USD32,19
EURO34,96
JPY0,206100
RUB0,360100
GBP41,06
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.428,58
BTC68.501,87

AK Parti, “Oyumuz Yüzde 52”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ’dan seçim ile ilgili açıklamalar.

Erdoğan’ın oyu %50’nin üstünde

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, seçim ile ilgili anket sonuçları hakkında açıklamalr yaptı. Dağ’ın açıklamasına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oy oranı % 50-52 aralığında.

Hamza Dağ, açıklamalarının yapılan araştırma sonuçlarına dayandığını belirtti. Bu araştırmalardan çıkan sonuca göre AK Parti’nin oy oranı ise %40-42 arasında.

Temmuz’dan beri oyumuz artıyor.

Habertürk’e konuşan Hamza Dağ, anayasa değişikliği önerilerinden, ekonomik gelişmelere kadar birçok konuda açıklama yaptı.

2023 seçimleri ile ilgili de konuşan Dağ, “hem Cumhur İttifakı olarak hem de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan Temmuz-2022 ayından itibaren oylarımızı artırıyoruz” dedi.

Güçlendirilmiş parlamenter sistem ucube bir sistemdir

Altılı masanın gündeme getirdiği ve seçim vaadi olarak kullandığı güçlendirilmiş parlamenter sistemi eleştiren Dağ, muhalefetin anayasa değişikliği metninde önerdiği sistemin ucube bir sistem olduğunu belirterek “Dünyaya baktığımızda; parlamenter sistem, başkanlık sistemi ve yarı başkanlık sistemini görebiliyoruz. Fakat güçlendirilmiş parlamenter sistem, ilk kez duyduğumuz bir isim. Bir hukuk insanı olarak ben de metni inceledim ve burada Cumhurbaşkanı’nın halk tarafından seçileceğini ortaya koymuşlar” dedi.

Erdoğan’ın adaylığında hukuki sorun var mı?

Muhalefetin Erdoğan’dan çekindiğini belirten Dağ, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden cumhurbaşkanı adayı olması konusunda yürütülen tartışmaların muhalefetin çekincesinden kaynaklandığı” özellikle belirtti.

Bir hukukçu, Cumhurbaşkanımızın aday olması noktasında hukuki bir sorun olmadığını söyleyen Dağ, “Cumhurbaşkanımızın bu sistemde ilk dönemidir. Adaylığı noktasında herhangi bir problem yoktur. Şu anda görevde olan kabine Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin birinci kabinesidir. Cumhurbaşkanı da birinci cumhurbaşkanıdır” dedi.

Erken seçim olabilir mi?

Ayrıca muhalefetin zaman zaman gündeme getirdiği erken seçimin gündemde olmadığını söyleyen Dağ, “Muhalefet, cumhurbaşkanımızın halktaki karşılığından çekindiği için adaylığını tartışmaya açmak istiyor.” dedi.

Dağ konuşmasında, 2023 seçimlerinin ardından bazı partilerin siyasetten silineceğini ve yok olacağının da altını çizdi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
AK Parti, “Oyumuz Yüzde 52”

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!