USD32,22
EURO34,94
JPY0,205600
RUB0,355500
GBP41,09
EURO/USD1,08
BIST10.676,65
GR. ALTIN2.418,50
BTC69.176,64

En İyi 30 Romantizm Filmleri

romatizm-filmleri
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Romantizm filmleri, her zaman keyif alınabilecek, içerisinde aşk, tutku, ihtiras gibi duyguların yoğun olarak işlendiği yapımlardır. Romantik ilişkilerin nasıl geliştiği, hangi zorluklarla karşılaşıldığı, zorlukların aşılması için ne gibi fedakarlıklar yapıldığı bu filmlerin ana konusudur.

Geçmişten günümüze çok sayıda romantizm filmi çekilmiş ve bunlardan bazıları klasikler arasında girmeyi başarmıştır. Bu klasiklerden oluşan en güzel romantik aşk filmleri listesi, yazının devamında.

En Etkileyici Romantizm Filmleri

Aşk filmleri izlemek isteyenler için çok sayıda seçenek vardır. İzleyiciler, kendi tarzlarına göre bunlar arasından seçim yaparak keyifli zaman geçirebilir. Ancak bazı romantizm filmleri, gerek oyuncu kadrosu gerekse de konusu ile diğerlerinden bir adım öne çıkar. İşte, mutlaka izlenmesi gereken en güzel aşk filmleri:

1 – 50 İlk Öpücük

Lucy, her gece hafızasının silinmesine neden olan bir nörolojik rahatsızlığa sahiptir. Henry ise onun bu hastalığından habersiz bir şekilde Lucy’e aşık olan bir kazanovadır. Henry, tanıştığı andan itibaren Lucy’i etkilemeyi başarmış ve onu kendisine aşık etmiştir. Ancak ertesi gün uyandıklarında Lucy hiçbir şey hatırlamaz ve Henry için komik ve romantik bir süreç başlar. Adam Sandler ile Drew Barrymore’un başrollerini paylaştığı yapım, 2004 yılında vizyona girmiştir. En güzel romantizm filmleri içinde gösterilir.

romatizm-filmleri
Romantizm Filmleri

2 – Casablanca

Romantizm filmleri denildiğinde birçok kişinin aklına ilk gelen yapımlardan biri olan Casablanca, 1942 yılında vizyona girmiştir. Bir kült haline gelen bu yapımda bir bar işletmecisi ile onun eski aşkı olan genç ve evli kadının hikayesi anlatılır. Şehirden kaçmak için eski aşkına kocası ile giden Ilsa, Rick’ten beklemediği bir cevap alacaktır. Bu özel yapımın başrolünde Humphrey Bogart, Ingrid Bergman ve Paul Henreid yer almaktadır.

3 – Not: Seni Seviyorum

Aşırı romantik filmler arasında gösterilen Not: Seni Seviyorum, iki insanın aşkının ne kadar büyük olabileceğinin en güzel örneklerindendir. Holly ve Gerry, birbirine aşık evli bir çifttir. Mükemmel bir aşk hayatları vardır. Ancak bir gün Gerry amansız bir hastalığa yakalanır ve bu hastalıkla bir süre mücadele ettikten sonra hayata gözlerini yumar. Holly tek başına kaldığını düşünürken, Gerry’den hediyeler almaya başlar.

Gerrard Butler ve Hilary Swank’ın başrolünde yer aldığı yapım, 2008 yılında vizyona girmiştir. Mutlaka izlenmesi gereken romantizm filmlerinden biridir.

romantizm-filmleri
Romantizm Filmleri

4 – Kasımda Aşk Başkadır

Keanu Reeves ve Lauren Graham’ın başrolünde yer aldığı yapım, tutkulu aşk filmleri arayanların favori seçeneklerinden biridir. Sara, hayatını özgürce yaşamayı seven bir karakter olarak filmde yer alırken, Nelson ise kız arkadaşından ayrılmış ve hayatı çok yolunda gitmeyen biridir. Sara, kendisi ile bir ay geçirmesinin Nelson’a iyi geleceğini iddia eder ve çift birlikte yaşamaya başlar. Ancak hesapta olmayan bir durum yaşanır ve ikili birbirine aşık olur. Anlaşmalı başlayan bu ilişki, beklenmedik sonu ile dikkat çeker.

