USD32,50
EURO34,69
JPY0,211700
RUB0,345700
GBP40,29
EURO/USD1,07
BIST9.693,46
GR. ALTIN2.496,86
BTC64.732,03

Sözleşmeli memura kadro geliyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Erdoğan’dan Kabine Toplantısı Sonrası Açıklamalar

Sözleşmeliden kadroluya geçiş nasıl olacak?

Daha önceki günlerde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından ön bilgisi verilen ve sözleşmeli kamu çalışanlarının merakla beklediği açıklama bugün yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada bir takım detayları da verdi. Açıklamaya göre; sözleşmeliden kadroluya geçiş 3+1 yıl sonunda gerçekleşecek.

Sözleşmelilerde kaç yıl çalışma şartı olacak?

Erdoğan açıklamasında; sözleşmeli kamu çalışanlarının kadroya geçmeleri için gerekli statüleri söyledi.

Erdoğan konuşmasında şunları söyledi; “Uzun yıllardın beklenen memurların ek gösterge artışı sorununu daha önce aylarda çözmüştü. Kamudaki sözleşmeli çalışanların kadrolu olma durumunu da değerlendirdik. Mevzuat karmaşasını gidermek suretiyle sözleşmeli personel statüsünü yeniden belirledik. Mali idareler dahil olmak üzere sözleşmeli çalışanların en az 3 yıl bu statüde çalışma şartı aranacaktır. Sonrasında 1 yıl da aday memurluk süresi olacaktır. Henüz bu süreyi doldurmayanlar ise 3 yılın sonunda aynı hakları elde edecektir.”

Kamuda kaç sözleşmeli çalışan var?

Erdoğan tarafından verilen bilgilere göre kamuda çalışan 520 bin sözleşmeli çalışandan 424 bini isteğe bağlı olarak kadroya geçebilecek. Kadroya geçmek istemeyenlerin hakları şahsa bağlı olarak devam edecek.

Halen sözleşmeli çalışanlardan kadroya geçenler 4 yıl sonunda kadroya geçecekleri gibi, 4 yılın sonunda nakil hakkına da sahip olacaklar. Bu konudaki yasal düzenlemelerin önümüzdeki günlerde Meclis’e gelerek yasalaşması bekleniyor.

Suriye operasyonu yapılacak

Konuşmasında Suriye’ye yapılacak olan operasyon hakkında da bilgi veren Erdoğan, “kimseden izin alınmayacağı gibi kimseye de hesap verilmeyeceğini, Türkiye’nin kendi ihtiyaç ve gerekliliklerini kendisinin yerine getirebilecek güçte olduğunu” söyledi.
Erdoğan ayrıca, “Binlerce kilometre öteden gelip terörist masum ayrımı yapmadan her yeri yakıp yıkanlar Türkiye’nin bu hassasiyetine saygı duymak gerekir. Biz kimseden izin almadığımız gibi kimseye de hesap vermeyiz. İsim değişikliği oyunlarıyla tescilli terör örgütünü destekleyenlerin riyakarlıklarına tahammül etme durumunda değiliz” dedi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sözleşmeli memura kadro geliyor!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!