USD32,85
EURO35,33
JPY0,208200
RUB0,376700
GBP41,76
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.495,85
BTC64.895,50

Siyasetçi Olmak İçin Taşımanız Gereken 5 Özellik

siyasetci
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Siyasetçi olmak için karakteriniz nasıl olmalı ya da bütün siyasetçilerin ortak özellikleri nelerdir biliyor musunuz? Eğer siyasetçi bir kişilik yaratmak ya da bu mesleğe sahip olmak istiyorsanız bilmeniz gereken birkaç önemli husus var.

Siyasetçi Kime Denir?

Siyasetçi ile politikacı kelimeleri hemen hemen aynıdır ve ikisi de aynı şeyleri temsil ederler. Bu iki kavramı temsil eden kişilere siyasetçi denir. Bu kişiler devlet işleri veya devlet yürütme ile ilgili ciddi meselelerde fikir belirtirler. Bu anlayış devlet düzenini sağlar ve birçok açıdan da gereklidir.

Günümüzde en ufak siyasi olaylarla ilgilenen kişilere bu kavramı itelerler ve herkes bir anda politikacı olur. Elbette herkes siyasi fikrini beyan edebilir. Ancak bunu yapan herkes politikacı olamaz. Siyasetçi olmak için belirli kurumlarda yeterlilik göstermelisiniz. Ayrıca her meslekte olduğu gibi taşımanız gereken bazı özellikler mevcut. Peki siyasetçi nasıl olunur, bakalım…

siyasetci

1 – Siyasetçi Olmak ve İletişimin Önemi

İletişim her alanda, yaşamda veya her meslekte olduğu gibi burada da oldukça önemli. Hatta en önemli özellikler arasında. Siyaset tamamen yorumlara açık ve her ülkenin olmazsa olmazları arasında. Yoruma açık olması da pek çok tartışmalara veya fikir ayrılıklarına mahal veriyor. 

Politikacılar siyasi olaylar hakkında kitap yazabilir veya röportaj verebilir. Ama en güzel görüşler karşı taraf ile münakaşa ederken ortaya çıkar. Burada da devreye iletişim girer. Doğru bir iletişim ile herkes kendi fikrini beyan edebilir. Ayrıca doğru bir iletişim ile düşüncelerinizin ne kadar sağlam olduğunu da kanıtlayabilirsiniz. 

siyasetci

2 – Lider Ruhlu Olmak

Siyaset ile ilgilenen veya bu mesleği yapan birçok kişinin ortak özelliği, lider ruhlu olmasıdır. Bu belki de bu alanda en kurtarıcı yeteneklerdendir. Çünkü bir siyasetçi bir devleti yönetme, düzenleme veya yönlendirme işlerini üstlenmektedir. Ayrıca iyi bir politikacı baskın ve motive edici olmalıdır.

siyasetci

İyi bir politikacı halkın ihtiyaçlarını karşılamalı, devlet sorunlarını çözmeli, halın güvenini kazanmalı ve toplumda olumlu açıdan değişiklikler gerçekleştirmelidir. Liderlik, o kişiyi harekete geçiren, risk aldıran veya sorumluluk duygusunu geliştiren özelliklerdin biridir. 

3 – Ekip Çalışması

Siyaset işleri her ne kadar bireysel eylemler gibi gözükse de durum aslında böyle değildir. Siyaset sadece şahsi fikirlerden oluşmaz. Çoğunlukla bir ekip kurulur ve ekipteki diğer fikirler de kişinin bünyesine katılır. Bunun da açık fikirlilik veya beyin fırtınası gibi yararları olur.

siyasetci
siyasetci

Ekip çalışması belirlenen hedefe gitmenin yollarını arttır. Bu da hedefe ulaşmak için verilen zamanı iyi kullanmaya yol açar. Hedefe kısa sürede varılır. Ayrıca bu noktada yine liderlik yeteneği devreye girer. Kişi, takımı toparlayabilmeli, yönetmeli veya düzenlemeli. Lider yeteneği ile ekip çalışması birbirini tamamlayan özelliklerdir.

4 – Yasaya Uygun Olmak

Siyaset durumları bir devleti büyük oranda iyi veya kötü etkileyebilir. Bu neden ile siyasetçilerin bu konu hakkında dikkatli, tecrübeli ve tabi ki yasaya uygun davranışlar sergilemesi gerekmektedir. Bu kişiler hukuk, yargı veya ceza sistemleri hakkında bilgili olmalıdırlar.

siyasetci

Siyaset ile ilgilenen kişi hem devlet hem de yasaların devamlılığı için mücadele etmelidir. Nasıl ki bir politikacının veya siyaset insanının görevi devleti ve toplumu düzene sokmak ise yargılar, kanunlar da bu görevi üstlenirler. Siyaset ile görevlendirilmiş bir kişinin yasaya uygunsuz hareket etmesi veya kanunsuz kararlar alması söz konusu dahi değildir.

