USD30,92
EURO33,47
JPY20,71
RUB0,334800
GBP39,07
EURO/USD1,08
BIST9.344,97
GR. ALTIN2.014,84
BTC52.103,35

Rusya Doğal Gazını Almanya’ya Taşıyan Hat Kapatıldı!

rusya-dogal-gaz-almanya
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya doğal gazını Almanya’ya taşıyan Kuzey Akım 1 boru hattındaki akış, 21 Temmuz’a kadar sürecek planlı bakım çalışmaları nedeniyle tamamen durduruldu.

Rusya ve Almanya’yı birbirine bağlayan Kuzey Akım, dünyadaki en uzun denizaltı boru hattıdır ve Avrupa Birliği‘nin gaz arzının önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Rutin onarımlar uzun süredir planlanmış olmasına rağmen, bazı yetkililer Rusya’nın Avrupa’yı istikrarsızlaştırmak amacıyla gaz akışını yeniden başlatmayacağından korkuyor. Almanya, sınırlı gaz arzı olan bir kışa hazırlanıyor.

“Benzeri Görülmemiş Bir Durumla Karşı Karşıyayız”

Almanya’nın Enerji Düzenleyici Başkanı Klaus Müller Pazartesi günü Reuters Haber Ajansı’na verdiği demeçte, “Beklendiği gibi, Kuzey Akım 1 bu sabahtan beri sıfırda. Bakım sonunda ne olur, şu anda kimse bir şey söyleyemez” dedi.

Pazartesi günü Çek Cumhuriyeti’nde Çek Sanayi Bakanı Josef Sikela ile birlikte konuşan Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck de, “Kuzey Akım 1’in bakımdan sonra tekrar çevrimiçi olup olmayacağını söylemek zor. Benzeri görülmemiş bir durumla karşı karşıyayız. Her şey mümkün” açıklaması yaptı.

Habeck, gaz akışının daha da yüksek bir hacimde yeniden başlayabileceğini, ancak “Hiçbir şeyin gelmemesinin mümkün olduğunu ve hala en kötüsüne hazırlanılması gerektiğini” söyledi ve “Almanya gazın diğer AB ülkeleri arasında dağıtılması gerektiğinin farkında. Gaz tedarikinde birbirimize yardım etmemiz gerekecek” diyerek Avrupa dayanışmasının gerekliliğine dikkat çekti.

“Mevcut Stoklar Sadece Bir, İki Ay Yetecek”

Almanya’nın enerji düzenleyicisinin başkanı Müller, daha önce “Artık Rus gazı almazsak mevcut stoklar sadece bir veya iki ay yetecek” uyarısında bulunmuştu.

Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana, birçok Avrupa ülkesi alternatif enerji düzenlemeleri tasarlamaya çalıştı. Bunun yanında, Avrupa’yı Norveç ve Azerbaycan gibi büyük gaz ihracatçılarına bağlayan boru hatları mevcut.  Amerika Birleşik Devletleri (ABD) de,  bu yıl 15 milyar metreküp sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) gönderebileceğini söyledi.

Ancak, Avrupa terminallerinin kaynağı depolama kapasitesi sınırlı. Ancak herhangi bir değişikliğin uygulanması zaman alacak ve birçok Avrupa ülkesindeki yetkililer en kötü senaryoda gazın karneye bağlanmasını tartıştı.

Pazar günü, Kanada hükümeti, tamir edilmekte olan ve yaptırımlar nedeniyle mahsur kalan bir Kuzey Akım türbininin iadesine izin verdi. Rusya’nın devlete ait enerji şirketi Gazprom, geçen ay boru hattının üretimini %60 oranında azaltmaktan türbinle ilgili sorunları sorumlu tutmuştu.

Rystad Energy’de gaz analisti olan Zongqiang Luo, Gazprom’un herhangi bir gecikmeyi kapatma süresini uzatmak için kullanmasının “imkansız olmadığını” da söyledi.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da ve Instagram‘da takip etmeyi unutmayın!

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Rusya Doğal Gazını Almanya’ya Taşıyan Hat Kapatıldı!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!