USD32,77
EURO35,09
JPY0,208900
RUB0,366300
GBP41,61
EURO/USD1,07
BIST10.471,32
GR. ALTIN2.457,00
BTC66.583,52

Güvenilir Otomobil Lastiği için Olmazsa Olmaz Özellik

otomobil-lastigi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Otomobil lastiği seçimi, zannedildiğinden daha uğraş ve dikkat isteyen bir iştir. Çünkü lastik, bir aracın güvenlik kilididir. Yol tutuş, fren mesafesi özelliklerini güvenilir bir lastikle yapabilirsiniz ancak. Bu sebeple güvenilir lastik için belirli özelliklere bakarak, otomobil lastiği markaları arasından seçim yapabilirsiniz. Almadan önce, aşağıdaki kriterlere göz atmanızda fayda vardır.

Otomobil Lastiği Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Arabanın en hassas ve önemli parçalarından biri şüphesiz, lastiklerdir. Çünkü, lastikler, aracın yere temas eden tek parçadır. Güvenli bir sürüş için, mevsime uygun olarak lastiklerinizi değiştirmeniz gerekir. Ayrıca bütçenize ve teknik olarak aracınıza en uygun lastiği de seçmeniz gerekir. Bunun yanında, dikkat etmeniz gereken detaylı hususlar aşağıda verilmiştir.  

otomobil-lastigi

1 – Lastik Yanak İşaretlerini İyi İnceleyin

Her lastikte yan kısımda, jant bölümünde bulunan; lastiğin özelliklerini belirten, yazı ve rakam kısmıdır. Alacağınız markaya göre; var olan aracınıza ya da yeni alacağınız modele uygun olarak, bu konuda nelere bakmalısınız?

Lastik genişliğine
En – boy oranına ( Araca uygun lastik seçin.)
Lastiğin çapına
Lastiğin yük endeksine
Hız sınırı ve limitine
Üretim tarihine dikkat etmelisiniz. ( Üretim tarihi, yakın tarihli olanları tercih edin.)

2 – Mevsim Şartlarına Uygun Otomobil Lastiği Seçin

Güvenliğiniz açısından bulunduğunuz bölgenin ya da şehrin iklim şartlarına uygun olarak, lastik seçmeniz gerekmektedir. Belki de en önemli kriterlerden biri budur. Bu konuda dikkat etmeniz gerekenler;

 • Eğer aracınızı karlı havalarda çok sık kullanmıyor iseniz; hava şartları da 6 derece üstünde ise, standart mevsim şartlarına göre üretilmiş lastik modellerine bakabilirsiniz.
 • Eğer karlı, dağlık ve zor hava şartlarının olduğu yerde yaşıyorsanız; hava sıcaklığı 6 derece altında ise, donma, buzlanma gibi ihtimalleri karşı dayanıklı bir kış lastiği seçiminde bulunun. Bunun için, 4 adet kış lastiği almak zorundasınız. 
 • Kış lastiği alırken, tüm lastikler aynı kalitede olmalıdır. Aracınızın sağa sola çekme yapmaması açısından, bu durum önemlidir.
 • Aracınız için yazlık ve kışlık farketmeksizin; uygun boyutlarda lastik seçimi yapmalısınız ki, tutuş performansı düşmesin.
 • Kış lastikleri alırken, diş derinliği önemlidir. Çekiş gücü için, 3 mm altında diş derinliği olmamalıdır. 
 • Kış lastiği taktırmadan önce, arabanın balans ayarını da yaptırın.
 • Yaz lastiği seçiminde konforlu bir kullanım ararken; kış lastiğinde, güvenli sürüş arayın.

3 – Araç Özellikleri ve Kullanım Alanına Özen Gösterin

otomobil-lastigi

Lastik seçerken, aracınızın özellikleri önemlidir. Çünkü araç özelliklerine göre, lastik türleri de değişmektedir. Bunun için dikkat etmeniz gereken detaylar şunlardır;

Otomobil ya da farklı araç türleri için, lastik seçimi de farklı olmalıdır.
Aracı hangi amaçla kullanacağınız da lastik seçiminde önemlidir.
Ağır vasıta yük taşıyan bir araca, yük sınıfına giren bir lastik türü seçmelisiniz. Hafif ticari araç için de ona uygun bir şekilde, lastik seçmelisiniz.
Bunu yaparken lastiğin yük potansiyelini, hız endeksi gibi özelliklerini dikkatli seçmelisiniz.

