soğukluğu termal iletim ve manyetik dalgalarla cihazın içine iletmektedir. Ancak burada da temel soğutma fan üzerinden gerçekleşmektedir.

Telefon soğutucu önerisi istenildiğinde, manyetik özelliğe sahip olan modeller öne çıkmaktadır. Fakat söz konusu modellerin de kendi içerisinde farklı türleri bulunmakta ve buna bağlı olarak soğutma performansı etkilenmektedir.

2 – Telefon Soğutucu Kılıf

Akıllı mobil cihazlarda kullanılan bir diğer model ise kılıf şeklindeki ürünlerdir. Telefon soğutucu kılıf, kullanım kolaylığı ve etkili sonuç vermesi ile dikkat çekmektedir. Diğer modellerde olduğu gibi burada da soğutma mobil cihazların arkasından gerçekleşmektedir.

3 – Vakumlu Telefon Soğutucu

Vakumlu soğutucular, mobil cihazların arkasına vakumlarla tutunmaktadır. Fandan alınan soğukluk, direkt olarak mobil cihaza iletilmektedir. Oyuncu ve yoğun kullanım sağlayanların tercih ettiği modeller arasında yer almaktadır.

telefon-sogutucu
Telefon Soğutucu

Telefon Soğutucu Kullanılmalı Mı?

Telefon fanı veya soğutucusu olarak bilinen ürünler, fan yardımı ile cihazların hızlı şekilde soğutulmasını sağlamaktadır. Bu ürünler iPhone 15 Pro Max gibi gelişmiş cihazlarda kullanılabildiği gibi normal seviyedeki cihazlarda da kullanılabilmektedir.

Soğutuculara dair merak edilen hususların başında, bunların işe yarayıp yaramadıkları gelmektedir. Kaliteli soğutucular, mobil cihazlardaki sıcaklık problemlerini etkili olarak çözmektedir.

Oyun ve uygulama sırasında aşırı ısınan cihazların sıcaklıkları, soğutucular sayesinde yaklaşık 20 derece düşmektedir. Ne kadarlık bir sıcaklık düşüşü olacağı, mobil cihazın mevcut sıcaklığı ve kullanılan fanın kalitesine göre farklılık göstermektedir.

Soğutucular, oyun ve uygulamaların uzun süreli olarak işlemci ve diğer bileşenlerde oluşturduğu yüke bağlı olarak ortaya çıkan sıcaklık problemlerine yöneliktir. Yani bu ürünler, oyundan veya uygulamadan dolayı ısınan telefonlarda kullanılmalıdır.

Mobil oyun oynanmasına veya telefon yük altında olmamasına karşın ısınan mobil cihazlarda farklı problemler olabilmektedir. Dolayısıyla soğutucular kullanılmadan önce böyle bir problemin olup olmadığının belirlenmesi gerekmektedir. Aksi durumda soğutucular ilgili problemlerin gizlenmesine ve ciddi arızalara neden olmasına yol açabilmektedir.

telefon-sogutucu

Telefon Soğutucu Fiyatları

Mobil cihazlarda soğutma sağlayan ürünlerin fiyatları, tercih edilen ürünün markasına ve modeline göre farklılık göstermektedir. Telefon soğutucu fan ucuz, orta ve pahalı modellere sahiptir. Kullanıcılar, ihtiyaçlarına ve kendi bütçelerine göre bunlardan uygun olanı seçebilmektedir.

Bu sistemlerin temelinde fan olduğu için fan kalitesine önem verilmesi gerekmektedir. Uzun ömürlü bir kullanım için önceliğin kaliteye verilmesi, fiyatın ise daha sonra değerlendirilmesi, çok daha doğru bir yöntem olmaktadır.

Telefon Soğutucu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Telefonlardaki sıcaklık probleminin aşılmasında etkili sonuçlar veren soğutucuların kullanılması sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dair detaylar şu şekildedir:

  • Soğutucu ile mobil cihazın tamamen uyumlu olması gerekmektedir. Boyut ve şarj girişi bakımından uygun ürünler, beklentileri karşılamaktadır.
  • Her soğutucunun farklı soğuta kapasitesi vardır. Soğutucu kullanımında, uygun kapasiteye sahip olan ürünlerin tercih edilmesi gerekmektedir.
  • Kullanım talimatları dikkatli şekilde okunarak kullanımın sağlanması gerekmektedir.
  • Mobil cihazların aşırı ısınması gibi aşırı soğuması da tehlikelidir. Bundan dolayı aşırı soğutmadan kaçınmak önemlidir.
  • Kalitesiz soğutucular, pil sağlığını olumsuz etkilemektedir. Kullanım sırasında pil sağlığı ve verimliliğinin takip edilmesi gerekmektedir.
  • Telefon soğutucu ses ve gürültüye neden olabilmektedir. Sessiz çalışan modeller, kullanım konforu sağlamaktadır.
  • Soğutucuların kullanımı sırasında kılıf kullanmamak gerekmektedir. Kılıf, soğutucuların gerekli soğutmayı yapmasını engellemektedir.

Sık Sorulan Sorular

Telefonların sıcaklığının düşmesini sağlayan soğutuculara dair merak edilen hususlar ve detaylar aşağıda yer almaktadır.

1 – Telefon Soğutucusu Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

Bu ürünler, mobil cihazların sıcaklıklarını 20 dereceye kadar düşürmektedir. Genel olarak beklentileri karşıladıklarını söylemek yanlış olmaz. Ancak profesyonel bir soğutma sağlamadıkları da unutulmamalıdır.

2 – Telefon Buz ile Soğutulur Mu?

Mobil cihazlardaki soğutmayı buz ile yapmak son derece risklidir. Zira buzun erimesi ve telefonda sıvı temasının meydana gelmesi olasılığı bulunmaktadır. Dolayısıyla da buz ile yapılan soğutma sırasında telefonun tamamen kullanılamaz duruma gelmesi söz konusu olabilmektedir.

3 – Telefon Çok Isınıyorsa Ne Yapılmalı?

Telefonlar, aşırı yük altında bir miktar ısınabilmektedir. Fakat oyun veya uygulama açık değilken de ısınma varsa problemin temelinde farklı arızalar olabilmektedir.

4 – Telefonun Soğuması İçin Ne Yapılmalı?

Mobil cihazlardaki aşırı ısınma probleminin aşılması için oyun oynama ve uygulama kullanma sürelerinin azaltılması gerekmektedir. Eğer sürenin azaltılması mümkün değilse soğutucu fanlardan yararlanılabilir.

5 – Telefon Soğutucuları Zararlı Mı?

Soğutucular, basit bir dan düzeneği ile soğutma sağlamaktadır. Kaliteli ve cihaza uygun ürünler, herhangi bir zarar neden olmamaktadır. Ancak kullanma talimatlarının dikkatli okunması ve talimatlara uygun bir kullanım yapılması gerekmektedir.

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Telefon Soğutucu Nedir, Ne İşe Yarar? Kullanılmalı Mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!