USD32,22
EURO34,83
JPY0,205700
RUB0,351600
GBP40,95
EURO/USD1,08
BIST10.792,53
GR. ALTIN2.413,57
BTC67.916,13

Sahibinden Otomobil Aldım! Pişman oldum! Dememek İçin 11 Bilgi

sahibinden-otomobil
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sahibinden otomobil alırken vatandaşların dikkat etmesi gereken pek çok husus var. Sıfır araba almaya fırsatı olmayanlar, rotalarını ikinci el otomobil almaya çeviriyor. Bu noktada bulunan binlerce seçenek arasından seçim yapmak oldukça zor. Sahibinden 2.el araba alırken pişman olmak istemeyenler neleri göz önünde bulundurmalı?

Sahibinden Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

sahibinden-otomobil

2.el araba modelleri ve fiyatları arasında çok fazla çeşit olduğu için alıcıların kafası çoğu zaman karışmaktadır. Böyle durumlarda hangi konulara önem vereceklerine tam olarak karar veremezler. Önemli olan alıcının, ihtiyacına ve beklentisine göre bir otomobil tercih etmesidir. Peki bu otomobil tercihi nelere göre yapılmalı?

1 – Bütçe Belirleme

Araba satın almak, özellikle günümüzde yadırganamayacak bir yatırımdır. Bu yüzden yatırım yapmadan önce ne kadar bütçe ayrılacağı belirlenmelidir. Kredi çekerek otomobil alınacağı takdirde aylık taksitler, vadenin kaç ay olacağı, geri öderken faizin ne kadar olacağı gibi faktörlere dikkat edilmelidir. Bu koşullarda en ucuz ikinci el arabalar yerine bütçeye en uygun araçbelirlenmelidir.

2 – Sahibinden Otomobil Piyasasını Derinlemesine Araştırma

sahibinden-otomobil

Çok farklı modellerde arabalar, çok farklı fiyatlarda alıcı bulmaktadır. Bu sebeple hangi marka ve modelde otomobil almak istiyorsanız o modelin en yüksek ve en düşük fiyatlarını göz önünde bulundurmalısınız. Böylelikle ortalama olarak piyasada değerinin ne olduğunu öğrenmek mümkün olmaktadır.

Araçpiyasa değeri belirlenirken alıcılar, sahibinden internet sitesinde bulunan Araç Değerleme kısmından faydalanır. Bu kısımda otomobilin güncel değerleri mevcuttur. Satıcının araç hakkında verdiği bilgileri buraya girerek böylelikle otomobilin tahmini değerine ve sahibinden otomobil fiyatları bilgilerine ulaşırsınız.

3 – Satıcı ile İletişimde Önemli Sorular

Otomobil hakkında önemli bilgi ve detaylara ulaşmak için önemli olan bazı sorular vardır. Satıcının bunlara vereceği cevaplar oldukça önemlidir. Bu sorular şu şekilde sıralanabilir:

  • Otomobili ne zamandır kullanıyor?
  • Otomobilin genel olarak durumu nedir?
  • Bakımını en son ne zaman yaptırdı, hangi parçalarına bakım yaptırdı?
  • Otomobili neden satmayı düşünüyor?
  • Otomobil önemli bir kaza geçirdi mi ve hasarı ne boyutta aldı?
  • Aracın motoru ne durumda?

4 – Resmi Kayıtların, Önemli Belgelerin ve Evrakların Kontrol Edilmesi

sahibinden-otomobil

Sahibinden satılık araba alırken alıcılara teslim edilmesi gereken bazı evraklar bulunur. Bunlar ekspertiz raporu, sigortası, ruhsatı gibi belgelerdir. Ayrıca aracın borç durumu olup olmadığı da kontrol edilmelidir. Haciz ile ilgili bir durum, trafik cezası, vergi borçları, MTV ve TPC borcu olmaması gerekir. Çünkü bunlar noterde işlem yaparken önem verilen konulardır.