4 – Yakıt Tasarruflu Lastikler Alın

Aracınıza uygun olarak aldığınız otomobil lastiği; sadece güvenlik açısından değil, aynı zamanda yakıt tasarrufu sağlaması açısından da büyük önem taşır. Bunun için dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır?

 • Lastik etiketindeki yakıt verimliliği yazısını, dikkatli okuyun.
 • A ile G arasında harf verilmiş olup; G harfine doğru gidildikçe, verimliliğin azaldığını bilin.
 • Yakıt tasarrufu için de kalite, fiyat önemlidir. Önemli markaların örneğin; Michelin lastik satın al modelleri, yakıt tasarrufu için önerilebilir.

5 – Uzun Ömürlü Lastik Seçiminde Bulunun

Yakıt tasarrufu ve güvenlik açısından, uzun ömürlü lastik seçimine dikkat edin. Otomobil lastiği ömrü kaç km? Noktasında, 10.000 km sonrası lastik yerlerini, arkadakileri öne getirerek değiştirebilirsiniz. Bunun yanında lastik ömrü ile ilgili bilmeniz gereken detaylar şunlardır;

 • Otomobil lastiğinin ömrü ne kadardır? Otomobil lastiği ömrü konusunda, kaç yıl veya kaç km olduğunun kesin ve net söylenmesi doğru değildir. Ortalama olarak kullanıma, mevsim şartlarına, kaliteye, lastik tasarım özelliklerine, yol koşullarına, otomobil lastiği bakımına bağlı olarak, 5 – 10 yıl arasında değişmektedir.
 • Lastik Ömrünün Bittiğini Nasıl Anlarsınız? 5 yıldan fazla kullanılan otomobil lastiği için, mutlaka yılda bir kere serviste bakım yapılmalıdır. Bunları yapmazsanız; lastikte aşınma, diş derinliğinin azalması, yol tutuş gücünün düşmesi, fren performansının azalması gibi sıkıntılar görülebilir.
otomobil-lastigi
 • Otomobil Lastiği Raf Ömrü : Lastiklerin raf ömrü üretim tarihinden başlayarak 10 yıl içinde dolar. Her ne kadar kullanıma devam edecek tasarımda olsa bile, bu yıl geçtikten sonra değiştirmeniz gerekir.
 • Ömrünü uzatmak için lastik basınç değerlerini ayda bir kere düzenli yaptırmalısınız.
 • Yılda bir kez otomobil lastiği rotasyonu yaptırmalısınız.
 • Aracı temizlerken lastiklere parlatıcı ve kimyasal gelmemesine dikkat edin.

Otomobil Lastiği Fiyatları Neye Göre Değişir?

Oto lastik fiyatları üzerinde etkili birçok unsur vardır. Bunlara detaylı olarak aşağıda yer alan bolumden bakabilirsiniz ve ona göre otomobil lastiği fiyat karşılaştırmasında  bulunabilirsiniz.

 • Markası ve Modeli: Bazı lastik markaları modelleriyle ünlü kalite ve performansa sahiptir. Bu durum otomobil lastiği fiyatı konusunda diğer seçeneklerden daha pahalı hale gelmesine neden olur. Örneğin Hyundai Ioniq ile BMW aynı olmayacaktır.
 • Otomobil Lastiği Ebatı : Daha büyük lastik demek daha fazla malzeme ve işçilik demektir. Bu da haliyle fiyata yansıyacaktır.
 •  Lastiğin Yapısı : Lastik yapısı derken örneğin; radyal yapılı lastik ile çapraz kat yapılı lastik aynı fiyatta değildir. Radyal lastikler daha pahalıdır.
otomobil-lastigi
Otomobil Lastiği
 • Lastiğin Performans Gücü : Bulunulan yerin şartlarına uygun olarak, performans farklılık gösterir. Örneğin; arazi kullanımı için yüksek hızlı lastik performansı gerekirken, normal koşullar için dört mevsim lastik kullanılabilir. Bu da fiyatı arttıracaktır.
 • Arz – Talep Meselesi : Bir otomobil lastiği fazlasıyla talep ediliyorsa, fiyat artacaktır.
 • Mevsim Koşulları : Kış lastik fiyatları ile yazlık lastik fiyatları aynı değildir. Kış ayları ne kadar uzarsa lastiğe ödeyeceğiniz fiyat da o kadar pahalı olur.
 • Bu konuda bütçenize uygun arayış içindeyseniz otomobil lastik kampanyaları fırsatlarından yararlanabilirsiniz.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Güvenilir Otomobil Lastiği için Olmazsa Olmaz Özellik

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!