USD32,36
EURO34,43
JPY0,212000
RUB0,346400
GBP40,33
EURO/USD1,06
BIST9.814,19
GR. ALTIN2.437,83
BTC63.985,79

Altılı masa ortak adayda anlaştı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Millet İttifakı 6’lı masada bulunan partilerden dördü ortak aday üzerinde anlaştı

İYİ Parti ortak aday için görüş bildirmedi

Millet İttifakı adı altında birleşen partiler seçim sürecinde toplantılar yapmaya devam ediyor. Altı partiden oluşan ve altılı masa olarak bilinen ittifakta henüz aday belirlenmiş değil.

Altı partiden CHP, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Saadet Partisi ortak aday üzerinde anlaştı. Gelecek ve İyi Parti ise görüş belirtmedi.

Türkiye seçim havasına giriyor

Seçimin birkaç ay öne alınması kararının ardından siyasi partiler arasında görüşmeler sıklaştı. Bir türlü aday belirleyemeyen muhalefet ortak adayı belirlemek için toplantıları artırdı.

Onuncu defa toplanan ve parlamenter sisteme dönüş için mutabakata varan altılı masa, ortak adayın kim olması konusunu masaya getirme kararı aldı.

Anayasa değişliği de gündemde

Bugüne kadar birçok gündemle toplanan altılı masa; anayasa değişikliği, başörtüsü, milletvekili listeleri ve erken seçim konularını gündeme almıştı

Cumhuriyet gazetesinden alınan bilgilere göre son toplantıda Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ve ortak aday konusu da gündeme geldi.

Kılıçdaroğlu’nun adaylığına destek

Bugüne kadar aday olma isteğini gizlemeyen Kemal Kılıçdaroğlu, adaylığını masada dile getirdi. Masada bulunan Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Saadet Partisi’nden Kılıçdaroğlu’nın adaylığına itiraz etmeyeceklerine dair görüşler geldi.

Ortak aday ve Kılıçdaroğlu’nın adaylığı konusunda Gelecek Partisi görüş belirtmezken, İYİ Parti’nin konu parti içinde tartıştıktan sonra karar vereceği belirtildi.

Aday için oybirliği şartı

Altılı masayı oluşturan partilerden alınan bilgilere göre aday belirleme sürecinde “oybirliği” şartı aranacak. İttifakın Cumhurbaşkanı adayı olacak kişinin “oy çokluğu” ile belirlenmeyeceği ve 6 liderin oy birliğiyle bir aday gösterileceği belirtildi.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Altılı masa ortak adayda anlaştı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!