5 – Issız Adam

Çağan Irmak’ın efsaneler arasında giren filmi olan Issız Adam, romantik film arayanların mutlaka izlemesi gereken yapımlardan biridir. Ada ile Alper’in kesişen yolları, hiç beklenmedik bir şekilde ayrılır. Geriye pişmanlıklar ve kırgınlıklar kalır. En güzel romantizm filmleri içinde yer alır.

romantizm-filmleri

6 – İncir Reçeli

Metin, skeç yazarlığından hayatını kazanmaya çalışan biridir. Ret aldığı bir iş sonrasında Duygu ile tanışır ve hayatı baştan aşağı değişir. Duygu’ya aşık olur ve ona tutku ile bağlanır. Her şey mükemmel iken, Duygu’nun amansız hastalığını öğrenir. 2011 yapımı olan İncir Reçeli, gece izlenecek aşk filmleri arasında sayılabilir.

7 – Aşk

Orijinal ismi Her olan, ancak Türkçeye Aşk olarak çevrilen bu yapım, 2013 yılında vizyona girmiştir. Evliliğinin sonlanması ile birlikte Theodore, benzersiz ve sezgisel bir varlığa dönüşen iletişim sistemince adeta büyülenmiştir. Karşıdaki sesin sahibi olan Samantha, Theodore ile arkadaşça başlayan ilişkilerinin aşka dönüşmesini engelleyemez. Amy Adams, Joaquin Phoenix ve Scarlett Johansson gibi isimlerin yer aldığı yapım, en iyi romantizm filmleri arasında gösterilmektedir.

8 – Aşk Tesadüfleri Sever

Doğumlarından itibaren yolları Ankara’da kesişen Özgür ve Deniz’in aşk hikayesinin anlatıldığı bu yapım, geriye dönüşleri ile izleyicileri adeta kendisine hayran bırakmaktadır. Aşırı romantik filmler arasında gösterilen Aşk Tesadüfleri Sever, 2011 yılında vizyona girmiş ve o dönemden itibaren romantizm filmleri içerisinde adeta klasikleşmiştir.

9 – Nae Meorisokui Jiwoogae

2004 yılında vizyona giren Nae Meorisokui Jiwoogae, mükemmel bir aşk hikayesini anlatmaktadır. Birbirine deli gibi aşık olan ve mutlu bir yaşamı bulunan iki genç, ortaya çıkan bir hastalıkla adeta yıkılır. Genç kızın Alzheimer olması ile anılarını unutmaya başlaması, masalsı aşk hikayesinin bir trajediye dönüşmesine yol açar.

10 – Sil Baştan

Yaşanan bir ilişkinin acı dolu bir şekilde sonlanması üzerine Clementine, eski erkek arkadaşı olan Joel’i tamamen unutmak ister ve anılarını sildirmek için bir yola başvurur. Joel, sevdiği kadının anılarını sildirdiğini öğrendiğinde kendisi de aynı yola başvurur. Böylece her şey sil baştan yeniden başlar. Jim Carrey ve Kate Winslet’in başrolünde olduğu yapımın yönetmen koltuğunda ise Michel Gondry yer alır. 2004 yapımı olan bu film, en romantik tutkulu aşk fimleri arasında gösterilmektedir.

11 – Dünyanın En Kötü Kadını

En iyi romantik filmler – yabancı alanındaki favorilerden biri olan Dünyanın En Kötü Kadını, Norveç yapımı bir filmdir. 2021 yılında vizyona giren filmde Julie isimli genç bir kadının yaşamına odaklanılır. Julie’nin aşk hayatındaki tercihlerini değiştirmesi ve hayallerinin peşinden gitmesi, ortaya mükemmel bir aşk hikayesi çıkaracaktır. En güzel romantizm filmleri içinde gösterilen bir yapımdır.

12 – La La Land

2016 yılında vizyona giren ve Türkçeye Aşıklar Şehri olarak çevrilen bu yapımda, Mia ve Sebastian’ın hikayeleri anlatılır. Sevdikleri şeyleri yapmak için bir araya gelen çift, bunda başarılı olamadıklarını fark ettiklerinde, aşklarının zarar görmeye başladığına inanırlar. Peşinden koştukları hayalleri, onları birbirinden ayırmak üzeredir. Emma Stone ve Ryan Gosling gibi isimlerin yer aldığı filmin yönetmen koltuğunda ise Damien Chazelle vardır.