5 – Adaleti Önemsemek

Adalet özellikle bir devletin yapı taşlarından biridir. Siyasi olaylarda da kişi, adaletli davranmayı her şeyin üstüne tutmalıdır. Halkta oluşabilecek yolsuzluğu, kanunsuzluğu engellemeli veya bu gibi olayların önüne geçmelidir. Ayrıca siyasetçi, adaletli kararlar vermek için bu konuda da yeterli olmalıdır.

siyasetci

Bu özelikler siyaset ile uğraşan kişilerin olmazsa olmazıdır. Bu karakterdeki kişiler pek çok ortak nokta barındırırlar veya siyaset ile yakından ilgilenirler. Bir politikacı veya siyasetçide olması gereken diğer özellikler ise;

 • İleri görüşlü olmak
 • Çözüm odaklı çalışmak
 • Ülke çıkarlarını savunmak
 • Dikkatli bir dinleyici olmak

Ünlü Türk Siyasetçiler 

Türkiye’de siyasetin ön planda olduğu kavramlardan biri. Üstelik ülkemizde siyaset adına pek çok olay gerçekleşmekte.  Siyaset çok ön planda olduğu için Türkiye’de çok fazla siyasetçi bulunmaktadır.  Bu kişilerden bazıları ve görevleri aşağıda mevcuttur.

siyasetci
SiyasetçiGörev
Bülent EvecitMilletvekili
Tansu ÇillerTürkiye’nin İlk Kadın Başbakanı
Muhsin YazıcıoğluMilletvekili
İsmet İnönüEski Cumhurbaşkanı
Adnan MenderesBaşbakan
Necmettin ErbakanBaşbakan
Süleyman DemirelEski Cumhurbaşkanı
Recep Tayyip ErdoğanCumhurbaşkanı
Alparslan TürkeşMilletvekili
Mesut YılmazEski Dışişleri Bakanı
Erdal İnönüDışişleri Bakanı
Turgut ÖzalEski Cumhurbaşkanı
Meral Akşenerİçişleri Bakanı
Bülent ArınçEski TBMM Başkanı
Abdullah GülEski Cumhurbaşkanı
Devlet BahçeliTürkiye Büyük Millet Meclisi Üyesi
Kemal KılıçdaroğluCumhuriyet Halk Partisi Başkanı
Ekrem İmamoğluİstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı
Mansur YavaşAnkara Büyük Şehir Belediyesi Başkanı
Sinan OğanEski TBMM Üyesi
Muharrem İnceEski Cumhurbaşkanı Adayı
Ümit ÖzdağZafer Partisi Başkanı
Emine Ülker TarhanTürk Hâkim Ve Politikacı
Barış AtayMilletvekili
Ali BabacanPolitikacı

En İyi Türk Siyasetçiler

Türk siyaset tarihinde birçok siyasetçi ismi duydunuz. Ama bazıları akılara kazındı ve unutulmadılar. Bu isimler tam donanımlı, ülkeleri için bütün hayatlarını siyasete adamış kişilerdir. Her siyyasetçi ülkesi için çalışır ve savunur. Olması gereken ise budur. İşte unutulmayan Türk siyasetçiler.

1 – Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa kemal Atatürk Türk tarihinde silah tutmuş asker ve büyük bir devlet adamıdır. Kendi zamanındaki Türkiye’yi büyük zorluklar ile kalkındırmış ve geliştirmiştir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk başkanıdır. Diğer vasıfları ise;

siyasetci
 • Birçok kitabın yazarı
 • 27 kurumun kurucusu
 • Kurtuluş Savaşı başkomutanı

2 – İsmet İnönü

Kendisi Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olmuştur. Gerek cephede savaşması ile gerek ise Lozan Antlaşması’ndaki kararları ile ülkeye büyük katkılarda bulunmuştur. Vasıfları;

 • Türk askeri
 • Devlet adamı
 • Siyasetçi
 • İlk başbakan
 • Türk Silahlı Kuvvetleri ilk genel kurmay

3 – Ziya Paşa

Ziya Paşa Osmanlı İmparatorluğu döneminin en önemli devlet adamlarından biridir. Ayrıca kendisi yazardır ve o dönemlerde en fazla eser veren kişidir. Batılılaşma kavramını Namık Kemal ve Şinasi ile ortaya atmışlardır.

siyasetci

4 – Kanuni Sultan Süleyman

Kendisi Türk tarihinin en büyük liderlerinden biridir. Tüm dillerde ismi Muhteşem Süleyman olarak bilinir. Kanuni olarak bilinmesinin sebebi ise özellikle Osmanlı döneminde birçok yeni kanun çıkartmış olmasıdır. Adaletnameleri ile bilinir. Kendisi 46 yıl boyunca padişahlık görevini üstlenmiştir ve 13 kez sefere çıkmıştır.

Eski Siyasetçiler İsimleri          

Çok eski devlet adamları olarak;

 • İsmet Bey
 • Ali Rıza Bey
 • Fevzi Bey
 • Kazım Karabekir
 • Kenan Evren
 • Fevzi Çakmak
 • Adnan Kahveci
 • Recai Kutan
 • Yıldırım Akbulut
 • Murat Karayalçın
 • İmren Aykut
 • Celal Bayar bilinir.

Dünya Çapındaki Ünlü Siyasetçiler

Lider olmak, bir ülkeyi, özellikle insanları yönetmek her insanın harcı değildir. Zeka denilince akla her ne kadar matematik veya fizik gelse de politika da aslında zeka işidir. Dünya siyasetine yön vermiş kişiler;

siyasetci
 • Winston Churchill
 • John Fitzgerald Kennedy
 • Newt Gingrich
 • Theodore Roosevelt
 • Hillary Clinton
 • Kim Jong-Iı
 • Nelson Mandela
 • Bill Clinton
 • Che Guevara

1
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Siyasetçi Olmak İçin Taşımanız Gereken 5 Özellik

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!