5 – Arabayı Ekspertize Sokmak

sahibinden-otomobil

Sahibinden otomobil alırken, arabanın sahibi, alıcıyı araçta herhangi bir hasar kaydı olmadığına dair ikna eder. Ancak aracın gerçek durumunu öğrenmek için yaşına, markasına, kilometresine bakmadan mutlaka güvenilen bir ekspertize sokmak gerekir. Alınan ekspertiz raporunda boya değişikliği, beygir gücü, kayda alınmamış kazaları gibi pek çok konu hakkında bilgi vardır. Bundan sonra noter işlemleri başlatılmalıdır.

6 – Aracın Hasar Kaydı Durumunu Öğrenmek

sahibinden-otomobil

Sahibinden otomobil satılık satın alırken hasar kaydı sorgulaması yaparak otomobilin daha önce kaç tane kaza geçirdiği ve bu kazaların ne tür olduğunu öğrenmek mümkündür. Bunun için yapmanız gereken telefondan 5664 numarasına araç plakasını ya da şasi numarasını yazıp göndermektir. Gelen mesajda otomobil hakkında kaza ve hasar kayıtları bulunur.

7 – Sahibinden Otomobil ile Deneme Sürüşü Yapmak

sahibinden-otomobil
Sahibinden Otomobil

Aracın sahibi izin verdiği takdirde minik bir test sürüşü yapmak araç hakkında önemli bilgiler verir. Önemli olan kriterler hakkında daha detaylı bilgiye erişmeyi sağlar. Yol tutuşu, fren tepkileri, gaz tepkileri, vitesin değişim kalitesi gibi tüm faktörlere dikkat etme imkanı verir.

8 – Araç Lastiklerini Kontrol Etmek

sahibinden-otomobil

Alıcılar hem kendileri hem de ailelerinin güvenlikleri için araç lastiklerini dikkat etmelidir. Lastiğin diş derinlik değeri 1,6 mm altına inmemelidir. Eğer sahibinden otomobil lastiğinin diş derinliği bu değere sahip değilse, otomobil muayeneye girdiği zaman geçerli puanı alamayacaktır. Bu sebeple otomobil lastiği mutlaka kontrol edilmelidir.

9 – Araç ile Birlikte Verilen Ekipmanları Kontrol Etmek

sahibinden-otomobil

Sıfır araç alırken stepne, ilk yardım seti, kriko, araç kitapçıkları, yedek anahtar gibi ekipmanlar aracın içinde verilir. Aynı şekilde sahibinden otomobil alırken de bu ekipmanların araçta bulunmasına dikkat etmek gerekir. Böylelikle maliyet açısından alıcılar rahatlar. Araç bagajındaki bu ekipmanlar kontrol edilmelidir.

Araçta Bulunması Gereken EkipmanlarStepne
İlk Yardım Seti
Araç Kitapçıkları
Kriko
Yedek Anahtar

10 – Otomobilin Yetkili Servis Ağına Dikkat Etmek

Sahibinden otomobil satın alırken önemli olan başka bir ayrıntı da araç markasının servis ağlarıdır. Bulunduğunuz bölgede servis ağı tecrübeli mi? Otomobili satın alırken ya da sonrasında size yardımcı olur mu? Servis ağı güçlü mü? Çünkü araç ile ilgili tüm problemlere çözüm bulabilecek yer servis ağlarıdır.

Alıcılar ve Ankara 2.el araba bayileri, sahibinden.com araba Ankara şehrinde en çok sahibinden otomobil ruhsatlı doblo ya da sahibinden otomobil ruhsatlı transporter satın alır. Bunun sebeplerinden biri bu araçların servis ağlarının yeterince güçlü olmasıdır. Bu yüzden sahibinden otomobil Ankara araç satın alırken en çok tercih edilen şehirlerden birisidir.

11 – Noterde Sahibinden Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

sahibinden-otomobil

Otomobilin satışının tamamlanması için araç bedelinin ödenmesi gerekir. Araç bedelini blokeli havale tarzı güvenli ödeme yollarıyla transfer edin. Bu esnada noter çalışanları bazı sorular sorar. Bu sorulara eksiksiz yanıt vermek önemlidir. Anlamadığınız konuları noter çalışanlarına sormanız ve yardım istemeniz gerekir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Sahibinden Otomobil Aldım! Pişman oldum! Dememek İçin 11 Bilgi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!