13 – Licorice Pizza

2021 yılında vizyona giren ve o dönemde dikkatleri çeken Licorice Pizza, 70’li yıllarda yaşayan liseli öğrencilerin ilişkilerini konu edinmiştir. Garry, okula asistan olarak gelen Alana ile birlikte keyifli zaman geçirir ve sonunda ona aşık olur. Birbirlerini çok seven genç çift, gelecekleri için önemli bir savaşın içine gireceklerinden habersizdirler. Alana Haim ve Cooper Hoffman gibi isimlerin yer aldığı yapım, yoğun aşk filmleri sevenler için ideal seçeneklerden biridir.

14 – Grinin Elli Tonu

2015 yılında vizyona giren ve o dönemde büyük yankı uyandıran bir yapımdır. Jamie Dornan, Dakota Johnson, Jennifer Ehle gibi isimlerin yer aldığı filmde, aşka mesafeli olan bir edebiyat öğrencisi ile zengin bir iş adamının ilişkisi anlatılmaktadır. Edebiyat öğrencisi olan Anastasia, iş adamı olan Christian’dan etkilenir ve ilişkisi, hiç tahmin etmediği bir noktaya gider. Tutkulu aşk filmleri Netflix yapımları arayanlar için Grinin Elli Tonu, en özel seçenektir.

15 – Alacakaranlık Efsanesi: Şafak Vakti

Edward Cullen ve Bella Swan arasında yaşanan epik aşk hikayesini anlatan serinin ilk filmi, 2011 yılında vizyona girmiştir. Bu dönemde dünya genelinde büyük bir beğeni toplamış ve en fantastik romantik filmlerden biri olarak kabul edilmiştir.

16 – Duvara Karşı

Dünyaca ünlü Türk yönetmen Fatih Akın’ın yönetmenliğini üstlendiği Duvara Karşı, romantik dramda alanının en iyilerinden biri olarak gösterilmektedir. Psikolojik açıdan zor zamanlar geçiren ve intiharın eşiğine gelen Cahit, psikiyatrist desteği ile hayata tutunmayı başarır ve Sibel ile tanışarak tüm hayatını değiştirir.

17 – Kesinlikle Belki

2008 yılında vizyona giren yapımda, eşinden ayrılmak üzere olan Will’in küçük kızının annesi ile babasının tanışma hikayesini merak etmesi ile olaylar başlar. Babası, kızına hayatındaki tüm kadınları anlatırken, hangisinin annesi olduğunu ise söylemez. En iyi romantizm filmleri içerisinde gösterilen Kesinlikle Belki, alışılmışı dışındaki konusu ile dikkat çekmektedir.

18 – Bir Erkek 10 Günde Nasıl Kaybedilir?

Sıra dışı hikayesi olan bu yapım, romantizmin en güzel örneklerini içerir. Hikayede, bir erkeğin 10 günde nasıl kaybedileceğine dair köşe yazısı yazması istenen Andie ile bir kadını 10 günde elde edeceğini öne süren Benjamin’in kesişen yolları anlatılmaktadır. 2003 yılı yapımı olan film, romantizm beklentilerini üst seviyede karşılayacaktır.

19 – Son Şarkı

2010 yapımı olan film, klasik bir yaz aşkını konu edinmiştir. Yaz tatili için babasının yanına gelen genç kız ile kasabanın yakışıklı çocuğunun ilişkisi anlatılmaktadır. Bir zamanların popüler isimlerinden olan Miley Cyrus, filmin başrolünde yer alıyor.

20 – Benimle Evlenir Misin?

Düğünlere nedime olarak katılmasına karşın bir türlü evlenmeyi başaramayan Jane, artık bu duruma çözüm bulamayacağına inanır. 27 düğüne nedime olarak katıldıktan sonra son bir düğüne de aynı şekilde katılmaya karar verir. Ancak damadın aşık olduğu adam olduğunu öğrenmesi ile olaylar değişir. 2008 yılı yapımı olan film, romantizm filmleri arayanların favori seçeneklerinden biridir.

