USD32,82
EURO35,19
JPY0,208000
RUB0,376400
GBP41,64
EURO/USD1,07
BIST10.739,94
GR. ALTIN2.491,49
BTC65.149,94

Seçim öncesi meclisin gündemi yoğun

featured
Fotoğraf: AA
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bu hafta TBMM’nin gündeminde öncelikle memur ve emekliye maaş zammı ile EYT mesaisi var.

Memur ve emekli maaş zammı ne olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz hafta memur ve emekliler için zam açıklaması yapmıştı. Zam oranları şimdi de TBMM’de görüşülecek.

2022 yılında vatandaşların ekonomik yararına bir çok çalışmalara imza atan Meclis Genel Kurulu, 2023 yılında da toplumun ihtiyaç ve beklentilerine yönelik çalışmalara devam ediyor. Öncelikli gündem maddeleri; memur ve emekli maaşlarına yönelik kanun teklifi ve EYT düzenlemesi olarak dikkati çekiyor.

EYT düzenlemesi ne durumda?

EYT ile beklentisi olan milyonlarca vatandaş olsa da; Meclis’in ele alacağı ilk konu memur ve emekli maaş artışı ile ilgili kanun teklifi olacak.

9 Ocak Pazartesi günü Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM’de görüşülecek. Ardından ise Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesine ilişkin kanun teklifinin de Meclis Başkanlığı’na sunulması bekleniyor.

Asgari ücret desteği ne kadar?

Önceki yıllarda işverenlere sağlanan asgari ücret desteği için süre uzatımı yapılacak ve Haziran 2023′ tarihine kadar 400 lira olarak devam edecek.

Pandemi döneminde yapılan kısa çalışma ödemelerinde, hatalı işlemlerden dolayı hizmetleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na eksik bildirilen sigortalıların hizmetleri fiili duruma getirilecek. Ayrıca 2021’de UEFA Şampiyonlar Ligi Finali için sağlanan vergi istisna ve muafiyetine ilişkin düzenlemeler, 2023 yılı için de geçerli olacak.

Dokunulmazlık dosyaları da gündemde

TBMM Anayasa ve Adalet Karma Komisyonu, çarşamba günü CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ve İyi Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan ile ilgili hazırlanan iki ayrı dokunulmazlığın kaldırılması fezlekesini görüşmek için toplanacak.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Seçim öncesi meclisin gündemi yoğun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!