İlginizi Çekebilir: Bilim Kurgu Film Listesi (En İyiler)

21 – Beni Unutma

Andrew ile tanışan ünlü tasarımcı Melanie, kısa sürede aşık olur ve genç çift evlilik kararı alır. Ancak bu kararın uygulanabilmesi için öncelikle Melanie’nin boşanması gerekecektir. Melanie, boşanmak için evine döndüğünde geçmişi ile yüzleşmek zorunda kalır. 2003 yılı yapımı olan Beni Unutma, en iyi romantizm filmleri içerisinde gösterilmektedir.

22 – Mesajınız Var

İnternetin yeni yeni yaygınlaştığı dönemlerde bir chat sitesinden tanışan iki genç, sohbet ettikçe ortak yönleri olduğunu görür. Bunun üzerine buluşmaya karar verirler. Fakat kendilerini nasıl bir sürprizin beklediğinden tamamen habersizlerdir. Tom Hanks ve Meg Ryan’ın başrollerini paylaştığı bu özel yapım, aşk filmi sevenlerin beklentilerini rahatlıkla karşılayacak kalitede.

23 – Gerçekler Acıtır

1994 yılı yapımı olan Gerçekle Acıtır, boş zamanlarında kendisini ve ev arkadaşlarını kameraya alarak belgesel yapmak isteyen Lelaine’nin hikayesini anlatmaktadır.

24 – Aşk Mektubu

Teresa, tek başına çıktığı tatilde boş bir şişe içerisinde duygusal bir şiir bulur. Şiirin imza bölümünde G harfinin kim olduğunu öğrenmeye çalışan Teresa’nın hayatı değişir.

25 – Darısı Başıma

Evlilik hazırlıkları yapan bir doktora aşık olan ve kendisini farklı olayların içerisinde bulan bir kadının hikayesinin anlatıldığı yapımdır. 2001 yapımı olan filmin başrolünde Jennifer Lopez yer almaktadır.

26 – Annie Hall

1977 yılında vizyona giren Annie Hall, Woody Allen imzalı bir yapımdır. Sıradan aşklardan sıkılan bir gencin derin ve etkileyici hikayesi konu ediniliyor.

27 – Aynı Yıldızın Altında

Kanser hastası bir genç kız ile ona destek olmak isterken aşık olan bir erkeğin hikayesinin anlatıldığı bir yapımdır. 2014 yılında vizyona giren bu yapım, romantizm filmleri içerisinde özel bir yere sahiptir.

28 – Not Defteri

Romantizm filmleri denildiğinde akla gelen ilk seçeneklerden biridir. İşçi olan Noah ile zengin bir iş insanının kızı olan Allie’nin hikayesinin anlatıldığı bir filmdir.

29 – Kefaret

Birbirine aşık olan gençlerin ilişkisini yıkmak isteyenlere karşı verdiği onurlu mücadele, bu filmin temel konusudur. En güzel İngiliz dramları arasında yer alan yapımda, romantizm de üst seviyededir.

30 – Batı Yakası’nın Hikayesi

Genç Tony, lise dansında gördüğü Maria’ya hemen aşık olur. Ancak bu aşk, çeteler savaşını başlatacak kıvılcımdır. Yönetmenliğini Steven Spielberg’in yaptığı yapım, 2021 yılında vizyona girmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Romantizm filmleri ile ilgili sık sorulan sorular ve bu soruların yanıtları aşağıda yer almaktadır.

1 – En İyi Romantizm Filmleri Hangileri?

En iyi aşk filmleri, tamamen kişilerin zevklerine ve tarzlarına göre değişir. Ancak Issız Adam, İncir Reçeli, Kasımda Aşk Başkadır ve Grinin Elli Tonu gibi herkesin beğendiği ve öne çıkardığı yapımlar da vardır.

2 – Sevgilimle Hangi Filmi İzleyebilirim?

İncir Reçeli, Kasımda Aşk Başkadır, 50 İlk Öpücük ve Not: Seni Seviyorum sevgili ile izlenebilecek en güzel aşk filmleridir. Ancak bunların dışında da farklı aşk filmi seçenekleri olduğu unutulmamalıdır.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
En İyi 30 Romantizm Filmleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Hedera Güncel ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!